המנהרה בין בת גלים לקריית אליעזר בחיפה נסגרת בסופי השבוע – למה בעצם?

המנהרה מתחת לשדרות ההגנה - בין קריית אליעזר לתחנת הרכבת בבת גלים - ינואר 2017 (צילום - חיים כהן)

תושבים רבים המשתמשים במנהרה התת קרקעית להולכי רגל המחברת בין השכונות קריית אליעזר ובת גלים מתלוננים על סגירתה בסופי השבוע. בעירייה ובהנהלת הרכבת טוענים שהמנהרה סגורה בסופי שבוע בעקבות וונדליזם שהתרחש במקום.

חשוב לציין כי המנהרה נותנת מענה לכל המתגוררים באזור מקצרת להם את הדרך הארוכה בין שתי השכונות ועוברים בצורה בטוחה. תלונות תושבים הגיעו גם לחבר מועצת העיר קיריל קרטניק, שהחליט להגיש שאילתה בנושא.

בשאילתה כתב קארטניק:

"כידוע, קיימת מנהרה תת קרקעית להולכי רגל המשמשת כחיבור בין קרית אליעזר לשכונת בת גלים הנותנת מענה לכל המתגוררים באיזור. מדי יום מאות ואף אלפי אנשים – תושבי חיפה ואורחי העיר, ילדים, צעירים, זקנים, אנשים עם מוגבלויות, משפחות עם עגלות ועוד, עושים שימוש במעבר המנהרה ועוברים דרכה מתחת לכביש הראשי הסואן, כדי לקצר את הדרך הארוכה בין שתי השכונות בעיר ובצורה בטוחה יותר.

לצערי הרב, ובאופן מפתיע, לאחרונה עיריית חיפה בוחרת למנוע את המעבר בימי בשישי ושבת ובעצם כך מונעת מעבר בטוח ומקוצר בין השכונות. באופן אישי, הייתי עד לכך שאימהות צעירות עם עגלות, ילדים ונכים מתקרבים לכניסה למנהרה, מגלים שהיא סגורה ונאלצים להסתובב, לעבור דרך ארוכה ועקיפה תחת השמש הלוהטת כדי להגיע ליעדם".

מקטע המנהרה
מקטע המנהרה (google maps)

קארטניק הוסיף מכתב שנשלח אליו מאחד מתושבי השכונה:

"קיריל יקר, אנו נמצאים במצב של חוסר אונים ומרגישים שאין לנו עם מי לדבר בעירייה. אנו מופתעים ועצובים מכך שהצרכים של שתי השכונות הגדולות הללו אינם נלקחים בחשבון בפעילות העיר. ללא כל התראה או עדכון, גילינו ביום בהיר אחד שאין באפשרותנו בימי החופש שלנו להגיע באופן מסודר ובטוח לים כדי להנות עם המשפחה לאחר שבוע עבודה קשה.

מדובר במעבר שמשתמשים בו על בסיס קבוע, אמנם אינו מתוחזק או נעים למעבר, אך הוא עדיין מקצר משמעותית את דרך המעבר בין השכונות, ומהווה צורה בטוחה יותר למעבר, במיוחד כשמדובר באנשים עם מוגבלויות שחציית הכביש לוקחת להם יותר זמן, או אמא עם ילדים שמפחדת לחצות צומת סואן כמו צומת דולפין.

אני אישית תושב האיזור, שאחד היתרונות שלו הוא הקרבה לים, ואנו הולכים בכל יום, כל המשפחה, יחד עם אמי המבוגרת לים, בשביל הבריאות שלי ושל משפחתי. מצב המעבר מחפיר, ולא השתנה במהלך 5 השנים האחרונות, יש קורי עכביש תלויים על התקרה, אותה רצפה מטונפת, ריח לא נעים, חתולי רחוב ואשפה. בחורף נוצרות שלוליות ליד המדרגות, הרצפה הופכת לחלקה ולעיתים אנשים מועדים ונופלים. זה לא נעים, אבל זה המעבר היחיד שמאפשר לרוב האנשים להגיע לים ולחוף לא בשמש, ולמעשה יש הרבה פנסיונרים בקריית אליעזר, שלצערי אינם בקו הבריאות, שעכשיו צריכים לחצות את הכביש ואת פסי הרכבת או פשוט להישאר בבית. חבר שלי חולה סרטן, לא רק שהוא לא צריך להיות בשמש, חל עליו איסור והמעבר הזה עזר לו ומנע ממנו. מודה לך על הנכונות לעזור מראש".

קארטניק ערך לדבריו בדיקה זריזה ואף צירף מסמך הדן במקטע המצוין, מתוך תכנית בניין העיר שחלה על שטח התחנה חפ/1501 (תקנון התכנית) בפירוש רשום כי על המעבר להיות פתוח לציבור בכל עת. כך שמתברר כי סגירת המעבר בסופי שבוע אינו עומד בתקנות הכתובות ובעצם כך, נראה שהעירייה עברה על החוק שלה בכך שסגרה אותו.

"אני סבור כי לעיריית חיפה יש אחריות כלפי תושבי העיר והשכונות השונות והיא מחויבת לפעול לתקינות המנהרה, תחזוקתה ולדאוג לכך שתישאר פתוחה ותיתן לתושבים מענה בכל ימות השבוע וכמובן גם בסופי שבוע".

המנהרה מתחת לשדרות ההגנה – בין קריית אליעזר לתחנת הרכבת בבת גלים – ינואר 2017 (צילום – חיים כהן)

קארטניק מבקש לדעת:

 • מה הן הסיבות לכך שהמעבר סגור בסופי שבוע? מה סגירתו משיגה, למעט פגיעה באוכלוסיה המתגוררת באיזור?
 • מה היא תכנית התחזוקה של המעבר? האם מתוחזק על בסיס קבוע, ואם כן, ומתי היתה הפעם האחרונה שטופל לטובת ניקוי, פינוי, תאורה וכד'?
 • מדוע לא מתקינים מצלמות בכדי להגביר את הבקרה ותחושת הביטחון במעבר?
 • מדוע לא מנצלים מעבר שכזה לטובת שטחי פרסום ותרבות? ניתן לפנות לתושבי העיר הצעירים ולהציע להם לעשות למשל גרפיטי על הקירות.
 • אני קורא פה לכל חברי המועצה – בואו נמצא  איזה פתרון יצירתי למקום!

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

"המעבר התת קרקעי פתוח במהלך השבוע בכל שעות היום והלילה. לבקשת הנהלת הרכבת, נסגר המעבר בסופי שבוע (מיום שישי בצהריים ועד מוצ"ש) בשל ונדליזם חמור שהתבצע במקום תוך פגיעה במערכות כיבוי האש שנמצאות בה. עיריית חיפה תפעל מול הנהלת הרכבת לפתיחה מחודשת של המנהרה גם בסופי שבוע".

מרכבת ישראל נמסר לחי פה:

"המעבר נסגר בסופי שבוע בלבד בסיום תנועת הרכבות, ונפתח מחדש במוצאי שבת עם חידושה, כך שהשירות לנוסעי הרכבת לא נפגע. בשל מקרים חוזרים ונשנים של ונדליזם, הוחלט בתיאום עם עיריית חיפה על סגירת המעבר בסופ"ש, והמעוניינים לעבור בסופי שבוע יכולים להשתמש במעבר החציה הסמוך".

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. שלומית אמר/ה

  ילדות שלמה עברה עליי במעבר התת קרקעי בו השתמשתי מידי יום. אחד החשובים והמועילים!!!

 2. אייל אמר/ה

  א. לבטל את המעבר התת קרקעי שגורר רק צרות ולהפוך למקלט עירוני בחירום.
  ב. להקים גשר הולכי רגל ואופניים בצומת דולפין משדרות רוטשילד אל כיכר צים.
  ג. להקים רמפה שתשלים את טיילת קרית אליעזר על עמודים מעל דרך ההגנה אל טיילת בת גלים.
  וכדי שזה יקרה עוד שנה למנות ראש עיר צעיר, בולדוזר, מבין בתכנון תחבורה בעיקר להולכי רגל, שיעשה את כל השינויים מרכבים לטובת הולכי רגל. לטובת שדרות עם צל עצים. לטובת אופניים.

  1. עמוס אמר/ה

   באיזה סרט אתה חי זה לא יקרה. ועד שיקרה שישאירו את המנהרה פתוחה . מסטולקיס

 3. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  חשוב ובוודאי לסגור את המנהרה בין בת גלים לקריית אליעזר בסופי שבוע.כי חייבים לשמור על קדושת השבת. אסור לחלל אצלנו את השבת.כל הכבוד לך ראש העיר חיפה,ד"ר עינת קליש – רותם.אשר מקפידה לשמור על השבת. שבת שלום ומבורך.

  1. אייל אמר/ה

   מסתבר שזה בוט כשר.
   חחח

  2. avino אמר/ה

   חולק על דעתך מגיב יקר, בעיקר בשבת וחג, אין נסיעה ברכב
   אלא אך ורק הליכה רגלית ! מה רע בהליכה במועדים?
   הולכי רגל נהנים בימי קיץ לוהטים להנות מקרירות במנהרה.
   השבת נשמרת היטב. כל אותם שלא שומרים על ואת
   השבת, המנהרה לא תעביר אותם נגד…

  3. תושב קריית אליעזר אמר/ה

   מה אתה רציני?! אני שומר שבת ולכן המנהרה חשובה לי כשאני הולך משכונת קריית אליעזר לבת גלים….

   איזו תגובה לא קשורה .. להפך סגירת המנהרה פוגעת בשומרי השבת

 4. avino אמר/ה

  לדעתי, טוב תעשה עיריית חיפה עם משטרת ישראל ,
  להצבת שמירה, לאייש את כל המנהרה באבטחה נגד
  נרקומנים ושאר בטלנים וחסרי דיור קבוע, לאייש את
  המנהרה כולל לכלוך. רצוי לאפשר חציית המנהרה בביטחה
  לכיוון בת גלים וחוף הים. כמו-כן מעבר לבי״ח רמב״ם.

 5. איציק אמר/ה

  מעבר לכך בי"ח רמב״ם נותן מענה לאישפוז יום לחולים מסוגים שונים בקירבת מקום שמשכירים דירות במיוחד בגלל הקירבה לבי"ח.
  בחורף בימים קרים ,מאוד לי אישית זה עזר לסעוד חולה במשך כחצי שנה בשבתות כאשר היו סופות קור בחורף האחרון.

 6. יורם אמר/ה

  הפתרון הכי קל של העירייה הוא לסגור במקום לשפץ, לטפח ולהתאימו לשנת 2022.שוב , קצרה ידה של העירייה מלתפקד

 7. אני אמר/ה

  למה לא לשים מצלמות

הגיבו כאן לכתבה