מיחזור בעת מלחמה • אכיפת חוק הפיקדון הופסקה, אך מה קורה בפועל?

איסוף מכלי משקה במסגרת חוק הפיקדון צילום: אילן מלסטר

(חי פה) – אכיפת חוק הפיקדון הופסקה בעקבות המלחמה. אך בפועל נדרשים צרכנים לשלם 30 א"ג תוספת עבור אריזות משקה, ודורשים כעת את ביטולה עד להודעה חדשה. הממונה על חוק הפיקדון: "המשרד הבהיר לרשתות השיווק, לאיגוד לשכות המסחר ולמערך כולו, כי עליהם לקבל מהציבור את מכלי המשקה ולהשיב את דמי הפיקדון גם בתקופה מורכבת זו ולעמוד בהוראות החוק באופן מלא".


כזכור, המשרד להגנת הסביבה הודיע כשבוע לאחר פרוץ מלחמת חרבות ברזל כי יפסיק לאכוף את חוק הפיקדון על השבת בקבוקי המשקה לפחות עד ה-31 באוקטובר, כמענה לבקשת איגוד לשכות המסחר לאור הקשיים המתעוררים בשטח בשל המלחמה. בהודעה אותה הוציא המשרד צוין כי הסיבה להחלטה היא מחסור בעובדים וצמצום כוח האדם וקשיים לוגיסטיים המקשים על איסוף הבקבוקים מנקודות המכירה ברחבי הארץ.

תושבת העיר חיפה שמקפידה למחזר בקבוקים ומחזירה אותם לרשתות על פי חוק הפיקדון, הופתעה שלא מקבלים את הבקבוקים ואף ברוב המקומות תלו שלט שלא ניתן להחזיר בקבוקים. "בינתיים ממשיכים לגבות מאיתנו 30 אג' על כל מיכל ובקבוק ואנחנו לא מקבלים כלום בתמורה", היא מספרת לחי פה. "זה פשוט לא יעלה על הדעת. אם מחליטים לעצור את המיחזור זמנית אז שיבטלו את גביית הפיקדון עד להודעה חדשה".

בשיחה לחי פה היא מסבירה: "אין שום מרכול שמוכן לקבל מכלים למיחזור, בנימוק שאין מי שיפנה אותם משם. ניסיתי לפנות טלפונית למוקד של המשרד לאיכות הסביבה – התשובה היא שהפניות הן אך ורק בדוא״ל. מעבר לזה שלא כולם משתמשים בדוא״ל, לא ברור מדוע אי אפשר להשאיר הודעה מוקלטת, ומדוע אין – לפחות בנוסף – קשר וואטסאפ. יש גבול כמה מכלים אנחנו יכולים לאחסן בבית או במכונית וזו גם עלולה להיות בעיה בטיחותית וביטחונית".

איסוף מכלי משקה במסגרת חוק הפיקדון צילום: אילן מלסטר

היכולת של בתי העסק לקבל מכלי משקה מהציבור נפגעה

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה:
"עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל ב-7 באוקטובר 2023, נפגעה יכולת של בתי העסק לקבל מכלי משקה מהציבור ולהשיב את דמי הפיקדון בעדם, בשל מחסור בכוח אדם תפעולי ברשתות הקמעונאיות. לאור מצב חירום זה, ולאחר הערכת מצב שביצע המשרד להגנת הסביבה, הוחלט כי בשל מצב החירום המשרד להגנת הסביבה לא יבצע פעולות אכיפה בכל הקשור להחזרת מכלי משקה חייבים בפיקדון בבתי העסק, וזאת עד לתאריך 31 באוקטובר 2023".

רשתות השיווק חייבות לעמוד בהוראות החוק גם בתקופה זו

אלעד עמיחי, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה והממונה על חוק הפיקדון, הבהיר כי לא תהיה הארכה מעבר ל-31 באוקטובר 2023. בהתאם לכך, המשרד הבהיר לרשתות השיווק, לאיגוד לשכות המסחר ולמערך כולו, כי עליהם לקבל מהציבור את מכלי המשקה ולהשיב את דמי הפיקדון גם בתקופה מורכבת זו, לספק את השירות במלואו, ולעמוד בהוראות החוק באופן מלא.

לצורך נושא הפיקדון הוקם מוקד מיוחד – מוקד הפיקדון, המשותף למשרד להגנת הסביבה ולמועצה הישראלית לצרכנות. הדרך המומלצת בעת הזו לפנות למוקד היא באמצעות הטופס המקוון – https://did.li/MhJCN. 
ניתן גם להתקשר בטלפון: 03-5100190
או דרך המייל – [email protected]

טירת כרמל – רחב
הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. אלוהים אמר/ה

  עניים בישראל חייבים לקחת הלוואה מהבנק או חוץ בנקאי ולעזוב את הארץ

 2. שי אמר/ה

  הרשתות מנצלות כל מצב כדי לא לקבל החזר של הבקבוקים פעם זה קורונה פעם מלחמה ופעם חול המועד פסח, לגבות כסף כן גובים בקנייה הגיע הזמן למצות את הדין עם הרשתות האלו ולקנוס אותם כפי שקובע החוק

 3. רעות בכר אמר/ה

  כבר ניתן למחזר ברשתות המזון שמשתתפות.

 4. סמי אמר/ה

  זה סתם כאב ראש לסופרמרקטים, חוץ מלהפריע להם זה לא נותן להם כלום ,ודחפו להם את זה בכח לגרון, לדעתי צריך לפתוח מרכזי מיחזור ומכונות ברמה טובה בכל מקום וללא הגבלה.

 5. שרית אמר/ה

  גם במלחמה צריך לקבל בקבוקים מה ניסגר?! יחכו עם זה קצת מה קרה סוף העולם?!!!!!

 6. דין דין אמר/ה

  כל הרשתות מקבלות.

 7. ככ אמר/ה

  בתמונה פחיות. תפסיקו לבזבז כסף על פחיות. גם פחות מחזור, גם יותר כסף.

 8. א. אמר/ה

  אל תדאגו לסופרים לדעתי הם מקבלים המון כסף על השירות הזה מלבד שהם מוכרים יותר מאשר אנשים ממחזרים וזה גם רווח

 9. תושב אמר/ה

  אני קונה מהסופר שאין מכונה מכונה בזבוז זמן

 10. Aristochat אמר/ה

  בזבוז זמן?
  פשוט אתה מעביר את בזבוז הזמן שלך לאחר!
  קח אחריות,

 11. אניענתי אמר/ה

  תכל'ס, האם גם עתה בנובמבר חל. החוק על החנויות והסופרים לקבל חזרה את הבקבוקים ולזכות בהתאם את הלקוח?

הגיבו כאן לכתבה