"קשה לבטוח ולתת אמון בשל התנהלות פוליטית של חלק מהבכירים" • בדרך לאישור תקציב העירייה

ישיבת מועצת העיר - תקציב 2022

ראשי האגפים והמינהלים שבהם צפויים להתבצע פיטורים, זאת לפי הצעת מועצת השינוי, הגיעו אמש (ג' 29/3/22) לישיבת מועצת העיר, הסבירו על פעילות האגפים והציגו מצגות לחברי המועצה וכן הוסיפו ודיברו על ההשלכות והמשמעויות של פיטורי חלק מהעובדים.

אוהד שגב, מנכ"ל העירייה (צילום מסך: עיריית חיפה)

את הדברים פתח מנכ"ל העירייה, אוהד שגב, שדיבר על המבנה הארגוני בעירייה ועל השינויים שבוצעו בו. שגב ציין כי אין כל בעיה להביא תוכנית התייעלות ולשמוע את חברי המועצה, אך מי שיקבעו בסופו של דבר את תוכנית ההתייעלות, אלה המנהלים והגורמים הרלוונטיים, לא נבחרי הציבור. שגב דיבר על חשיבות התהליכים שנעשו במבנה הארגוני בתוך העירייה וכן על הוספת תפקידים של שני מנהלי אגפים בלבד, בניגוד לטענות שנשמעו כי העירייה מינתה בכירים רבים. לדבריו של שגב אין הדבר נכון. שגב שיתף לגבי הקשיים בגיוס עובדים בתחום הטכנולוגי, כשהסיבה היא, כך לדבריו, היא השכר הנמוך בהשוואה לזה המוצע במשרות דומות בגופים אחרים.

סמנכ"ל העירייה צפריר רוזן, שמתוקף סמכותו מנהל את אגף התרבות, אגף ארגון ושיטות, מחלקת כוח האדם של מינהל חינוך, ואגף משאבי האנוש, הציג שלושה קלפים והסביר על משמעות הקיצוצים והשלכות הפיטורים.

"אנחנו מדברים על אנשים שהתקבלו למשרות באופן חוקי, מדובר באנשים שניגשו למכרז חוקי והתקבלו באופן חוקי, לבוא היום ולפטר אותם זה יכול להוביל לתביעה משפטית על אי עמידה בהסכם. כיום במדינה יש כמות עורכי דין מטורפת וכל מפוטר יכול להעמיד סוללה של עורכי דין ומשפט כזה יכול להתנהל חודשים ואף שנה. הוא גם הסביר כי עיריית חיפה היא גוף גדול ועל הקושי בניהול 8000 עובדים. רוזן ביקש מחברי המועצה לתת אמון בעובדים ולסמוך עליהם.

סמנכ"לית טכנולוגיה ומערכות מידע בעיריית חיפה, שוש לבבי, הסבירה את חשיבות אגף המחשוב ומצב המחשוב בעירייה, תוך שהצביעה על הפער בנושא המחשוב והדיגיטל אל מול רשויות נוספות וארגונים גדולים. "לנושא הזה דרוש כסף רב וכוח אדם" אמרה לבבי, "כל נושא המחשוב נמצא בפריחה מאז תקופת הקורונה, ובנוסף גם בעקבות נושא מתקפות הסייבר. חוסר השקעה בו גורם לנסיגה אחורה וכך קרה בעיריית חיפה. ציינה לבבי. "חייבים להשקיע בתשתיות, עד היום המצב היה בכי רע, השרתים שקיימים היו ללא תמיכה והוסיפו מערכות אחסון".

עיריית טירת כרמל – רחב
שוש לבבי סמנכלית טכנולוגיה ומערכות מידע (צילום מסך: עיריית חיפה)

עוד הסבירה לבבי כי מערכות המידע נמצאות בפיגור גדול, כל המכרזים ב"הולד" בגלל היעדר תקצי, כשההסכם העיקרי שיש לעירייה נחתם ב-2010 ונגמר ב-2020 והשירות שניתן לתושב פחות טוב בשל המצב. לבבי הסבירה כי ייתכן כי גם הרישיונות יפוגו ולא תהיה אפשרות להשתמש בתוכנות מסוימות כי הדבר ייחשב לעבירה על החוק.

רג'א' זעאתרה, אמר לסמנכ"ל העירייה, כי קשה לבטוח ולתת אמון בשל התנהלות פוליטית של חלק מהבכירים והמנהלים. גם מוטי בליצבלאו הוסיף ואמר כי הם מודרים מתחילת כהונתם במועצה הנוכחית.

אביהו האן (צילום מסך: עיריית חיפה)

אביהו האן גם הוסיף כי חברי המועצה כבר שלוש שנים בתפקידם ואין מי שישמע אותם. האן טען כי השינוי הארגוני התבצע מבלי שהובא בפני חברי המועצה והסביר כי היה צורך לבצע את הזעזוע על מנת לשנות את המצב ולקבל החלטות. "לפטר אנשים זה הדבר הכי כואב שיש ואנחנו נבחן את הדברים לפרטי פרטים. כל אחד מנסה לעשות את מיטב יכולתו, אבל העיר לא מתנהלת ולנו כואב שאין יום שעובר מבלי שתושבים פונים אלינו בתלונות, בכל התחומים וההיבטים – בנייה, רווחה, תברואה ועוד. כשאנחנו רוצים לעזור אנחנו נתקלים בחומה בצורה. כמובן שיש גם אנשים טובים שעוזרים. כשמגיעים לתקציב זה העוגן שמאפשר לנו, חברי המועצה, לבצע זעזוע.

לזר קפלון בישיבת מועצת העיר (צילום מסך: עיריית חיפה)

אלי בין דיין אמר לאחר הדברים, שצריך לשפר על מנת להביא את החזון של לבבי. "אנחנו ניישם, את מוזמנת לוועדת הכספים ויש לנו את כל השנה לעבוד יחד". סופי נקש ציינה כי אף אחד לא הגיע לוועדת הכספים כדי להסביר ולהציג למה הוא צריך את הכסף.

לזר קפלון אמר: "אנחנו לא נקבל את כל ההצגות שהציגו לנו הערב. אם היו מנהלים את העירייה כמו שצריך לא היינו מגיעים למצב הזה. שלא תספרו לנו סיפורים, ומחר הכול ייפול שוב".

הגיבו כאן לכתבה