חדשות חיפה
film izle

דרמה בתכנית הרחבת בז”ן – החלטה בנושא תוספת מיכול

סטודיו לפילאטיס – WB

עתיד התעשייה הפטרוכימית בחיפה


09_-_המפעלים_הפטרוכימיים_שדרות_ההסתדרות_הצ_ק_פוסט.JPG

המפעלים הפטרוכימיים שדרות ההסתדרות הצ’ק פוסט

נקודת מפנה [?]


הועדה המקומית המשותפת לתכנון מתחם בז”ן משנה, לראשונה, את אופי החלטותיה לטובת הציבור. זוהי וועדה מיוחדת במינה, אשר דנה במתחם בז”ן ועוסקת במיוחד בתכנית הרחבת בתי הזיקוק – חפאג/1200/ב.
עד היום נהגה וועדה זו בגישה מתירנית והמלצותיה להרחבת בזן עברו הלאה לוועדת הערר המתכנסת בירושליים, אך לא עוד.

לאחר הדיון בוועדת הערר, בו התברר כי במסגרת תכנית הרחבת בזן, מתכוננים המפעלים להוסיף מכלים ומתקנים, אשר יטפלו, בין היתר באחסון של חומרים רעילים מתעשיית זיקוק הגז, חומרים הנקראים “קונדנסטים”, החזירה וועדת הערר את התיק לועדה המיוחדת המתנהלת במחוז.
אבל כעת, לאחר שהתפוצץ ברעש גדול הסקר האפידמיולוגי, אשר הצביע על נתוני תחלואה ותמותה חריגים במפרץ חיפה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה…

הקרן לחיפה – תורמים ומנציחים WB

לראשונה נשמעים בוועדה קולות חדשים:


אלוף במיל’ יוסף משלב, הממונה על המחוז מטעם משרד הפנים, יו”ר הוועדה, אמר לפרוטוקול:

“חיפה איננה המזבלה של המדינה. המציאות השתנתה”

יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אשר עד היום נתן רוח גבית ערה לתעשייה הפטרוכימית:

“לעולמי עד לא יהיו קונדנסטים ומיכול נוסף. אני מבקש שהוועדה תחזור בה מכל ההיתרים שניתנו לבז”ן”

החלטת הוועדה: לא לאשר תוספת חומרי גלם ומתקני אחסון במתחם בז”ן.

אולם, יש להתייחס בזהירות להחלטה זו, מהסיבות הבאות:

1. ההחלטה אינה כוללת הגבלה על תוספת מתקנים.
2. במקביל מקודמת תכנית “קרקעות הצפון”. זוהי תכנית להעתקת חוות מיכלי הדלק הסמוכה לקריית חיים, למתחם הנמצא מזרחית לבזי הזיקוק. חווה חדשה שכזו, אם תוקם, תהווה עתודת מיכול ענקית, ללא קשר לתכנית הרחבת בז”ן – חפאג/1200/ב.

פרשנות


אם תמשיך המגמה גם לכיוון של הגבלת תוספת מתקני ייצור, מדינת ישראל תמצא עצמה במבוכה, מפני שאנו עומדים בפתחו של עידן זיקוק הגז. המדינה התכוונה לזקק גז במתחם בתי הזיקוק, כפי שעולה מתכנית תמ”א 37.
כוונות אלה, הנם חלק משגרת יומה של מדינת ישראל – להמשיך ולהתייחס לחיפה ולחיפאים כמתחם פטרוכימי, תוך הפקרת הציבור במטרופולין חיפה למחלות ותמותה.
כעת, כאשר המתכננים מצהירים כי “מה שהיה הוא לא מה שיהיה”, המדינה תיאלץ למצוא פתרונות יצירתיים אחרים לזיקוק הגז ולאחסון הקונדנסטים.
ארגוני הסביבה בחיפה ממשיכים לעקוב מקרוב אחרי כל מילה שנכתבת ונאמרת בוועדות האלה, על מנת לוודא שהזיהום ייקטן.

תגובתו של ירון חנן, חבר מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה:


עשו לנו תרגיל וכדאי להבין היטב את ההטעייה היחצנית של גבאי ויונה יהב: המשרד ויהב מתנגדים פתאום לתוספת מיכול.
אני מדגיש שוב רק תוספת של מיכלים! הם לא אמרו אף מילה לועדת הערר על תוספת של מתקני יצור למשל! תשאלו למה התנגדו דווקא למיכול נוסף?
התשובה: תהיה תוספת עצומה של מיכלי דלק לא בשטח בז”ן אלא מסביב לבז”ן. למה זה טוב לבז”ן? כי זה מותיר להם שטח עצום להתרחבות עתידית של מתקני יצור חדשים! אז בבקשה, נלמד כולנו להיות יותר חשדנים כלפי החבורה הזו ש”הצטיינה” עד היום רק בהגנה עיקשת על התעשייה ובתחבולות יחצניות!

הודעה ממגמה ירוקה חיפה בעקבות החלטת הוועדה:


ניצחון גדול למאבק האזרחי על הזכות לנשום אוויר נקי בחיפה: ועדת הערר מקבלת את עמדת משרד הגנת הסביבה שנשלחה אליהם בעקבות לחץ ציבורי גדול.
רויטל גולדשמיד, מובילת המאבק במגמה ירוקה חיפה: ״זהו צעד גדול וחשוב לקראת שינוי מהותי שצריך להתקיים במפרץ חיפה: עצירת הרחבת התעשיות המזהמות וצמצומם מאזורים מיושבים. המאבק שלנו עדין לא נגמר, עדיין עומדות מעל ראשנו תוכניות להרחבת בתי הזיקוק, קרקעות הצפון ונמל הדלקים – וזה צעד ראשון בנצחון שווי חיי התושבים ובריאותם על עלות ורווחים לכיסם של טייקונים. אנחנו קוראים לשר כחלון, חיפאי האמון על ועדות התכנון, לדאוג לציבור שהוא נבחרו ולבטל את התוכניות להרחבת התעשיות הפטרוכימיות על חשבון חיי התושבים״

תגובת ארגון אזרחים למען הסביבה:


“עוד ניצחון למאבק הציבורי במפרץ חיפה והוכחה לכל הציבור האדיש שאפשר לשנות החלטות” עו”ד ג’מילה הרדל ואכים מנהלת המחלקה המשפטית בעמותת אזרחים למען הסביבה: “זהו צעד משמעותי המצטרף לשורה של פעולת למניעת תוספת זיהום באזור, אבל חשוב להפחית גם את הזיהום הקיים מתעשיה שהוא גבוה מדי ביחס לכל אזור אחר במדינה. לשם כך, אין מנוס מקבלת החלטות הרבה יותר דרמטיות, כמו ביטול חלק מקווי הייצור, העתקת מפעלים והטלת תקינה יותר מחמירה לא רק על מפעלים אלא גם על אוניות ועל חברת החשמל”

פרוטוקול הוועדה המיוחדת למתחם בז”ן


החלטת_הועדה_המקומית_לתכנון_מתחם_בזן.jpg

החלטת הועדה המקומית לתכנון מתחם בזן
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90
תגובות
בטעינה...