"לעשות ולא לשכוח" • ניצול השואה אריה פינסקר, ליווה 73 משלחות לפולין, עד היום

"מקורבנות – לגיבורים וגיבורות"

אירוע הפתיחה של מצעד הגבורה, עם המרכז לאימפקט יהודי, התקיים בהשתתפות שגריר רומניה בישראל, מר ראדו יואניד, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי, רוברט זינגר, סמנכ"ל משרד החוץ ושגריר ישראל בפולין לשעבר, צבי רבנר, ניצול השואה אריה פינסקר עם סיפורו האישי והמרגש ומאות משתתפים.

אמש, יום רביעי, 7/4/21, ערב יום השואה, התקיים אירוע הפתיחה של מצעד הגבורה והמרכז לאימפקט יהודי, שכלל עדות מרגשת של הניצול אריה פינסקר, שסיפר את סיפורו האישי והמרגש – "ילדותי בצל השואה", למאות תלמידי המרכז החינוכי ליאו באק ומשתתפים נוספים.

האירוע חיבר בין העבר, ההווה והעתיד, ולפני עדותו של אריה פינסקר, שנולד ברומניה, עלה שגריר רומניה בישראל, מר ראדו יואניד שסיפר על התפקיד שיש לכל אחד מאתנו למניעת ביטויי שנאה בחברה והנעה לפעולה למען סובלנות וקבלת האחר כיום.

באירוע לקחו חלק גם יו"ר המרכז לאימפקט יהודי, רוברט זינגר, סמנכ"ל משרד החוץ ושגריר ישראל בפולין לשעבר, צבי רבנר, ומנכ"ל מרכז חינוך ליאו באק, הרב אופק מאיר, שדיברו על חשיבות החינוך לדור הבא ושימור זיכרון השואה. "מצעד הגבורה" מבקש לשנות פרדיגמה ביחס לזיכרון השואה, מקורבנות – לגיבורים וגיבורות, להזכיר שכל אחד ואחת מהשורדים והנספים, הוא אור והשראה. מצעד הגבורה מוביל, עם ליאו באק, את התכנית החינוכית "גיבורים יומיומיים", המחברת בין יזמות חברתית ומנהיגות, לזיכרון השואה, הנצחה אקטיבית שמבקשת לעבור ל-"לעשות ולא לשכוח".

אריה פינסקר סיפר:

את השואה ומי שהיה בה, אי אפשר להסביר לזר, וזר לא יוכל להבין לעולם. התחלתי לספר את סיפור ילדותי בצל השואה כשהנכדה שלי רצתה שאצטרף למשלחת שלה לפולין, אמרתי לה שאני לא רוצה לחזור לתמונות האלו, אעשה בשבילה הכל – רק לא זה. עד אז, מעולם לא סיפרתי את הסיפור שלי וממש סגרתי את תאי הזיכרון מהתקופה ההיא. שמחתי שהדחקתי את זה כל כך חזק. כאילו שזה מחוק. בסופו של דבר לא היתה לי ברירה אלא לצאת, והתחלתי להרגיש שזה כל כך משפיע על הצעירים, וזו חייבת להיות השליחות שלי. מאז, ליוויתי משלחות של בתי ספר, צבא ומשטרה כבר 73 פעמים עד היום. זו שליחות אמיתית ואני מרגיש שבזכות הסיפור שלי, אנשים מבינים מה היא ארץ ישראל עבור העם היהודי.
אריה פינסקר | יום השואה • צילום באדיבות המרכז לאימפקט יהודי
אריה פינסקר | יום השואה • צילום באדיבות המרכז לאימפקט יהודי

רוברט זינגר, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי אמר:

המרכז לאימפקט יהודי שמח לקחת חלק באירוע הפתיחה של מצעד הגבורה, ולהביא בפני מאות תלמידים ומשתתפים את חשיבות החינוך לזיכרון השואה דרך המפגש המרגש הזה. תודה לשגריר רומניה בישראל על דבריך החשובים, יחד נמשיך לפעול יד ביד באמצעות חינוך והסברה לדור העתיד.
שגריר רומניה בישראל | יום השואה • צילום באדיבות המרכז לאימפקט יהודי

ראדו יואניד, שגריר רומניה בישראל:

כולכם כמובן שמעתם על מחנות השמדה ומחנות הריכוז, אך לא מספיק אנשים יודעים שהשואה לא היתה יכולה להתקיים בלי שיתוף פעולה של מדינות וממשלות שעזרו לנאצים בעבודתם, זה היה ממש 'פרויקט אירופאי'. כיום ולאורך השנים, ממשלת רומניה פעילה מאוד במאבק נגד האנטישמיות ואחראית על הנצחת השואה באופן פעיל. רק לאחרונה הכריזו הנשיא וראש הממשלה של רומניה על הקמת מוזיאון גדול להיסטוריה יהודית ברומניה. נמשיך לפעול לחיזוק זיכרון השואה ובמאבק באנטישמיות ובשיח השנאה.

לא ניתן להגיב