דורשים הקמת קומפוסטר שכונתי בחיפה • פסולת אורגנית יכולה להפוך למשאב ○ עצומה

מייצרים קומפוסט בגינת השבשבת (צילום: פנינה מדן)

לאחרונה נפתחה עצומה בה מבקשים תושבי חיפה מהעירייה לפעול למען הקמת קומפוסטר שכונתי. האם העירייה תענה לבקשה?

4.8 מיליון טונות של פסולת ביתית מוטמנים מדי שנה בישראל, כאשר 40% מהפסולת הם פסולת אורגנית, הכוללת בין היתר שאריות מזון וירק, קליפות, פסולת גינה ועוד. הפסולת שנטמנת מצויה בסביבה ללא חמצן, דבר שגורם לה להתפרק בתהליך אנאירובי ולפלוט גז חממה בשם מתאן, שהשפעתו חמורה פי 86 מזו של פחמן דו-חמצני. זאת כמובן, בנוסף לזיהום מי התהום והקרקע.

גינת השבשבת (צילום: פנינה מדן)

פעולה פשוטה שתשנה הרבה

הדבר יכול להשתנות על ידי פעולה פשוטה של מיון הפסולת לקומפוסט ובכך ניתן להפחית את הנזק לסביבה, לחסוך עלויות שינוע לאתרי הטמנה, לצמצם פליטות מתאן ולחסוך את התמודדות עם שקיות זבל כבדות ובעלות ריחות לא נעימים, כאשר מחצית מהפסולת הביתית האורגנית יכולה להגיע לקומפוסטר ולהיהפך ממטרד סביבתי למשאב.

העצומה, עליה חתומים כבר תושבים רבים בעד הקמת קומפוסטר בחיפה, נפתחה לאחר שבגינה הקהילתית ברחוב מנדלי מוכר ספרים, בכניסה לגבעת השבשבת בנווה שאנן התחילו לקבל חצי טון פסולת אורגנית מדי חודש, ממנו מייצרים קומפוסט.

גינת השבשבת (צילום: פנינה מדן)

פנינה מדן, מנהלת הגינה הקהילתית "גינת השבשבת" בחיפה, אותה הקימה יחד עם חברים נוספים לפני 7 שנים לאחר שפרשה ממערכת החינוך, מספרת בשיחה לחי פה:
"לפני 7 שנים ובעזרת חברים מהשכונה פנינו לעיריית חיפה בבקשה להקמת גינה קהילתית. העירייה אישרה לנו שטח ומים ואף סידרה לנו גדר לגינה ומאז הגינה פורחת. הגינה ממוקמת בקרבת מרכז זיו ברחוב מנדלי מוכר ספרים ובכניסה לגבעת השבשבת".

פנינה מדן (אלבום אישי)

גינה אורגנית שמכבדת את הטבע

"מדובר בגינה אורגנית. אנחנו משתמשים בשיטות אורגניות בלבד, שמכבדות את האדמה ואת הטבע. אנחנו משאירים את המקום טבעי, לא משתמשים בקוטלי עשבים וחרקים ולא בדישון כימי אנחנו כן משתמשים בקומפוסט שאנחנו מייצרים ומכאן מתחיל סיפור הדרישה לקומפוסטר שכונתי.

אנחנו מקבלים מהשכנים ומהתושבים את השאריות שלהם ומייצרים קומפוסט. מביאים לנו בערך חצי טונה פסולת אורגנית בחודש, כמות די רצינית, ואנחנו שמחים על כך שאנשים נרתמים ומפרידים פסולת אורגנית מהאשפה. אם לא מפרידים, האשפה המעורבת מגיעה בסופו של דבר להטמנה ומשם כמובן, נפלטים גזי חממה שמזיקים לנו ומגבירים את התחממות כדור הארץ ואת משבר האקלים. אנחנו מאוד רוצים לעזור סביבתית וגם לגינה, אבל מכיוון שהכמות שמגיעה אלינו גדלה כל הזמן, ויותר ויותר אנשים מביאים את השאריות, (מגיעים אפילו ממקומות רחוקים) כבר קשה לנו לייצר קומפוסט בתהליך שאנחנו מבצעים בגינה, לצערנו".

מפגש שבועי בגינת השבשבת (צילום:פנינה מדן)

מבקשים עזרה

"באמצעות העצומה אנחנו פונים ומבקשים מהעירייה לעזור לנו. אנחנו עובדים מאוד קשה כדי לייצר את הקומפוסט. התהליך דורש הרבה פעולות ומשאבים, כמו הוספת עלים יבשים וגזם דק, ועוד. זה לא פשוט להצליח לייצר קומפוסט, ובגלל הכמות שהולכת וגדלה זה מתחיל להיות עוד קשה יותר", אומרת מדן.

"אין חוק שמחייב"

מדן מספרת כי פנתה בעבר לראש אגף התפעול בעירייה, בעקבות כך התכנסה ישיבה בה השתתפו ראשי מחלקות שונות, ולדבריה, נאמר כי "לא ניתן לבצע תהליך מהפכני כזה, כי אין תקנות עירוניות ואין חוק שמחייב לכך, וכי מדובר בהחלטה ש"מתקבלת מלמעלה".

"כולי תקווה שהעירייה תוכל לייעד לנו מתקן מסחרי גדול (קומפוסטר) שיכול לקבל חצי טון אשפה, לעבד אותה ולייצר קומפוסט שישמש את הגינון העירוני, גינות קהילתיות, גינות ביתיות ואפילו יהיה אפשר למכור אותו. המתקנים האלה לא גורמים למפגעי ריח וגם לחזירים אין גישה אליהם.

מייצרים קומפוסט בגינת השבשבת (צילום: פנינה מדן)

איפה חיפה בנושא החשוב הזה?

חשוב לציין כי בתל אביב ובירושלים ישנה מודעות גבוהה לנושא וקיימים קומפוסטרים המפוזרים בגינות ציבוריות, בגינות קהילתיות ובשטחים עירוניים, וישנם גם קומפוסטרים מסובסדים המיועדים לגינות ביתיות. בטירת כרמל פועלים במרץ לקידום הנושא גם כן ובקריית טבעון מתקנים ביתיים מסובסדים ע"י העירייה, וכך גם במקומות רבים נוספים. האם חיפה תהיה העיר הבאה שתקדם את הנושא החשוב הזה? ימים יגידו….


לשון העצומה: "אנחנו, תושבי חיפה, מבקשים מעיריית חיפה לפעול למען הקמת קומפוסטר שכונתי. בימים אלה של משבר אקלים, האשפה המעורבת עם חומר אורגני הנשלחת להטמנה או לשרפה היא מתכון לפליטות וזיהום שרק יחמיר את המצב. כיום יש פתרונות שמיושמים בעולם ובארץ ואנו מבקשים למצוא פתרונות מקיימים שיתרמו לסביבה ולקהילה. אנחנו מבקשים שיהיה שימוש בגזם העירוני ובשאריות המזון לייצור קומפוסט שישמש לדישון בגינון העירוני, בגינות הקהילתית, ובגינות הפרטיות. נשמח לשתף פעולה עם העירייה בנושא הפרדת אשפה והסברה לתושבי השכונה".

מעיריית חיפה לא נמסרה התייחסות לנושא.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. ערן אמר/ה

  איפה חברי סיעת "הירוקים" של חיפה??? 4 כיסאות במועצה ואפס מעשה. הם הם הביזיון האמיתית של הקדנציה הזו של מועצת העיר חיפה!

 2. גלית אמר/ה

  גינת השבשבת – אחד המקומות הקסומים ביותר בחיפה! מקום שמאפשר לאנשים שאכפת להם מקיימות לתרום, ולו מעט כחלק משגרת היומיום. תודה לפנינה מדן שמובילה את זה בתבונה ובחמלה. הלוואי שעיריית חיפה תבין את החשיבות הענננקית שיש לצעד כזה ותפעל בנושא!

 3. זהבה אמר/ה

  כל עוד הגב' קאליש הינה ראשת העיר לא יזוז כלום. כל עוד אינה רואה במבקשים פוטנציאל לקולות לא תעשה כלום. הכל לחרדים.

 4. עופר אמר/ה

  איפה קישור לעצומה?

 5. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  אכן ,צודקים.ערב נעים.

 6. אבי אמר/ה

  ישר כוח, סופסוף עבודה עם המוח.

 7. גבר אמר/ה

  יוזמה מבורכת.

 8. חנה אמר/ה

  שלום לכולם. יש לנו כבר 462 חתימות! אבל צריכים 500! נשמח אם תכנסו לאתר עצומה ותחתמו… אנחנו כבר בסוף של חתימות! איזה כיף!!! תודה ויום נפלא לכולם!

 9. יאיר אמר/ה

  יש כבר 464 חתימות! בהצלחה לכולנו 🙂

הגיבו כאן לכתבה