קורונה וילדים • כשהתסמינים נשארים אחרי ההחלמה

על אף שמחלת הקורונה מופיעה אצל ילדים, לרוב, בצורה קלה יחסית, מסתבר כי אחוז לא מבוטל סובל מתופעות ארוכות טווח, גם לאחר ההחלמה

ילדים רבים שהחלימו מקורונה סובלים כיום מתופעת הלונג קוביד (תסמיני קורונה ארוכי טווח) וגם מתופעה של תהליך זיהומי הפוגע במערכות הגוף, אבל תופעה זו קיימת באחוז קטן מאוד

מרפאות הפוסט קורונה מתמלאות ביותר ויותר ילדים המגיעים עם תסמינים גם לאחר חלוף המחלה. מה הם התסמינים ולאיזו תופעה הן שייכים? ד"ר קרין יעקובי-ביאנו, מומחית ברפואת ילדים ומחלות ריאה ילדים בכללית מחוז חיפה וג"מ, עונה על כל השאלות בראיון לחי פה.

לונג קוביד (Long covid)

ד"ר יעקובי מסבירה כי קיימים שני סוגים עיקריים של תופעות בעקבות הקורונה אצל ילדים:
התופעה הראשונה נקראת תופעת לונג קוביד, בה הילדים חווים תסמינים מתמשכים, לאורך שבועות ואף חודשים לאחר ההחלמה מקורונה. תסמינים של עייפות חריגה, קוצר נשימה, כאבי ראש, אובדן חוש הטעם והריח ועוד. השכיחות של תסמינים אלה משתנה עפ"י הנתונים מהמחקרים והסטטיסטיקות שנעשו עד כה.

(צילום: משרד החינוך)

1 מכל 7 ילדים

במחקר שנעשה באנגליה בו נבדקו 7,000 ילדים בגיל 11-17, עלה כי 1 מבין 7 ילדים חווה תופעות של לונג קוביד. מחקר אחר שנערך ע"י משרד הבריאות בישראל, במסגרתו נבדקו 4,000 ילדים מגיל 3-18, נמצא כי כ-11% חוו תסמינים אחרי ההחלמה מקורונה ואחוז מאוד נמוך מהילדים חוו תסמינים גם אחרי חצי שנה. חשוב לציין כי לא נכללה קבוצת ביקורת במחקר זה, לכן אי אפשר לבטל השפעות נוספות, כמו תלונה על כאבי ראש או חולשה. אצל מרבית הילדים, ככל שהזמן חולף, ניכרת ירידה בתסמינים וחזרה לאורח חיים שגרתי. ברוב המקרים לא ניתנים טיפולים תומכים.

ילדים עם מחלות רקע נשימתיות חלו כמו ילדים בריאים

ד"ר יעקובי מוסיפה: "אני מטפלת בהרבה ילדים עם מחלות רקע כמו אסטמה וסיסטיק פברוזיס ודווקא בניגוד למה שצפינו – כי ילדים עם מחלות רקע נשימתיות יחלו במחלת קורונה יותר קשה, מרביתם לא הזדקקו, בזמן המחלה או אחריה, לתוספת של טיפול תרופתי. ילדים עם מחלות רקע עברו את הקורונה כמו ילדים בריאים".

התלקחות דלקתית סוערת של מערכת החיסון

"התופעה השנייה שאנחנו רואים, היא תגובה שנוצרת בעקבות התהליך הזיהומי של הקורונה. הדבר גורם להתלקחות דלקתית סוערת של מערכת החיסון. אנחנו רואים מספר שבועות אחרי המחלה אצל פחות מ- 1% הופעה של מחלה קשה יותר שמתבטאת בחום גבוה מעל 39 מעלות למשך שלושה ימים ויותר וגם מעורבות רב מערכתית, כמו תסמינים של שלשול, הקאות וכאבי בטן. תסמינים של פריחה, פגיעה בקרישיות הדם וגם פגיעה בשריר הלב".

המקרים האלה קיימים. על כן אני פונה להורים שישימו לב שאם ילד שעבר מחלת קורונה בין אם עם תסמינים או בלי תסמינים. אם הוא חווה אחרי המחלה במספר שבועות חום למשך מספר ימים חשוב שייגשו איתו לרופא להיבדק כדי לוודא שאין מעורבות של פגיעת מערכות אחרות כולל המערכות השונות שהזכרתי ועל מנת לבצע בדיקות דם נוספות שבאמצעותם ניתן לראות אם יש עלייה במדדים של דלקת ועוד דברים אחרים".

סיכום והמלצות:

"לרוב המחלה היא קלה בילדים", אומרת ד"ר יעקובי, "אבל באחוז נמוך, כאמור, עלולים להופיע אחרי מספר שבועות, תסמינים של חום גבוה ושינויים כפי שהזכרנו, אם במערכת העיכול, פריחה, לחץ דם נמוך עד כדי שוק ועוד. על כן, כל ילד שמרגיש לא טוב, חשוב ללכת לבדיקה רפואית בהקדם.

על מנת שלא נגיע למצב הזה, אני ממליצה להתחסן. כל מי שמעל גיל 12 ומעלה אני ממליצה מאוד להתחסן. אני אישית את הילדים שלי חיסנתי. היום התקבל המידע על חיסון לגילים הנמוכים יותר של 5-11 ואנחנו יודעים מהמחקרים שהבטיחות והיעילות גדולים ודומים לאלה שבקבוצות הילדים בני 11-16, לכן, ברגע שיאשרו לחסן גם ילדים צעירים יותר, 5-11, אמליץ לעשות זאת.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. Wise Old Woman אמר/ה

    תודה לד"ר יעקובי ! מן הראוי רק לשאול איפה ההמלצה על קפסולות ועל איוורור בכיתות ( חלונות פתוחים ומטהרי אוויר ) ? האם זה ראוי לדחוס את הילדים כמו סרדינים לכיתות לא מספיק מאווררות ולהסתמך רק על חיסונים ?

הגיבו כאן לכתבה