בלגן בבתי הספר בחיפה: הוראות סותרות, הורים מבולבלים ומורים מותשים

מורים במערכת החינוך (צילום: משרד החינוך)

הורים מבולבלים מהנחיות הקורונה במערכת החינוך • "לא מאשימים את בית הספר"

כאוס בבתי הספר בעקבות העלייה בתחלואת הקורונה בתלמידים ואנשי צוות ההוראה. לטענת הורים מתקשים לעקוב אחרי ההודעות הסותרות לטענתם, שמגיעות מבתי הספר על אופן ההתנהלות מול הנגיף, אבל מדגישים כי ברור להם שהאשמה אינה בבתי הספר.

"כל הנחיה סותרת את קודמתה"

״כל ערב אני מקבלת הודעות משני בתי הספר של הילדים שלי״, אומרת אימא לשני ילדים, אחד לומד בבי"ס יסודי באזור נווה שאנן, והשני בבית ספר שש שנתי באותו אזור. ״אני קוראת את ההודעות, לפעמים כל בית ספר מנחה אותי לעשות משהו אחר. יש מקרים שעד שאני יושבת ומנסה להבין את ההודעה על מה ההנחיות היום ומי צריך להיכנס לבידוד, אני כבר מקבלת הודעה חדשה מאותו בית ספר, שמבטלת את הקודמת.

רק בשבוע שעבר הבן שלי נכנס לבידוד כי הוא נחשף לחולה מאומת. הוא היה בבית כמה ימים ואני נאלצתי להישאר איתו ולא הלכתי לעבודה. עכשיו החברות שלי אומרות שנראה להן שילדים מחוסנים שנחשפו לחולה מאומת, צריכים רק בדיקת אנטיגן ואין צורך בבידוד. זה באמת שיפור גדול מבחינתי״.

חזרה ללימודים בצל הקורונה (צילום: ראובן כהן)
חזרה ללימודים בצל הקורונה (צילום: ראובן כהן עיריית חיפה)

מורים מלמדים בכיתה ובזום במקביל

הבלגן לא נגמר כאן. מורים שבשעות הבוקר מלמדים בבית הספר, ובחלק מהשעות מלמדים במקביל בזום ובכיתה גם יחד, מוצאים את עצמם בשעות אחר הצהריים מחכים בתורים ארוכים על מנת לעשות בדיקות אנטיגן, לאחר שבבית הספר התגלה תלמיד מאומת. ״עכשיו כל כמה ימים יש בבית הספר תלמיד או מורה מאומתים״, אומרת מורה בבית ספר יסודי בכרמל, ״זה אומר שאחרי הצהריים אני מוצאת את עצמי בתור בלתי נגמר לבדיקות אנטיגן. וכל זה אחרי ההתמודדות של הבוקר. זה פשוט לא נורמלי לבקש ממני ללמד במקביל גם בזום וגם בכיתה. כל הזמן אני שואלת את עצמי האם הילדים שרואים אותי בזום, מצליחים לראות אותי ולקלוט או שאני בזווית לא טובה והם לא רואים כלום, האם גם הילדים בכיתה וגם הילדים בבית מבינים אותי. אני כל הזמן מרגישה שאני מפספסת משהו או מישהו. אי אפשר ללמד ככה״.

יש לציין, כי אמש (א' 2/1/21) בשעות הערב, ראש הממשלה נפתלי בנט ערך מסיבת עיתונאים ובה הסביר כיצד יתמודדו מעכשיו בתי הספר לאחר חשיפה לחולה מאומת. כיוון שהווריאנט החדש מדבק במיוחד וכמות החולים המאומתים עולה בקצב מוגבר מדי יום, יש צורך להקל את הבדיקות ואת ימי הבידוד למי שעבר 3 חיסונים.

בית ספר בתקופת קורונה (צילום: משרד החינוך)

קצב ההדבקה גדל מידי יום

בנט ציין כי נכנסנו לתקופה בה מספר המאומתים הולך וגדל מידי יום והמצב אף ילך ויחריף משמעותית, ויש להיערך לכך.

אחת המערכות שהכי נפגעת מהעלייה בתחלואה היא כמובן מערכת החינוך, שכן הילדים מדביקים אחד את השני וישנו קושי ממשי למנוע זאת.

בעיה מאוד קשה נוספת שבתי הספר מתמודדים איתה, היא שילדים רבים מורידים כל הזמן את המסכות. חלק מהילדים מתקשים להתרגל, לחלק המסכות נקרעות שוב ושוב ואז הם הולכים למזכירות להביא מסכה חדשה… אלה סיפורים שחוזרים על עצמם באופן יומיומי ומפריעים את שגרת הלמידה. יותר מזה, מורים נכנסים לכיתות ורואים לא פעם כי חלק מהילדים ללא מסכות ומעירים להם, יש את אלה שכבר מעלימים עין כדי לא להעביר את כל היום בעימותים עם הילדים על מסכות…

כל השיעור מתווכחים על המסכות

״אני מאוד מפחדת לחלות״, אומרת מורה מחטיבת ביניים באחוזה, ״ולכן אני לרגע לא מורידה את המסכה בכיתה ולא אכפת לי אם הילדים קרובים אליי או לא. אני גם לא מוכנה שיהיו בכיתה ילדים בלי מסכה. המשמעות של זה היא שכל השיעור אני מתווכחת עם כמה תלמידים שכל הזמן מורידים את המסכה. זה סיוט, אני מרגישה שאני עצבנית עוד לפני שנכנסתי לכיתה. אני באופן טבעי לא מתווכחת עם תלמידים ובטח שלא מרימה את הקול בכיתה, אבל כשאני מעירה לאותו תלמיד 10 פעמים בשיעור לשים מסכה ובסוף הוא עוד מתלונן שאני נטפלת אליו, בסוף אני מאבדת את זה וצועקת. מבחינתי, נלמד או לא נלמד זה פחות חשוב, אבל אין סיכוי שאני אחלה בקורונה באחת הכיתות בגלל ילדים שלא שמים מסכות״.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. סנדרה אמר/ה

  תהיו מורים ותבינו את הטירוף.
  עוד מעט לא ישארו מורים.

  ילדים שצריכים טיפול, חוסר יכולת וסבלנות ללמוד.
  כולם ADHD
  צעקות
  אלימות פיזית ומילולית..

  למורה יש כל כך הרבה לתת אבל הם לא מסוגלים לקבל…
  משכורת ברצפה.
  חוזרים לבית מפורקים, מותשים.

  מטורף מי שבמקצוע הזה. הזייה.
  מוזמנים להתנסות שבוע בתענוג של חינוך ילדי ישראל…
  ואז תגיבו

הגיבו כאן לכתבה