"אנא ממך, אל תתני יד לפגיעה בילדים!" • קריאה דחופה לשרת החינוך

"להפסיק את ההבחנה בין ילדים מחוסנים ולא מחוסנים" • הילה לאופר מ'הירוקים' בפנייה לשרת החינוך

חברת המועצה הילה לאופר מסיעת הירוקים של חיפה, שיגרה מכתב לשרת החינוך יפעת שאשא ביטון, בו היא מפצירה בשרה כי תפעל לשינוי מתווה הקורונה המופעל בימים אלה במערכת החינוך, ומבחין בין תלמידים שחוסנו ואלה שלא חוסנו. "הפסיקי את הפגיעה בילדינו", כותבת לאופר.

במכתבה פונה לאופר לשרת החינוך ומתארת את המציאות המורכבת שמטלטלת את כולנו כבר תקופה ארוכה ובאופן מיוחד את השפעתה הקשה על תלמידי מערכת החינוך: "הילדים והנוער ישבו כמעט שנה שלמה בבית ללא רצף לימודי, בבידודים, סגרים ובדידות גדולה ותופעות הלוואי של כל זה מתחילות לצוף לתת אותותיהן. תופעות לוואי, חלקן חמורות ביותר", כותבת לאופר.

תלמידים במצוקה נפשית

נזכיר כי רק אתמול (ב' 17/1/22) פרסם משרד החינוך את הנתונים הקשים שעולים מתוך מחקרים שבוצעו לאחרונה, המעידים כי חלה החמרה במצוקות נפשיות בקרב ילדים צעירים ובני נוער, וכן התרחבות מדאיגה בהיקף התופעה. (ראו קישור):

בדיקות סרולוגיות לילדים (צילום: מד"א)

נשלחים הביתה בבושת פנים

בהמשך מתייחסת לאופר למתווה שחל כעת בבתי הספר: "ומה עכשיו? ניתנה הנחייה כי ילדים מאומתים (לאו דווקא חולים) יכניסו לבידוד כל מי שבקרבתם, כאשר ילדים מחוסנים יבצעו בדיקה מהירה (שאמינותה נמוכה), וימשיכו בשגרת חייהם ואילו ילדים שאינם מחוסנים, יישלחו מיידית לביתם, בבושת פנים וייכנסו לבידוד, יאלצו לעמוד בתור שעות רבות כדי לבצע שתי בדיקות בהפרש של כמה ימים האחת מהשנייה ובינתיים יישבו בבית בבידוד מלא. מנותקים מהלימודים, מחברים, ומכל פעילות חברתית אחרת. ילדים מתחת לגיל 12 אף יאלצו הורה להישאר עימם בבידוד ולא משנה תוצאת הבדיקה, ובכך להפסיד ימי עבודה".

נזק בל יתואר

עוד נזכיר כי לפני כשבוע פרסמנו בחי פה כתבה על הורים לילדים שלא חוסנו, המתקוממים על מתווה מערכת החינוך שגורר לטענתם יחס מפלה ו"מעניש" כלפי ילדיהם ועל תחושתם כי מופעל עליהם לחץ לחסן את ילדיהם, על אף שאינם מעוניינים בכך. ההורים טוענים כי הנזק שנגרם לילדים בשל ההבחנה בין מחוסנים ללא מחוסנים הוא בל יתואר (ראו קישור לכתבה).

"אישורים רפואיים מבקשים מהורים ולא מילדים"

לאופר ממשיכה וכותבת: "לא ייתכן כי נאמני קורונה יעברו בכיתות ויבקשו אישורי התחסנות לעיני כל הכיתה. אישורים רפואיים מבקשים מההורים ולא מהתלמידים! כפי שכבר ידוע ומוכח, הדבקה יכולה להתבצע ע"י מחוסנים ושאינם מחוסנים וכיום נראה כי יותר מחוסנים נדבקים ומדביקים מאשר לא מחוסנים".

"הלחמי למען ילדינו"

לאופר קוראת לשרת החינוך לעצור ולחשוב על המצב שנוצר, ולהפסיק לתת יד לאפליה ולפגיעה בילדים, כך לדבריה. "ההנחיה הינה מעוותת, מפלה ופוגענית", כותבת לאופר, ופונה בבקשה לשרה: "אנא ממך, אני מבקשת כי תלחמי למען שינוי ההנחיה לטובת הנחיה הגיונית שכולם יחיו עימה בשלום בתקופה לא וודאית זו. אנא ממך, אל תתני יד לפגיעה בילדים".

יפעת שאשא ביטון (צילום: ירון כרמי)
יפעת שאשא ביטון (צילום: ירון כרמי)

קולות דומים מתוך מערכת החינוך

מנהלים ומנהלות בבתי ספר ומסגרות חינוך שונות, שיגרו מכתב דומה לשרת החינוך שאשא ביטון ולשר הבריאות ניצן הורוביץ, בו קוראים גם הם להחיל הנחיות זהות לכלל התלמידים, מחוסנים ושאינם מחוסנים, ולבטל את ההבחנה ביניהם.

לאופר צרפה למכתבה את המכתב הנ"ל, שעליו, יש לציין, חתומים מאות מנהלים ומנהלות ממסגרות החינוך השונות ברחבי הארץ, בהם מאזור חיפה והסביבה.

מצ"ב מכתב מנהלי מסגרות החינוך:

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. שוש אמר/ה

  טעות בידך. לא השרה פוגעת בילדים אם כי ההורים. שיחסנו את ילדיהם ובכך ימנעו את הבושה המדומיינת שלך. איפה נשמע כזה דבר? איבדת את הצפון? הדרך היחידה למנוע תחלואה קשה היא באמצעות חיסונים. די כבר לבלוע הפחדות חסרות שחר של כל מיני מומחים מטעם עצמם.

  1. זיו פישמן אמר/ה

   אוי ואבוי לנו !!!! זאת הדרך היחידה את בטוחה שוש ?? את מכירה את נתוני התחלואה ואת הסטטטיסטיקות ?? האם שמעת על ילד אחד שנפטר כתוצאה מהקורונה או שמאשפז קשה ?? משרד החינוך, הבריאות וכל ממשלת ישראל פוגעת בנו התושבים נואשות !! אנחנו צריכים להודות להילה לאופר אשר מרימה את הנושא הלאה ולא שותקת !! אסור לבצע שום הדרה ואפלייה לילדינו בטח לא דרך כפייה ומניפולציות מכוערות ביותר !! בינתיים רוב הנדבקים אלו המחוסנים ולכן איפה ההגיון ??

 2. סטפני אמר/ה

  יש זכות להורים לבחור שלא לחסן את ילדיהם. כעת ההנחיות נועדו להפעיל לחץ ואין בהם יסוד רפואי. וזאת בושה למדינה.

 3. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד הילה לאופר,חברת מועצת העיר חיפה.

 4. אנדרי אמר/ה

  תודה רבה הילה. קול שפוי בתקופה של כאוס .

 5. כפיר אמר/ה

  בהחלט נכון. בדיקות אנטיגן חסרות אמינות מכניסות מאומתים מחוסנים רבים חזרה לכיתות להדבקה המונית

 6. צפריר אמר/ה

  השילוח הביתה הוא לא ״בבושת פנים״ אלא נועד להגן על ולהתחשב באותם ילדים שאינם מחוסנים וסיכוייהם להדבק גדולים יותר, תוך שמירה על זכותם של הוריהם להחליט לא לחסנם

 7. אורי מיכאלי אמר/ה

  הויכוחים הללו מזכירים בדיוק את תומכי ביבי ומתנגדיו, או דתיים מול חילונים. מי שצריך להחליט זו הממשלה עפי דיעות מומחי הבריאות, ולא שרת החינוך. נמאס כבר לשמוע את הבעד ונגד הללו, ללא כל בסיס מדעי. ההמלצה של מומחי הבריאות היא בעד התחסנות באופן חד משמעי ואף אחד שאינו מומחה מקצועי בתחום, לא אמור לקבוע אחרת.

 8. שוקי אמר/ה

  הורים אנרכיסטים סרבני בדיקות וחיסונים נלחמים על זכותם לשלוח ילדים ללא בדיקות וללא חיסונים לגני ילדים ובתי ספר ולהמשיך להפיץ מחלה שעד כה קטלה בישראל כ 9000 חולים ולא מראה סימנים שהיא הולכת להיעלם.
  כרגע גירסת אומיקרון פחות מסכנת חיים של הוירוס אך וריאנט הדלתא עדיין נפוץ בישראל והוא מסכן חיים.
  לצערי אין סנקציות מוחשיות על סרבני חיסונים אבל מלאך המוות מחכה להם והוא נותן "עדיפות" ללא מחוסנים, כפי שהוכח בשנה האחרונה.
  סרבני החיסונים מסכנים לא רק את עצמם אלא גם את סביבתם , מטילים עומס על בתי החולים ומחבלים בכלכלה.
  יש לנקוט כלפי אנרכיסטים יד קשה אבל אין לשכוח כי חלק גדול מהם הם "אידיוטים שימושיים" של יאיר לפיד , מירב מיכאלי וניצן הורביץ אשר זקוקים להם להפגנות ולכן הם עוצמים עיין נוכח סרבני החיסונים.

 9. אייל אמר/ה

  התחלקתם על הראש. מאות אנשים ימותו סתם בגלל ההקלות המטופשות האלו. ילדים בדכאון מלהיות בבית??? אז הבעיה בהורים שלהם. ילדים נועדו לגדול בבית. עם הורים מתפקדים ואוהבים.
  תקשיבו ההיסטוריה פשוט חוזרת על עצמה והפעם עגל הזהב. בני ישראל סוגדים לעגל הזהב – המשק הפתוח, מקומות בילוי וצריכה.. קניונים והופעות הידד. השבוע עלינו מ-0-1 נפטרים ביום ל-10 בממוצע ליום. 300 אלף חולים פעילים לפי הסטטיסטיקה של 0.5% בשנתיים האחרונות מקורונה ימותו מתוכם 1,500 בני אדם. הידד אבל הילדים אצל השמרטף בית הספר!! לא נורא אז ידביקו את סבא והוא ימות. לא נורא, נלך לקניון נקנה גלידה ונחזור עם תחלואה קשה בחילות וסחרחורות לחודשיים.
  דור מדבר שסגד לעגל הזהב נמחק בדרך.
  יש לי תחושה שהרבה יימחקו בדרך מההקלות ומהסגידה לעגל "המשק הפתוח בכל מחיר".

  1. קורא נאמן אמר/ה

   סבא אייל,
   בדכ"ל הנך כותב דברי טעם, אך הפעם התדרדרת, נסחפת, לכלכת עם דברי בלע פגניים לא מציאותיים.
   אתה מחוסן פעם רביעית והחמישית בדרך, אזי ממה בדיוק הנך מוטרד?!
   הלא אתה בוודאות לא תידבק…(?!)
   הילה לאופר הירוקה והיקרה, כל הכבוד על פועלך ותבונתך, המשיכי כך ומבלי להתרגש מרעשי רקע הזויים.

  2. אייל אמר/ה

   סבא?
   אני בן 40, יש לי עוד 20 שנה עד סבא חחח

הגיבו כאן לכתבה