זיכרון בסלון – איפה אתם ביום השואה ?

יוזמה חברתית המזמינה את תושבי חיפה לציין את ערב יום השואה בצורה קצת אחרת; בסלון הבית, בין אורחים וחברים, בערב שכולל עדות, חלק אומנותי-שיתופי ודיון

זיכרון_בסלון_תמונה.jpg

זיכרון בסלון זיכרון בסלון התחיל לפני תשע שנים, בסלון אחד, אליו התכנסו בספונטניות כמה עשרות חברים שהרגישו שהזיקה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה הולכת ונחלשת. בין הטקסים הממלכתיים לצפייה בטלוויזיה, רבים מתקשים למצוא דרך אישית, רלוונטית ומשמעותית לעסוק בנושא. זיכרון בסלון מציע דרך נוספת להתמודד עם היום הזה ועם השאלות שהוא מעלה, במפגש אינטימי בסלון הבית בין חברים ואורחים.

בעתיד הקרוב נתעורר למציאות בה ניצולי השואה כבר לא יהיו עמנו. לכן, צריך להיערך לדרכים אחרות לשימור הזיכרון האישי והקולקטיבי של ניצולי השואה ודרכו ובשמו להוביל לחברה מוסרית ומאוחדת יותר.

בכל סלון וסלון הערב מתעצב באווירה שונה, שמתאימה לרוח הקהילה ומשקפת את מגוון האנשים שהתקבצו בסלון. מומלץ לשמור על המבנה הבסיסי של הערב, הכולל שלושה חלקים: הערב נפתח בעדות, לעתים של ניצול שואה או בן הדור השני ולעתים עדות כתובה או מצולמת. משם הערב ממשיך לחלק אומנותי-שיתופי בו האורחים מוזמנים לנגן, לשיר, לשתף בסיפור אישי, או כל פעילות אחרת שתאפשר ביטוי אישי יצירתי. החלק השלישי הוא שיח פתוח בין יושבי הסלון על חשיבות זיכרון השואה בהווה ובחברה שלנו.

מבנה הערב והמערך הנם בגדר המלצה חמה וכל מארח מוזמן לשנות, להתאים או להוסיף למפגש כל דבר שיתרום ליצירת חוויה משמעותית.

מקבוצת חברים שהתכנסו יחד לפני תשע שנים, הפך זיכרון בסלון לקהילה של כ-150,000 מארחים ומתארחים ברחבי הארץ והעולם (הקהילה גדלה משנה לשנה). זיכרון בסלון אף חצה יבשות והגיע לקהילות של מטיילים ישראלים בהודו ודרום אמריקה, לקהילות יהודיות בארה”ב ואירופה ואף לקהילות לא יהודיות בברלין ומינכן.

ערבי זיכרון בסלון מתקיימים פעם בשנה בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה באלפי סלונים במקביל ברחבי הארץ והעולם. כמו כן, ניתן לקיים ערב של זיכרון בסלון גם בימים הסמוכים ליום הזיכרון לשואה.

המעוניינים לארח או להתרחב בערב של זיכרון בסלון מוזמנים להירשם באתר:
http://www.zikaronbasalon.com/

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.