לקראת אישור תקציב עיריית חיפה – האופוזיציה מגישה תקציב חלופי, באמצעות ועדת הכספים ומפרטת את התנאים לאישורו

הקרב על תקציב עיריית חיפה

בתום כחצי שנה של מאבקים ולקראת המועד האחרון לאישור התקציב (30/3/22), מגישה ועדת הכספים, הנשלטת על ידי חברת האופוזיציה, סופי נקש, תקציב חלופי לעיריית חיפה. התקציב אושר בוועדת הכספים בהסכמה רחבה. אנשי האופוזיציה מספרים לחי פה כי הרוב הצפוי במועצה, לאישור תקציב זה, עומד על 22 חברי מועצה.

חוששים מפיזור המועצה והשארתה של קליש להמשיך בתפקידה

ברקע לדברים, החלטתם של חלק מחברי המועצה הלעומתית (מועצת השינוי), להעביר תקציב. מנהיגי המועצה הלעומתית חוששים כי אם התקציב ייפול, יתרחשו המהלכים הבאים:
1) פיזור המועצה.
2) השרה שקד תשאיר את קליש בתפקיד.
3) השרה שקד תמנה ועדה קרואה לצידה של קליש.

לנוכח התרחיש האפשרי הזה, החליטו חשבי המועצה הלעומתית להעביר את התקציב, בתנאים שיצמצמו את הגרעון, את המינויים הפרועים ואת לקיחת ההלוואות הפרועה, לדבריהם, אשר מסכנת את הכיס של כל תושבי חיפה.

מגבלות חמורות על התמרון של קליש

במסמך המוגש לעיונכם כאן, אותו תגיש ועדת הכספים לאישור העירייה, חלות מגבלות חמורות על העברת התקציב וביניהן: סגירת שלושה מינהלים, ביטול מינהלת 2030 (הבייבי של קליש), פיטורי סגני מינהלים ועודו ועוד.

האם התקציב הזה יאושר?

חשוב לציין כי עדיין אין ודאות לאישור התקציב הזה. אנו נמתין ונראה מי יתמוך בו ומי יחליט "ללכת עד הסוף" ולנסות להפיל את קליש על ידי הכשלת אישור התקציב. חלק מחברי האופוזיציה כבר הודיעו בעבר שלא יתמכו בתקציב. נמתין לישיבת המועצה.

עו"ד שרית גולן מסרה לחי פה:

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

22 חברי מועצה עומדים מאחורי השינויים הנרחבים שביצענו בהצעת התקציב של ראש העיר. שינויים אלו מבטאים יותר השקעה ישירה בתושבים ופחות בהוצאות שכר על ג׳ובים ורכבי ליסינג לבכירים. מטרת השינויים שלנו להביא העירייה להתייעלות בכוח אדם וצמצום פעולות מיותרות מצד אחד, אך מן הצד השני לתוספת להוצאות בחינוך, ברווחה, בסביבה, בתעסוקה, בתרבות ובספורט שמהם ייהנו כלל התושבים העיר ולא רק מגזר אחד.

אנו מקווים שראש העיר תתמוך בשינויים המוצעים על ידינו ותדאג להוציא לפועל את התקציב אשר צפוי לקבל את אישור המועצה. בנוסף, אנו מבקשים כי בתוך חודש ימים תפעל להביא לנו תקציב פיתוח ומקורות מימון לטיפול בתשתיות העירוניות, ריבודי כבישים וקידום בניה ציבורית במוסדות חינוך.

המסמך לעיונכם: הצעת מחליטים ועדת כספים ממליצה לאשר תקציב לעיריית חיפה לשנת 2022 ומפרטת את התנאים לאישורו

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  תושבי חיפה אדישים למתרחש. אלפי עובדי עיריית חיפה שודדים פנסיית עתק בחסות מאפיוזת ההסתדרות, שארגנה להם פנסיה תקציבית שמתנפחת עוד ועוד. על כך הולכת מרבית הארנונה. מדובר במצב נוסח המגזר הציבורי הבכיר ביוון 2008 ערב קריסתה. אל תתפלאו שבני גנץ מאיים להפיל ממשלה על תוספות לפנסיות העתק של משרתי הקבע. הוא בסך הכל עושה מה שעושים כולם בשוד הפנסיה הגדול. תקנים לקליטת עובדים צעירים נסגרים בכל המגזר הציבורי כדי לממן הוצאות פנסיה הולכות ותופחות בצורה בלתי נשלטת, שיוצרת גרעונות בעיריות, אוניברסיטאות, בתי החולים, חברות ממשלתיות, תאגידים לאומיים ועוד. כולם קורסים מנטל הפנסיה הענקית – 300 מליון שקל מתקציב חיפה, כפול מתקציב עיריות אחרות של 30-40 אלף תושבים, הולך מדי שנה ל-2000 גמלאים לממן להם פנסיה שערורייתית. הם חוגגים וחיפה בגרעון. הם חוגגים וחיפה בגרעון. הם חוגגים וחיפה בגרעון. ככה 15 שנה אצל יהב זה התנהל: כל שנה, לוקחים הלוואות לגשר על סכומי העתק שהפנסיות המתנפחות גוזלים מתקציב הפיתוח. ככה הפך תקציב ניהול שוטף לתקציב פיתוח. כך נולד גרעון של מליארד שקל והחזרי קרן לבנקים של מאות מליוני שקלים על הלוואות מתגלגלות.
  עיריית חיפה עם 400 תקנים בכירים (30-50 אלף שקל בחודש) מתוכם בערך 200 נחוצים ועוד 200 זה מינויים פוליטיים של שקט תעשייתי לאנשי קואליציית ראש העיר. סגן מנהלת, מזכירה בכירה, יועץ לענייני. הם לא מחליפים איש, הם מוסיפים נטל. הגרוע ביותר מבין המקומות שבהם זה קורה, זה רווחה ועובדים סוצאליים. כולנו רואים את מצב הרווחה בעיר, שיש בה מאות עובדים סוציאליים אבל אין כסף לסייע להומלסים ושולחים אותם לעמותות שיקנו מזון וסיוע. מה היה דחוף לאמנון עדו – לבדוק שהרווחה בעיר עובדת עבור התושבים?? לא, להתרברב שהוא סידר להם תוספות שכר והחזרי רכב נוספים, לבכירים כמובן אלו שמזמן שכחו למה הם בעירייה ועבור מי הם עובדים.

  1. א אמר/ה

   צודק לחלוטין

 2. רק רציתי לדעת אמר/ה

  בתקציב גרעוני מבצעים קיצוץ אופקי.
  סעיף ההוצאה הגדול ביותר הן הפנסיות התקציבית. באם אין כסף אין פנסיות.
  נדרש לקצץ אופקית, בשלב ראשון 20% מתשלומי הפנסיה . מה הפנסיונרים יאמרו? הרי הם לא חסכו מכספם, כמקובל במדינה, פרוטה אחת?

 3. דבורה אמר/ה

  אל תתנו יד לבזבוז כספי תושבי חיפה בסך 7 מיליון ש"ח לתשלומי אומנים שונים ביום העצמאות. יש תחלופות כמו רחבות לריקודים עם מוזיקה שונה ואחרת שתיגע בכל אחד.
  אם תערכו סקר רוב תושבי חיפה יוותרו על תשלומים מוגזמים לאומנים.

  1. מיכאל אמר/ה

   למה לוותר ? הרי הכסף הזה ילקח לפנסיות או למשהו שבכלל לא קשור לשרות האזרח .

 4. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  אני מקווה כי סוף סוף יהיה לעירית חיפה תקציב.והקרב על התקציב יסתיים למען כלנו. שבוע טוב.

הגיבו כאן לכתבה