איך קליש (לא) קידמה את התיירות בחיפה? • פרשנות • ירון חנן

מצפור סטלה מריס בחיפה - מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת במסעדה (צילום: ירון חנן)

השבוע התראיין באולפן התכנית עדשה מקומית של חי פה, האסטרטג לענייני תיירות שהביאו עינת קליש ונחשון צוק על מנת "להעיר את התיירות בחיפה". ובכן, בתום שנתיים לכהונתו הוא נשלח הביתה ע"י מועצת העיר כשכל מה שהוא השאיר מאחוריו אלה מסמכים שבעצם חוזרים כמעט מילה במילה על "משנתם" של קליש וצוק:

 • צריך עוד אלפי חדרי מלון
 • שדה תעופה בינלאומי בחיפה
 • מרינה בבת גלים
 • בחיפה יש מספיק אטרקציות תיירותיות
הדמיית חזית הים העירונית - הנמל המערבי - יולי 2013 (באדיבות עיריית חיפה)
הדמיית חזית הים העירונית – הנמל המערבי – יולי 2013 (באדיבות עיריית חיפה)

בראיון לא נשמעה אף מילה על פתיחת חזית הים העירונית שקליש פיספסה, רגע לפני שנמל חיפה הופרט. בראיון לא נשמעו רעיונות יפים אחרים שכל מומחה תיירות שמבין בנושא הזה היה ממליץ מזמן למנף ולפתח בחיפה
וביניהם:
פיתוח חזית הים העירונית בנמל המערבי
הסרת חיץ המסילה מהעיר התחתית וחוף הים.
פיתוח אתר הספורט הימי בראש הכרמל ובת גלים
שידרוג פסטיבלים וטורנירים בינלאומיים (כגון: אופניים, באולינג, מוסיקה, קולנוע ועוד)
פיתוח טיילת הנוף סטלה מאריס ושביל אליהו הנביא
אירוע שנתי רב דתי (סביב נושא אליהו הנביא)
פיתוח תצפית נוף כרמל עם בתי קפה ומסעדות בחלק העליון של רכבל המפרץ (באוניברסיטת חיפה).
פיתוח רכבל מערבי מחוף הכרמל לאוניברסיטה.
פיתוח פארק מורד הקישון
שידרוג מרינת הקישון
הקמת שדה תעופה בינלאומי חיפה על אי בים בין עתלית לחיפה
פיתוח אתרי עתיקות למרכזי מבקרים וביניהם: תל שקמונה, העיר העתיקה קסטרא, מצודת ראש מיה ועוד…על ניירות העמדה שכתב "היועץ האסטרטגי לתיירות" של קליש, שולם כסף ציבורי רב מכיסנו כמובן. מזל שהייתה זו תקופת קורונה, כך יש לקליש מספיק תירוצים להסביר למה כלום לא קרה עדיין בתחום החשוב הזה.
אבל תיירות פנים כן ראינו ברחבי המדינה בתקופה האחרונה, אולם בדרך בה העירייה פועלת או בעצם כלל לא פועלת, העירייה לא מצליחה למצות את הפוטנציאל של חיפה בנושא הזה.

הפספוס של תל שקמונה – במקום מרכז מבקרים – תל הרוס

הפספוס של שיקוע הרכבת


על שדה התעופה מיותר כבר לדבר, הוא לא יקום בחיפה וכפי הנראה גם לא ברמת דוד. קיימת חלופה שונה לגמרי, דווקא לא רחוק מאתנו ובהמשך אציג אותה בהרחבה.
איש לא יקים אלפי חדרי מלון בעיר בטרם יפותחו עוד אטרקציות משמעותיות לתיירות ובילוי, כפי שהיה אמור להיות אילו היו פותחים את חזית הים העירונית, או מסירים את חייץ המסילה מקו החוף ומהעיר התחתית. אפילו בקו הרכבל החדש שקם בחיפה לא ראיתי שום תוכנית רצינית לנצל אותו כאטרקציה תיירותית וכך "להפוך את הלימון ללימונדה".


מצפור סטלה מריס כמשל על פיתוח התיירות בחיפה

כדי להבין את הפספוס התיירותי של חיפה, די אם נבקר בפינה אחת חשובה, כדי להבין כיצד באמת עיריית חיפה הן בקדנציה הקודמת של יהב וכך גם בקדנציה הזו בראשות קליש, מתייחסת לנושא התיירות.

את המצב העגום של התיירות בחיפה תוכלו למצוא במצפור סטלה מאריס ("כוכב הים"). מדובר במצפור שנתרם ע"י בעלי רשת מלונות דן וקהילת סן פרנסיסקו לפני כ- 15 שנה, עד שבא איזה חכם ושיכנע את יונה יהב ומהנדס העיר להקים במצפור הזה קומה שנייה עם מסעדה. רק לאחר שהסתיימה הבנייה ולמרות כל אזהרותינו, התברר שהקומה הזו חיסלה כמעט לגמרי את אפשרות התצפית מהנקודה הכי יפה ונדירה בחיפה. פשוט מעשה חלם שכבר נכתב עליו רבות וסוקר גם בתוכנית "הצינור" בעבר.

מצפור סטלה מריס המקולקל – ראו כתבה בחי פה מ- 2011


כגודל ההבטחה כך גודל האכזבה

בין הבטחותיה הרבות של קליש לפני הבחירות זכורה לי היטב הבטחתה להחזיר את המצפור לייעודו המקורי- תצפית על הנוף, כי מאז בניית המסעדה בקומה השנייה התצפית כמעט שלא מתאפשרת משם.

מצפור סטלה מריס בחיפה - מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת במסעדה (צילום: ירון חנן)
מצפור סטלה מריס בחיפה – מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת של מסעדה (צילום: ירון חנן)


כמו רוב הבטחותיה של קליש שהתאדו ונעלמו לאחר בחירתה, כך תראו כיום עד כמה המצפור החשוב הזה מוזנח, מלוכלך, לא מטופל וגם בתקופת קליש לא תיקנו את משגי העבר. איזה מקח טעות נעשה כאשר איפשרו למנהלי המסעדה שם לעשות במקום כרצונם, על חשבון האטרקציה התיירותית הזו.

מצפור סטלה מריס בחיפה - מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת במסעדה (צילום: ירון חנן)
מצפור סטלה מריס בחיפה – מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת במסעדה (צילום: ירון חנן)


בביקור במקום בשבוע החולף גיליתי שבשטח המסעדה הפונה לרחוב זורקים שקיות זבל ענקיות, במקום לטרוח ללכת כמה מטרים למכולת אשפה במגרש חנייה סמוך. דווקא במקום הכה-מיוחד הזה, שבו כל שנה היו פוקדים את האתר מאות אוטובוסים עם תיירים, לא מתאמצים לשמור על המראה, הנראות והניקיון, אין שום אכיפה על השלכת הפסולת הבולטת הזו ולמעשה זהו פרצופה המכוער של חיפה בעיני התיירים, באשמת עיריית חיפה.

מצפור סטלה מריס בחיפה - מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת במסעדה (צילום: ירון חנן)
מצפור סטלה מריס בחיפה – מוזנח, מגודר וחסום לתצפית על ידי בנייה של קומה נוספת במסעדה (צילום: ירון חנן)


למעשה בכך מתמצה באופן הכי מוחשי היחס המחפיר לנושא התיירות מצד שני ראשי הערים שהיו לנו בעשור האחרון וזה עצוב מאד!

הגיבו כאן לכתבה

22 תגובות
 1. שולה אמר/ה

  מצויין. לא רוצים כאן שדה תעופה

 2. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  את העסקת היועצים סיימה מועצת השינוי ולא "המועצה". חשוב לציין שהירוקים של חיפה אינם חלק ממועצת השינוי ואינם חלק ממהלכים נוספים המקדמים מנהל תקין בעיר. הם דווקא כן עוסקים במלחמה להשארת שלטים לא חוקיים ואפילו תמונה חייכנית שלהם עם קליש יש ויש!

  1. מיטי בליצבלאו אמר/ה

   מסיפורי יריב שגיא, דיי לך להשמיץ את הירוקים של חיפה , מספיק! תבדוק היטב בתמלול ועדות הכספים והמועצה כאשר אושרה ההחלטה לסיים את החוזים עם היועצים ולא להמשיכם. הירוקים הצביעו בעד.

  2. משקיף מהצד אמר/ה

   רק למען הפרוטוקול: בעת סיום עבודת היועצים קואליציית השינוי כללה גם את הירוקים. רק אח"כ הם הודחו ממנה.
   ובכל מקרה, זה לא משנה. המחדלים של הנהלת העיר הנוכחית כה גדולים וכה כוללים, ששום מועצת שינוי כזו או אחרת לא תצליח לתקנם. רק החלפת ראש העיר תאפשר התנעה מחדש של כלל הסוגיות הבוערות ובהן גם התיירות.

  3. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   מוטי, לא ברור לי על מה אתה מדבר, לא אמרתי שלא הצבעתם בעד, אמרתי שאתם לא חלק ממועצת השינוי ואתם כן פועלים נגד הסרה של שלטים לא חוקיים. בנוסף, ברור וידוע לכל על התמונה החייכנית שלכם עם קליש שאילולא לחץ ציבורי משמעותי כנראה הייתם בקואליציה שלה היום. כל יתר המלל שלך נוגע לעניינים שבדמיונך הפורה.

  4. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אדון צופה מהצד, הירוקים לא הודחו ממועצת השינוי אלא התפטרו ממנה ומיד רצו להצטלם מחויכים עם ראש העיר קליש. אילולא לחץ הציבור למניעת כניסתם לקואליציה מי יודע איפה הם היו היום. הפעולות של מועצת השינוי עד כה יצרו כל כך הרבה תמורות חיוביות בעיר שדי אם אזכיר כמה על מנת לסבר את האוזן. החזרת פסטיבל הצגות ילדים בפסח, מניעת השתוללות בהקצאת רכבי ליסינג לדרגים זוטרים, מניעת קליטה מטורפת של למעלה מ-200 תקנים חדשים בעירייה כשחלק גדול מהם בכירים עם משכורות עתק, שינוי אופן עריכת התקציב בכדי שיהיה מפורט ונהיר לכל הציבור, דיון מהותי במבנה הארגוני של העירייה, העברת תקציבים לעמותות תרבות ערביות ועוד ועוד ועוד. בינתיים הירוקים כתבו מכתב לשר התקשורת בנושא סגירת סניפי הדואר בעיר וכנראה לא קיבלו תשובה עדיין.

  5. קורא נאמן אמר/ה

   אדון יריב שגיא, אתה אכול שנאה, סגנונך מתנשא ומלא האדרה עצמית, "פרשן פסיכולוגי לחיוכים", אתה פשוט דוחה!!!
   שחרר אותנו מכתבותיך ואמירותיך מלאות הסיטנא.

 3. סיגלית מוס אמר/ה

  אני לא זקוקה לפרשנות של ירון חנן על מנת לדעת מה מצב התיירות בחיפה .
  יש לי עיניים ויש לי אוזניים .
  המצב רע, רע מאוד .
  הייתי שואלת את ירון מה תרם בעצמו לקידום התיירות כאשר כיהן במועצת העיר ??
  לבקר זה טוב, אבל טוב יותר זה לתת יד ולקדם, ליזום
  על מנת שהמצב ישתנה .

 4. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  אכן, ירון חנן ידידי , ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם ,קידמה בצורה יוצאת מן הכלל ובצורה מצויינת את נושא התייירותר בעיר חיפה.כל הכבוד עינת.שבוע טוב.המשיכי עינת לקדם ולהצעיד את חיפה קדימה.סומך עליך.

  1. אתה מביך את עצמך חבוב אמר/ה

   חחח רפי רפוי… אשמח לשמוע ממך דבר אחד תיירותי שקליש קידמה ב-3 שנים.
   אפס כלום ושום דבר. עזוב אותך מלפזם לנו סיסמאות המשבחות את המנהיג כמו איזה צפון קוריאני,
   לפחות תתבסס על עובדות. היא לא עשתה כלום ואפילו הפסיקה מה שהיה קודם כמו חג החגים..

 5. ירון חנן אמר/ה

  צר לי שפוליטיקה קטנה וצרת אופקים חדרה גם לכאן. אשמח לתגובות ענייניות ולא תגובות מיותרות שאין בהן דבר לטובת תושבי חיפה, וכל כולן מתוך חשבונאות פוליטית צרה ואינטרסנטית לטובת פוליטיקאים ששכחו מזמן לראות את טובת העיר!
  מבחינתי הביקורת על עתיד פיתוח התיירות בחיפה נובעת מדאגה אמיתית שכל פטריוט חיפאי היה צריך להזהות עימה.

 6. אייל אמר/ה

  זו דעתי: הרכבל הוא רק חלק מפאזל שלם שלא התחבר בסטלה מאריס. בצלע ההר היה אמור להיות פארק מצוק עם טיילת רציפה עד גן הפסלים. כשאישרו לאחרונה שכונה חדשה, משאירים בה שביל לצד בניינים, במקום פארק מצוק. אז אם ועדת התכנון המקומית ומהנדס העיר לא מסוגלים לעשות דברים בסיסיים – לא מפליא שחירבנו עד היום כל הזדמנות לקדם את תוכניות סטלה מאריס, שנעשו בתקופת מצנע וכללו בית מלון, פיתוח טיילת המצפור וחניון (הדבר היחיד שבוצע מאז), וטיפוח צלע הואדי עם שביל גישה מסודר למערת אליהו ופיתוח מערת אליהו כאטרקציה דתית מרכזית (מבוצע חלקית על ידי משרת התיירות ובאיחור של 20 שנה). עוד בהצעה, דבר שכמובן שכחנו ממנו – אפשרות העתקת בסיס חיל הים משם, ופתיחת המקום לתיירות. הס מלהזכיר אבל ליד המצפור יש בסיס שאפשר היה לנייד משם לחלקה אחרת ולפתח שם את המגדלור והמבנה כמוזיאון לתולדות הכרמליטים. לא רק המצפור מוזנח מטונף ונהרס על ידי יהב (ליתר דיוק אורי בלום שסידר את המקום לחבר שלו בעל מסעדות כולל הרס המצפור עם הקומה השנייה וגדרות תיל). גם הרכבל הוזנח וכל הנסיונות לדרוש אז מיו"ר הועדה המקומית חדוה אלמוג (שהיום צווחת על קליש..) לטפל במפגעים שם נתקל באוזניים אטומות. אבל זאת הייתה בכלל המדיניות של יונה וחדוה ושי – אם יש חור בדלי, או אלף חורים בדלי הו יונה הו יונה, אז כמו שלושת הקופים – יונה לא רואה, חדוה לא שומעת, ושי לא מדבר. ככה נראתה סיעת יונה יהב, חירבנה את חיפה בכל תחום. כספים, חינוך, נקיון, בטחון, תיירות, ואדיות, כבישים, הרחבת בז"ן, עלות המעבר במנהרות – ממש בכל תחום הייתה הפקרות – איפה שרק מסתכלים חירבנו לנו את עתיד העיר.
  בואו נזכיר שהוזמן בתקופתם דו"ח של מומחי תיירות שקיבלו הון עתק – חברת מקינזי. חיפה תהיה מרכז מדיטציה, תיירות רפואית לבתי חולים, עיר הדתות, כל מיני שטויות והנפצות שגובבו לדו"ח סתמי עבור הרבה כסף. אמיר נפתלי עד כדי כך חילטר, שהוא אפילו לא טרח לבדוק את הדוחות האלו ואחרים שנעשו לפניו. כל מי שבא, לא מתבסס על מה שכבר נעשה, בטוח שהשמש זורחת מישבנו בלבד, וככה אין המשכיות של תהליכים, או הורסים את המעט שנבנה קודם (לשיטת קליש, קודם להרוס מה שנבנה קודם ואז לבדוק אם זה טוב או לא.. אחלה שיטה).
  בין לבין התגובות, אני חושב שנתתי יותר רעיונות אמיתיים וברי מימוש לפיתוח תיירות בחיפה מכל השנתיים ומעט הביקורים של האדון הזה בחיפה. או של אורנה אנג'ל. או כל יתר חבריהם של צוקליש שעשו עלינו סיבוב בעשרות אלפי ש' לחודש וחלקם שלחו לכאן איזה עוזר שלהם ולא טרחו אפילו להגיע. לא מיותר, פשוט פלילי. כל אופן מינוי מנהלת 2030, שהייתה חסרת הגדרות, חסרת תוצרים, חסרת פיקוח, חסרת בקרה, חסרת הסכמי ניגודי עניינים וחסרת סינרגיה עם כל גוף אחר כמו העמותה לפיתוח תיירות, היה ברור שנידון לכשלון וחדלון. מדוע היועצת המשפטית עו"ד ימית קליין הכשירה את הבזיון הזה?? איפה הייתה כשומר הסף כשלא נחתמו הסכמי ניגוד עניינים לחלק מהיועצים?? כשלחלקם שולמו תוספות שכר שלא אושרו וללא כל הצדקה??
  ממצפור סטלה מאריס לוקחים רכבל לבת גלים, המיושנת. אתם הירוקים, הגולשים, התושבים הקשישים, לא רוצים בפיתוח בת גלים לתיירות. אימרו אמת. שמחתם על ביטול המרינה הקטנה, שהיא חבל הצלה לחיבור העיר לספורט ימי. שמחתם על ביטול מלונית שהייתה אמורה לקום ליד הרכבל. שמחת עניים. תושביה לא רוצים תיירות ופועלים למנוע פיתוח. לא הופתעתי כאשר דברתי עם תושב והוא אמר לי שעדיף להשאיר את הטיילת מוזנחת, כי אחרת יהיו "חינגות וארועים שיעשו לנו רעש". אתם מבינים כשזו הגישה, ברור למה מצפור סטלה מאריס מוזנח ולמה טיילת בת גלים היא המיושנת ביותר בישראל. שחלילה לא יבואו תיירים ויעשו רעש לעיר הקשישים של ישראל. בחיפה התיירות היא בתי האבות, ושם דווקא יש צמיחה מתמדת.

  1. ירון חנן אמר/ה

   איל, רואים שאתה מצוי בפרטים. למרבית דבריך אני מסכים, אבל גם אתה, כנראה שריד מתקופת מצנע שהאמין שצריך לרא7ת רק מגדלים ומנופים בעיר ובאותה הזדמנות לא חס על נכסי הטבע הנדירים של חיפה כמו שראינו במגדלי חוף הכרמל, בנחל גיבורים, בתוכנית הנדל"נית שכונתה בשם "המרינה" בבת גלים וגם הקמת מלון אדיר מימדים דווקא בראש הכרמל, סטלה מאריס. את כל הפיתוח אםשר היה לעשות, אבל בתבונה ובלי לפגוע בנכסי הטבע והנוף של חיפה וחבל ש"חסידי המנופים", לא יודעים איך לבנות בלי להרוס בדרך כל חלקה טובה.
   אבל הביקורת שלך על תקופת יהב וקליש מאד נכונה!

 7. 0542324170 אמר/ה

  כתבה נפלאה מעניינת אבל לא מזכירה למה קרית חיים לא עצמאית מוזנחת מתפוררת במיוחד באיזור הקרוב לים
  בכל העולם המכורים לעד הים או בקרבת הים הם הנחשבים והיקרים ביותר!!
  רק בשתי ערים המצב הוא הפוך אחת מהן היא חיפה !!
  אז עד מתי ? למה אין לקרית חיים עצמאות הרי כל איזור התעשיה סטאטוטרית שייך לקרית חיים והמיסים ממנו היו מאוששים את מצבה העגום של קרית חיים!!
  לא מאוחר לבץהפסיק להתייחס לקרית חיים כחצר האחורית המוזנחת של חיפה

  1. ירון חנן אמר/ה

   לדעתי מה שקורה בחופי הקריות זו בכיה לדורות שרק התגברה עם הקמת נמל המפלץ. הצעתי למי 'בא לחוף הזה, אל תעיזו להיכנס למים המזוהמים האלה. עצוב צאד!

  2. עצוב עבור הקריות אמר/ה

   חופי הקריות מוזנחים כי במקום עיר גדולה וחזקה של 150 אלף תושבים יש שם 3 ערים חלשות קטנות ועוד חצר אחורית של חיפה, קרית חיים-בזיהום. והבעיה העיקרית היא שאותם 150 אלף איש נלקחו בשבי ולא קמים לעצור את הבזבוז על 3 עיריות כפולות… ולדרוש פיתוח איכותי של קו החוף.
   אין מלונות.
   הטיילות זה שביל לאורך הים.
   חופים מיושנים.
   אין מרינה.
   מעט מאד ספורט ימי.
   אין אין אטרקציות כמו פארק מים
   בקיצור…
   יכלו להיות רוויירה של ממש… בהשקעה ובאיחוד כוחות

 8. אייל אמר/ה

  בואו נדבר רגע גם על המושג אטרקציות. אמיר נפתלי חושב שיש מספיק. אני חושב שאין בכלל. למעט הגנים הבהאים, שתודה לאל מישהו אחר מטפח עבורנו – אבל גם המרכז שלהם נודד לעכו לאט לאט. ולעצור לחמש דקות בטיילת לואי להביט על הנוף, לא מביא תיירים ללון בחיפה. גם לא עצירה נוספת לעוד חמש דקות בכניסה של הגנים בציר המושבה.
  אז מה כן?
  משאיות מזון – במקום קיוסקים עירוניים מתעסקים בכמה משאיות מזון כשמאות נויות בעיר שוממות להשכרה. כן בואו נתעסק במשאית מזון ולא בהחייאת מדרחוב נורדאו הגוסס..
  מערת אליהו – אטרקציה שהוזנחה תמיד. נקוה שתהייה מקום ראוי לביקור לאחר השיפוץ וההרחבה במקום.
  מוזיאונים – לאחרונה התבטא מנכ"ל המוזיאונים שהם במבנים ישנים ואין השקעה עירונית במבנים.
  חינוך – שיתוף הפעולה עם הקמפוסים לייצר אטרקציות בתחומי הקמפוסים פשוט לא קיים, נתק מוחלט.
  תאטרון – תאטרון הצפון פשט רגל, והחיפאי יושב בשכונה שמפחיד להסתובב בה בלילה. באי התאטרון לא נשארים לרגע שם,
  לא לקפה, לא לקניות. כלום.
  חופי הים – הזנחה פושעת של הטיילות בבת גלים ובקרית חיים. פשוט נראה כמו שנות ה-1970 מאז הזמן עמד מלכת.
  פארק הכרמל וואדיות – בניגוד להבטחות לא מנוהלים, לא מנוצלים לתיירות, רק למעטי מעט מהתושבים. תיירים – כלום.
  העמותה לפיתוח תיירות – לא עושה כלום. בזבוז משווע של משאבים. כל הכנסים שחיפה הייתה מארחת בעבר כמו פסטיבל פולקלור בינלאומי, פסטיבל שח מט, פסטיבל הפרח ורבים אחרים – הכל נמחק. מרכז הקונגרסים עושה חתונות במקום כנסים.
  האצטדיון – עומד שומם למעט משחקים. אין בו הופעות, אין בו ארועים. בזבוז נוראי של המתקן.
  וככה אפשר להמשיך עוד ועוד
  הכל הפוך. ואין אדם עם כח ויכולת ביצוע וניהול לתקן…
  יקח 20 שנה לתקן אם מישהו יתחיל היום, ואין ראש עיר כמו חולדאי או דנילוביץ' שיעשו את המהפך הדרוש.
  נמשיך להתעסק בדוברות ופרסום כנראה במקום במהות להפוך את חיפה למקום שתייר יגיד לעצמו שהוא מאסט ליומיים שלושה…

  1. קליגולה אמר/ה

   לדעתי צריך להוסיפך למקבץ הנביאים שבספר התנ,"ך. יורה רותחת ונזעמת בתוכחות להביורים קרים. יונה יהב השאיר אחריו עיר במקום הכפר המנמנם, וכמעט לא הותיר לקליש דבר לעשות. זה נכון שהוא חא סגר את בז"ן, אבל בז"ן תיסגר בדיוק בזמן המתאים כתוצאה משינוי בהרגלי הצריכה של הנהגים וההתפתחויות בשוק האנרגיה. יונה ידע לעבוד עם ועדות התכנון הממשלתיות וקידם פרויקטים של תחבורה, נמל, איצטדיון, תרבות, קניון הגרנד, מרכזי ממשל בעיר, העיר התחתית עצמה… נכון שהוא לא התאים את עצמו חרשימת המכולת שלך, המאפיינית אנדי נבואה וכעס שאין להם דבר עם מעס. Talk is cheap.
   קליש היא נטולת כישורים בכל תחום ואינה תופסת את עיקר תפקידיו של ראש העיר – נוכחות בייעדות התכנון והשגת תקציבי ממשרדי הממשלה הרלוונטים. פרט לכך אין לה את המזג הנכון לתקשורת חיוביות עם תושבים, תכונה בה יונה היה רב-אומן.
   אםשר לברבר עד בלי די, אבל חיפה קיבלה את מה שמגיע לה. בחרה בליד – תתבשם עם קליש. ופרט לה, וובמרוצת משך תקופתו של יונה יהב, התאפיינה העיר בקבוצות מינוריות של מתחזי ירוקים למיניהם שעיסוקם היה צעקתם. אלה מסיתים ומאיימים ומפריעים לכל הליך חיובי של חשיבה יעילה. נונתי העצות חינם, תן להם לחדד עיפרון ויחתכו את הנייר.
   ככה סה כשמריצים לראשות עיר גדולה גמות אניגמטית ללא רקע ניהולי כי היא אשה, גבוהה, רזה, חגורת בטן בקראטה, חייבים שינוי, התפקיד משחית, די, די, נמאסתם, מה אני צועק כאן???
   ככה לא בונים חומה. אפילו לא טראסה

 9. רונית אמר/ה

  אתמול הייתי באיזור הרכבל העליון וירדתי ועליתי ברכבל עם הנכדים שלי. הלכלוך סביב הרכבל והמסעדות פשוט מזעזע , זרוקים על מיני חומרי בניין למינהם על צלע ההר, למעלה סביב הכניסה לרכבל הזנחה זועקת לשמיים וממש לא מזמינה תושבים.
  באמת חבל ועצוב מאוד

 10. דביר לנגר אמר/ה

  כתיבתו האיכותית של ירון חנן רק מחדדת עד כמה הירוקים (ושאר האופוזיציה) לא עשו דבר וגם לא חצי דבר בנושא המסילתי בחיפה.

  כאשר מהנדס העיר נאבק על הוספת מסילות רכבת על חוף הים (בחוף דדו), תוך הרס החוף ממש, היכן אתם?

  כאשר אותו המאבק של מהנדס העיר יביא למעשה לקיבוע המסילות לאורך חופי חיפה, ללא שום אופק של פינוי המסילות, היכן אתם?

  כאשר קליש אומרת בוועדה לתשתיות לאומיות שבשום אופן לא ניתן לקבל חיבור מהיר של כל חלקי העיר למרכז הארץ (דבר שהיה מביא לנסיעה מתחנת קריית חיים לתחנת ת"א מרכז ב-40 דק'), היכן אתם ?

  האמת, אף פעם לא הבנתי כיצד תושבי קריית חיים מוכנים להכיל את העובדה שעיריית חיפה והוועדה המחוזית חיפה עושים מאמץ אקטיבי לכלוא את תושבי קריית חיים וכל אלה החיים צפונית לרכס הכרמל (קריות, נשר וכו'), ובלבד שלא "יעקפו" את תחנת קריית הממשלה, פרויקט "חזית הים" שמעולם לא מתרומם וגם לא יתרומם נוכח ניתוק העיר חיפה ממרכז הארץ.

  אין תשתית חשובה מזו של הרכבת להביא לפריחת העיר חיפה והצפון כולו.

  אין תשתית חשובה מרכבת ישירה ממרכזית המפרץ (התחנה הרביעית בחיפה, מתוך 7 תחנות בסך הכול – כולל התחנה בקריית שמואל) למרכז הארץ. חיבור ישיר שכזה הוא הבסיס לפינוי התעשייה המזהמת מהמפרץ (זמן נסיעה של חצי שעה ממרכזית המפרץ למרכז הארץ תאפשר את מכירת יחידות הדיור הנדרשת לפינוי התעשייה).

  הירוקים כמו שאר האופוזיציה ממש לא במאבק הזה, ועל כך יש כמובן רק להצטער.

 11. אייל אמר/ה

  שלום דביר כולנו מסכימים איתך אפילו שאנו תושבי חיפה ולא הקריות. הרכבת היא חנק של כל רצועת החוף וגרוע מכך עוברת באמצע העיר התחתית ועכשיו עם גדרות ועמודי חשמול 5 מטר גובה כל זה כשבעתיד גם יוסיפו רעש כל שעות היום מ-2 מסילות נוספות זאת בכייה לדורות, שלא ממנהרים את הרכבת ישירות לרובע הקישון הענק שרוצים להקים במקום בז"ן. האטרקציה העיקרית של רובע זה צריכה להיות מרכז התחבורה לב המפרץ – מרכזית המפרץ תארו לכם שישר משם רכבת 45 דקות ואתם בגוש דן. את המסלול סביב ובתוך חיפה והחופים צריכה לעשות רק רכבת קלה שמשתלבת בבינוי ממש כמו רחוב יפו בירושלים.
  איך גברת קליש המומחית הדגולה לעיצוב עירוני לא מצליחה להפנים את הדרוש לחיפה, פשוט לא יאמן כי יסופר.
  דבר אחד אני בטוח אם חולדאי היה ראש העיר כרגע של חיפה ולא תל אביב, כפי שנאבק להורדת הרק"ל מתחת לקרקע בתל אביב, ככה היה נאבק נלחם ודופק על מאה שולחנות בירושלים כדי שתיבנה תחנת רכבת חדשה שתאפשר להעביר את הרכבת במנהרה דרך הכרמל עם תחנת ביניים בואדי הגיבורים בקרקעית שיכולה לשמש 100 אלף תושבי הכרמל במקום לרדת לחוף הכרמל, ותשמש עוד 100 אלף תושבי רובע הקישון ונשר שיקום במקום בתי הזיקוק והפטרוכימיה.
  איזה פספוס מטורף לא למנהר את הרכבת ויש לו השפעה ישירה על פיתוח לתיירות סביב כל רצועת החוף שבעצם כל מה שהוחלט ונעשה פשוט יוריד לטמיון תוכניות פיתוח לעשרות שנים קדימה כי הזמני של חישמול עילי הרי יהיה קבוע ל-30-40 שנה קדימה אם לא יותר. כולם ייזכרו ברגע הקריטי שבו הוחלט על שיקוע דמיוני ובלתי אפשרי במקום מנהור.
  זה עוד אחד מפספוסי הענק של חיפה. מסכים איתך, נזק כפול לחיפה ולקריות. פשוט מחדל זועק לשמיים.

 12. קורא נאמן אמר/ה

  אדון יריב שגיא, אתה אכול שנאה, סגנונך מתנשא ומלא האדרה עצמית, "פרשן פסיכולוגי לחיוכים", אתה פשוט דוחה!!!
  שחרר אותנו מכתבותיך ואמירותיך מלאות הסיטנא.

הגיבו כאן לכתבה