חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

הפלגת יאכטות מאתגרת במפרצי נורווגיה עם עמותת "אתגרים"

לאחר שנים של הפלגות בינלאומיות ביוון, טורקיה, קפריסין וקרואטיה, שהתבצעו ביאכטות תחת כנפי חברת "ימה" של אסף רייפלד, היה צפוי שקבוצת השייטים חברי מועדוני השייט של עמותת "אתגרים" תחליט לפרוש כנפיים רחוק יותר ומאתגר יותר.

3.png
נגישות על סירת מנוע
הקבוצה מורכבת משייטים עם מוגבלויות פיזיות, חושיות וקוגניטיביות, חלקם בעלי רישיון סקיפר בינלאומי, המלווים ע"י שייטים-מתנדבים מסורים "בלתי מאובחנים" כאנשים עם מוגבלויות. לאחר שנים בהן בלעו החברים בשקיקה את סיפוריו המרתקים של אסף על הפלגותיו בצפון נורווגיה – נפלה ההחלטה: "השנה זה יהיה היעד!".
בהתארגנות מהירה נרשמו חברים לאכלוס שלוש יאכטות ולאחר שלוש טיסות הגענו לנורווגיה ל-אבנס (Evenes) וממנה (בנסיעה ארוכה באוטובוס נגיש) לסבולבאר (Svolvaer). היום הראשון נוצל לקניות מצרכי יסוד ולהתארגנות על היאכטות.
2.png
נגישות ליאכטה
כמה מילים ברמת הנגישות לאנשים עם מוגבלויות פיזיות אודות היאכטה, עליה בילינו שבוע: אז זהו, אין נגישות כלל, כמו בכל היאכטות המוצעות להשכרה… העלייה – קשה בכל צורה שבה היאכטה תעגון. ההתניידות על הסיפון והירידה לבטן היאכטה – "על הטוסיק". ב"סלון" יש איזור קטנטן שמאפשר להישאר ישוב על כיסא הגלגלים ולבצע מטלות קבוצתיות. תא השירותים – פיצפון והאסלה מאתגרת במימדיה המזעריים. למיטה בחדרון המגורים – נכנסים בזחילה כי כל התרוממות מסכנת את הראש בחבטה, וזה קרה לא אחת… נדרשות ביאכטה, גדולה ככל שתהיה, המון סבלנות וסובלנות הדדית גם ברמת הקשרים הבין-אישיים, ההתאמה, קבלת השונה וחוסר פינוק מוחלטים. מאין תוכנית ריאליטי בזעייר אנפין… מידע נוסף על נגישות ביאכטות נמצא במאמר שפרסמנו באתר "נגישות ישראל".

החלק הקשה בניידות ביאכטה עבור משתמש בכיסא גלגלים הוא ביצוע שני מעברים: מהרציף לסיפון היאכטה ומסיפון היאכטה ל"סלון". המעבר הראשון תלוי במבנה הרציף, באופן קשירת היאכטה לרציף ובמבנה היאכטה. בנורווגיה מקובלת קשירה לאורך הרציף ("long-side"), כך שהכניסה האחורית לא בשימוש גם אם היא נוחה (יחסית). במעבר בין הרציף לסיפון צריך להרים את האדם מכיסא הגלגלים לגובה מעקה (או דופן) היאכטה ולהוריד לספסל בסיפון. בכניסה ל"סלון" צריך להתגבר על הפרש גובה של מספר מדרגות תלולות וצרות (למעשה סולם).
בזכות מוחו וידיו הנפלאים של מתנדב רפא"ל בקהילה למען צרכים מיוחדים (מרל"ם), אבי לוי, פותח מתקן דומה ל"כיסא רב מלחים". המתקן כולל כיסא גמיש, גלגילות, חבלים וחיבור למנור (המוט שניצב לתורן היאכטה). הגלגילות יוצרות "רווח כוח" כך שהמפעילים צריכים להפעיל כוח סביר בלבד. המתקן הופעל במשך כל ימי השהייה שלנו ביאכטה ומנע מצבי "סחיבה". לאור הניסיון שהצטבר, יש כוונה לשכלל את המתקן לטובת ההפלגות הבאות.

7.png

הזוהר הצפוני
מול נוף מהמם יצאנו לדרך בהפלגה קצרה אל העיירה היפה הנינגסבר (Henningsvaer) שם בילינו ערב נעים של התמזגות במרחב והיכרות אישית.
למחרת המשכנו לנוע דרום מערבה לאורך החוף ועגנו בסטרומויה ((Straumoya המהווה מפרץ טבעי אידיאלי לשייט בסירות הגומי ו"טעימת שחייה" במים הקפואים. לפנות ערב עגנו שלוש היאכטות במעגן הזעיר של נוספיורד ((Nusfjord שם ניסינו שיטה חדשה לרדת מהיאכטה לרציף – החלקה על גבי סירת גומי הפוכה:

יצאנו לסיור קצר בעיירת הדייג נטושה למדיי והתרשמות מראשי הדגים החשופים מבשר התלויים ל"הנאת" התיירים…

למחרת המשכנו לכיוון דרום מערב אל עבר הכפר ריינה (Reine) ובאמצע ההפלגה התגשמה אחת ממשאלות הטיול והבטחותיו של אסף – להקה נפלאה של לווייתנים קטלנים (אורקות), אחד מטורפי העל יפי התואר בעולם כולו, הצטרפה לשייט לצדנו, שיתפה פעולה ואפשרה לכל אחד מסירות הפלוטילה זמן איכות נפלא לצידה.

5.png

לויתן קטלן לייד היאכטה
למחרת בקור מקפיא השכם בבוקר עשינו את דרכנו בחזרה אל העיירה סבולבאר, הפעם מכניסה אחרת לשם תידלוק היאכטות. המשכנו צפונה אל תוך המעבר היפה המכונה ראפטסונד (Raftsundet ) אשר ממנו נכנסנו אל טרולפיורד (Trollfjord) המרהיב. למזלנו הרציף בטרולפיורד היה תפוס – ולכן המשכנו אל חלקו הצפוני של ראפטסונד (נגד הזרם) וממנו פנינו אל פיורד נפלא ונטוש בשם לונקנפיורד (Lonkanfjorden) שם עגנו ללילה בטבע קסום ודומם, שלוש היאכטות שלנו לבדן.
בבוקר יום ד', קמנו למעטה ערפל סמיך שאילץ אותנו לאחר את היציאה לדרך. הרוח עלתה מעט ל-20 קשר ואפשרה לנו להיעזר במפרשים ולהתקדם מהר יותר בסיועה של אמא-טבע.
שיא החווייה חיכה לנו כאשר בערב; הגענו אל כפר מבודד ויפה בשם גרוטבאר ( Grotavaer ) שם זכינו לראות לראשונה בטיול ובאופן בלתי צפוי לעונה זו של השנה את הזוהר הצפוני, ה"אורורה" הירקרק והמרגש מאין כמותו. קריאות השמחה וההתרגשות הרקיעו לשמיים!

6.png

לויתנים
ביום ה' הפליגה הפלוטילה של שלוש היאכטות האתגריות לכיוון צפונה לאורך החוף המערבי היפה של האי עד למעגן המושלם של המן Hamn)) שם נהנו השייטים היגעים ממקלחות, ארוחות, סאונה ולקינוח – מופע נוסף של הזוהר הצפוני.
יום ו', יום השייט האחרון נתן אקורד סיום "קרשנדו" אמיתי לשייט; 11 שעות של שיט והטיות רציניות ברוחות חזקות של 45 קשר. הסקיפרים עמדו במבחן בגבורה, והשכילו להתגבר גם על זרם נגדי באחד המעברים לפני הכניסה למעגן טרומסה (Tromsø) .
היום האחרון נוצל לפעילות יבשתית של קניית מזכרות, ארוחת סיכום ופרידה בעיר, גלידה ומצג מרהיב נוסף של זוהר צפוני בין העננים לקינוח.

4.png

ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי על הרציף
כמה מילים ותובנות על אחד המסעות המאתגרים של חיינו: הגוף עדיין כאוב וחבול לאחר האתגר הלא-פשוט. תוך סיכון לגלוש לקלישאות – זו הייתה הפלגה בלתי נשכחת עם חבורה של גיבורים, אנשים עם מוגבלויות מגוונות ומתנדבים לצידם, אשר יחדיו התגברו על כל קושי ומכשול, בנחישות ובאומץ, ובתמורה זכו לכל הטוב שהאזור הנפלא הזה יודע לתת – ימים מופלאים של שמש ורוח טובה, מפגש מרגש עם להקת לוויתנים קטלנים (אורקות), מעופי שחפים ידידותיים ועיטמים שליוו את היאכטות במעופם ופיסגת ההתרגשות שבאה לידי ביטוי במופעים המרהיבים והנדירים בעונה זו של השנה של הזוהר הצפוני.

למתעניינים, להלן מפת ההפלגה (מוצגת בתוכנת Google Earth) באדיבות אסף רייפלד:
8.png

מפת המסע
צלמים: יורם סבירסקי ואסף רייפלד

רשמה:
ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי.
מנהלת נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.)
עמותת נגישות ישראל (ע"ר),
וחברת מועצת העיר קריית ביאליק

[bs-thumbnail-listing-2 columns="4" title="נכים בחיפה" tag="77" count="4" pagination-show-label="0" pagination-slides-count="3" slider-animation-speed="750" slider-autoplay="1" slider-speed="3000" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="slider"]

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...