תיקון היסטורי • לאחר 35 שנה 'הורה איל"ן חיפה' קיבלה הכרה כלהקה עירונית

מליאת להקת הורה איל״ן (צילום: באדיבות הלהקה)

"הורה איל"ן חיפה" הלהקה הראשונה מסוגה בארץ והוותיקה מכולן, קיבלה הכרה כלהקה עירונית לאחר שהצעתה של חברת מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה – הילה לאופר, עברה פה אחד.

35 שנה ניסתה להקת "הורה איל"ן חיפה", הלהקה הראשונה מסוגה בארץ אשר משלבת זוגות רוקדים ללא מוגבלויות עם רוקדים עם מוגבלות המתניידים עם כיסאות גלגלים, לקבל הכרה כלהקה עירונית ולהשתתף באירועים עירוניים וממלכתיים, אך עד כה הדבר לא קרה. השינוי ההיסטורי התרחש בימים האחרונים, כשהצעתה של חברת מועצת העיר מהירוקים, הילה לאופר, עברה פה אחד.

להקת הורה איל״ן חיפה (צילום: באדיבות הלהקה)

לאופר כתבה בהצעתה שעלתה לדיון במועצת העיר האחרונה, כי הלהקה הוקמה לפני 34 שנים בעקבות רעיון שהביא לארץ מגרמניה, המורה לספורט נוגה רוזנטל מקריית ביאליק. כשבבסיסו בני זוג רוקדים ללא מוגבלויות המצטוותים לרקדנים עם מוגבלות, אשר מתניידים עם כיסאות גלגלים. את הלהקה הרקידה בשנותיה הראשונות שרית כץ, בעיקר ריקודי עם ועמים.

הלהקה עברה מאז גלגולים שונים וכיום מרקידה את מליאת הקבוצה מרגריטה פוליאקוב, אשר מחברת את הכוריאוגרפיה לריקודים סלוניים וקלאסיים. בנוסף, פועל במסגרת "הורה איל"ן חיפה" הרכב קטן וייחודי על טהרת הרקדנים ה"יושבים", קבוצת רקדני תמר. הרכב זה מופיע בריקודים מודרניים בהדרכתה של תמר סרוקה, אשר גם בונה את הכוריאוגרפיה. 

הלהקה, על שלל הרכביה, כולל סולו וזוגות, מופיעה דרך קבע בפסטיבלי כרמיאל והרצלייה, ב"סל תרבות" בפני תלמידי בתי ספר וכן במיזמים המנחילים את מושגי הנגישות וקבלת האחר מעל במות שונות ומכובדות.

לאופר הוסיפה: "להקת הורה איל"ן חיפה מייצגת בכבוד רב את העיר חיפה, אך עד היום לא זכתה להערכה ולהכרה של העיר בחזרה. תמהני כיצד זה לא קרה עד כה ואני מבקשת כי ייעשה תיקון. איני סבורה כי הלהקה שונה מכל להקה אחרת ואין כל סיבה שלא תהיה חלק מהטקסים והאירועים העירוניים המתקיימים בעיר חיפה. אני מציעה כי מועצת העיר תחליט כי הלהקה "הורה איל"ן חיפה" תתווסף לשאר הלהקות וההרכבים העירוניים ותהפוך ללהקה עירונית מן המניין וכי הלהקה תשולב באירועים עירוניים ככל להקה או הרכב אחר".

ואכן ההצעה עברה פה אחד.

עיריית טירת כרמל – רחב
הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

הילה לאופר מסרה לחי פה:

ההצעה עברה פה אחד ונעשה פה תיקון היסטורי. להקה שקיימת שלושים וחמש שנים ומייצגת את חיפה אך לא נכללת ברשימת הלהקות העירוניות זה מחדל ואני שמחה שהצלחתי לשנות זאת. אני רוצה לראות שיוויון אמיתי, לא כזה שמדברים עליו ומייחלים לו אלא כזה שמתרחש בפועל. עוד באותה ישיבה כבר שוחחתי עם ראש מנהל תרבות, ספורט וים וסיכמנו על המשך הדרך ובקרוב תתקיים פגישה בנושא.
רויטל סבירסקי (אלבום פרטי)

רויטל סבירסקי, חברת מועצת העיר ק. ביאליק ומנהלת נגישות צפון מסרה לחי פה:

הלהקה שלנו מונה כיום 13 זוגות. כסאות הגלגלים שלנו השתדרגו, יש לנו כסאות מהירים וספורטיביים. סגנונות הריקוד התרבו – מודרני, קלאסי, לטיני וגם ישראלי. ראינו שאנחנו מוזמנים לפסטיבלים קבועים בארץ ובחו"ל ומשתתפים בסלי תרבות ובמיזמים של נגישות ישראל, ורק עיריית חיפה נותרה נעולה בפנינו, למרות שאנחנו נושאים את שמה של חיפה. חברת המועצה הילה לאופר, פנתה אליי והעברתי לה את כל החומרים, לגבי מה שאנחנו מייצגים וחשיבות פועלנו וההכרה בנו. הדגשתי גם שאנחנו לא מחפשים תמיכה כספית, אנחנו מחפשים הכרה והזמנה להשתתף באירועי עיריית חיפה הממלכתיים. בישיבה האחרונה אושרה ההצעה של לאופר פה אחד, שנתנה מזמנה כדי שזה יקרה.

רויטל ממשיכה: "אנחנו מחכים לשלב היישום ולקביעת פגישה עם מנהלת הלהקות העירוניות, כדי שנוכל לצאת עם תוכנית של שיתוף פעולה. יש לנו כמה הרכבים ולכל גודל במה – זוגות, שלישיות, רביעיות וגם הרכב מלא של כל הזוגות. אנחנו יכולים להופיע בכל שטח ועל כל במה בתנאי שיהיה נגיש.

כשההצעה אושרה היתה התרגשות. אבל מאחר שאנחנו למודי אכזבות, אנחנו רוצים לראות את היישום בשטח. ב-2022 אנחנו מצפים שהכל יצא לפועל. הילה תעמוד על המשמר על מנת שההחלטה תיושם", סיכמה סבירסקי.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. צעירה אמר/ה

    כל הכבוד, הילה. יישר כח❣️

הגיבו כאן לכתבה