קשת רומית בת 100 עם טטריס – רחוב יפו – עירתחתית חיפה

הזנחה ברחוב יפו בחיפה - פאנל רחוב עם תושבים (מאת ירון כרמי)

צפו: עימות בין בעלי הנכסים ברחוב יפו לבין עיריית חיפה באשר לאופן השיפוץ של המבנים לשימור

עירית חיפה יוזמת פרויקט של שיפוץ חזיתות מבנים לשימור ברחוב יפו, אך לטענת בעלי הנכסים הם אינם שותפים לשיפוץ חזיתות הנכסים שלהם (מה שקרוי שיתוף ציבור).

צפו בפאנל רחוב שקיימנו עם בעלי הנכסים
7 דקות, fullHD

שיתוף ציבור בחיפה

שיתוף ציבור נחשב לאחד האתגרים העירוניים המורכבים ביותר, מכיוון שעירייה תמיד שואפת לבצע מהר ובלי ש"יבלבלו לה את המוח", אך מן העבר השני יש תושבים ובעלי נכסים שחלקם תושבים, אשר מצפים שיתחשבו בדעתם, על מנת ליצור את הפתרון הנכון ביותר, לטעמם. עיריית חיפה לוקה פעמים רבות בגישה ארוגנטית, המתעלמת מהמשתמשים ומבעלי הנכסים. קיימות לכך דוגמאות רבות בחיפה. אנחנו בחי פה שואפים לעודד ולדרבן את העירייה להתאמץ יותר, לשתף יותר ולהרוויח שביעות רצון.

בעיר התחתית ישנם מבנים ייחודיים בני מעל 100 שנים, הנכסים מרשימים ומיועדים לשימור, אך בעלי הנכסים טוענים כי קבלן הגיע והניח תעלות פח מכוערות על חזיתות הנכסים שלהם, ללא תיאום אתם ותוך פגיעה משמעותית בחזית המבנה.

בעיר התחתית קיימת מינהלת, אותה הקימה עיריית חיפה, אך התושבים טוענים כי עובדי המינהלת, אינם מקיימים אתם קשר אפקטיבי בכל מה שקשור לפרויקט השיפוץ.
נציגי הקבלן הסבירו לבעלי הנכסים כי בחלק מהם מתחשבים ובחלק לא… כך נקבע… בעלי הנכסים ההמומים פנו לחי פה ואנו יצאנו לשטח לפאנל רחוב עם בעלי הנכסים. צפו בכתבה באורך 7 דקות ולאחריה תוכלו לעיין בתגובות.

09_-_פאנל_רחוב_עם_תושבים.jpg

פאנל רחוב עם תושבים

תגובות

תגובתה של עיריית חיפה:

עיריית חיפה מבצעת פרויקט התחדשות חסר תקדים בהיקפו בעיר התחתית.
במסגרת זו, משוקם בימים אלה רחוב יפו בשיתוף משרד התיירות.
שיקום הרחוב מתבצע בהמשך לעבודות שכבר בוצעו בכיכר פאריז, בשוק התורכי ובקמפוס הנמל החולש על עשרות דונמים ומאות מבנים היסטוריים.
העבודות מתבצעות בשטחים הציבורים ולא במבנים פרטיים שהאחריות לשקמם נמצאת בידי בעליהם.
מתוך כוונה להקל על בעלי המבנים ומטעמי בטיחות הוחלט כפתרון זמני להסתיר את החוטים הגלויים בתעלות שיפורקו עם שיקום המבנים ע"י בעליהם.
במסגרת שיקום המבנים על ידי בעלי הנכסים יוסתרו התשתיות בתוך המבנים על פי הקריטריונים המחמירים שהוגדרו ע"י העירייה ביחס לשיקום מבנים המיועדים לשימור.
כל יוזמה מצד בעלי הנכסים להסתיר את התשתיות קודם לשיקום המבנים תתקבל בברכה.

08_-_תעלות_פח_מעל_קשתות_רומיות.jpg

תעלות פח מעל קשתות רומיות

תגובתה של נעמה נאמן-מזרחי, מנהלת המחוז במועצה לשימור אתרים:

נעמה_נאמן_מזרחי.jpg
נעמה נאמן מזרחי

הרכבת תעלות התקשורת על החזיתות של המבנים ההיסטוריים ברחוב יפו הן מפגע ויזואלי ותוצאה אומללה של חוסר תיאום בין האגפים השונים בעיריית חיפה.
ביחידת השימור העירונית יצרו מפרט מסודר למרכז המסחרי הישן שם בהתאמה לקווי הבניין ולאופיו הותאמו מיקומים לתעלות התקשורת ,נקבעו פרטים לשילוט לחלונות הראווה ולמרפסות והתוצאה כמובן נעימה לעין ומכבדת את המבנים.
הגם שמדובר במבנים בסגנון שונה בתכלית חשבנו שהיה נכון שיחידת השימור תוציא מפרט מסודר מקביל לזה של המרכז המסחרי הישן שיטפל בחזיתות מבנים אלו: החל מהסרת כל הצנרת הישנה, המזגנים ושאר מפגעים, עבור בהנחיות לטיפול בחזית האבן בפתחים, בחלונות, הדלתות ופרזולם וכלה בהנחיות לחנויות בקומת הקרקע: טיפול בחלונות הראווה ובשילוט.

בישיבת ועדת השימור שהתקיימה ביום רביעי האחרון העליתי את נושא חזיתות רחוב יפו לדיון מחוץ לסדר היום. התשובה המפתיעה הייתה שאכן כבר הוכן מפרט חזיתות גם לרחוב יפו.
מדוע לא פרסמה העירייה את המפרט לתושבים?
ומדוע הקבלן שנשכר ע"י מנהלת העיר התחתית מטעם העירייה מבצע עבודות שלא על פי המפרט?
עיריית חיפה משקיעה כספים ומאמצים רבים בפיתוח וטיפוח העיר התחתית. חבל שכל המאמץ הראוי הזה ייפול בגלל חוסר תשומת לב וחוסר תיאום.

תגובת הפרופסור יוסי בן ארצי, חבר ועדת השימור העירונית:

פרופסור_יוסי_בן_ארצי.JPG
פרופסור יוסי בן ארצי

למיטב ידיעתי, פרטי השימור שאושרו לאזור בכלל ולמבנים האלה בפרט היו נכונים ואסתטיים לחלוטין. למרות שוועדת השימור לא נדרשת לרמת פירוט כזו, והמלאכה נעשית על ידי היחידה לשימור במשרד מהנדס העיר, הרי שהוועדה סומכת ידיה על היחידה שתפעל נכון מול היזמים, האדריכלים ובעלי הנכסים. יותר מזה, הוועדה יכולה להחליט – אבל שאלת הפיקוח והבקרה היא העיקרית.
צורת העברת התעלות הזו מחרידה ממש, וחמורה הרבה יותר משאלת שיתוף הדיירים והבעלים. ברור שמדובר פה בפעולה הפוכה לתכניות ולפרטי השימור כפי שאושרו, ועל כן זוהי שאלה של פיקוח ואכיפה, נושא שבתחום השימור עיריית חיפה חלשה בו במיוחד.
הפיקוח היה צריך לעצור מיד את הפעולה, לקרוא לאנשי יחידת השימור, ולהורות על מתן פתרון אחר, שמתחשב בערכים האדריכליים ובעיצוב המבנה המקורי לפני 120 שנה או יותר.
בישיבה האחרונה של ועדת השימור הנושא הועלה על ידי נציגת המועצה לשימור אתרי מורשת, והובטח לטפל בדחיפות בנושא רחוב יפו.

התכנית_המקורית_לשיפוץ_מבנה_לשימור_ברחוב_יפו.jpeg
התכנית המקורית לשיפוץ מבנה לשימור ברחוב יפו
סבך_חוטים_ברחוב_יפו.jpg
סבך חוטים ברחוב יפו בחיפה (צילום: ירון כרמי)

לא ניתן להגיב