וירוסים של סתיו וחורף וגם קורונה – דברים שכדאי לכם לדעת • ד"ר ענבל גרינפלד-ברק מהכללית מסבירה

עונת השפעות החלה לצד הקורונה וכבר בתחילת הסתיו זוהו מספר מקרים של אינפלואנזה מסוג A מה שמבשר כי קל לא הולך להיות בחורף.

כידוע, בכל שנה בעונות הסתיו והחורף, הווירוסים "חוגגים" ומתפשטים וכמדי שנה, למעט בשנה החולפת, נרשמים מקרי חולי רבים של שפעת (אינפלואנזה) מסוג A ומסוג B, מחלה שלרוב עוברת בקלות, אך עלולה לעיתים לגרום לסיבוכים ואף למוות. כדי לעשות סדר בדברים, שוחחנו עם ד"ר ענבל גרינפלד-ברק, זיהומולוגית בכללית מחוז חיפה וג"מ.

בעונות הסתיו והחורף, נפוצים הרבה וירוסים שפוגעים בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות. המוכרים שבהם – שפעת (מסוג B ומסוג A), שבאופן קבוע עוברים שינוי אנטיגני, וזו הסיבה שבכל שנה משנים את הזנים בחיסון השפעת, לפי הצפי לשינויים החדשים, בנוסף לעוד וירוסים שקיימים שאינם שפעת.

דברים שלמדנו מהקורונה

אנחנו מרבים לדבר על השפעת כי יש לנו חיסון עבורה, בניגוד לשאר הווירוסים. בשנה שעברה ראינו דעיכה מוחלטת של שפעת בארץ. הסבר לכך הוא שהקפדנו על עטית מסכות, שמרנו על ריחוק חברתי ונסגרנו בבתים. ההקפדה היתרה הזו מנעה מהווירוסים האלה, שעוברים באופן טיפתי, להתפשט. אבל כמו כל דבר, החיים השתפרו מהרבה בחינות, השגרה חזרה ואיתה הווירוסים. כעת פחות מקפידים על עטית מסכות, יש יותר התקהלויות, מסגרות החינוך נפתחו, על כן אנחנו מתחילים לראות ולזהות וירוסים נשימתיים, ונרשמו כבר הרבה וירוסים.

חשוב לציין כי יש מחלות נשימה שנגרמות מחיידקים ולא רק מווירוסים, ויש גם דלקות שנגרמות משילוב של שניהם.

ברוב המקרים התסמינים לשפעת הם נזלת, חום, שיעול, כאבי שרירים, הרגשה כללית רעה עם אפשרות לחום גבוה. השפעת עלולה לגרום לדלקת ריאות וסיבוכים אחרים כמו דלקת בשריר הלב, מערכת הדם, מערכת נוירולוגית, ויש אנשים הנמצאים בסיכון מוגבר לחוות את המחלה הזאת יותר קשה, או שיתפתחו אצלם סיבוכים, אנשים מבוגרים, חולים במחלות כרוניות, נשים בהיריון, ילדים קטנים וכיו"ב. כאמור, השנה כבר בתחילת הסתיו זוהו מקרי אינפלואנזה מסוג A וזה אומר מבחינתנו, שלא הולך להיות קל בחורף, כי יש להניח שניתקל ביותר ויותר מקרים של אינפלואנזה מסוג A.

האם ניתן למנוע הידבקות בווירוסים?

"את וירוס השפעת והקורונה אכן ניתן למנוע, היות שיש עבורם חיסונים שנותנים הגנה מצוינת וברגע שאדם נחשף לווירוס לו הוא כבר מחוסן, הוא לא יפתח מחלה, או שיפתח מחלה קלה.

הדרך השנייה היא להקפיד לא להעביר את הווירוסים מאחד לשני וזאת ע"י כך שלא נשלח ילדים עם תסמינים לגן או לבית הספר, נקפיד על מסכות ועל ריחוק חברתי. הדברים האלה עזרו בלהוריד את כמות המקרים האלה בשנה שעברה, ובהחלט יכולים לעזור גם בשנה הזאת, בווירוסים שאין להם חיסון".

המלצות:

"להקפיד לא להיות בסביבת אנשים חולים. כשהולכים למקומות הומי אדם, להקפיד לעטות מסכות. להתחסן נגד קורונה וגם נגד שפעת. אפשר לקבל את שני החיסונים ביחד, שלכל אחד תהיה האחריות לשמור על עצמו".

האם הצוותים הרפואיים מוכנים וערוכים להתמודד עם השפעת לצד הקורונה?

"כן, בוודאי. למרות שהולך להיות קשה בגלל אבחון התסמינים הדומים של הקורונה והשפעת. דבר שמחייב לעשות את כל הבירורים במקביל, דבר שיגרום לעומס על הצוותים הרפואיים ובמקרה של אבחון חיובי, תידרש התמגנות שתעשה את המצב למסורבל. אם האנשים יקפידו על הכללים וישמרו על עצמם, זה יקל על הצוותים הרפואיים.
אני מאחלת לנו ולכולם חורף בריא ונעים".

הגיבו כאן לכתבה