מצעד הגאווה בחיפה – השמחה והזעקה • השידור והסיקור המלא • צפו – חי פה-TV

נוער איגי מובילים את מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

אלפים השתתפו ב"מצעד הגאווה" המרהיב והססגוני בחיפה, תחת אבטחה כבדה של מאות שוטרים, פרשי משטרה, חבלני משטרה מסוק ורחפן משטרתי • "חי פה תאגיד החדשות" מביא לכם סיקור נרחב ובלעדי עם קטעי וידאו, ראיונות ותמונות ישירות מהאירוע.
האירוע צולם ושודר בשידור חי על ידי צלמי חי פה-TV.


חגיגה וזעקה לשוויון

בפעם ה-15 ברציפות בחיפה ובלי הגבלות של קורונה, הגאווה חזרה היום (שישי, 24/6/2022) לחיפה ובגדול. חודש יוני, הוא חודש הגאווה בחיפה הגיע היום לשיאו ב"מצעד הגאווה" המרהיב והססגוני שצעד ברחובותיו המרכזיים של מרכז הכרמל בחיפה • על פי הערכות המשטרה נטלו חלק במצעד ובהפנינג בגן האם קרוב ל-6,000 איש. המצעד הוא חגיגה גדולה של הקהילה הגאה אך הוא גם מאפשר לאנשי הקהילה לזעוק את זעקתם הקוראת לשוויון זכויות של זוגות להט"בים במגוון תחומי החיים.

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

קהל אלפים הגיע היום (שישי, 24/6/2022) גם בטמפרטורות חמות ולוהטות לצעוד באירוע הצבעוני. על פי הערכת המשטרה נטלו חלק וצעדו במצעד קרוב ל-6,000 איש ועד לאירוע הסיום בהפנינג בגן האם הצטרפו עוד כאלף צופים שלא צעדו, אבל ליוו ופרגנו לצועדים. במצעד בהזנקה נטלו חלק גם שרת התחבורה והבטיחות בדרכים חברת הכנסת מרב מיכאלי. במדינת ישראל כולה יש קרוב ל-30 אירועי גאווה במדינת ישראל כשהמצעד החיפאי, אחרי הערים תל אביב וירושלים זהו המצעד השלישי בגודלו בישראל.

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

האירוע כלל היום מסיבות והופעות של מיטב האמנים בהם הראל סקעת, נונו ושחר טבוך, לצד אמנים, מנחים, מופעי דראג ודיג'׳יים מקומיים חיפאיים. המצעד התקיים בהובלת "בית הקהילות" בחיפה, המשמש בית לכל הקהילות הגאות בעיר ומקיים פעילויות מגוונות לבני כל הגילאים לאורך כל השנה.

אלפים במופע המרכזי בגן האם - מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
אלפים במופע המרכזי בגן האם – מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מצומת צפרירים לאורך אורכו של רחוב מוריה

אלפי הצועדים והצועדות שנטלו חלק במצעד החלו להתכנס החל מהשעה: 10:00 בבוקר בצומת הרחובות שד' מוריה – צפרירים הם רחובותיה הראשיים של מרכז הכרמל בו הוזנק ויצא לדרך בשעה 11:30 בבוקר, המצעד החל לנוע מצומת צפרירים לאורך אורכו של רחוב מוריה בליווי משאית הגאווה עם מוזיקה לכיוון "גן האם" במרכז הכרמל שם נערך הפנינג גאווה ססגוני וענק בו השתתפו הראל סקעת, האמנית נונו ושחר טבוך.

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מצעד הגאווה מגיע לסיומו בגן האם בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בתוך כך נציין כי הצעדה התנהלה בסדר מופתי ונעה כשקהל האלפים הצבעוני והססגוני צועד ברגל, כשבסיומו של המצעד התקיים הפנינג גאווה ענק כשעל הבמה המרכזית הופיעו מלכות ומלכי דראג מהטובים בישראל עם הרבה מוזיקה טובה עם המנחים: זוהרה פלטינום ואנדרו ג'ינוס. והופעות דראג חיפאי של ליין דראג בסלון ולליקה מונטנה ועל הבמה ועל משאית השמחה תיקלטו Dj חיפאיים מהליינים: הו-סנאפ, Free, רדיו גאגא וdj charmi.

◄ צפו בטעימה מהמופע המרכזי בגן האם

כוחות ביטחון גדולים של מאות שוטרים, מאבטחים וסדרנים איבטחו את אלפי הצועדים, כשלטובת הצעדה נסגרו רחובותיה הראשיים של מרכז הכרמל בהם ציר מוריה, שד' הנשיא, רח' התשבי וכל איזור גן האם בו התקיימו המופעים וההפנינג הענק.

פרשי משטרה מאבטחים את מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
פרשי משטרה מאבטחים את מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

4 ימים בדיוק לפני היום בו התחילו "מהומות סטונוול" בשנת 1969

השנה, "מצעד הגאווה" נערך 4 ימים בדיוק לפני היום בו התחילו "מהומות סטונוול" ולמי שלא מכיר ויודע, זהו אחד מהאירועים ההיסטורים שעיצב את פני המאבק של הקהילה הגאה להשגת ביטחון ושוויון זכויות. מאורע זה הוביל לתחילת המחאה של הקהילה הגאה שהפכו עם השנים בין היתר למצעדי הגאווה שאנו מכירים כיום. בקהילה הלהט"בית מציינים 53 שנות מאבק וגאווה לאירועי "מהומות סטונוול" שהתרחשו בשנת 1969 בניו-יורק בארה"ב. "מהומות סטונווֹל" היו סידרה של עימותים ספונטניים קשים ביותר ואלימים כלפי משטרת העיר ניו יורק, במחאה על הומופוביה ואלימות קבועה ומתמשכת מצידה, כלפי הומואים וטרנסג'נדרים. המהומות החלו בשבת, 28 ביוני 1969 והיום 53 שנה אחרי צועד "מצעד הגאווה" בראש מורם ובגאווה עצומה גם בעיר חיפה.

מהומות סטונוול נחשבות כיום כנקודת ציון בתולדות המאבק לזכויות להט"ב. זו הייתה הפעם הראשונה בה הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים התקוממו באופן מאורגן כנגד התעמרות שלטונית על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. המהומות החלו תהליך שהביא בעשרות השנים שמאז, לתפנית במעמדם החוקי והחברתי של להט"בים בעולם המערבי. המהומות מצוינות בכל שנה במצעדי גאווה בערים הראשיות ברחבי מדינות העולם.

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בכל אירועי חודש הגאווה שהתקיים בחיפה נערכו אירועים רבים נוספים שכללו מגוון אירועים שונים ומגוונים בהם: מסיבות, הרצאות ואירועי תרבות. האירועים מתקיימים בהובלת "בית הקהילות" חיפה, המשמש בית לכל הקהילות הגאות ומקיים פעילויות מגוונות לבני כל הגילאים לאורך כל השנה. בתוך כך, נציין, כי אירועים נוספים נערכו במסגרת חודש הגאווה בחיפה בהם: ״לליקה פארטי״ – במופע דראג בהשתתפות: מדאם קזנובה (תל אביב), שולה מועלם, בריאנה ספארקס. מסיבת גאווה נוצצת בניצוחם של חגי אייד ורוני אקר על גג פתוח לנוף המפרץ, "פרויקט ההיסטוריה הגאה החיפאית" בערב היכרות עם הפרויקט, סיור על ידי "פרויקט ההיסטוריה הגאה החיפאית" בעקבות ההיסטוריה הקווירית בחיפה. נוסיף, כי לרגל חודש הגאווה שמצויין החודש בחיפה בסוף השבוע שעבר (חמישי, 16.6) הונף גם דגל הגאווה על בניין היכל עיריית חיפה.

9 תגובות
 1. "מאפשר לאנשי הקהילה לזעוק את זעקתם הקוראת לשוויון זכויות של זוגות להט"בים במגוון תחומי החיים" אמר/ה

  אילו זכויות חסרות?

  לאמץ זו זכות?
  אומנה זו זכות?
  להמציא ילד במבחנה זו זכות?
  לקבל מימון מהמדינה לניתוח פלסטי ממניעים אישיים, זו זכות?

  הזכות היא לבחור, לא לקבל.
  צאו מהוריד.

 2. אייל אמר/ה

  הבלאגן בסגירת הציר היחידי ברכס, הורס את כל היכולת להזדהות עם הארוע או כל ארוע כאשר נגרם סבל לעשרות אלפי תושבי השכונות סביב. בתל אביב יש צירים מקבילים, ככה שכשציר אחד נסגר, אפשר לנסוע ולעבור דרך ציר אחר וההפרעה לא גבוהה. בנוסף פארק צ'ארלס קלור מספיק גדול, ונמצא בטיילת החופים, ככה שההפרעה לשכונות מינימלית ברגע שהמצעד מגיע אליו שם.
  בחיפה המצב בדיוק הפוך. הציר של מוריה, ציר יציאה בלעדי ללא צירים מקבילים לו, מייצר מטרד ענק בכל סגירה של מקטע שלו שהמשמעות של סגירת מקטע זה עיקופים גדולים מאד, אם בכלל ניתן או מצור על השכונות למשך שעות. זה לא סביר, לא מקובל בשום מקום בעולם. וגם גן האם, אינו גן רחב ידיים מספיק כדי לא לייצר מטרד רעש. הארועים בו, צריך לומר את האמת, פוגעים קשות בבניני המגורים סביבו ומייצרים רעש מהדהד למאות דירות סביב הגן.
  גן האם הוא בגודלו ומיקומו גן שכונתי בינוני. לא פארק עירוני. לא בגודל של פארק עירוני ולא בנגישות אליו שמאפשרת אלפי תושבים, ללא חסימת הציר היחיד שעובר ברכס – ציר מרכז הכרמל. משכך, המצב הנוכחי הוא לא רק מפגע אלא מסוכן ממש, ואמבולנסים שעוברים דרכו גם כשסגור, הם ההוכחה מדוע חייב להישאר פתוח.
  הוצעו מספיק חלופות כדי להפסיק את המטרד הזה כל שנה לאורך יום שישי שלם וכמוהו אחרים בארועים בגן האם. גן האם לא בנוי לארועים המוניים, נקודה. יש להפסיק לקיים שם ארועים המוניים, נקודה. צריך להכשיר אמפיתאטרון גדול לכ-10 אלף איש (דשא, מדרגות או כסאות) כפי שקיים בגני יהושע, נקודה. ולהפסיק לאמלל את חיי תושבי הרכס בסגירות ורעש מיותרים.
  המצב על אחת כמה וכמה מעצבן ומטריד, כאשר קיימים לא אחד אלא 3 מתחמים עירוניים שיכולים לארח ארועי ענק, ועומדים שוממים כל הקיץ: אצטדיון חיפה, אצטדיון האתלטיקה בנוה שאנן וחוף הסטודנטים.
  בכל אחד מאלו ניתן לקיים מצעד אליהם ללא הפרעה לציר התנועה היחיד ברכס.
  מקווים שבשנה הבאה, יפסיקו את הסיוט לתושבי הרכס ויאסרו בחוק עזר עירוני סגירת ציר מוריה ושדרות הנשיא לארועים.

 3. אלי דבי אמר/ה

  כולי תמיכה ואהדה לקהילה, כל אחד יכול וצריך להביע את עצמו, אבל למה בעירום? למי ומה זה מועיל? זה הדבר היחיד שחורה לי. למה צריך אביזרי מין תלויים ופרובוקטיבים להחצין את הקהילה?.

 4. שוקי אמר/ה

  חחח איזה דמות

 5. פסי אמר/ה

  היה מעולה! מלא אנשים יפים מכל המינים והצבעים – תודה לכל הסטרייטים שבאו לתמוך ולאהוב

 6. שושו הנמר אמר/ה

  הלוואי והיה לך בת לסבית שתעזור לך להפוך מאדם לא מאוד חכם, קטן, מפוחד ושונא למי שמבין שהחיים מורכבים ותבין מזה כשאתה או מישהו שאתה אוהב מקבל שנאה רק על עצם היותך

  אה וגם, צא לי מהמיטה זבלולון מי שאל אותך בכלל לדעתך

 7. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  מצעד מרשים של גאוה בחיפה. שבת שלום

 8. מקסים אמר/ה

  המצעד מטורףףף! ההופעה של נונו הייתה נדירה! תודה רבה נעמי על איך שאת מרימה ומשגעת את הקהל שלך?️‍?♥? תענוג!!

 9. יעל אמר/ה

  עם כל האהדה ללהט"בים זה מעבר לפרופורציות לחסום צירי תנועה ראשיים בעיר ביום שישי בבוקר בעונת סיום הלימודים.

לא ניתן להגיב