באנר מוזאוני חיפה 010524

דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר מוזאוני חיפה 010524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

לראשונה: פורסמו לציבור נתונים מתחנת ניטור האוויר שעל גבי אסדת לוויתן

זו הפעם הראשונה בישראל בה מבוצע ניטור על גבי אסדה ונתונים ממנה מפורסמים לציבור, כזכור, האיגוד חתם על הסכם עם חברת שברון (נובל אנרג'י) להתקנת תחנה לניטור רציף על גבי האסדה ופרסום נתוני התחנה לציבור.

תחנת ניטור באסדה (צילום: שברון)

בהתאם להסכם הוצבה על האסדה מערכת לניטור רציף של פליטות BTEX וכן מערכת מטאורולוגיה. טרם הצבת המערכת- נבדק המפרט הטכני על ידי אנשי המקצוע של איגוד על מנת לאשר את התאמתו להנחיות הממונה על מערך הניטור הארצי. יצוין כי הצבת התחנה בוצעה על אף שלא הוגדר כך בהיתר הפליטה של האסדה או בחוק המחייב את שברון לעשות כן.

לאחרונה קיבל האיגוד קוד לצפייה אונליין בנתוני מערכת הניטור. בשלב הצפייה אין לאיגוד אפשרות להורדה ואגירה של נתוני המערכת, אלא אפשרות לצפייה ופיקוח עליהם בהם בלבד. על פי ההסכם בוצע תיקוף של נתוני המערכת – על ידי חברה חיצונית מוסמכת ע״י הרשות להסמכת מעבדות , לרבות בקרה, אימות ודיגול נתונים בהתאם לתקנים של המשרד להגנת הסביבה, על בסיס יממתי, ולאחר מכן הם הועברו לאיגוד. בהמשך לכך, בוצעה בדיקה של הנתונים של הצוות המקצועי של האיגוד ולאחר מכן החל השבוע פרסום שוטף באתר האיגוד (לשונית- שקיפות 24-7). הנתונים מהתחנה שעל האסדה מתווספים לנתונים של שלושת תחנות הניטור החופיות שהציב האיגוד אשר מודדות את איכות האוויר מהאסדה ונתוניהם מפורסמים אף הן באתר האיגוד.

תחנת ניטור באסדה (צילום: שברון)
תחנת ניטור באסדה (צילום: שברון)

יו"ר האיגוד אסיף איזק:

על פי הנתונים הראשונים עולה כי אין חריגות באיכות האוויר גם מתחנת הניטור שעל האסדה כפי שאין חריגות גם בתחנות החופיות. זוהי בשורה לציבור במרחב האיגוד. אנו כמובן נמשיך לעמוד על המשמר ולבחון מידי יום את הנתונים המתקבלים על מנת לפרסמם לציבור בשקיפות ובאמינות.
אסיף איזק - ראש המועצה האזורית חוף כרמל (צילום - ירון כרמי)
אסיף איזק (צילום – ירון כרמי)

אסיף איזק הוסיף: "מדובר בפעם הראשונה בישראל בה מבוצע ומפורסם ניטור על גבי אסדה. היו הרבה קשיים ומהמורות בדרך- כל שכן שהניטור מבוצע על אף שלא הוגדר בהיתר הפליטה של האסדה או בחוק המחייב את שברון לעשות כן. ההישג הגדול מכולם הוא שלראשונה מבוצע ומפורסם הפיקוח והניטור על איכות הסביבה כבר בעומקו של הים, במקביל לאוויר והיבשה".


יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית"

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית", הגיב לדברים:

האמון שלנו בנתונים הללו מוגבל בהחלט. לא פורסם לציבור המפרט הטכני של ציוד הניטור. לא ברור כלל היכן על גבי האסדה נמדד הזיהום והיכן מוקם הציוד ביחס למקורות הפליטה המשמעותיים באסדה. לא ברור האם המערכת ממוקמת במיקום אחד/ קומה אחת באסדה או בפריסה רחבה "על הגדר" של האסדה, כפי שנכון לעשות. אין כל התייחסות לכיווני רוחות, לספי מדידה, לטכנולוגיית המדידה ולהתאמת טכנולוגיה זו לסביבה הימית, למדיניות הכיולים, לגיבוי, לתחזוקה ועוד.
בנוסף, ההסכם בין האיגוד לנובל אנרג'י מגדיר כי המאפיינים ומערכת הניטור יהיו כפופים לאילוצים תפעוליים של נובל אנרג'י, דבר המבהיר לנו כי מדובר באחיזת עיניים ותו לא. יתרה מזו, ברור מההסכם בין הצדדים שנובל אנרג'י עצמה היא היא האחראית העליונה לאימות, דיגול ותיקוף הנתונים ולא קבלן המשנה, כפי שנכתב בהודעה לעיתונות.
ברמה המשפטית, השליטה במידע נותרה בידי נובל אנרג'י. אסור לאיגוד ערים להוריד או לשמור את הנתונים, אלא לקבלם אחרי תהליך התיקוף שנמשך עד 3 ימים ורק את המידע המעובד האיגוד מפרסם כעת.
בנוסף, נתוני האמת מוחרגים מחוק חופש המידע, כך שהציבור לא יוכל לדעת לאשורו מה באמת היו הנתונים הגולמיים.
לעניין הודעתו של איזק כי אין חריגות אוויר בתחנות החופיות נפנה את תשומת לבו לחריגות האוזון המתמשכות, מעבר למה שמתיר המשרד להגנת הסביבה. מדובר במזהם רעיל שנוצר בתהליך שניוני בנוכחות קרני שמש, במורד הרוח של תעשייה הפולטת פחמימנים לאוויר, דוגמת אסדת לוויתן. בנוסף, נזכיר לאיזק כי הבנזן מזהם בכל רמה, גם מתחת לערכי הסף המותרים לו, וכי ישנם מומחים הטוענים שחשיפה כרונית לבנזן בשיעורים נמוכים מסוכנת יותר מחשיפה אקוטית עתית"

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

עליזה ברקן
עליזה ברקן
פעילה סביבתית, חברתית ולמען זכויות בע'ח • תושבת קריית חיים • "חייה ותן לחיות".

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. רמאות עצמית…שמח שכולם מפסוטים…הרי ברור שאם ממקמים תחנת ניטור על האסדה, על הפלטפורמה, רוב המזהמים, אם בכלל, שהתחנה תראה, באים מהים ולא מהתחנה….הפיזור שם אדיר והרוח משתנה

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...