"איך יזמים אמורים להתפרנס בעיר הזאת? על כל פרויקט בחיפה מערימים קשיים"

שושנת הכרמל (אלבום פרטי)

היזם משושנת הכרמל 92: "כוונותיי טובות וסתם מערימים עליי קשיים"

פרויקט תמ"א 38 ברחוב שושנת הכרמל 92 נתקל בקשיים על אף שקיבל את כל האישורים הנדרשים, הסיבה היא התנגדות תושבים בסביבת הבניין.

לפני כשבועיים פרסמנו בחי פה אודות התנגדותם של תושבים ברחוב שושנת הכרמל לפרויקט תמ"א 38 שאמור להתבצע בבניין ברחוב, כשלטענתם הדבר יגרום להרס הסביבה הירוקה ברחוב ולמרקם הטבעי והייחודי באזור. התושבים התארגנו וכתבו עצומה אותה שיגרו לראש העיר ואף הזמינו את מהנדס העיר לסיור במקום כדי שיתרשם בעצמו מההרס והפגיעה העצומים שעלולים להיגרם לסביבת מגוריהם.

"איך יזמים אמורים להתפרנס בעיר הזאת?"

כעת משמיע את קולו גם היזם שאמור לבצע את הפרויקט, שטוען כי אין לו כל כוונה לפגוע בעצים בסביבה ויותר מכך, לדבריו מדובר בבניין מסוכן שמבחינה בטיחותית חייב להיהרס, וכי התושבים מערימים עליו קשיים שאין להם כל הצדקה.

היזם מחברת אקא. מ.ע. שמתעתד לבצע את פרויקט ה-תמ"א 38 בשושנת הכרמל 92, מוחה על כך שדיירים ברחוב מערימים עליו קשיים, על אף שיש בידיו את האישור להריסת המבנה. "זה פשוט מתסכל. אני כיזם, משקיע כל כך הרבה כספים וכל כך הרבה מאמצים עד שאני מקבל את כל האישורים, ואז אני מגלה שהתלאות שלי לא נגמרות גם אחרי שקיבלתי כל אישור אפשרי. אני לא מבין איך יזמים בעיר הזו אמורים להתפרנס, כשיש גורמים בעיר הזו שמציבים כל כך הרבה מכשולים".

עיריית טירת כרמל – רחב

"מדובר בבניין מסוכן"

"מה שהכי לא ברור לי בהתנגדות הזו", הוא ממשיך, "זה שמדובר בבניין מסוכן! רק עכשיו היו שתי רעידות אדמה, מה אנשים רוצים? שבניינים יתמוטטו פה חס וחלילה? אני לא מבין את הצורך להערים מכשולים בפני כל יזם ובכל פרויקט, גם כשאנחנו לא מפריעים לאף אחד ולא מסתירים את הנוף לאף אחד".

רחוב שושנת הכרמל 92 (אלבום פרטי)

חוששים מרעידת אדמה

"אני לא מצליח להבין, אומר תושב העיר שלאימו יש דירה ברחוב שושנת הכרמל 92. "כל אחד שמתוכננת תמ"א בבניין שלו מתלהב, כי הוא מבין שירוויח יותר על הדירה שלו, אבל ברגע שמדובר על תמ"א בבניין ליד, מיד מתעוררת התנגדות", הוא אומר בתסכול.

"עקב הסיכון העצום מפני רעידת אדמה קטלנית ביותר נאלצנו בעלי הדירות בבניין בשושנת הכרמל 92 למצוא פתרון לבניין. הבנו שאנחנו חייבים לעשות בדיקה הנדסית מפורטת ומקצועית. בבדיקה הוברר לנו שהמבנה מסוכן ולא יעמוד ברעידת אדמה רצינית. נאלצנו, מחוסר ברירה, לפנות ליזם שיהרוס את הבניין המסוכן ויבנה בניין חדש, שיציל את משפחתינו מאסון כבד. אנחנו לא מבינים למה מנסים למנוע מאיתנו את מה שאנחנו חייבים לעשות בגלל הסיכון בבניין".

דייר אחד סרבן

לטענת היזם, אחד השכנים בבניין קנה את הדירה רק לפני כשנה ופנה אליו בבקשה שיקנה ממנו אותה ב-600,000 ש"ח יותר מהמחיר ששילם. "הוא אמר שאם לא אקנה ממנו את הדירה שלו במחיר הזה, הוא ידאג שלא אצליח לבצע את הפרויקט בבניין. יש לי את כל האישורים ועדיין, דייר סרבן אחד יכול לעשות הרבה מאוד נזק. אפשר לפגוע באחוזי הבנייה ולהפוך את הבנייה ללא כלכלית בשבילי. אני לא מבין את ההתנהלות הזו. הדייר הזה לא מעוניין ברווח שהוא יכול לקבל מהתמ"א, הוא רוצה להרוויח ממני כסף כרגע, עוד לפני שאני מתחיל את הפרויקט. נפגשנו כמה פעמים, הייתי איתו במו"מ, אבל הסגנון הזה לא מקובל עליי".

אווירה עוינת

"אני לא מתכוון להוריד אף עץ", אומר היזם, "אני מרגיש שיש אווירה עוינת נגד הפרויקט שלי. הבניין שלי לא יפגע באף תושב, ואני לא מבין למה כל פעם שיש התחלה של בנייה בעיר הזו מייד קמים תושבים ומתנגדים. עיר מתקדמת בעזרת בנייה, אין שום סיבה להרוס את היוזמות האלה".

הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. משה פודר אמר/ה

  אני מלא רחמים על אותו יזם. וכי הוספת 4 דירות לא תפרנס אותו? אולי היא לא תעשיר אותו ובזה העניין. אין סיבה שמרקם שכונתי קיים ייפגע קשות (ללא קשר לעניין העצים) רק כי הוא רוצה להתעשר. מלבד זה, על פי הניסיון הרע כאן בחיפה, הבנין שיהיה יהיה בנין מעוצב גנרית וכאלה יש בערים ישראליות סתמיות דוגמת נתניה או ראשון לציון. חייבים לכבד את המורשת הייחודית של אזורים ותיקים שהיו מושקעים ארכיטקטונית, דוגמת העיר הלבנה של תל אביב, רחביה בירושלים ואזור הכרמל הותיק שלנו

 2. שמואל גלבהרט אמר/ה

  ומה בדבר הקשיים שהיזם מערים על הסביבה ותושביה? הם לא מתנגדים מתוך שיעמום. כמו שהוא שיאף למקסם רווחים, כך זכותם החוקית להגן על איכות חייהם וסביבתם.

 3. לא נותנים להתפרנס אז יש עבודות אחרות אמר/ה

  לא יכול להתפרנס,כאילו אנחנו פה בירוחם ואין מה לאכול..מה אין פה עבודות אחרות?
  רובנו פה בחיפה שכירים עם משכורת 6500-6000,אם תגלוש באתרי דרושים גם אתה תמצא עבודה תוך כמה ימים.מה שכן אני מסכים איתו זה שאם הוא השקיע כספים שיהיה מנגנון שישיב לו אותם.צריך גם להתחשב בנושא הזה

 4. הקבלן - יזם - עוקץ המיתמם אמר/ה

  השקרים וההפחדות של יזמים
  הבניין מסוכן, הבניין ישן, אתם תרויחו מלא רק תנו לי מגרש בחינם לאיזה 12 דירות נוספות תוך נישול חלקכם מהמגרש כלומר אתם מוסרים לי מליוני שקלים בתמורה לתוספת קטנה לדירה שלכם ורעש וצפיפות מהמון שכנים
  לא מבין תנו לעקוץ אתכם כמו כל שאר הבניינים שעקצתי. לא מבין יש דייר אחד שמבין את העוקץ ומסרב, מה קרה..

 5. מי מוסר מיוזמתו מליוני שקלים ליזמי תמא 38?? אמר/ה

  אם הדיירים שם ייכנסו בנעלי היזם, יכולים לממן בנייה מחדש על ידי מסירת דירות ליזם בהתאם לתחשיב שמאי לבנייה ולקבל לידיהם לא דירה אחת אלא 2-3 דירות !!!
  למה למסור מליוני שקלים ליזם?? הייתם מוסרים כרטיס לוטו זוכה של 3 מליון שקל? של 5 מליון שקל?
  מי שמוסר ככה מגרש ליזם תמורת "דירה חדשה" אחת למעשה מוותר על מליוני שקלים מחלקו במגרש ומיכולתו ליזום בעצמו
  בניין חדש ולשמור לעצמו 2-3 דירות ולא 1.

 6. קונסטרוקטור אמר/ה

  עוד יזם "מסכן" ותאב בצע, עם הבנה אפסית בהנדסת מבנים לעמידות ברעידות אדמה, שמתאמץ להפחיד את הדיירים עם סיכוני רעידת אדמה.
  רצוי להמציא "סיפור מפחיד" חדש, כי "סיפור" רעידת אדמה כבר לא מפחיד אף אחד ברכס הכרמל. האמת כבר ידועה לכל, סיפורי בדים במרבית המקרים.
  התושבים כבר לא מתרגשים גם מהסיפור "המפחיד" שמפיצים אינטרסנטים בארגון הקבלנים עם זעקות שבר: "הקבלנים עוזבים את חיפה!!" תעזבו!! אל תאימו!! אל תהרסו את חיפה מעבר למה שכבר הרסתם!!
  לכו לשכונות החוף, שם המבנים אכן מסוכנים גם ללא רעידת אדמה. שם העירייה מזיעה קשות בהזזת ניירת, מצגות פופוליסטיות לציבור, שכבר עבר עליהן חוק ההתיישנות. כביכול מכינים תכניות, למעלה משנתיים עם אפס תוצאות!?
  לכו למבנים הרבים עם קומות עמודים מפולשות, המפוזרים בכל רחבי העיר. אלה הם המבנים המסוכנים ביותר בעת רעידת אדמה, אך אף אחד לא מטפל בהם.
  די, הניחו להרס הכרמל, הרסתם די והותר!!
  הבכי שלכם ממש כבר לא מרגש אותנו!!

  1. הלוואי שנתיים:) אמר/ה

   שנתיים תוכניות בשכונות החוף? אני עוד זוכרת את הדיבורים על התחדשות עירונית שעברנו לכאן בתחילת שנות ה2000,יש פה אנשים שמחכים לזה כבר 30 שנה, ולדעתי בזחילה הזו של עיריית חיפה אני מוכנה להתערב שעד 2030 אפילו שק מלט אחד לא יהיה פה..הכל חלומות באספמיה והעיקר שהמתכננים ובועדות ממשיכים למשוך משכורות עתק כל חודש והעירייה ממשיכה לפזר הבטחות שווא

 7. צבי אמר/ה

  לא להאמין עד לאיזו רמה של חוצפה היזם יכול להגיע – הטענה שלא יפגע בצמחיה- לא מעשית, שלא יפגע בנוף – שיקרי, שלא ישנה את איכות החיים בסביבה, שקרי, הוא מתעלם מהעובדה שאין גישה לבניין, כי הכניסה הינה סמטה קטנה וייחודית, שאת אופייה לא ניתן לשמר, שאין תשתיות מתאימות באזור (בעיקר חניה) ושלכול השכונה יש אופי ייחודי שייהרס לחלוטין, שהוא יסתיר נוף, אור ואוויר לבתים הסמוכים – היקר שהוא ירוויח!!!

 8. אייל אמר/ה

  תעמדו ברחוב קיבוץ גלויות 200 מטר ממגדל המשטרה. מתחם יהודה הלוי-ירמוך-קיבוץ גלויות.
  רחובות שאף אחד לא מכיר את שמם אפילו באמצע חיפה. 20 מבנים ריקים כולל השוק הסיטונאי הענק.
  ליבת העיר חיפה. המרכז של העיר התחתית. נקודת החיבור בין הדר לעיר התחתית.
  הכל עומד שומם. בניינים ריקים בשטח עצום, נטושים ומתפוררים חלקם בעלי איכות אדריכלית לשימור.
  מקום בשטח 200 דונם שיכול להיות שכונה כמו השוק הסיטונאי בתל אביב, מגדלי דירות, מרכז קניות, משרדים
  וגינות משחקים עומד שומם. מוסכים ותעשייה במקום מרכז עירוני חי ופעיל.
  אנחנו מדברים על תוכניות שאי אפשר לממש כמו פינוי בהד ומזניחים מאות דונמים לפיתוח במרכז חיפה.
  היזמים התלבשו על האוכלוסיה המבוגרת בכרמל.. מקבלים קרקע בחינם. העיריה לא מנתבת אותם אפילו להתחדשות עירונית בשכונות השיכונים בקרית אליעזר, קרית אליהו ומערב חיפה. מאות פינוי בינוי והיזמים שואלים איך יתפרנסו בלי תמא 38 בכרמל הבנתם?? זה סממן של עיר חולה מאד. מאות דונמים במרכז העיר עומדים שוממים לחלוטין כבר עשרות שנים ואף מהנדס עיר לא חושב לתקן את ההריסות האלו. מאפשרים להזנחה להמשיך ומוכרים תוכניות על פינוי בהד או פינוי בתי הזיקוק לשכונות ענק כשיש שטחים ענקיים בלב העיר חיפה שעומדים שוממים עם מבנים ריקים.
  רחוב יהודה הלוי בתל אביב מול רחוב יהודה הלוי בחיפה זה כל הסיפור של העיר הזאת. עיר שזונחת את המרכז שלה ועוסקת בדמיונות והדמיות, בהרס ואדיות כמו "מורדות לינקולן". הורסים גבעות ירוקות ומשאירים מאחור מאות ואלפי דונמים של חורבן במרכז חיפה להמשיך לעמוד בשממה ולהפוך לזירות הפשע העתידיות.
  איזה מהנדס עיר כושל ממשיך כל כך הרבה שנים להחריב ולהרוס כל חלקה טובה ואף אחד לא במועצת העיר לא בתקשורת לא באופוזיציה איש לא פוצה פה על החורבן והנזק של מהנדס העיר כנגד העיר חיפה… מוסיפים חטא על פשע תוכניות הרסניות של חישמול עילי .. מסכימים לזמן לא מוגבל להרוס את חיפה. העיקר שהרכבת חלילה לא תעבור ישירות לצ'ק פוסט ותשחרר את חיפה נאחזים ברכבת בבת גלים ובחיפה מרכז כמו התושבים של יתיר בסיפור המפורסם..
  איזה עיר הזויה מאפשרת לליבה שלה להפוך לעיי חורבות ועוסקת בהשמדת הגבעות הירוקות האחרונות שלה לעוד שכונות בורחת כל הזמן מתיקון הליבה שלה ומייצרת עוד פרוורי שעמום שממה וגישה בעייתית במדרונות ההר. הזייה.

 9. עודד אמר/ה

  איזו כותרת שקרית!
  "פרויקט תמ"א 38 ברחוב שושנת הכרמל 92 נתקל בקשיים על אף שקיבל את כל האישורים הנדרשים, הסיבה היא התנגדות תושבים בסביבת הבניין."
  אין בעירייה שום אישור!

 10. אבי אמר/ה

  vהיזמים ברחבי חיפה חייבים להבטיח ולערוב בכתב שנותני הסביבה הטבעיים ישמרו ןלהתחייב לכך. אמירות סתמיות בנושא הן לא התחייבות. בינתיים הוועדות המקומיות מאשרות בניה שכלל אינה מתחשבת בנתוני הסביבה, והדבר יצור בעיות קשות בעתיד הקרוב. למשל, 4 פרוייקטים חדשים בנתיב היציאה מבית חולים כרמל, שהוא פקוק כבר עכשיו. תארו לעצמכם מה יהיה המקום כשהפרוייקטים יסתיימו ועשרות תושבים חדשים ומכוניות יתווספו לאזור !!

 11. רם אמר/ה

  וואוו, נשמע מסכן. אולי נעשה מגבית. ולא רק לו, לכל קבלני ויזמי העיר ובעיקר לארגון שלהם המתבכיין יום ולילה.
  עוד זריית חול בעיני התושבים, וזה קופץ במיוחד כאשר יזם "דואג" לדיירים ולבנין "המסוכן" שאוטוטו נופל…

 12. דנה אמר/ה

  אנחנו בקרית ביאליק מחפשים יזם . הביניין במקום מצויין , כולם בעד , יש אישורים
  אם מעניין 0506951024

 13. אנרכיפאי אמר/ה

  תמ"א 38 הוא אסון ופשע (*), וכל קושי באישור תוכנית תמ"א 38 הרי הוא מבורך. מקווה לכשלון הפרויקט והיזם.

  (*) – חוץ מאשר במקומות בארץ כמו בית שאן וכו' בהם מה שעושים הוא חיזוק בפני רעידות אדמה… אלא ששם אין כמעט פרויקטים של תמ"א 38.

 14. טלילה אמר/ה

  תמ"א דבר מצויין.זה טוב לדירות ישנות במבנים ללא מעלית וללא מרפסות וללא ממ"ד.אין צורך לבנות מגדלים.אפשר עד שש או שבע קומות וזה משאיר מספיק רווח ליזם. כל המתלהמים והמתנגדים סבורים כנראה שיזם עובד לשם שמיים.הוא הרי אמור להרויח.וזה בסדר גמור.זה משביח לבעלי הדירות את הדירות.וזה משפר את המבנים הישנים.באזור מרכז הכרמל שם הדירות יקרות.אפשר לבצע תמ"א עם פחות קומות.וזה עדיין ישאיר מספיק רווח ליזם.מה הטעם לשמור ולשמר דירה ללא מעלית וללא ממ"ד שאנשים מתקשים לטפס אליהן? תפסיקו לשמור על הסביבה.תשמרו על איכות החיים של בני האדם זה חשוב לא פחות ואף יותר.אפשר לבנות יפה ואיכותי בלי להרוס את הסביבה.המבנים המתנגדים פשוט לא רוצים את הרעש והאבק שהתמא תגרום.אבל כשיגיע תורם השכנים שלהם יאלצו לסבול גם.אז תבליגו ותפסיקו להרוס תוכניות.

 15. טלילה אמר/ה

  כל יפי הנפש שמגינים על הסביבה ושוכחים שקודם כל צריך לדאוג לבני אדם .בחיפה רוב המבנים ישנים ואין בהם מעלית.טיפוס של עשרות רבות מדרגות לאנשים מבוגרים ואפילו לצעירים זה לא דבר מומלץ . אפשר להקפיד על בניה איכותית ויפה בלי לחבל ביפי הסביבה.אפשר לבנות במתכונת הישנה והיפה והכל בסדר.

 16. טלילה אמר/ה

  הכותרת לא מוצלחת . לא מקור הפרנסה של היזם היא הענין. אלא העובדה שמבנים ישנים ללא מעלית .ללא ממ"ד מהוים איכות חיים גרועה לדיירים. קשיים שמערימה העיריה תוקעים את העיר הזה בעבר. היא תהפך למיושנת ועניה.כי יברחו מפה ה צעירים . אם ניקח למשל את ציר מוריה. הציר המרכזי של העיר.שהאדה בו יקרה מאד. כיום העסקים בקושי מצליחים לשרוד. כי בגלל הבניה הנמוכה שקיימת ברחוב .אין מספיק קהל צרכני. אילו הפכו את הציר הזה לכלכלי היה צריך לבנות פה מבנים של לפחות עשרים קומות .מצחיק לחשוב ששש קומות אפשריות לקדם מישהו או משהו.

הגיבו כאן לכתבה