חיפה: "גבעת העזים" מתוכננת להיעלם ולהפוך ל"רמת גוראל" | הרס השטחים הירוקים

ילד מתבונן בגמל שלמה - גבעת העיזים - טבע עירוני (צילום - ירון כרמי)
ילד מתבונן בגמל שלמה – גבעת העיזים – טבע עירוני (צילום – ירון כרמי)

 

"גבעת העזים" בסכנת הכחדה לטובת שכונה נוספת (ומיותרת) בחיפה, שתישא את השם "רמת גוראל".

בעוד שאוכלוסיית חיפה נמצאת בסטגנציה כבר כ-10 שנים, עקב עזיבה מתמשכת של משפחות צעירות (המתרחקות מהזיהום) וכאשר על פי אומדן לא רשמי אשר הגיע למערכת חי פה, עומדות בחיפה כ-10,000 דירות רפאים (דירות ריקות), נמשכות תכניות הבניה על חשבון הטבע העירוני ותוך פגיעה משמעותית באינטרס הציבורי של התושבים שעדיין חיים בעיר חיפה ומבקשים להיחשף לטבע בקרבת ביתם.

מבט_מגבעת_העזים_לרמת_בגין_-_טבע_עירוני_מול_הבית.jpg

מבט מגבעת העזים לרמת בגין – טבע עירוני מול הבית

 

רמת_גוראל_-_שלט.JPG

רמת גוראל – שלט

אודות "גבעת העזים"

גבעת העזים היא גבעה גדולה ומרהיבה על הכרמל המערבי. היא ממוקמת בין רמת אשכול לבין שכונת דניה. זהו אזור מיוער למחצה ומכוסה בצמחיה אנדמית האופיינית לרכס הכרמל. בראש הגבעה מצוי שטח מסולע בסלע לבן. בין הגבעה הגדולה לאזור רמת בגין ממוקם עמק יפהפה (אוכף).

מפה_-_גבעת_העזים.jpg

מפה – גבעת העזים

סיור עם עמית באום בגבעת העזים

ביום שבת סתווי (21/11/2015), התלוויתי לסיור על הגבעה בהנחייתו של עמית באום. הסיור הרגלי כלל הליכה של כמחצית השעה באזור גבעת העזים, הדרכה על הנוף ועל בעלי החיים ותצפית לשכונות השכנות.

עמית באום (צילום – ירון כרמי)
סלפי גבעת העיזים – ירון כרמי

 

אוצר ליד הבית

השטח כולו עשיר בבעלי חיים מסוגים שונים וביניהם צבועים, תנים, דרבנים ועוד. עמית באום מסביר כי הגבעה נקראת גבעת העזים מכיוון שרועי צאן מגיעים אליה מאז ומעולם. ילדי חיפה מקיימים במקום פעילויות שונות ומחברות אותן אל הטבע. במקום ניתן לראות שרידי מדורה של פעילות הצופים.

גבעת העיזים – טבע במלוא עצמתו (צילום – ירון כרמי)
פקעות שנעקרו על ידי חזירים – גבעת העיזים (צילום – ירון כרמי)

 

טבע עירוני:

הטבע העירוני מאפשר לילדי העיר להתחבר לצמחייה, לבעלי החיים ולטבע כולו, ממש בקצה הרחוב. הצמחים מנקים את האוויר והקרקע, הטבע מעלה את רמת החיים ואת ערך הנכסים בשכונות הסמוכות.  בערים מתקדמות בעולם, בהן אוכלוסיית העיר קטנה, נוצר תהליך של פינוי שכונות ונטיעת עצים בשטחים שהתפנו, לרווחת התושבים.  נכס טבעי שכזה, תורם באופן ממשי ויום-יומי לרווחת תושבי חיפה ולדורות הילדים המתחברים לעיר דרך האהבה לטבע הקיים ליד מפתן ביתם.

טבע עירוני (צילום – ירון כרמי)
פינת קפה – טבע עירוני (צילום – ירון כרמי)
נדנדות מול הנוף – גבעת העיזים (צילום – ירון כרמי)

 

כ-50 סוגים עצים ושיחים באזור זה:

בסתיו אנו פוגשים טבע עשיר ירוק ומלבלב. בין שלל הצמחים נפגוש את הסתווניות, הנרקיסים , החרציות והחצבים.

פריחה על גבעת העיזים (צילום – ירון כרמי)

 

פריחה על גבעת העיזים (צילום – ירון כרמי)

 

חוסר במים

עמית באום מסביר כי הקושי הגדול ביותר לבעלי החיים בטבע העירוני הוא מציאת מים. הסיבה לכך היא הניתוב המהיר של המים מרחובות העיר, ישירות לנחלים ולים, זאת מבלי לאפשר למים לחלחל לאיטם למאגרי מי התהום ולהיקוות בשלוליות.
עמית באום מתאר תכנית עקרונית להאטת הזרימה בימי גשם, באמצעות מחסומים ושלוליות מתוכננות, באופן שיאפשר למים להיקוות בערוצי הנחלים, לחלחל לאיטם למי התהום ויאפשר לבעלי החיים ליהנות מהמים. להזכירם, מים אשר מחלחלים למאגרים מתחת לפני האדמה, נובעים מאוחר יותר במעיינות הפזורים בשטח העיר חיפה, מעיינות שחלקם הולכים ומתייבשים בעקבות הטיית הנגר העילי במהירות לים. מנגנונים שכאלה קיימים במגוון ערים בעולם.

עץ החרוב העתיק בראש גבעת העיזים. ברקע – רמת בגין (צילום – ירון כרמי)
חצבים על גבעת העיזים (צילום – ירון כרמי)

 

נדרש מעבר אקולוגי

עמית באום מסביר כי אנו בהזדמנות אחרונה לשמור טבע עירוני בחיפה באופן שייווצר רצף גיאוגרפי בין פארק הכרמל לערוצי הנחלים בעיר חיפה. הרצף עובר בין שכונת דניה לטירת הכרמל, דרך גבעת העיזים ועד אזור רמת הנשיא.
באום קורא ליצירת גשר אקולוגי מעל ציר פרויד, באופן שיאפשר מעבר בעלי חיים לכיוון נחל שיח ונחל לוטם.

מעבר אקולוגי בין דניה לטירת הכרמל (צילום – ירון כרמי)

 

מעבר אקולוגי בין דניה לטירת הכרמל (צילום – ירון כרמי)

 

עבירות בניה נראות בתצפית מגבעת העזים לשכונת דניה

עבירות הבניה שבגינן גולשת שפוכת מזיקות לטבע באופן בלתי הפיך. בתמונה רואים שרק שני מגרשים בנו קיר תמך בעוד שמגרשים אחרים עברו על החוק ויצרו שפוכת לתוך השטח הטרשי.

שפוכת_בניה_בלתי_חוקית_בדניה_-_מבט_מגבעת_העיזים.JPG

שפוכת בניה בלתי חוקית בדניה – מבט מגבעת העיזים

 

תצפית_על_דניה_-_עמית_באום_מסביר.JPG

תצפית על דניה – עמית באום מסבירסתוונית_על_גבעת_העיזים.JPG

סתוונית על גבעת העיזים

 

מצב סטטוטורי

עידן פיליפס, מתכנן החל"ט אמר לחי פה: מדובר בתכנית מנדטורית שהגדירה את הגבעה כמיועדת לבניה, עוד בשנות ה-30 של המאה הקודמת. כעת, בלחץ בעלי המגרשים, הוגשה בסתיו 2014 תכנית לוועדה מחוזית, לאחר שעברה את אישור הועדה המקומית לתכנון ולבניה בחיפה תחת השם "רמת גוראל". הועדה המחוזית שלחה את המתכננים למקצה שיפורים, אך לא פסלה את התכנית. לכן הגבעה בסכנת הכחדה. החל"ט מתכוננים להגשה חוזרת, אשר עלולה להתרחש בכל רגע. מרגע ההגשה יתאפשר מרווח זמן של 60 יום להתנגדויות הציבור.
רמת גוראל מתוכננת להיבנות על פני כל הגבעה, עד אזור הנדנדות שלפני המצוק, אומר פיליפס. גם לאזור המצוק הולכת ונרקמת תכנית נוספת , אשר נושאת את השם "תכנית טוסקנה".

5 תגובות
 1. חיפאי ותיק אמר/ה

  הכתבה מתעלמת מהנתון שהמדינה בשפל של היצע דירות.צריך להקריב מעט על מנת לפתור את המשבר הזה.

 2. יליד חיפה בן שבעים אמר/ה

  חיפה בקומה מזה שישים שנה. צריך להעיר אותה וכל האמצעים כשרים (הסליחה עם גמל שלמה דלעיל). נכון שיש לה פוטנציאל אדיר בעיר התחתית ובהדר. תחשבו אם היה טרקטור עולה עליהן ומגלח אותן והיינו מתחילים מההתחלה…
  אבל בגלל קישקושי ה״שימור״, מצילי הטבע וחוסר מעוף אבות העיר, זה יקרה בעוד מאה שנה לפחות. לפיכך עד אז לבנות באוכף, על האוכף בגבעת העיזים ועל העיזים אבל לנער משמעותית את העיר. חובבי החיפושיות והחרציות וכן חובבי השימור אינם אלא בלמים בשיקום העיר, יעילים לפחות כמו מינהל ההנדסה. לדהור קדימה וליישר תוך כדי תנועה.

 3. אביבי אמר/ה

  דיי נמאסתם עם הבולשיט שלכם ! עיריית חיפה !!! ״אבן דרך דוממת ״ אשליות לשכונה חדשה , כספים , עכבות , התניות , על מה אתם עובדים כל כך קשה ??? על איך לייצר עוד עכבות ? . לקחתם את כספים, זמן , וכוח ! . עדיף היה להשקיע במדינה אחרת כבר מזמן יכולתי להינות מעמל חיי . תתבישו לכם ! אין הצדקה למעשיכם ההצדקות שלכם זה בלה בלה רעש לאוזן בלבד !!! לא סתם אזרחים עוזבים את ביתם למדינות זרות. אין מה לחפש בחיפה !! לא לדור הזה ולא לדור הבא ! תושבי חיפה רצו להשקיע כדיי שהילדים ישארו בא אבל הילדים עוברים לעיר אחרת והחכמים למדינה אחרת ! זה מה שהרווחתם מהכספים שלקחתם !!! אכזבה !!

 4. חיפאי חדש אמר/ה

  הבניה המתוכננת היא גם מיותרת, כי אין מחסור בדירות ומגרשים, וגם מזיקה. ראשית, היא תגזול מהעיר נוף טבעי נדיר של ים והר. כתל אביב לשעבר (כששואלים אותי למה עזבתי את תל אביב לטובת חיפה תשובתי: קבלתי שליש על התנהגות טובה) אני יודע להעריך את זה, וכן – שכונת הדר המדהימה שוב תוזנח ותקופח. חיפאים, יש לכם עיר נפלאה. אל תקלקלו אותה. אל תתרשמו מהבניה התוקפנית בתל אביב. הפנו את האנרגיה לסילוק התעשיה המסוכנת במפרץ חיפה ומציאת תעסוקה לפליטיה.

 5. עידן חדש אמר/ה

  אל תדאגו…
  לפי ההחלטה החדשה של הועדה המחוזית מיולי 2021 ברור כי השכונה לא תבנה אף פעם.
  המזל של שומרי הטבע שהתאספו להם ביחד מתכננים, שמאים וחוקרים כה מוכשרים ומוצלחים. באמת לא רואים צוות שכזה כל יום.

לא ניתן להגיב