"עושים לילות כימים למצוא פתרונות למערכת שממוצה עד הקצה" • פרופ' הלברלטל, מנהל רמב"ם, מסכם שנה מאתגרת עם תכניות ענפות לעתיד

"הצוותים הם הכוח המניע של ביה"ח"

שנה מורכבת עם הרבה אתגרים עברה על בית החולים רמב"ם, משבר הקורונה שעדיין כאן לצד העבודה השוטפת והשקעה בלתי פוסקת בהתרחבות ופיתוח.

מנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' חבר מיקי הלברטל, מסכם שנה בראיון לחי פה ומספר על האתגרים, הקשיים, נקודות השיא ועל תהליך הפיכתו של המרכז הרפואי רמב"ם למגה-בית חולים, בהסתכלות קדימה, לעוד 30-40 שנה.

צפו בראיון קצר עם פרופ' חבר מיקי הלברטל:


"בורכנו וכל תושבי הצפון בורכו"

"גם בשנה הזאת, שבה אנחנו עדיין באירוע הקורונה, אין ספק שנקודת שיא שראויה לציון היא צוות בית החולים שעושה עבודה נפלאה, ואני מתכוון לכל הסקטורים. בורכתי, וכל תושבי צפון מדינת ישראל זכו ובורכו בצוותים האלה, וזה אחד הדברים המשמעותיים שקורים בתוך בית החולים", מספר פרופ' הלברטל, ומוסיף: "נקודת שיא נוספת היא הנהלת בית החולים, הצוות שעובד לצדי, שעושה לילות כימים מתוך מטרה למצוא פתרון למערכת שממוצה עד הקצה שלה, מתוך מחויבות אדירה של כולם, על מנת לתת פתרונות. דבר נוסף ראוי לציון הוא שהמשכנו את פיתוח בית החולים, ולמעשה לא היתה הפסקה אפילו לרגע אחד גם בנושא הבינוי", אומר הלברטל.

פרופ' אש בסיור במתחם התת-קרקעי לטיפול בקורונה ברמב"ם (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)
פרופ' הלברטל עם פרופ' אש בסיור במתחם התת-קרקעי לטיפול בקורונה ברמב"ם (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

הפיתוח נמשך ללא הפסקה

"אנחנו כרגע משלימים את הבניין האונקולוגי בבניית קומה וחצי נוספות ומאיישים ארבע קומות בבניין הקרדיולוגי ובבניין התגליות ע"ש הלמסלי. במקביל, אנו עוסקים בשיפור הציוד, כחלק ממנו רכשנו שני מכשירי MRI ושני PET CT, כך שקצב הפיתוח המשיך וממשיך ללא הפסקה ומרבית הממון מגיע לא ממקורות של מדינת ישראל. דבר נוסף שמתקדם הוא פעילות המחקר והחדשנות בבית החולים – צוות אגף המחקר עושה עבודה נפלאה כדי לממש את הפוטנציאל של ביה"ח במובן הזה, ולהישאר רלוונטיים כל הזמן בתחומים הללו.

בנושא כוח האדם, היו מספר גיוסים ומינויים מאוד משמעותיים בתוך בית החולים. יש לנו הרבה מרכזי מצוינות ואנו רואים בשטח שישנו רצון אדיר שהולך ומתגבר אצל אנשים מכל מדינת ישראל לבוא ולעבוד ברמב"ם, כביטוי לאיכות העבודה כאן".

MRI מהשמיים (צילום: דוברות רמב"ם)

נושא כאוב וקשה

פרופ' הלברטל מספר על ההתמודדות המורכבת עם התחלואה בכלל ועל העומס האשפוזי בתוך בית החולים, שמהווים קושי משמעותי מאוד, על אחת כמה וכמה ב-2021, עם גל הקורונה הרביעי שאתגר את כל מדינת ישראל, ובפרט את בית החולים רמב"ם.

"התמודדנו עם כמות גדולה מאוד של חולים קשים, חולים רבים על אקמו, מצב שיצר קושי גדול, וכל זה כשהמחסור במשאבים בתוך המערכת הוא מאוד בעייתי גם כך. בנושא הזה, לצערי, אנחנו לא מתקדמים", אומר הלברטל.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

"לא נסכים לפגיעה בהחלטות רפואיות בשל שיקולים כלכליים"

"לא רק שלא ניתנים משאבים, אלא להיפך", טוען פרופ' הלברטל. "מתנהלים תהליכים לא פשוטים במערך היחסים שבין בתי החולים, משרד הבריאות ומשרד האוצר, אשר יוצרים תחושה קשה אצל מנהלי בתי החולים כי קיים חוסר הערכה בוטה כלפי העבודה שנעשית פה תוך ניסיון די אלים לשלוט על בתי החולים. אנחנו רואים זאת בתקנות שמנסים להוציא לחוק התקציב, שאין בו חזון לבתי החולים, שקיימים בו חלקים נרחבים העוסקים בסנקציות כנגד מנהלי בתי החולים. אנחנו לא נאבד המחויבות שלנו לאזרחים ולטיפולים הרפואיים שאנחנו נותנים ולא נסכים שייפגע התהליך הזה, מתוך הכנסת שיקולים כלכליים בהחלטות רפואיות".

המחאה על רקע תקיפת הצוות הרפואי(צילום: דוברות רמב"ם)

עלייה חדה באלימות כלפי צוותים רפואיים

בשנת 2020 נרשמו כ-1000 מקרי אלימות • בשנת 2021 כ-2700
"התמודדות נוספת היא ללא ספק האלימות. אנחנו חווים עליה חדה במקרי האלימות כלפי צוותים רפואיים. זה מצב בלתי נסבל. הצוותים עושים כל מה שביכולתם בתנאים שהם בלתי אפשריים. לא ייתכן שאנשים יוציאו את התסכול שלהם בתוך בית החולים, על בית החולים ועל צוות בית החולים.

לא מעט אירועי אלימות התרחשו מחוץ לבית החולים, וכמובן שהיו התפרעויות בתוך כותלי בית החולים. אם בשנת 2020 נרשמו כ-1000 מקרי אלימות, בשנת 2021 היו קרוב ל2700(!). ב-2020 הוגשו 60 תלונות במשטרה וב-2021 הוגשו קרוב ל-90.

זה דבר בלתי אפשרי. לא יכול להיות שמערכת הבריאות תעבוד תחת תרחיש אימה כזה. אני מודה, כמובן שיש מקרים שלעיתים בעיות וקורה שדברים לא עובדים חלק, אבל בסופו של דבר, באמת האנשים מנסים לעשות את הכי טוב שהם יכולים בתנאים בלתי אפשריים. לא נסבול ולא נקבל כל אלימות כלשהי בתוך בית החולים".

הניתוח שבוצע ברמב"ם להחלפת מפרק ירך מותאם אישית (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)
חדר ניתוח ברמב"ם החלפת מפרק ירך מותאם אישית (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

שוטרים בבית החולים

"רמב"ם הוא בית החולים הראשון שהתחיל בפיילוט של הכנסת שוטרים, נוכחות המשטרה בתוך בית החולים מסייעת מאוד, מונעת הסלמה של אירועים ומביאה לזה שבמידת הצורך יהיה מענה מידי. שוטרי בית החולים הם ממש חלק מהצוות שלנו, הם עושים עבודה נפלאה ויש לי הערכה רבה לעבודה שהם עושים. בעיני זה משהו שחייב לקרות בכל בתי החולים ויותר מזה, לדעתי צריך להיות שוטר 24/7 בתוך בית החולים ונשמח אם יוסיפו לכך עוד תקנים.

אנחנו כחברה הופכים ליותר אלימים ויותר קיצוניים. רואים את זה גם בעליית האלימות בחברה הערבית. 128 איש קיפחו את חייהם ב-2021, זה דבר מאוד מצער, ושוב, אנחנו רואים את זה גם כאן, בביה"ח".

השר הורוביץ עם ד"ר הלברטל בביקור ברמב"ם
השר הורוביץ עם פרופ' הלברטל בביקור ברמב"ם (דוברות רמב"ם)

"זה מה שמדינת ישראל מוכנה להשקיע בבריאות"

לגבי היקף הצוותים, אומר הלברטל: "זה מה שמדינת ישראל מוכנה להשקיע בבריאות". אנחנו עושים הרבה מאוד פעילות בתוך הצוות ונותנים כלים להתמודדות, אבל צריך להבין שבכשהיקף הצוותים הוא כה קטן, הם עסוקים מעל הראש והרבה יותר מזה, במיליון ואחד דברים, אז ברור שקשה מאוד לתת התייחסות אישית. מה שכן, אגב, אם נשווה את מערכת הבריאות הישראלית למערכות בריאות נחשבות בעולם, כמו צפון אמריקה וקנדה, שם ממתינים לבדיקת רופא בחדר מיון במשך שעות, לא דקות. בסופו של דבר, עם יד הלב, ודאי שיש לנו הרבה מה לשפר, אבל איכות הטיפול ואיכות השירות בארץ היא עדיין מעולה".

"נפגעי נייס גאי"

"אירוע הנייס גאי הוא אירוע מורכב. ראוי לציון המרכז למידע רעלים בבית החולים, שעלה מהר מאוד, עוד עם החולה השני או השלישי, שיש פה אירוע משמעותי והשפעה של הסם. עירבנו באופן מיידי את המשטרה והוצאנו מידע לעיתונות, על מנת להזהיר את הציבור מפני השימוש בנייס גאי. בשנה האחרונה ראינו כמה עשרות אנשים שהגיעו לרמב"ם ולצערי היו גם פטירות. בראייה המקצועית, מאוד ראויה לציון הערנות שגילו בחדר המיון ובמרכז מידע רעלים, וזיהו את המצב בתחילתו. לצערי היו עוד שנפגעו גם בהמשך".

אלופי צה"ל בסיור במחלקת קורונה התת קרקעית (צילום: דוברות רמב"ם)
מחלקת קורונה התת קרקעית (צילום: דוברות רמב"ם)

סיוע נפשי לצוותים בעקבות הקורונה

תפקוד הצוותים בקורונה ראוי להערצה. המחויבות של כולם לעמוד במתח פעילות כזה, במשך שנתיים ללא הפסקה, עם דרישות כאלה… אי אפשר לא להעריך את העבודה שנעשתה שם ע"י הצוותים. אנחנו עוסקים רבות בתמיכה לצוות, אין ספק שאירוע כזה גדול ומתמשך וכל כך כבד משקל משפיע נפשית על הצוות. יש לנו צוותים מומחים שמסייעים בהתמודדות. חשוב לציין כי בעבר הרופאים לא נטו לפנות לעזרה, כאילו זה מעיד על חוסר, אבל דווקא באירוע הזה של הקורונה, לא מעט רופאים פנו לסיוע נפשי. 11 רופאים חוו פוסט טראומה בעקבות העומס הנפשי הענק בתקופת הקורונה. לכן אנחנו שכל הזמן לומדים ונערכים להגיש עזרה, ונלחמים על תוספת כוח אדם כדי לתת מענה הולם ולהקל על הצוותים.

פרופ' חבר הלברטל מנהל בית החולים רמב"ם (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"חוק הנמנמת"

פרופ' חבר הלברטל הוא חבר בוועדה למתווה לקיצור התורניות ומספר על בעיית המתמחים: "אני חושב שאין ויכוח שהמערכת צריכה לעשות שינוי, ובשינוי הזה יש מורכבות. על מנת לאפשר קיצור תורניות צריך הרבה מאוד משאבים. יש מטרה לקדם פתרון, אבל זה ייקח זמן. יש בזה הרבה מורכבויות, אבל במקביל, כדי להקל על המתמחים, ישמנו ברמב"ם את "חוק הנמנמת" ואנחנו מנסים שבלילה יהיו לפחות שעתיים של אי הפרעה למתמתחים אלא אם יש משהו דחוף, כדי שיוכלו לנוח".

"המשכורות של עובדי הרפואה הנלווים הן מגוחכות"

אנשי מערכת הרפואה משקיעים השקעה גדולה ועובדים קשה אך לא מתוגמלים בהתאם. מה גם שיש פערים משמעותיים בין שכר עובדי בתי החולים הציבוריים לעובדים במערכת הפרטית או בקופות בקהילה.

"אנחנו מתקשים לתת מענה לצוותים הרפואיים שעובדים בבתי חולים לעומת ההשתכרות שלהם במערכת הפרטית ובקופות" אומר הלברטל ומוסיף "אני גם רוצה לציין תחומים אחרים שבית חולים לא יכול להתקיים בלעדיהם: רוקחים, מהנדסים, אנשי אבטחה ושינוע שהמשכורות שלהם מחפירות. עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, כל תחומי הרפואה הנלווים – מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים ואנשי הרנטגן, המשכורות שלהם מגוחכות.

לדוגמה רוקח שעובד אצלנו עבודה מאוד קשה, 24 שעות, אם הוא עובר לעבוד בתוך רמב"ם בחברה פרטית של בית מרקחת פרטי שנמצא בבית החולים, המשכורת שלו עולה בצורה משמעותית, ולכן זה נושא מאוד מהותי ולצערי הרב סולמות השכר של המקצועות הנלווים הם בחסר קיצוני. זה גם נושא חשוב מעבר לרופאים ואחיות, יש פה המון אנשים שהם באמת גורמים לכל המפעל הענק הזה להתקיים ולהתקדם, והתמורה שהם מקבלים לא מתאימה לרמת ההשקעה שלהם".

ד"ר מיקי הלברטל ורא"ל אביב כוכבי בחמ"ל קורונה ברמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)
ד"ר מיקי הלברטל ורא"ל אביב כוכבי בחמ"ל קורונה ברמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

עלייה ניכרת בתחלואת שפעת קשה

"אנחנו רואים עלייה ניכרת בחולי שפעת. במהלך הקיץ היתה תחלואת חום אצל ילדים שאנחנו בדרך כלל לא רואים במהלך הקיץ. עכשיו אנחנו רואים עומס בתחלואת שפעת בבית החולים כשעשרות חולים במצב קשה מאוד. עם מה שמתרחש סביב האומיקרון (התחזית הברורה היא שהתחלואה תמשיך ותתגבר) זה בפירוש יאתגר את המערכת. העומס על בתי החולים הוא ענק, בסןפי השבוע העומס על מיטות טיפול הנמרץ מצריך הרבה מאוד עבודה".

בתקופת הקורונה היתה תוספת מיטות שאינה מספקת ואינה משמעותית. הדרישה קיימת ואנחנו מחכים לתשובות. שוב היתה התחלה של מהלך חיובי שלצערי נבלם".

רובוט דה וינצ'י מנתח ברמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

ראייה עתידית

"אנחנו ממשיכים במחויבות בכל הסקטורים, גם ברפואה קלינית, גם בבניה ותשתיות וגם במחקר. במקביל, צריך לדעת שברמב"ם מכשירים סטודנטים בכל התחומים, קרוב ל-1500 סטודנטים נמצאים בכל שנה בתוך בית החולים, כשזה חלק מההתחייבויות שלנו. בנוסף, אנחנו בעיצומו של תהליך מתקדם לאיחוד 'מעלה כרמל' ורמב"ם, כחלק מראייה כוללת של העוצמה וגודל בית החולים, במטרה לטייב את הטיפול הפסיכיאטרי, גם פה וגם במעלה כרמל, מתוך ראייה רחבה של השירותים הפסיכיאטריים".

פצועים מתאונה מגיעים במסוקים לרמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

מגה בית חולים

"ישנה תוכנית האב של בית החולים, הסתכלות על פריצת הרפואה ב-2045. הוועדה לתכנון ובנייה ועיריית חיפה ועוד – עוסקים ביצירת תוכנית אב ותב"ע חדשה, מתוך ראייה עתידית שרמב"ם שהיום עם 1100 מיטות, ב-2045 יהיה עם 2400 מיטות ויהיה מגה בית חולים, בנוסף להוספת שמונה מגדלים. מדובר באירוע ענק ומרגש, שישפיע על שירותי רפואה 30-40 שנה קדימה, לתוך העתיד".

הלברטל מסכם:
"עברה עלינו שנה מאתגרת, ויחד עם זאת, נתנו הכול והמשכנו בתהליכים ובפיתוח בית החולים. אני חייב שוב לציין את הצוותים, הם הכוח המניע של בית החולים, מכל הסקטורים. הם גורמים לדבר הזה לקרות. צוותים שבאים כל בוקר עם מחויבות גדולה למען שירותי הבריאות הציבוריים, ואני רוצה להביע הערכה מאוד גדולה אליהם. ושוב, לגבי אירוע האלימות, עם כל ההבנה לכך שאנשים מגיעים עם ציפיות ובמצבים לא פשוטים, הצוותים הם לא יעד להוציא עליו את התסכולים. חייבים למגר את כל נושא האלימות ולהבהיר שאנחנו לא נקבל בשום דרך כל ביטוי של אלימות בתוך בית החולים.

רמב"ם הוא בית החולים הראשי של צפון מדינת ישראל. אנחנו ממשיכים להשקיע ולהתפתח בכל העוצמה, במישור התשתיות, במישור כוח האדם, ברפואה קלינית ברמה הגבוהה ביותר, לרכוש ציוד מתקדם, הכול מתוך מחויבות עצומה למנדט שלנו, לתת שירות מעולה לכל האזרחים".


הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. ממשלה הזויה שתהרוג אלפים בחודשים הקרובים סתם אמר/ה

  הממשלה המופקרת הזו איבדה שליטה. הם חסרי אונים מול גל ההדבקה, לא הכינו את בתי הספר למרות שידעו לפני חודשיים כבר את מימדי האומקרון, לא הכינו תוכניות חירום, לא הכינו כלום מלבד לתת לכולם להידבק, לפתע לבטל את הרמזור, לפתע לבטל בדיקות מתחת גיל 20, כל יום שליפה חדשה מהמותן.
  ממשלה שכולה עיתואנים שיודעים רק להתראיין ולשמוע עצמם מדברים, אבל לעשות עושים כלום. בגל ההדבקה בקיץ בחוסר המעש של הממשלה מתו 1500 איש לחינם. הפיצו דלתא בכל הארץ כשבסדר אפשר היה לבלום את הדלתא. עכשיו הביאו למצב שיש גם דלתא וגם אומיקרון וגם שפעת הכל ביחד, אז פותחים לפתע את נתבג לכניסת תיירים כי מפחדים מהבג"צ שהוגש נגד הממשלה על תיירות ישראלים לחו"ל. ממשלה של ברחנים פחדנים ונוכלים ששיקרו לבוחרים שלהם וחברו יחד לגנוב שלטון ועכשיו גונבי דעת עם הדבקה המונית.
  אז לא אכפת לנו ממצב בתי החולים, אנחנו בטוחים שהממשלה תסתדר הרי במקום לממן סגר ולהוריד הדבקה הכסף מוזרם לבתי החולים אז מה ההתבכיינות? אין לכם צוותים תשלחו את החולים לבתי שרי הממשלה שיתאשפזו שם, גם הם צריכים אשפוז ולא מקורונה.

 2. עופר המפנה חיפה אמר/ה

  מדינת ישראל לא באמת רוצה להילחם בקורונה .
  הלילה אשתי התחילה להרגיש לא טוב ובבוקר זה החמיר עם כל התסמינים של קורונה למרות שהיא מחוסנת בשלישי .
  התקשרנו מד"א הם שומרים שבת .
  התקשרנו לקופה ("מאוחדת ") והזמינו לה בדיקה באותו מד"א שומר שבת לשעה 19:30 מוצאי שבת .
  יום שלם משאירים מישהי עם תסמינים במקום להפעיל נוהל לחימה של שמירת הציבור ואנחנו בני משפחתה

 3. פשוטצלא יאמן. טירוף מוחלט אמר/ה

  ההערכה שיידבקו 3 מליון ישראלים בקורונה. עשרות אלפי חולים בינוני וקשה (לא ברור, כי נדבקים גם בדלתא וגם מה שיעור הלא מחוסנים מבין מי שיידבק). 3000 נפטרים.
  אלו המספרים רבותי, ההערכות הרשמיות במשרד הבריאות.
  בוא נבין שוב:
  עשרות אלפי חולים בינוני וקשה! 3000 נפטרים בגל הזה שכנראה יימשך עד הקיץ. רולטה קטלנית על כולנו. עשרות אלפים בבידוד כל יום. שיבוש קשה במשק. צפי לקריסת שירותי הרפואה עם מחסור חמור עקב רופאים ואחים שיידבקו.
  תקלטו את מידת ההפקרות של הממשלה הזו.

 4. לייבלה אמר/ה

  פרופסור הלברטל עם כל הכבוד שאני רוחש לך אישית ולבית החולים אותו אתה מנהל לא ניתן לעבור לסדר היום שאחרי השעה שלוש אחהצ הבכירים נימצאים במרפאותהים הפרטיות והעול נופל על מיתמחים !!פרת לרופאים אשר נמצאים בחוזה מכובד מאוד ונשארים עד שעות הערב!!הצוות הרפואי קורס והתוצאות מדברות בעד עצמן!!

  1. 20 אלף רופאים ישראלים כבר אמריקנים אמר/ה

   כל מה שמעניין את הרופאים זה כסף כסף כסף
   מי שלא נמצא במרפאות הפרטיות שלו, אורז את המזוודות להתמחות בחו"ל שאחריה נשאר שם לעשות כסף גדול
   יש בארה"ב כבר 20 אלף רופאים ישראלים הידעתם? המספר רק עולה ועולה כל שנה.
   טובי הבנים שלנו מגדלים ילדים אמריקקים דוברי אינגליש שחוגגים קריסמס במאייייאמי… אחלה חזון ציוני.

הגיבו כאן לכתבה