דלקת כבד נגיפית בילדים – המספרים ממשיכים לעלות • פרופ' רונן ארנון מרמב"ם מסביר

דלקת הכבד המסתורית שתוקפת את הילדים

מספר מקרי דלקת הכבד הנגיפית בילדים בארץ ובעולם – ממשיך לעלות. בעולם דווח, נכון ל-23/4/22 על 169 מקרים. בארץ, נכון להיום (ב' 25/4/22) דווחו 21 מקרים.

מה ידוע על הדלקת המסתורית? מה מאפיין אותה ומהם התסמינים? פרופ' רונן ארנון, אחראי תחום כבד ילדים, מכון גסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים ברמב"ם מסביר בראיון לחי פה.

תינוק - תמונת ארכיון (צילום: ירון כרמי)
תינוק – תמונת ארכיון (צילום: ירון כרמי)

"אין אבחנה"

"הדיווחים הראשונים על התפרצות דלקת הכבד הנגיפית בילדים התחילו במערב אירופה ובאנגליה בעיקר ולאחר מכן בספרד, בארצות הברית ובישראל. על פי הדיווח האחרון של משרד הבריאות, מספר המקרים בארץ עלה מ-12 ל-21 מקרים", מספר פרופ' ארנון.

"הדלקת הנגיפית בכבד אצל ילדים מאופיינת במספר המקרים המדווחים במקום מסוים, שבו לא נתקלים במקרים כאלה בדרך כלל, בדגש על ילדים. המאפיין המעניין והחשוב הוא שאין לנו אבחנה. בדרך כלל כשיש הופעה של מחלה ויראלית חריפה אנחנו עושים בירור ובדיקות לדלקת כבד מסוג A-B-C-D-E ולדברים נוספים. כל המקרים שדווחו יצאו שליליים לסוגי דלקת מ-A ועד E. על כן נשאלת השאלה מה גורם לדלקת הנגיפית הזאת וזה הדבר שמסקרן את כולם. ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות בארץ פנו בבקשה לרופאי המשפחה והילדים לעשות בירור ולמסור את המידע על מנת לנסות להבין ולדעת מה הגורם לדלקת הזאת".

"אין קשר לחיסון הקורונה"

האם יש קשר לחיסוני הקורונה או מחלת הקורונה?
"לגבי החיסון לקורונה באופן חד משמעי התשובה היא לא, כי אף אחד מהילדים שאובחנו עם דלקת הכבד הנגיפית לא קיבל חיסון. אמנם אנחנו מדברים על ילדים מגיל 0-16, אך רוב החולים הם בגיל שנתיים עד חמש, שלא התחסנו. האם מדובר בילדים שחלו בקורונה? התשובה היא כן, אבל לא כולם.

נקודה חשובה היא שכמעט 50% מהחולים נמצאו חיוביים לווירוס אדנו, וירוס שבדרך כלל קיים בילדים, אבל לא גורם לבעיה בכבד. הווירוס הזה גורם בדרך כלל לשלשולים ולבעיות בדרכי הנשימה. בבדיקות שנעשו לאותם ילדים נמצא זן "אדנו" סוג 40 בשכיחות גבוהה.

90% החלימו באופן ספונטני – 10% נזקקו להשתלת כבד

למה וירוס ה "אדנו" גורם לבעיה בכבד ובמספר גדול? יש לזה מספר תיאוריות אחת מהן היא שבתקופת הקורונה הילדים היו מבודדים במשך שנתיים, נחשפו פחות לוירוסים, פיתחו פחות מחלות ומערכת החיסון לא פיתחה נוגדנים, על כן וירוסים כמו האדנו שלא גרמו לדלקת בכבד התחילו להתבטא בדלקת חריפה אבל זו רק תיאוריה. אמנם אנחנו מדברים על מחלה נדירה נכון לעכשיו אבל 10% מהחולים הזדקקו להשתלת כבד וזה אחוז גבוה. כשילדים חלו בצהבת מסוג A לפני החיסונים שניתנו לא הגיעו לאחוז כזה של השתלות.

סימנים למעורבות של הכבד

מהם התסמינים?
"התסמינים הם תסמינים שכיחים של מחלות ויראליות, כמו: בחילות, הקאות ושלשולים, על כן לא צריך להיבהל אם הופיעו תסמינים מסוג זה, כי אלה יכולים להעיד על מחלה ויראלית שאינה קשורה. הסימנים שכן עלולים להעיד על קשר לכבד, ואליהם חשוב לשים לב, הם – אם צבע השתן כהה, צבע הצואה בהיר וצבע צהוב מופיע בלחמיות ובלבן של העיניים, תסמינים אלה מסמנים שישנה מעורבות של הכבד.

הורים שרואים סימנים כאלה, שייקחו את הילד באופן מיידי לרופא משפחה/ילדים, על מנת שיבדוק אותו ויבצע לו בדיקות דם. מאוד חשוב גם לשים לב לילד אם הוא נראה רע, לא חיוני, לא אוכל, במקרים כאלה יש לקחת אותו לחדר המיון. אם הילד חיוני ומתנהג בסדר, אז יש לקחת לרופא לבדיקה, על מנת לשלול דלקת כבד נגיפית. חשוב לא להיכנס לבהלה ולא לקחת את הילד למיון בגלל תסמינים שאינם קשורים ובכך לייצר עומס בחדרי המיון לשווא".

חשיבות השמירה על היגיינה

טיפים והמלצות:
שמירה על היגיינה מאוד חשובה. שטיפת ידיים ופחות מגע עם הפרשות עיניים, אף, צואה. שטיפת הידיים חשובה והיא מונעת הדבקת ילדים אחרים, בין אם בגן או בבית. למרות הדיווחים על מקרים חדשים אנחנו מדברים על משהו נדיר – 21 מקרים בארץ. משרד הבריאות עוקב ואנחנו הרופאים הקמנו רשת עוקבים – מעדכנים ומתעדכנים בהכל. אם יעלה מידע חדש או שינויים כלשהם, אנחנו כמובן נמשיך לדווח.


הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. יסמין אמר/ה

    אנשים לא מבינים שנגיפים זה דבר רע – בשביל זה יש חיסונים. אם משרד הבריאות מציע חיסון – עדיף לקבל ולא לנסות להמר על הבריאות של הילדים עם וירוסים שמסוגלים לגרום לצרות גם עשרות שנים אחרי ההדבקה המקורית.

  2. סטטיסטיקה אמר/ה

    לא, פשוט אנשים כמוך לא מבינים דבר בסטטיסטיקה. אוכלוסיית העולם תמיד גדלה, לכן תמיד המספרים של הנדבקים יגדלו אבל היחס יישאר אותו יחס. כלומר יחס של כמות הנדבקים ביחס לכמות האוכלוסייה. חיסונים זה דבר רע, מוכח מדעית שיש קשר ברור בין הורים מחוסנים לבין הילדים שלהם שנולדו עם אוטיזם או פיגור שכלי. חיסונים נועדו נטו בשביל להכניס כסף לחברות הפארמה ולטייקונים. תפסיקו להיות תמימים ולהאמין לכל שטות שאתם רואים בטלוויזיה.

  3. דנה אמר/ה

    השאלה אם הילדים מעל גיל 5 או מגיל 12 חלקם כן התחסן. ?

הגיבו כאן לכתבה