"השכר מגוחך ולא מאפשר חיים בכבוד" • מחאת הסייעות בגני עירייה

הפגנת הסייעות בנשר (צילום: ליאור חדידה)

עשרות סייעות בגני עירייה בנשר יצאו אתמול (ב' 15/11/21) בשעות אחר הצהריים להפגין במחאה על גובה שכרן. לטענת הסייעות לא רק שהן מרוויחות שכר מינימום, אלא גם לרבות מהן אין משרה מלאה ובסופו של דבר המשכורת שהן מקבלות היא נמוכה מאוד.

זאת ועוד, הסייעות בנשר טוענות כי שכרן אף נמוך ביחס לזה שמקבלות סייעות בערים אחרות וגם ביחס לשכרם של יתר עובדי העירייה בנשר. "מצד אחד נותנים לנו לטפל בילדים, שזו משרה שדורשת המון אחריות, ומצד שני השכר מגוחך ולא מאפשר לנו לחיות בכבוד", הן אומרות.

סימה בלמס (אלבום אישי)

עובדת 32 שנה ומרוויחה 6,300 ש"ח

סימה בלמס, סייעת ותיקה בגן עירייה בנשר, מספרת לחי פה:

אני לא מתביישת להגיד שאני כבר 32 שנה סייעת, ואני מרוויחה 6,300 ש״ח. זו בושה בשבילם שאני מתקרבת לגיל 60 וזה השכר שלי. אני לא מקבלת תוספת ביגוד מלאה. מה, הורים זה לא קהל? אנחנו עובדות קשה, נותנות את הלב והנשמה בשביל הילדים וזה השכר. אני כבר לא נלחמת בשביל עצמי, עוד כמה שנים אני יוצאת לפנסיה. כואב לי על הסייעות הצעירות, שעשו אותן דור ב׳ והן מקבלות תנאים אפילו גרועים משלנו. אנשים שמרוויחים עשרות אלפי שקלים בחודש לא מתביישים להתעלל בנו ככה. יש פה עובדות צעירות שצריכות לפרנס בית וילדים ואין להן שכר ולא תנאים. אני מסיימת את העבודה בשעה 14:00. הסייעת הצעירה, שעובדת כבר 9 שנים, נשארת עד השעה 14:45 ומרוויחה פחות ממני. למה? כי היא דור ב׳. כואב לי עליה, זה לא הוגן.
הפגנת הסייעות בנשר (צילום: ליאור חדידה)

"אין אופק"

״המצב מאוד קשה״, אומרת סייעת שעובדת כבר 5 שנים בגן עירייה בנשר, לילדים בני 3-4. ״המשכורת שלי מאוד נמוכה וגם אין שום אופק. גם כשאני אהיה פה 30 שנה תהיה לי משכורת מאוד נמוכה. בעלי אומר לי כל הזמן ללכת וללמוד מקצוע אחר, כי אנחנו פעם אחרי פעם לא גומרים את החודש, אבל אני אוהבת לעבוד עם ילדים. כל הזמן מדברים כמה החינוך חשוב, אבל לא מוכנים לשלם למי שעובד בחינוך. מה שהכי כואב לי זה שלא חשוב כמה השכר נמוך, עכשיו עוד החליטו שאנחנו דור ב׳ ונותנים לנו תנאים יותר גרועים ושעות עבודה ארוכות יותר. וזה לא שהתחלנו משכר גבוה. יושב בן אדם שעושה 40 אלף שקל בחודש וכואב לו שאני ארוויח 5,000 ש״ח ושיהיו לי תנאים מינימליים. זה נורא בעיניי ועל זה אנחנו מפגינות״.

חבר המועצה ויו"ר האופוזיציה במועצת העיר נשר, שלומי זינו, מלווה את מאבק הסייעות מתחילתו. "מה שמכעיס אותי הוא גובה השכר של ראש העיר ובכירים נוספים בעירייה, והטענה שלהם שאין מה לעשות עם שכר הסייעות", אומר זינו.

שלומי זינו, חבר מועצת העיר נשר (אלבום אישי)

"לא ייתכן שנבחרים ופקידים בעירייה ירוויחו פי 15 עד 20 מהשכר של סייעת בגן ילדים. יש בידינו לשנות ואני מתחייב לפעול בעניין באמצעות משאבי העירייה שלנו ושינוי סדרי עדיפויות, כמו שקורה ברשויות רבות אחרות, בהן הנבחרים מסתכלים לעובדים ולאזרחים בעיניים ויש להם ועד שדואג לייצג אותם ולא רק את האינטרסים של הבכירים. נדאג להסכמי שכר ראויים ומכובדים לכל עובדת ועובד בעירייה".

מעיריית נשר נמסר בתגובה כי מאבק הסייעות הוא מאבק ארצי ולגיטימי ביותר:
עיריית נשר פועלת בשנים האחרונות על מנת לשפר את תנאי העסקתם של הסייעות במספר מישורים. אנו נוקטים בפעולות על מנת להשביח את כוח האדם באמצעות קורסים והשתלמויות במכללות השונות לחינוך, בנוסף נחתם הסכם ייחודי של עיריית נשר יחד עם סייעות דור ב׳ אשר מאפשר להן להגיע ל-93% משרה, דבר המשפר את אפשרות ההשתכרות.

בהזדמנות זו חשוב לנו להוקיר תודה לכל עובדי העירייה המסורים, ביניהן הסייעות, על העבודה הקשה והמחויבות למען תושבי נשר. נמשיך ונפעל לרווחתם של הסייעות.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. אייל אמר/ה

  יש עובדים רבים מאד במגזר הציבורי שעובדים 10, 20 שנה ומגיעים בקושי לשכר מינימום, ויכולים רק לחלום על 6300 שקל.
  עד לפני חצי שנה, בת זוגתי 15 שנה בעירייה הרויחה 5,600 שקל בחודש וזה אחרי שהעלו לה את השכר בפעימה הקודמת.
  אז לא רק סייעות מרויחות שכר בזיון.
  יש מאות עובדים בכירים בעיריית חיפה על 30-40 אלף שקל. מאות!!! ועוד אלפים על שכר שפחות מהשכר הממוצע במשק ואפילו על המינימום. זאת כדאי שהציבור יידע. הפירמידה בנויה מהרבה מאד שמרויחים מעט מאד, ושכבת שמנת שבה מנהל
  ומזכירה בכירה מרויחים כמו 10 עובדים אחרים יחד. חייבים להפסיק את זה ולצמצם את ההבדלים בכל המגזרים בין צמרת
  לבין רוב העובדים שחלקם עם תארים מתקדמים ועובדים שנים רבות במערכות האלו ולא נותנים פחות להיפך לעיתים הרבה
  יותר תפוקה מדרגי מנהלים ששולחים כמה אימיילים ועושים עצמם עסוקים בפגישות מיותרות כל היום.

הגיבו כאן לכתבה