הפגנה: ביה"ס חיואר בחיפה, ללא ספרייה, ללא חדר מחשבים וללא אחזקה | "תעודת עניות לחיפה"

מפגינה ברחבת עיריית חיפה - ההזנחה בבית הספר חיוואר (צילום: טלי מילוא)

ביה"ס בחיפה ללא אחזקה

היום, 27/07/20, יצאו הורי תלמידי ביה"ס חיואר הממוקם בעיר התחתית, להפגנה.
ההורים מרגישים שהגיעו מים עד נפש. מזה 10 שנים הם במאבק כדי שביה"ס של ילדיהם יעמוד בתקנים ויתוחזק כמו בתי ספר אחרים בחיפה.

וידאו – ריצ'ארד כראם, יו"ר ועד ההורים של בית הספר חיואר בראיון לחי פה (צילום: טלי מילוא)


לפניי כשנתיים אושרה בקשה לשיקום מבנה הצמוד לביה"ס. הכיתות הרעועות במבנה ביה"ס הנוכחי אינן עומדות בתקנים כיום ואינן גדולות דיו כדי להחיל את כולם. על כן התכנון היה להוסיף כיתות, לשפץ ולהגדיל אותן כדי שאלה יוכלו להיות על פי התקן.

תקרה בביה"ס חיואר (צילום: ועדת ביה"ס חיואר)
תקרה בביה"ס חיואר (צילום: ועדת ביה"ס חיואר)

בבית הספר חיוואר אין כיום ספרייה או חדר מחשבים. התכנון היה להקים גם ספריה וחדר מחשבים במבנה החדש. אולם, מאז אותו אישור, לא קודם דבר. אף לא החלו בשיפוץ המבנה או פרסמו צפי להתחלת השיפוץ.

מפגינה (צילום: טלי מילוא)
מפגינה (צילום: טלי מילוא)

ארבעה מנהלים שונים בשלוש שנים

בשלוש שנים האחרונות הוחלפו ארבעה מנהלים. בשנה הנוכחית מרים חרב מונתה למנהלת ביה"ס. לטענת ההורים מרים קידמה את הישגי את התלמידים, יזמה פעילויות ענפות כמו מפגש עם תלמידי בית ספר יהודים, ושיפצה את מבנה ביה"ס ככל שיכלה בתקציב הדל.

למרות בקשת ההורים להשאירה בתפקידה, עיריית חיפה בחרה מנהלת חדשה במכרז לשנה הבאה. מנהלת חמישית בארבע שנים.

כיתוב השלט: "תלמיד ערבי שווה לתלמיד יהודי" (צילום: טלי מילוא)
כיתוב השלט: "תלמיד ערבי שווה לתלמיד יהודי" (צילום: טלי מילוא)

ביה"ס היחיד בארץ שלא למד בZOOM בסגר הקורונה

ההורים מספרים שבמהלך כל משבר הקורונה, ביה"ס חיוואר היה היחיד בארץ שלא לימד דרך אפליקציית ZOOM.
מכיוון שאין חדר מחשבים ו-WIFI בשטח ביה"ס, לא הייתה אפשרות למורים ללמד באמצעות הזום. כאשר ביקשו המורים ללמד דרך ZOOM מביתם, נפלו על אוזניה הערלות של העירייה, לטענתם.

כאשר היו הדבקות בביה"ס לאחר החזרה ללימודים פרונטליים, משרד החינוך והעירייה סירבו לסגור אותו, הם מוסיפים.

תלמידים, מורים והורים בהפגנה (צילום: טלי מילוא)
תלמידים, מורים והורים בהפגנה (צילום: טלי מילוא)

תלמידי כיתה א' ילמדו בכיתות קטנות שלא עומדות בתקן

לקראת שנת הלימודים הבאה ביקש וועד ההורים לפתוח עוד כיתה א', כך שיהיו מספיק כיתות כדי שגם סגנית מנהלת ביה"ס תוכל להישאר בתפקידה. בבתי ספר שבהם פחות מ-12 כיתות לימוד אין תקן לסגניות ביה"ס, לפי תקני משרד החינוך לטענתם. מכיוון שנרשמו 34 תלמידים לכיתה א' ולא 40, המספר המינימלי לפתיחת עוד כיתה, ייאלצו ללמוד תלמידי כיתה א' בכיתה שגודלה אינו עומד בתקן.

כיתה בביה"ס חיואר (צילום: ועדת ביה"ס)
כיתה בביה"ס חיואר (צילום: ועדת ביה"ס)

ריצ'ארד כראם, יו"ר ועד ההורים של בית הספר לחדשות חי פה:

חשוב לי לומר שמצופה שיבואו לקראת ילדינו ושלא יתייחסו אלינו כ'שפני נסיון'. זאת לא צורה. להחליף לנו מנהלת מעולה, שתמכה בנו וקידמה את התלמידים שהיו בפיגור חמור בחומר, למרות התקופה הקשה והמגבלות. כבר 10 שנים שאנחנו במאבק הזה. הגיע הזמן שעיריית חיפה תפעל לשפץ את המבנה הצמוד, לשפץ את המבנה הנוכחי, לבנות חדר מחשבים, לבנות ספרייה, לספק כיסאות חדשים. לא ייתכן שילדים בכיתה ה' יושבים של כיסאות של ילדים בכיתה א'. מגיע לביה"ס של ילדינו, להתקיים כמו כל ביה"ס אחר בארץ ובחיפה.

תגובת עיריית חיפה:

המכרז לבחירת מנהל/ת לבית הספר מתנהל ע"י משרד החינוך לפי כל הקריטריונים הנדרשים. במסגרת זו התקיימה בשבוע שעבר ועדת יועצים שרק אחד מהם הוא נציג עירייה וכל היתר הם נציגי משרד החינוך והסתדרות המורים.

בבית ספר אלחיוואר לא התקיימה הגרלה לאחר שבתום תקופת הרישום הקובעת והרשמית לבית הספר הסתבר כי כל הנרשמים יכולים להיקלט ואכן כל 34 התלמידים שנרשמו קיבלו אישור על קבלתם לבית הספר.

מספר תלמידי בית הספר ירד השנים האחרונות וצפיפות בית הספר ירדה באופן טבעי. הבניין בו מדובר הינו בנין לשימור ועל כן עבר וועדות מחוזיות וארציות, עיריית חיפה מקיימת מיפוי של כל המבנים בעיר, לכשיסתיים המיפוי ניתן יהיה להתקדם גם עם הנדרש למוסד חינוכי זה .

תגובת משרד החינוך תעלה לכתבה עם הימסרה

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  התושבים יודעים יפה שברחוב צהיון יש מגרש חניה גדול אפשר לבנות עליו חטיבת כיתות נוספת לבית הספר אלא שהם רוצים להגיע ברכב הפרטי והתושבים לא מוכנים לוותר על החניון שם. אחרת כבר שנים רבות יכלו להרחיב את בית הספר לצד השני של הרחוב. עירייה מסודרת הייתה מסדירה חניונים בתשלום בכל חיפה כמו אחוזות החוף ואת השטח הזה לוקחת לבנות אגף נוסף לבית הספר ולגני ילדים. רק ש-15 שנה לא הייתה פה עירייה מסודרת אבל התושבים שם תמכו בחוסר הסדר הזה ואז הכל מבחינתם היה תקין..

 2. Avino אמר/ה

  איזו עזות מצח לראות העיר הנבחרת הגב׳ קליש, בהקמת ועדה , למעלה מ 10 שנים נמשכת ההזנחה בבי״ס אלחיוואר עוד בתקופתו של עו״ד יהב, ראש העיר היוצא. מה עושים? מקימים וועדה ועוד וועדה, במקום להוציא את התלמידים והסגל לבי״ס חילופי משחקים על חיי התלמידים. זאת התיחסות המגזר היהודי לערבי. חוצפה.

 3. חנה מורג אמר/ה

  עצוב. חינוך 2020😱😰

 4. Avino אמר/ה

  איזו עזות מצח לראשת העיר הנבחרת הגב׳ קליש, בהקמת ועדה , למעלה מ 10 שנים נמשכת ההזנחה בבי״ס אלחיוואר עוד בתקופתו של עו״ד יהב, ראש העיר היוצא. מה עושים? מקימים וועדה ועוד וועדה, במקום להוציא את התלמידים והסגל לבי״ס חילופי משחקים על חיי התלמידים. זאת התיחסות המגזר היהודי לערבי. חוצפה.

 5. Avino אמר/ה

  הכוונה כמובן, ראשת העיר

 6. גאולה אמר/ה

  איזו מין תגובת מתחמקת. מה עניין שמיטה להר סיני? מדובר בסכנת נפשות, רטיבות , נזילה, צפיפות, חוסר תנאים מינימליים כמו כסאות ושולחנות, זה נשמע הזוי בזמננו שבית ספר בעיר כמו חיפה נמצא בתנאים כה גרועים ומוזנחים. בית ספר שלם עם כשלוש מאות תלמידים נמנע מהם ללמוד למשך כשלושה חודשים רק בגלל שאין להם חדר מחשבים אבל לגברת קליש מותר לה לשלם לשלושה סגנים .

לא ניתן להגיב