תחנת דלק "דיזול" במפרץ חיפה הפרה תקנות לאורך זמן | עיצום כספי של כ-920 אלף שקל הוטל על החברה

תחנת הדלק דיזול במפרץ חיפה. (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

מזהמים – ומשלמים: המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך כ-920 אלף שקל על חברת דיזול לאנרגיות, על הפעלת תחנת דלק בצ'ק פוסט שבמפרץ חיפה; גרמה לפליטת אדי דלק רעילים ומזהמים לסביבה.

אמיר זלצברג, מנהל אגף תחבורה במשרד להגנת הסביבה:

תחנת דיזול צ'ק פוסט לא הפעילה את מתקני מניעת הפליטה כנדרש בתקנות, ובכך גרמה לזיהום מתמשך ומיותר שסיכן את הציבור באזור – ולכן הטלנו עליה עיצום כספי. באדי דלק קיימים חומרים רעילים ומסרטנים, ולא נאפשר פליטה מיותרת ואסורה שלהם לסביבה.

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך כולל של 919.6 אלף שקל על חברת דיזול לאנרגיות, המפעילה תחנת דלק באזור הצ'ק פוסט במפרץ חיפה, בגין הפרת תקנות חוק אוויר נקי.

במסגרת פעילות פיקוח שביצע מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, בסיוע איגוד ערים מפרץ חיפה, נמצאו בתחנה מספר הפרות: התחנה ניפקה בנזין לכלי-רכב כאשר הייתה תקלה במערכת השבת האדים בשלוש מתוך ארבע מנפקות במשך תקופה ממושכת (2 עמדות במשך כחצי שנה ועמדה אחת במשך כשנה); בנוסף, מערכת הניטור והבקרה של מערכות מישוב האדים לא פעלו כנדרש והחברה לא השביתה את עמדות התדלוק התקולות.

כמו-כן, מפעיל התחנה לא החזיק בתחנת הדלק את מלוא ממצאי הניטור הרציף של מערכות מישוב האדים והניטור ולא הציג אותם לפי דרישת הממונה. כתוצאה, מליקויים אלו נפלטו מתחנת הדלק אדי דלק רעילים ומסרטנים לסביבה וגרמו לסיכון מיותר לבריאות הציבור.

מבדיקת גורמי המקצוע של המשרד להגנת הסביבה עולה, כי מערכת הניטור והבקרה המותקנת בתחנת הדלק התריעה לעובדי התחנה במשך חודשים רבים על הליקוי. למרות זאת, המשיכה החברה להפעיל את נקודות התדלוק התקולות, ובכך הפרה את התקנות.

לאחר הליך פיקוח ואכיפה במחוז חיפה, אמיר זלצברג, מנהל אגף תחבורה במשרד להגנת הסביבה, הטיל על החברה עיצום כספי בגין ההפרות בסך כולל של 919,600 שקל.

תחנת הדלק דיזול במפרץ חיפה. (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

בהרחבה:

ניתן לצמצם 85% מפליטות אדי דלק הנוצרות בעת תדלוק כלי רכב בבנזין, באמצעות התקנה והפעלה של מערכת מישוב אדים מסוג Stage II. מערכת זו יונקת את אדי הדלק ומשיבה אותם למכל הבנזין של תחנת הדלק. תקלה במערכת מישוב שלב II גורמת לפליטה מוגברת של אדי דלק לסביבה.

בתחנה שהפעילה חברה דיזול לאנרגיות הונפק בנזין בשלוש מתוך ארבע עמדות תדלוק שבהן המערכות למישוב אדים ובקרה היו תקולות במשך תקופה ממושכת, שבמהלכה בוצעו מאות ואף אלפי ניפוקי בנזין. בעקבות תקלות אלו נפלטה לאוויר, שלא לצורך, כמות מוגברת של אדי דלק הפוגעים בבריאות הציבור.

כפי שעלה מדוחות הסיור ואף נאמר בסיכום השימוע על-ידי נציגי החברה, מערכת הניטור התריעה על תקלה מתמשכת בעמדות התדלוק אך למרות זאת, החברה לא השביתה אותן והן המשיכו לנפק בנזין לכלי-רכב. רק לאחר סיור הביקורת שערכו גורמי המקצוע של המשרד בתחנה, פעלה החברה כמצופה ממנה ותיקנה את הליקויים.

3 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  כרגיל, הם יכריזו פשיטת רגל ויפתחו בשם חדש 🤦🏼‍♂️

 2. Skd אמר/ה

  ומה עם אישום פלילי כנגד מנהלים/בעלים אשר לפי הכתבה היו מודעים לתקלות ולא פעלו לתיקונה ואף לא עצרו את מכירת הבנזין?
  מרעילים אותנו במודע כבר כשנה ולא משלמים את המחיר?
  כדי למנוע השנותם של מקרים דומים בהווה ובעתיד המסתמכים על "שיטת מצליח" אשר ככל הנראה הייתה ועדיין קיימת בתחנות דיזול נוספות (ובחברות דלק נוספות) שבבסיסה עומדת ההנחה כי גובה הקנס המוטל על תחנה אחת שבה מתגלים ליקויים ומתבצעת אכיפה נמוך עד מגוחך ביחס לרווחים שנוצרו ואולי עדיין נוצרים בתחנות דלק נוספות שמתנהלות באותה דרך אך אינן "נתפסות" בקלקלתן,
  יש לנקוט כנגד כל הנהנים מרווחים אלו, סנקציות ועונשים מרתיעים שייגרמו לעבריינים הפסדים כבדים ויימנעו מצב בו קיימת כדאיות כלכלית לסוג התנהלות זה.
  בנוסף, יש ליצור מסלול מקל שיאפשר הגשת תביעות אישיות (כנגד כל אלו אשר במעשה או במחדל גרמו למפגע) על ידי עובדי התחנה ואחרים העובדים בסמיכות לה, שנפגעו בריאותית (אם אכן יימצאו כאלו) כתוצאה מהתנהלות עבריינית כגון זו!

 3. גיורא חרלופסקי אמר/ה

  סתם נתפלו לתחנה עובדים חרוצים נותנים כבוד לאנשים תחנה מושלמת ועם מצאתם לקויים תתריעו ותוציאו צו הפסקת פעילות ולא כנס

לא ניתן להגיב