הדג כמעט הרג את משה – למזלו, הצליח הצוות הרפואי בחיפה להצילו

דג הנפוחית - "אבו נפחא" (צילום: מוטי מנדלסון)

משה ניצל מדג המוות

פרוסת הדג התמימה איימה לחנוק ולשתק למוות את משה מטירת הכרמל. הדג התמים אותו הוא אכל התברר כדג אבו נפחא המסוגל באמצעות הרעל המיוחד שבו לשתק את שרירי הנשימה ולגרום לאוכל אותו לחנק ומוות תוך שעות.

רק זיהוי מהיר של צוות חדר המיון של ביה"ח כרמל יחד עם טיפול אינטנסיבי ומקצועי של היחידה לטיפול נמרץ והמחלקה הפנימית הצליחו להציל את חייו של משה.

"חשוב לשים לב ולא לאכול דגים לא מזוהים ולא מוכרים, זה היה יכול להיגמר באסון אני שמח שהצלחנו להציל את משה". אומר מנהל חדר המיון של כרמל ד"ר סלים חלבי. 

דג הנפוחית – "אבו נפחא" (צילום: מוטי מנדלסון)

דג גדול, יפה ו… מסוכן

כבר 5 שנים ברציפות שמשה כהן, תושב טירת כרמל, פותח את הבוקר שלו בהליכת בריאות על חוף הים בחיפה. משה בן ה-68 כבר ראה הרבה מציאות והפתעות על בחופי הים, רק שהפעם, הדג הגדול שפרפר וקפץ לו על החוף קרץ לו במיוחד.

"פתאום ראיתי מולי דג גדול מבריק ויפה יוצא מהמים, וחשבתי שיהיה מעניין לטעום ממנו לארוחת צהריים", מספר משה. רק שמשה לא ידע שהדג היפה והמבריק הוא לא אחר מדג אבו נפחא, דג מסוכן מאוד לאכילה שעלול גם לגרום למוות למי שאוכל אותו.

משה כהן מתאושש (צילום: דוברות ביה"ח כרמל)

משה החל להיחנק

דקות ספורות אחרי שסיים משה לטגן את הדג ולאכול חתיכה ממנו, כבר החל לחוש סחרחורת, אך עדיין לא קישר כי הגורם הוא אכילת הדג. "פתאום הרגשתי איך כל העולם מתחיל להסתובב סביבי", מספר משה. "הרגשתי שאני נחנק ואין לי אוויר ולא הבנתי ממה זה, מיד אמרתי לאשתי שתיקח אותי דחוף לביה"ח".

במלר"ד ביה"ח כרמל (המחלקה לרפואה דחופה) התלונן משה על בחילות וסחרחורות, אך לא הזכיר את הדג שאכל. הצוות הרפואי התחיל בבדיקות שגרה ובטיפול סימפטומטי לבחילות, עד הרגע שחדות האבחנה של האחות ליהי עינב, אחות חדר המיון, קלטו שדבר מה אינו רגיל.

האחות הרגישה שמשהו 'לא רגיל'

"הרגשתי שמשהו אצל משה לא מתרחש כמו אצל חולה 'רגיל' עם כאבי בטן, מספרת האחות ליהי, "הוא התחיל להחוויר, הוריד סטורציה ונראה שהוא הולך לאבד את ההכרה".

ליהי זיהתה כי יש כאן מקרה חירום ומיד הזעיקה את רופא המיון ד"ר רביע הלון שבדק ותשאל את משה. ד"ר הלון הבין שמדובר במקרה לא רגיל והזעיק להתייעצות גם את הרופא הבכיר האחראי במיון, ד"ר מוחמד גנאיים.

ד"ר הלון מספר:

משה התחיל להתדרדר לנו מול העיניים, תחקרנו אותו מכל הכיוונים ולא מצאנו משהו מיוחד, עד שפתאום הוא סיפר לנו על דג חדש שאכל בצהריים, דג שאותו הביא מחוף הים. שאלנו אותו עם במקרה יש לו תמונה של הדג והוא הראה לנו את תמונת הדג שצילם בחוף הים.

סכנת חיים ממשית

כאן קפץ ד"ר גנאים, שהכיר את דג האבו נפחא והבין שמדובר במצב חירום מסכן חיים. מדובר ברעל מסוכן ביותר הנמצא בבשר הדג, רעל הגורם לשיתוק שרירים ומסוגל לשתק את שרירי הנשימה עד למצב של חנק ומוות. 

צוות המלר"ד יצר קשר עם טוקסיקולוג ביה"ח, ד"ר אופיר נבון, שהנחה מיד את הצוות להיערך למצב חירום, להכין חדר הלם, ולהתכונן להעברת החולה בדחיפות ליחידה טיפול נמרץ.

מצבו של משה המשיך להתדרדר במהירות, וצוות המיון העביר אותו בדחיפות לחדר ההלם, שם החלו הצוותים הרפואיים בטיפולים אינטנסיביים יותר כדי לייצב אותו, תוך כדי הכנות להעברתו ליחידה לטיפול נמרץ.  

יפעת אלון וד"ר רביע הלון (צילום: דוברות ביה"ח כרמל))

הזיהוי המהיר של ליהי והקשר בין הצוותים

חלק מרכזי בהצלת חייו של משה היה בזיהוי המהיר של האחות ליהי במיון ובקשר ההדוק בין הצוות הסיעודי ובין הרופאים במיון.

"כשמונפים הדגלים האדומים ונדלקות נורות האזהרה, שיתוף הפעולה המצוין והאמון השורר בין הצוות הסיעודי לרפואי במלר"ד באים מיד לידי ביטוי", מסבירה יפעת אלון מנהלת הסיעוד במלר"ד כרמל. 

אלון ממשיכה: "הזיהוי של האחות ליהי כי המטופל שלה מדרדר במהירות, התגובה המהירה של דר' הלון לקריאתה של ליהי וההתעקשות של דר' גנאים שהביאה לגילוי של סוג הדג, הם אלה שהצילו את חייו של מר כהן. וכמובן, שיתוף הפעולה הנפלא והמהיר בין המלר"ד ובין מחלקת טיפול נמרץ", מסכמת מנהלת הסיעוד במיון.

דג הנפוחית – "אבו נפחא" (צילום: מוטי מנדלסון)

אטרקציה מסוכנת

דג אבו נפחא ממנו אכל משה הוא דג ממשפחת הנפוחיתיים, הוא ידוע ביפן כדג הפוגו ונחשב למעדן. עם השנים הפכו דגי האבו נפחא לאטרקציה של ממש, בשל יכולתם לגדול עד פי שניים ושלושה מגודלם המקורי. עם זאת, יש במשפחה זו עשרות סוגים, חלקם כלל לא מוכרים לאדם, ובמצבם הרגיל אותם דגים לא ייראו מיוחדים או מסוכנים במיוחד. עובדה זו היא גם המקור לסכנה מהדג הזה. כחלק ממערכת ההגנה שלו, גופו של האבו נפחא מכיל גם רעל קטלני, טטרודוטוקסין, אשר מי שבא איתו במגע עלול להימצא בסכנת חיים. כבר היו לא מעט פעמים בהן בני אדם משו מן המים דג אבו נפחא מבלי לדעת שהוא כזה, אכלו ממנו ונפגעו פגיעה חמורה עד כדי מוות.

אחרי שהועבר מהמיון משה הורד במהירות ליחידה לטיפול נמרץ, שם החל מיד הצוות המקצועי לעבוד עליו כדי להחזיר אותו לחיים.

דג אבו נפחא (צילום: מוטי מנדלסון)
דג אבו נפחא (צילום: מוטי מנדלסון)

"הרעל כבר החל לשתק חלקים בגופו"

מירה שטרית, מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ, מספרת: "קיבלנו את משה עם אבחנה ברורה ומסודרת מהמיון, דבר שהקל עלינו את הקבלה והטיפול בו. משה הגיע אלינו כשהוא מונשם וכשהרעל כבר החל לשתק לו חלקים מסוימים בגוף. מיד התחלנו טיפול אינטנסיבי כשצוות רפואי מקצועי צמוד אליו 24/7". 

4 ימים בטיפול נמרץ

משה טופל במסירות במשך 4 ימים ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל, שכשהוא מורדם ומונשם ובסופם הוא החל להגיב לטיפול ולהתאושש, כשהצוות גומל אותו ממכונת ההנשמה.

לאחר שהתאושש עוד קצת, עלה משה להמשך מעקב וטיפול ביחידה לטיפול מוגבר במחלקה הפנימית א'1.

משה והצוות הרפואי של כרמל (צילום: דוברות ביה"ח כרמל)

"הצוות הנהדר הציל את חיי"

"אני מודה לצוות הנהדר של כרמל שהצילו לי את החיים", אומר משה כשהוא מתאושש ומחייך במחלקה. "יש כאן צוות מסור בצורה בלתי רגילה, צוות של מקצוענים עם נשמה ונתינה מיוחדת. אני כבר מחכה לחזר לשגרה, לחזור למשפחה ולנכדים המתוקים שלי.

מה שבטוח", הוסיף, "אני אמשיך ללכת על שפת הים, אבל כבר לא אגע יותר בדגים שאני לא מכיר, זאת ממש סכנת חיים". 


מוטי מנדלסון, החוקר הימי, מתייחס למקרה:

בהמשך לכתבות שפורסמו בחי פה אודות המינים הפולשים בחופים שלנו, הרי לפנינו תוצאה עגומה הכרוכה בהמון סבל וכן, בסכנת חיים אמיתית.

כמו שכבר ציינתי לא פעם בכתבות, ישנם מינים חדשים ולא מעט מהם, שחדרו לחופי הים התיכון דרך תעלת סואץ, חלקם ראויים למאכל, חלקם בהחלט לא ראויים למאכל ואף מסוכנים. במקרה זה מדובר בדג הנפוחית, או בכינויו העממי "אבו נפחא". דגים אלו אינם ראויים למאכל אדם, ואפילו בעלי חיים יבשתיים לא ייגעו בדג זה, בגלל רעילות בשרו.

דג הנפוחית – "אבו נפחא" (צילום: מוטי מנדלסון)

מסוכן יותר מציאניד

דגי הנפוחית מכילים רעלן מסוכן שידוע כמסוכן פי כמה וכמה מציאניד! אכילתו עלולה להביא למוות עקב כשל נשימתי. למזלו של אותו המטופל, הוא קיבל טיפול תומך בזמן וחייו ניצלו.

ישנם כמה מינים שחדרו אלינו מים סוף שהם בהחלט מסוכנים. לכן, כדאי להימנע מאכילה של דג שאינו מוכר לנו, גם אם יש ספק קטן לגביו. צריך לזכור כי מה שמומחים יודעים לזהות, לא תמיד יודעים אחרים, גם אם מדובר בעוסקים בדיג ספורטיבי. הבשר של הדג שנראה עסיסי, עלול להיות קטלני.

אפילו ביפן, הנחשבת בת סמכא בנושא הכנת דגי הנפוחית, מתרחשות לא פעם טעויות. כדי לסבר את האוזן, לפני כמה שנים זוג מקריית ים כמעט מתו עקב אכילת דג זה, ומקרה טרגי שהתרחש לפני שנים בארץ, כאשר קברניט אוקראיני נפטר כתוצאה מאכילת דג כזה.

דג הנפוחית - "אבו נפחא" (צילום: מוטי מנדלסון)
דג הנפוחית – "אבו נפחא" (צילום: מוטי מנדלסון)

טעים וקטלני

אחת הבעיות היא שלפעמים טעמו של הדג מצוין בעת האכילה, אבל התוצאה, כאמור… פחות. בסמוך למקרה הטרגי של אותו קברניט אוקראיני, רציתי מאוד להבין את כוח משיכתו של הדג הזה. לשם הבדיקה, לקחתי דג כזה לאחר שהוצא מהים והושאר על החוף באכזיב, וטיגנתי אותו עם כל התבלינים, על גבי גרילר. בעיקר טיגנתי ותיבלתי את הכבד של הדג, שברוב מקרי ההרעלה שהתרחשו ברחבי העולם, היה החלק שנאכל. הריח שעלה ממנו היה משגע ומעורר תיאבון. כל זאת עשיתי על החוף עצמו, והמתנתי.

משך שעות ארוכות, אף יצור חי לא נגע בבשר הדג, ובוודאי שלא טעם ממנו, דבר המצביע על חושיהם החדים של יצורי הטבע, המזהירים אותם מסכנה. כמובן שלאחר התצפית, הדג נארז והושלך אל האשפה.

אנו בחי פה נמשיך ונדווח על כל פולש, גם בעזרתכם, קוראי חי פה יקרים. עד אז, הימנעו לחלוטין מאכילת דברים שאינכם מזהים, או אפילו אם יש לכם ספק כלשהו לגבי טבעם.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. כרמל לכולם תעשו שינוי אמר/ה

  כתבה מצילת חיים! מיון בית חולים כרמל עובד הכי רציני יותר מרמבם ויותר מבני ציון, חבל שאי אפשר להמשיך טיפול אצלם וזה רק לקופח כללית. אפילו מכבי חסומים בפניהם למסמכים רפואיים וזה לא הגיוני.

 2. יקיצה אמר/ה

  חחח… משה כהן היקר זה מה שקורה שאוכלים שרצים וחזירים
  תתחיל לאכול כשר אתה יהודי שכחת!!

  1. חגחג אמר/ה

   שיעור אוכלי הכשר שמתו בהיסטוריה גדול בהרבה משיעור הלא אוכלי כשר שמתו.

 3. דוד אמר/ה

  לא סתם היהדות אוסרת דגים ללא סימני כשרות. לאבו נפחא יש סנפירים ואין קשקשים היית מקפיד על כך ומונע מעצמך נזק.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לצוות הרפואי ,שהציל את משה.לילה טוב

 5. משה אמר/ה

  והמועמד לפרס דארווין השנה הולך ל…..

 6. י אמר/ה

  כהן יקר שמור כשרות לא תמות מדג כזה
  ודאי כולנו נמות אבל לפחות לא מאבו נפחא

 7. בני הדייג אמר/ה

  לא אוכלים דגים שמוצאים נקודה.

הגיבו כאן לכתבה