אשכול דיווח מבתי החולים בחיפה – טיפולים מיוחדים, הצלת חיים

אשכול דיווח מבתי החולים בחיפה – טיפולים מיוחדים, הצלת חיים

הושבה ראייתה של ילדה בת 10 מהרשות הפלסטינית

עיניים שלי

בבית לחם ההכנות לחג המולד הולכות ומתקרבות ובישראל מדליקים כבר את נרות החנוכה

אבל את האור האמיתי זכתה לקבל חלא שווארה בת ה 10 חודשים מבית לחם שברשות הפלסטינית

היא נולדה עיוורת ובניתוח מסובך הצליחו בבית החולים כרמל להחזיר לה את האור לחיים.

ויש גם בשורה עם בדיקה גנטית חדשה לזיהוי המחלה.

הדרך שעברה משפחת שווארה מבית לחם עד לבית החולים כרמל לא היתה קלה.

הבת חלא שנולדה עם מחלת גלאוקומה קשה אובחנה כעיוורת מיד עם לידתה וכל הרופאים ברשות הפלסטינית הרימו ידיים.

” למי שלא פנינו ולכל המומחים שהלכנו אף אחד לא יכל לעזור לנו ” סיפרה בהתרגשות אימן שווארה אימה של התינוקת .

מחלת הגלאוקומה של חלה בת ה 10 חודשים פגעה לה קשות גם בהתפתחות הסביבתית ועקומת ההתפתחות של התינוקת הראתה שהיא נמצאת הרחק מילדים בריאים אחרים בכל הפרמטרים.

בצר להם פנו הורי התינוקת גם לבתי חולים בתוך ישראל אבל גם בישראל לא נמצאו מומחים שהיו מוכנים לנתח את התינוקת העיוורת.

בעזרת מרכז פרס לשלום ולאחר מאמצי תיווך הגיע משפחת שווארה מבית לחם לפרופ’ אורנה גאייר מנהלת מחלקת עיניים בבית החולים כרמל שהתנדבה והסכימה לנתח את התינוקת.

” תופעת הגלאוקומה המולדת בתינוקות הינה מחלה קשה ונדירה עם שכיחות של 1 ל 10,000 לידות

הסבירה פרופ’ גאייר.

במחלה מצטברים נוזלים בתוך העין מבלי יכולת לצאת החוצה ,העין מתנפחת לממדי ענק והחולה מתעוור. הפתרון היחידי למחלה הוא ניתוח, אבל מכיוון שמדובר בתינוקות כמות הניתוחים המבוצעים בשנה בארץ היא נדירה ואין מספיק ניסיון ומומחים כדי לבצע את הניתוחים.
פרופ’ גאייר הנחשבת מומחית עולמית בתחום ניתוחי הגלאוקומה בילדים ניתחה את חלה בשני ניתוחים רצופים כשבניתוח הראשון היא פתחה את תעלות הניקוז הקטנטנות בעיני התינוקת ובניתוח השני והמורכב יותר הושתלו נקזים מיקרוסקופיים המנקזים את הנוזלים מהעין בצורה קבועה וכך נמנע הצטברות נוזלים גם בעתיד.
” הבשורה שלנו למחלה הקשה היא כי זיהנו את הגן הגורם למחלה ” מסבירה פרופ’ גאייר

את הגן מסוג CYP 1B1 ניתן לגלות כיום בבדיקה גנטית חדשה המבוצעת רק בבית החולים כרמל

והיא מהווה בשורה להמון משפחות ולהורים הסובלים מגלאוקומה אומרת פרופ’ גאייר.

הורים שמגלים את הגן יכולים לחשוב על תכנון המשפחה לקבל ייעוץ גנטי מתאים, לבצע בדיקות משלימות כמו מיי שפיר ולקחת אחריות על תכנון העתיד שלהם

הבדיקות מבוצעת כיום ללא תשלום בבית החולים כרמל.
חלא שהגיע השבוע לבדיקות אצל פרופ’ גאייר במחלקה אחרי הניתוח כבר רואה חלק וברור,

היא עלתה יפה במשקל והחיוך חזר לה לפנים .
” אין לנו מילים להודות לכל מי שעזר לילדה שלנו לראות מחדש את העולם, אומרים בהתרגשות ההורים ריאד ואימן מבית לחם, אנחנו שגרירים של שלום ואהבה בין העמים. תודה מיוחדת לפרופ’ גאייר ולבית החולים כרמל שהחזירו לנו את הבת שלנו מחדש, האור שהיא רואה זה אור של שלום

שאינשאללה ימשיך להאיר תמיד בין העמים שלנו ” סיכמו ההורים המאושרים עם חיוך גדול של אור על הפנים.

בתמונות :

פרופ’ אורנה גאייר ההורים והתינוקת חלא בבית החולים כרמל- צילום אלי דדון

הר_שי_002.jpg

פרופסור ירון הר שי

הגיבו כאן לכתבה

28 תגובות
 1. משתמש אנונימי אמר/ה

  כשבישראל אלפי חולים הממתינים לניתוחים ולחוות דעת של מומחים, צריך לשים סוף לתעלולי היחצ"נות
  הנלוזים של בתי החולים המבצעים ניתוחים בפלסטינים, שיכולים לקבל שירות בירדן ושאר מדינות ערב.
  במקרה הזה, חולי עירך ומדינתך קודמים. בתי החולים מדווחים לנו על עומס, על קריסה, על העדר תקציבים
  ועורכים לנו התרמות – והנה הם מארחים משלחות פלסטיניות ומטפלים בפלסטינים, שונאי המדינה
  שעושים כל שעולה בידם לגרום לחרם על מוסדות אקדמיים, תעשייה, תיירות וגם מוסדות רפואיים בארץ.
  צריך לשים סוף למצעד המטופלים הפלסטיניים בבתי חולים בישראל, כשאת "החסכון" הזה משקיעים
  בישויות הטרור של חמאס ופת"ח בהצטיידות בטילים ובחבלה בתדמית ישראל. פעולות כאלו לא תורמות
  לתדמית שלנו, רק פוגעות בחולים אצלנו.

 2. irir אמר/ה

  שיהיה לתינוקת לבריאות, אבל למה להסתכל כל כך הרבה שנים קדימה ולכתוב בכותרת ילדה בת 10 ? ונשאלת השאלה, מי המממן של הניתוח?

 3. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  חולה בן 64 שאושפז במצב סיעודי מלא לאחר שלקה באירוע מוחי קשה ונחשב כבעל פוטנציאל שיקום נמוך ביותר, טופל במחלקת השיקום במרכז הרפואי "בני ציון" ושב לביתו כשהוא מתפקד כמעט באופן מלא

  יש תקווה. במחלקת השיקום של המרכז הרפואי "בני ציון" רשמו בימים אלה הישג רפואי נוסף, כאשר מטופל שלקה באירוע מוחי קשה, שוחרר לביתו כשהוא הולך בעזרת מכשיר מותאם לרגל, אוכל לבד, מבין ומתקשר בעזרת גסטות.

  החולה אושפז במשך כארבעה חודשים במחלקת השיקום במרכז הרפואי "בני ציון", לאחר שהועבר ממחלקת נוירולוגיה בביה"ח רמב"ם כמרותק למיטה, לא מתמצא, לא מבין ולא מדבר, נושם דרך פיום קנה, הוזן דרך צינור מחובר לקיבה ואינו שולט על צרכיו.

  מנהלת מחלקת שיקום במרכז הרפואי "בני ציון",ד"ר קטלין גולדנברג מוסיפה ואומרת, "במשך ארבעה חודשי האשפוז, טופל ע"י צוות רב תחומי הכולל: רופאים , אחיות, מרפאות בעיסוק, פיזיותרפיסטים, קלינאית תקשורת ופסיכולוג. נוסף לכך ניתנה הדרכה ותמיכה לבני המשפחה למול גורמים סוציאליים ולהתמודדות רגשית ופיזית עם המצב הקיים".

  מנהלת מחלקת שיקום במרכז הרפואי "בני ציון", ד"ר קטלין גולדנברג, מציינת כי, "במהלך תקופת האשפוז הממושכת של החולה חל שיפור הדרגתי במצבו הגופני, קוגנטיבי, נגמל מהנשמה, חזר להזנה דרך הפה, חל שיפור בהבנתו וביכולת תקשור עם הסביבה. הוא הצליח לבצע פקודות באופן עצמאי ושיתוף הפעולה שלו גבר מיום ליום, לאחר תרגולים חוזרים השתפר ביכולתו התפקודית והבסיסית.חלק מהשיקום המוצלח של החולה התאפשר בעקבות מעורבות פעילה ביותר של משפחתו שתרמה באופן יוצא מן הכלל לשיקומו".

  "חשוב לזכור שלא ניתן להחליט על גורל פוטנציאל שיקומי של האדם, בתקופה הראשונה שלאחר אירוע מוחי.. לכל אחד יש פוטנציאל להשתקם במידה מסיימת ותוצאות השיקום תלויים לא רק בעוצמת הפגיעה אלא גם במסגרת השיקומית, במקצועיות הצוות, בטכנולוגיה שיקומית ובתמיכת המשפחה ואני שמחה שאנו במחלקה לשיקום במרכז הרפואי "בני ציון" יכולנו לסייע לו ולשחרר אותו לביתו", סיכמה ד"ר קטלין גולדנברג.

 4. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  המכון לאימונולוגיה במרכז הרפואי "בני ציון" מזמין מטופלים הסובלים ממחלת אנגיואדמה תורשתית ( Hereditary Angioedema ) להשתתף במחקר בינלאומי לתרופה ניסיונית מצילת חיים

  מצילים חיים. כ-200-300 בני אדם בישראל, סובלים ממחלת אנגיואדמה תורשתית שהיא מחלה גנטית, הנובעת מחוסר או אי תפקוד של חלבון בדם הגורם להתקפים של נפיחויות על פני הגוף, הגפיים, הפנים ולהופעת התקפי כאבי בטן חזקים, כאשר התסמין החמור ביותר של המחלה, הוא הופעת בצקת בדרכי נשימה העלולה לגרום למוות.

  לדברי ד"ר אהרון קסל ממחלקת האימונולוגיה במרכז הרפואי "בני ציון", " מדובר במחלה לא שכיחה שחולים בה אחד ל 30-50 אלף איש. המחלה מתחילה בגיל הילדות והיא עדיין נחשבת לחשוכת מרפא, כיום מקובל לטפל בהתקפים בפלסמה או תרכיז של החלבון המבודד הניתן לווריד מתרומות של מנות דם המכילים את החלבון החסר ,מצב זה עלול לחשוף את החולה למחלות ולתגובות לא רצויות.

  "המרכז הרפואי "בני ציון", הוא היחיד בצפון שלוקח חלק במחקר בינלאומי של התרופה, שהיא מאושרת לשימוש בחלק ממדינות אירופה ותפקידה לטפל בבצקת בדרכי הנשימה על ידי עצירת ההתקף והורדת הבצקת שחוסמת את דרכי הנשימה וכן בבצקות המופיעות במקומות אחרים על פני הגוף. כיום, התרופה ניתנת בזריקה תת עורית במסגרת ניסוי על ידי הצוות הרפואי במחלקה ובעתיד מתוכנן כי החולים יזריקו לעצמם את התרופה בתחילה תחת השגחת הצוות הרפואי . הרעיון הוא שבעתיד יוכלו המטופלים להזריק אותה לעצמם באופן עצמאי על פי הצורך", מדגיש ד"ר אהרון קסל ממחלקת האימונולוגיה במרכז הרפואי "בני ציון".

  ד"ר אהרון קסל, מוסיף ואומר, "חשוב לציין שהחולים במחלה, לא מתרחקים מסביבת ביתם מחשש להתקף ולכן הטיפול בתרופה זו, יכול לשפר את איכות חייהם בצורה בלתי רגילה. כרגע אנו מחפשים חולים נוספים הסובלים מהמחלה והמעוניינים להשתתף בניסוי. אנו מזמינים אותם לפנות למכון האימונולוגי במרכז הרפואי "בני ציון".

 5. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  חיידק נדיר ממשפחת השחפת, שאובחן עד כה רק בקרב עשרות חולים ברחבי העולם, התגלה בכף ידה של מטופלת שהגיעה ליחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה בעקבות זיהום משורש כף היד ועד המרפק

  טופלה בהצלחה. במשך כחצי שנה, סבלה אישה, בת 65, תושבת חיפה מזיהום משורש כף היד ועד המרפק. החולה אושפזה במחלקה האורטופדית במרכז הרפואי "בני ציון" ובתום סדרת בדיקות מקיפה, נתגלה, כי היא סובלת מזיהום שנגרם ע"י חיידק נדיר ממשפחת השחפת אשר חדר את העור תוך כדי גיזום ורדים בגינה. בהנחייתו של מנהל היחידה למחלות זיהומיות פרופ’ ישראל פוטסמן, היא מקבלת טיפול תרופתי באמצעות שלוש תרופות שונות.

  לדברי פרופ’ ישראל פוטסמן, החולה טופלה על ידי האורטופד ד"ר שאול גולדשטיין ולאחר שהסתבר, כי לא מדובר בפצע עקיצה עם זיהום רגיל, היא הועברה לטיפולה של היחידה למחלות זיהומיות.

  "החיידק הנדיר אובחן אצל החולה רק לאחר שהאישה עברה בדיקת PCR. זוהי בדיקה חדשנית המסוגלת לגלות "מחט בערמה של שחת". לאחר האבחנה ומשהסתבר לנו הסוג הנדיר של החיידק שתקף אותה, החלטנו לטפל בה באמצעות טיפול ממושך המשלב שלוש תרופות שונות והיא נמצאת כעת בשלבי החלמה מתקדמים", מסכם מנהל היחידה למחלות זיהומיות פרופ’ ישראל פוטסמן.

 6. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  כמו עצם בגרון

  פעוטה בת 7 חודשים כמעט נחנקה למוות. הסיבה עצם של עוף שחסמה לה את קנה הנשימה
  חייה ניצלו בזכות ניתוח דחוף בבית החולים כרמל .

  זה שבשר עוף חשוב לגדילת הילדים את זה כולנו יודעים, אבל מה עושה עצם של עוף בגרונה של פעוטה בת 7 חודשים, את זה ניסו לפענח השבוע בחדר המיון בבית החולים כרמל בחיפה.

  בסופשבוע האחרון הגיעו בבהילות הוריה של מעיין בת 7 החודשים,תינוקת מאחד הקיבוצים בצפון לחדר מיון ילדים של בית החולים כרמל, הם התלוננו כי התינוקת בקושי נושמת משתעלת קשות וניראת כחולה מאוד.

  צוות חדר המיון המיומן של כרמל החל מיד לטפל בתינוקת שהיתה במצוקה נשימתית קשה והזעיקו את מנהל המחלקה וחדר המיון פרופ’ חיים ביבי.
  " בתחקיר המקרה סיפרו ההורים כי התינוקת שמטופלת במעון בקיבוץ בלעה חתיכה קטנה של ניוקי מבצק והחלה להשתעל " מספר פרופ’ ביבי.
  הילדה לדברי ההורים המשיכה לאכול כרגיל סיימה ועלתה למנוחת צהריים בפעוטון.
  כשהיא התעוררה השיעול גבר מאוד והיא החלה להכחיל, אז מיהרו איתה ההורים לחדר המיון בכרמל.
  " התינוקת הגיע למיון במצב דיי קשה והדופק שלה היה מעל 200 פעימות בדקה אמר פרופ’ ביבי
  החלנו מיד בטיפול תרופתי אינטנסטבי כדי לייצב אותה ,וברגע שהתייצבה הכנסו אותה לבדיקת ברונכוסקופיה במחלקת ילדים.

  בבדיקת הבורנוכוסקופיה מחדירים הרופאים לקנה הנשימה של התינוקת צינור גמיש מצויד במצלמה רגישה המצלם את צינורות הריאה ומאפשר לזהות אם ישנם גופים זרים או חפצים המפריעים למעבר אויר חופשי לריאות או בתוך הריאות עצמן.

  ואכן ההפתעה בבדיקה היתה גמורה, את מעבר הקנה של התינוקת חסמה עצם חדה של עוף שכדי להוציא אותה נזקקו הרופאים כבר להרדמה מלאה וחדר ניתוח.

  הסכנה היתה כמובן סכנת חנק של התינוקת ובנוסף גם הסכנה כי העצם עלולה לגרום לחתכים וקרעים בריאה עצמה מה שהיה מגביר את הסיכון לחייה של מעיין הקטנה, סיכון שהיה גדול גם כך.

  עם גילוי העצם בקנה הנשימה מעיין התינוקות הורדמה והורדה בדחיפות לחדר ניתוח שם הגיע צוות בכיר של מחלקת אף אוזן וגרון בבית החולים בניהולו של ד"ר אוהד רונן שניתח אותה והוציא את העצם באורך של כ 3 ס"מ בשלמות מקנה הנשימה מבלי שהספיקה עדיין לגרום נזק.

  " אסור בשום פנים ואופן להאכיל תינוקות בגיל 7 חודשים בעוף עם עצמות מדגיש פרופ’ חיים ביבי
  תינוקות בגילאים כאלה צריכים לאכול רק מזון מרוסק ותחת השגחת הורים בלבד
  אפשר לתת קציצות עוף או מרק עם חתיכות עוף מרוסקות בבלנדר, אבל בטח לא עוף עם עצם.
  חשוב גם בנקניקיות לחתוך אותם לרצועות ולא לעיגולים כדי למנוע סקנת חנק מהתינוקת
  וכמוכן מזהיר פרופ’ ביבי להרחיק את התינוקות מחרוזים, משחקים קטנים ופיצוחים שונים.

  אסתי זיו האחות הראשית במחלקת ילדים מעדכנת כי מעיין מחלימה כעת במחלקת ילדים בבית החולים כרמל, היא מתאוששת היטב ותוכל לחזור בקרוב לשחק שוב בפעוטון בקיבוץ עם כל שאר הילדים.

  בתמונות :
  צילום העצם בתוך הריאות באמצעות הברונכוסקופ
  פרופ’ חיים ביבי מנהל מחלקת ילדים בבית החולים כרמל
  צילום אלי דדון

 7. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  "אני לא מאמינה, אני שומעת" צעקה חנה מחיפה, אחרי 20 שנות חרשות וסבל

  אחרי 20 שנות חרשות וסבל חזרה חנה לשמוע בעזרת ניתוח השתלה חדשני בבית החולים כרמל.

  קשה היה לעצור את דמעות ההתרגשות של חנה בת ה 24 מחיפה, אחרי 20 שנות סבל וחרשות באוזן השמאלית היא התחילה לשמוע מחדש בחדר הבדיקות
  עם הרופא שלה ד"ר נחום מרום במחלקת אף אוזן וגרון בבית החולים כרמל שבחיפה.
  "חשבתי שזה חלום" אמרה חנה, "לא האמנתי שאחרי כל כך הרבה שנים של סבל אני אוכל לחזור לשמוע כמו כל בן אדם נורמלי,
  זאת הרגשה שאי אפשר לתאר במילים רק מי שלא שומע יכול להעריך ולהודות על השמיעה מחדש, אני מרגישה כמו בגן עדן "

  כבר מגיל 3 בעקבות בעיות תורשתיות התחילה חנה לסבול מדלקות אוזניים ובגיל 7 כבר עברה את ניתוח האוזניים הראשון,
  אחרי שנים של הסתבכויות ודלקות חוזרות ונשנות היא עברה ניתוח להוצאת עצמות השמע מהאוזן התיכונה עד שלבסוף איבדה את השמיעה לחלוטין באוזן השמאלית.
  "הגעתי כמעט כל שבועיים למירפאה שאבו לי את הנוזלים מהאוזן, קיבלתי כמויות גדולות של אנטיביוטיקה וכבר התייאשתי לגמרי מהסיכוי שאשמע איי פעם ", מספרת חנה.

  הישועה הגיעה לחנה מצוות מרפאת אף אוזן וגרון במרכז רפואי לין, שם היתה במעקב לאורך השנים, כאשר הוצע לה ע"י צוות המחלקה המגיע מבי"ח כרמל,
  לעבור ניתוח חדשני להחזרת השמיעה.

  הניתוח בוצע בבי"ח כרמל ע"י ד"ר מרום, מומחה לאף אוזן גרון שביצע את הניתוח חדשני להשתלת מכשיר שמיעה בתוך הגולגולת של חנה –
  תהליך שהחזיר לה את השמיעה ואיתה את איכות החיים שכל כך חסרה לה. מימון הניתוח החדשני שעלותו עשרות אלפי שקלים נעשה ע"י הכללית,
  לאחר שבתחילת השנה הוכלל הניתוח החדש בסל הבריאות.
  "הניתוח החדשני הנקרא BAHA מורכב משני חלקים " מסבירה ד"ר אילנה דואק מנהלת מחלקת א.א.ג בבית החולים כרמל :

  "בחלק הראשון בניתוח, השתל העשוי טיטניום מוחדר בהרדמה כללית או מקומית מעל האוזן במרחק של כ 5 ס"מ לתוך הקרקפת
  ועובר תהליך של השתלבות בעצם כמו בשתלים ברפואת שיניים. בחלק השני של הטיפול מרכיבים על השתל את מכשיר השמיעה הזעיר.

  ובכך מסתיים הטיפול ".

  "לניתוח השתל החדש ישנו יתרון בעובדה שהוא מרעיד את הגולגולת בצורה ישירה ומעביר את הקולות ישר למוח לעצב השמיעה " ,
  מסביר ד"ר נחום מרום שייבא את שיטת הניתוח משבדיה לישראל והשתלם בנושא בבית החולים האונברסיטאי שבגטנבורג.

  שתל הטיטניום בתוך הגוגולת הופך עם הזמן לחלק מהגוף ואין כמעט מקרים של דחייה.
  יתרה מכך, מכשיר השמיעה הזעיר נמצא באזור השערות בראש ומוסתר כך שאינו ניראה לעין כמו במכשירים הרגילים שמורכבים מאחורי האוזן.

  דר מרום ושתל הבאהה – צילום: אלי דדון מרכז רפואי כרמל

 8. irir אמר/ה

  מקומם שהכותרת מטעה. לפחות מן הכתוב, לא מדובר בחרשות אלא בחרשות באוזן שמאל בלבד. אני מניח שזה לא תענוג גדול, אבל מאוד מאוד רחוק מחרשות מלאה.
  ללא קשר לכותרת, מאחל לה הנאה מרובה.

 9. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  לראשונה בעולם ביצעו בבית החולים כרמל ניתוח לתיקון איבר המין שנפגע במהלך ברית מילה.
  הניתוח שעבר בהצלחה הצליח להאריך את איבר המין ב 8 ס"מ .

  במשפחתו של איברהים השתררה מבוכה גדולה, הכלה המיועדת והחדשה הכריזה שוב כי היא עומדת לבטל את החתונה המתוכננת . הסיבה, איברהים החתן המיועד כנראה לא יצליח להביא ילדים לעולם בגלל נזק שנגרם לו באזור הברית ע"י המוהל , והכלה מאוד רוצה ילדים ולכן היא החליטה לבטל את החתונה .

  איברהים בן ה-20 תושב אחד הכפרים שבצפון עבר ברית מילה בגיל 18 ומאז בגלל בעיות שנגרמו במהלך ברית המילה הצטלק והפך איבר מינו לכזה קטן שהוא לא הצליח להגיע לזקפה וכמובן לא יכול היה לקיים יחסי מין בכלל. הסתבר כי בגלל הבעיה הקטנה שנותרה לאיברהים בגוף, נוצרה לו בעיה אחרת וגדולה יותר, בעיה שמנעה ממנו לקיים את מצוות החתונה.
  איברהים הפך שוב לרווק מתוסכל ועצבני יותר,עוד כלה עזבה אותו ושום פיתרון שיציל אותו מהבעיה הקשה והחדשה לא ניראה מסתמן באופק.

  בצר למשפחה הם פנו לעזרת היחידה לכירורגיה פלסטית בבית החולים כרמל בחיפה שם ביצע
  פרופ’ ירון הר שי מנהל היחידה וצוותו, את הניתוח הראשון לתיקון איבר המין תוך יישום שיטה קיימת
  אשר לא יושמה עד כה מעולם על איבר המין.

  " הבעיה בעור של איבר המין, מסביר פרופ’ הר שי, היא בסוג העור העדין והגמיש במיוחד המאפשר לאיבר המין לגדול, להתארך ולהתרפות. ומאפשר כך זקפה וקיום יחסי מין תקינים "
  עד היום הבעיה הייתה שבמקרים כאלו ניסו הרופאים להשתיל עור שנלקח מאזור אחר בגוף, כמו עור כפות הידיים אשר גם הוא מתכווץ, אבל העור היה בעל צבע שונה ופוגע במראה ובתחושת איבר המין.

  את הטיפול בתופעה הנקראת WEBBING תיקן פרופ’ הר שי וצוותו באמצעות שיטת חמשת המתלים
  (5-flap technique),שפיתח אביו פרופ’ הרשוביץ, מחלוצי הכירורגיה הפלסטית בישראל.
  החידוש המרכזי בניתוח החדשני הוא שימוש בעור מאיבר המין עצמו מבלי להשתיל עור ממקור אחר בגוף
  או מתורם.

  " בשיטה זו השתמשנו בעור מאיבר המין של החולה עצמו מסביר פרופ’ הר שי.
  בשיטה החדשה מרימים מתלי עור קטנים בצורת משולשים ותופרים אותם מחדש, בצורה כזו שמאריכה את העור ומונעת את ההתכווצות". זאת הפעם הראשונה בעולם שמיישמים את שיטת חמשת המתלים בניתוח באיבר המין ולשמחתי הצלחנו. בשיטה החדשה העור לא נידחה ע"י הגוף, והמטופל חזר לתפקוד יפה ומהר ".

  התוצאה הקלינית לאחר הניתוח הייתה מדהימה ובה נראה כי הארכת איבר המין מ 3 ס"מ ל- 11 סמ’ במצב זקפה הצליחה, ואפשרה לאיברהים סוף סוף קיום יחסי מין תקינים ונורמאליים ואפשרות להביא ילדים לעולם.

  בישראל מבוצעות כ 50,000 בריתות מילה בשנה במגזר היהודי ועד היום לא התגלו בישראל בעיות מהסוג הזה. מהספרות העולמית מתברר כי באירן ובעוד מדינות מוסלמיות המבצעות ברית מילה בגיל המבוגר מתגלים מספר מקרים של הצטלקות ופגיעה באיבר המין כמו במקרה של איברהים ועד היום לא היה להם פיתרון מוצלח לבעיה.

  במשפחתו של איברהים בימים האלו השמחה גדולה , הכלה החדשה שהגיעה כבר הסכימה לנישואין
  וכולם מתכוננים במרץ לחתונה. צוות היחידה לכירורגיה פלסטית של כרמל שולח למשפחה הטריה ולאיברהים זר ענק עם המון איחולי מזל טוב להרבה אושר והרבה הרבה ילדים…
  המאמר על הניתוח החדשני פורסם החודש בעיתון הבריטי היוקרתי Plastic,Reconstructive and Aesthetic Surgery וזכה לתגובות נלהבות ורבות.
  תמונות – פרופ’ ירון הר שי מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית בבית החולים כרמל של הכללית
  [attachment=0:bum8tk84]שי 002.jpg[/attachment:bum8tk84]

 10. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  חתונה מרחוק

  סיבוך נדיר של תרופה נגד פטריות ברגליים הבהיל את גבי אטיאס במצב קשה לבית החולים כרמל.
  את החתונה של ביתו אורית הוא חגג בדמעות ומרחוק בחדר המבודד עם צוות המחלקה
  כשהחתונה מוקרנת לו בשידור חי על מסך ענק בחדר.

  קשה היה לעצור את הדמעות של גבי אטיאס כשהוא שוכב בחדר מבודד במחלקה הפנימית בבית החולים כרמל , ומביט מרחוק על גבי המסך בבת הזקונים שלו אורית מובלת מאושרת לחתונתה כשהוא מרותק למיטה.

  " אני מרגיש פספוס כל כך גדול אמר בדמעות גבי, אורית היא הבת הקטנה שלי וכל כך רציתי ותכננתי את החתונה שלה ובסוף אני נמצא כאן מבודד סגור בבית החולים ולא יכול להשתתף איתה בשמחה, זה קורע לי את הלב אבל אין לי לצערי מה לעשות ".

  הסיפור של גבי מתחיל לפני מספר שבועות אז הוא מקבל בקופת החולים טיפול לפטרת ברגלים בכדורים, טיפול שהוביל עד לכמעט קריסת מערכות בכל הגופו.
  גבי בן ה 65 נחשב לבן אדם בריא בדרך כלל הוא עובד במחסן של חברת תרופות בבנימינה ולא סבל מבעיות בריאות מיוחדות.

  " מדובר בסיבוך מאוד נדיר אומר ד"ר מרק צ’רנין רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים כרמל בחיפה המטפל בגבי, הסיבוך גרר את גבי לאי ספיקת כבד חמורה, אי ספיקת כליות, יצור כדוריות הדם שלו נפגע בצורה דרמתית ומצבו מוגדר קשה.
  "במצבו של גבי אנחנו חייבים להרחיק אותו מכל זיהום כי כמעט אין לו מערכת הגנה מה שמחמיר את מצבו עוד יותר ", מסביר ד"ר צ’רנין .

  אבל חוץ מהצרות והמחלות שנפלו על גבי מה שהטריד אותו יותר בסופהשבוע זה איך הוא מגיע או רואה את החתונה של הבת שלו אורית, חתונה אליה הוא מתכונן כבר הרבה זמן.
  כאן נרתם לעזרה הבן הגדול ניסים אטיאס שהוא במקרה הבעלים של חברת התקשורת " מובייל אקסס " חברה המתמחה בפתרונות של שידור וידאו באמצעות האינטנרט.
  ניסים התייצב ביום החתונה בבוקר בחדר המובדד של אביו עם ציוד וידאו מתוחכם הכולל מחשב נייד מקרן וידאו ענק, רמקולים וציוד תקשורת אלחוטי של החברה .
  במקביל נשכר צלם וידאו באולם עם ציוד מיוחד אשר צילם את כל החתונה והעביר בשידור ישיר את החתונה מגן הפאן שבשרון, היישר לחדר המבודד במחלקה הפנימית בבית החולים כרמל.

  בערב החתונה כשכל בני המשפחה באולם השמחות משמחים את אורית הכלה הטריה, אירגנה רותי טל האחות האחראית של המחלקה מסיבת חתונה אישית לאב גבי.
  האחות רותי וצוות המחלקה קישטו את חדרו המבודד של גבי בבלונים צבעוניים, צוות המטבח
  בניהולו של חביב בנאי שלח עוגת חתונה ושאר כיבודים מתוקים, נכתבו ברכות ואפילו בקבוק יין
  נפתח , וכך חגגו להם צוות המחלקה וגבי את חתונת ביתו בחדר המובדד במחלקה כשלכולם חליפות בידוד וכיסויים על הפנים כדי לא להעביר חיידיקים לגבי

  " אני בטוחה שחיידקים לא עברו לגבי במסיבת החתונה שאירגנו לו, אומרת בחיוך האחות הראשית רותי טל, אבל הרבה שמחה ואושר הצלחנו להעביר לו,הרגשנו את השמחה שלו ושמחנו איתו מכל הלב אנחנו מאחלים לו רק בריאות ואושר שבקרוב יפגוש את הכלה הטריה ".

  " מצבו של גבי ממשיך להיות קשה מעדכן ד"ר מרק צ’רנין לא ניראה לנו שאת ליל הסדר הוא יוכל לעשות בבית, הוא מקבל טיפול תמיכתי לכל המערכות בגוף, טיפול תרופתי למוח העצם וטיפול אנטיביוטי רחב טווח, אנחנו עושים הכל כדי לעזור לו לצאת מהמצב הקשה בו הוא נמצא ".

  בתמונה:
  החולה גבי אטיאס, ד"ר מרק צ’רנין מבית החולים כרמל , והבן ניסים אטיאס עם ציוד השידור.

  צילום – אלי דדון

 11. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  סטודנט בן 26 מבורונדי שבאפריקה, הגיע לארץ לאחר שסבל במשך 6 שנים ממחלה שלא אובחנה כראוי עד שטופל במרפאת המטיילים שבמרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה

  נפתרה התעלומה. ביחידה למחלות זיהומיות ומרפאת המטיילים במרכז הרפואי "בני ציון", אבחנו השבוע, מחלה נדירה אצל סטודנט בן 26 שסבל ממנה במשך 6 שנים. המחלה התפשטה באיטיות בגופו ופגעה תחילה בעיניו ובהמשך התפשטה לאף ולקופסית הקול, כאשר היא פוגעת בצורה קשה באיברים אלו ולמעשה, מחריבה את רקמת העור ומותירה את האיברים האלה ללא כיסוי.

  לדברי מנהל היחידה למחלות זיהומיות ומרפאת המטיילים במרכז הרפואי "בני ציון" פרופ’ ישראל פוטסמן, "לאחר אבחון מקיף ומדוקדק שכלל שליחת בדיקות לטכניון ולמעבדות בארה"ב התגלתה שחפת ריריות נדירה, הידועה כמחלה שמתפשטת לאט בגוף ופשוט הורסת רקמות ריריות. זו מחלה, שמזכירה מאוד את ‘שושנת יריחו’. במקרה זה, המחלה פגעה ראשית בעין אחת התפשטה לעין השנייה והמשיכה להתפשט לאף ולבסוף, אף הגיעה לקופסית הקול ולצערי החריבה אותה".

  פרופ’ פוטסמן, מציין כי, "בתחילת תהליך האבחון, ביצענו אף ביופסיה מהרקמה ובמשך כחודש נשלחו בדיקות מקיפות למעבדות שונות בארץ ובחו"ל, אך לא הצלחנו לגלות ממה הוא סובל. רק לאחר כחודש, צמח בתרבית במעבדת ביה"ח חיידק השחפת. שחפת שכזו לא תוארה מאז תחילת שנות החמישים".

  הסטודנט חזר השבוע בחזרה לבורונדי, אפריקה, לאחר שהחל טיפול הכולל 4 סוגי אנטיביוטיקה כנגד השחפת. בתמונות שהתקבלו מבורונדי לאחר 10 ימים כבר נראית הצטלקות יפה של הנגעים בעיניים ובאף.

 12. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  מנהלת מרפאת שומות במרכז הרפואי "בני ציון", ד"ר פאולה שטרק אבחנה לאחרונה מקרה נדיר של אישה צעירה עם 4 מלנומות במקומות שונים בו זמנית בגוף

  זיהוי מוקדם מציל חיים. מרפאת שומות הממוקמת ביחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי "בני ציון" מאבחנת ומאתרת נקודות חן בעיתיות באמצעות דרמוסקופ שהינו מכשיר אופטי המאפשר הגדלה של נקודות החן בגוף האדם פי 10 עד 15.

  הדרמוסקופיה היא מיומנות אבחנתית שפותחה ב15 השנים וכיום מהווה סטנדרט מודרני לאבחנה מדויקת של שומות (נגעים המכילים מונוציטים, שמהם עשויה להתפתח מלנומה ממאירה). שיטה זו מאפשרת דיוק רב באבחנה ב27% יותר משיטות אחרות , המכשיר שהינו זמין ונייד מאפשר צילום ותיעוד מיקרוסקופי מדויק של מצב השומה ובאם יש הכרח ניתן לבצע הליך כירורגי של כריתתה באופן מיידי, את הנתונים שהמכשיר מגלה ניתן להעביר באינטרנט או כהודעת MMS ולהתייעץ עם מומחה מרחוק.

  מנהלת מרפאת שומות במרכז הרפואי "בני ציון", ד"ר פאולה שטרק, אשר הצליחה בשיטה זו לזהות בגופה של צעירה 4 מלנומות בו זמנית מציינת כי, "אבחון וזיהוי מוקדם של סרטן העור ומעקב אחר השינויים ההתחלתיים והקטנים ביותר עשויים להבדיל מבעוד מועד בין ‘סתם’ נקודת חן, למלנומות ממאירה. לכן מעקב כזה הינו קריטי. ברגע שמזהים את המלנומה בשלב מוקדם שבו היא עדיין לא חדרה לעומק העור, אלא רק התפשטה על רוחבו של העור ניתן להציל חיים ולמנוע התפתחות סרטן קטלני".

  ד"ר שטרק מוסיפה, "אומנם נתקלנו בעבר במקרים שבהם הסרנו מלנומה אחת ולאחר זמן מה הופיעו אחרות, אך עדיין לא נתקלנו במקרה שבו היו מספר כה גדול של מלנומות במצב מתקדם בו זמנית".

  ד"ר שטרק קוראת למטופלים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות בסרטן העור, כגון: בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן העור, בהירי עור, ג’ינג’ים או אנשים בעלי ריבוי נקודות חן על גופם, להגיע לבדיקת מעקב לפחות אחת לחצי שנה לאור העובדה שטיפול מבעוד מעוד במחלה, יסייע לאחוזי ריפוי גבוהים יותר בקרב המטופלים.

 13. רמבʹʹם אמר/ה

  עיניים עצומות לרווחה
  ניתוח נדיר לתיקון צניחה מולדת של העפעף, בוצע לאחרונה ברמב"ם באח ואחות, כשהם מנותחים באותו היום, בזה אחר זה

  ברמב"ם, מרכז רפואי שמורגל בתופעות ייחודיות בתחום הבריאות, נותחו שני אחים, אחמד ומריאנה עראידה, בני תשע ועשר מהכפר מר’אר שבגליל. השניים סבלו מתופעה רפואית זהה ונדירה: צניחת עפעפיים מולדת, דו-צדדית (בשתי העיניים), כשאחיהם הצעיר, בן השש, סובל גם הוא מצניחת עפעף בעין אחת.
  צניחת עפעפיים הינה לרוב תופעה המזוהה עם מבוגרים ונרכשת עם השנים בשל מספר סיבות: לרוב, עקב היחלשות האחיזה בשריר המרים את העפעף, אך גם עקב מחלת שרירים, מחלת עצבים ועוד. במקרים נדירים יותר, התופעה הינה מולדת ועל רקע גנטי והיא נגרמת בגלל פגם עוברי בהתפתחות השריר האחראי על פתיחת העין (לווטור). השלכותיה של התופעה הן תפקודיות ואסתטיות והיא מעיבה על איכות החיים של אלו הלוקים בה. מאחר והעפעף לא מתרומם, ישנה הפרעה משמעותית ביכולת לראות, מה שגורם לאנשים הסובלים מפטוזיס להרים את ראשם בכדי לראות טוב יותר ובשל כך נגרמים כאבי צוואר. בנוסף, אנשים אלו נראים ישנוניים כל היום, בשל העובדה שעיניהם עצומות למחצה. במקרה של ילדים עם צניחת עפעפיים מולדת, ממנה סובלים בני המשפחה ממר’אר, יכולה הבעיה להשפיע על התפתחות הראיה ולגרום לעין עצלה.

  לדבריו של ד"ר ניר זיידר, רופא בכיר במחלקת עיניים ברמב"ם, מומחה בפלסטיקה של העין ומי שניתח את שני האחים, הוא מעולם לא טיפל בשני בני משפחה מדרגת קרבה כזו, הסובלים מהבעיה הזו, בפרק זמן כ"כ קצר: "אנו נתקלים בחולים מסוג זה אחת לחצי שנה. ישנם קרובי משפחה הסובלים מהבעיה, אך הם מטופלים בהפרשים של פרקי זמן ארוכים יותר, בעיקר משום שמדובר בבעיה האופיינית יותר למבוגרים ומתפתחת עם השנים".

  הפיתרון לבעיה הוא כאמור ניתוח. ברוב המקרים ישנה פעילות מינימלית של שריר העפעף ואז ניתן לקצר אותו על מנת לאפשר לעפעף להתרומם. במקרה של האחים, לא היתה פעילות מספקת של השריר ולכן בוצעה בהם טכניקה ניתוחית נדירה יותר – הרמת העפעף על ידי קיבועו לשריר המרים את הגבה.
  החיזוק התבצע בעזרת רקמה שנלקחה מהירך והושתלה מתחת לעור. לאחר מכן קובע העפעף לשריר המרים את הגבות. הניתוח בוצע בשת"פ עם ד"ר נביל גרייב מהמחלקה האורתופדית ב’ ועם ד"ר אליוט יוסים, מנהל יחידת ההרדמה הנוירו-כירורגית ברמב"ם. טכניקה כירורגית זו, הנקראת "מתלה עפעפיים", תוך שימוש ברקמות הגוף, נחשבת לחלופה טובה יותר מאלו המערבות השתלת חומרים סינטטים העלולים להידחות ולגרום לזיהומים והיא בעלת יתרונות ברורים לעומת הטכניקות המסורתיות: קצרה יותר, פחות פולשנית ובעלת סיכויי החלמה מהירים וטובים יותר. ניתוחים מסוג זה מתבצעים ברמב"ם מזה חמש שנים ע"י ד"ר זיידר שהתמחה בטכניקה הזו במרכז הרפואי של אוניברסיטת ‘ווירג’יניה’ שבארה"ב. לדבריו של ד"ר זיידר, בתוך שמונה שעות בוצעו שני הניתוחים וכעת, זמן קצר לאחר ביצועם, חל שיפור ניכר במצבם של הילדים.

  בתמונה: ד"ר ניר זיידר ושני האחים. צילום: פיוטר פליטר

 14. רמבʹʹם אמר/ה

  מקרה מוצלח של שיקום נשא HIV הוצג ברמב"ם במסגרת קורס לאנשי מערכת הבריאות מברה"מ לשעבר

  לרוסיה באהבה

  לפני 6 שנים, היה מ’, עולה חדש ונשא HIV מעורב בפשע וסמים. כיום, הודות לטיפול רב-מקצועי שקיבל ברמב"ם, הוא מחזיק בתואר, מסייע למכורים ועומד להינשא לאהובתו. 30 אנשי מערכת הבריאות מברה"מ לשעבר, הגיעו החודש לרמב"ם כדי ללמוד איך לשחזר את ההצלחה

  קורס ברפואת HIV לרופאים ממדינות ברה"מ לשעבר התקיים לאחרונה ברמב"ם בשת"פ עם משרד החוץ ו-UNAIDS. בקורס שנמשך שבועיים, לקחו חלק 30 משתתפים מתחום הרפואה והתקשורת מרוסיה, אוקראינה, בלרוס, אוזבקיסטן וגיאורגיה, כולם עובדים עם נשאי HIV.

  רמב"ם מעביר מידי שנה קורסים בנושא HIV/AIDS למדינות רבות מאפריקה ואסיה (קניה, ניגריה, אוגנדה, חוף השנהב, אתיופיה, דרום אפריקה, תאילנד, מינאמר, הודו, וייטנאם ועוד) וזהו הקורס הראשון בו לוקחים חלק משתתפים ממדינות דוברות רוסית. כבר בשבועות הקרובים מיועד להתחיל קורס נוסף, הפעם ל-30 אנשי מערכת בריאות מאפריקה.

  במסגרת הקורס האמור סיירו המשתתפים ברמב"ם והאזינו להרצאות מפי מומחי רמב"ם בנושאים שונים, ביניהם: היבטים הקשורים בטיפול בחולה הכרוני, בעיקר בילדים, טיפול, אבחון, היבטים אתיים ומשפטיים ותמיכה פסיכו-סוציאלית בחולי HIV/AIDS.

  אחד מרגעי השיא של הקורס היה מפגש מרגש עם מ’, נשא HIV, תושב מרכז הארץ בשנות ה-30 לחייו, שהגיע לארץ לפני 6 שנים במצב קשה כשהוא מכור לסמים ומעורב בפלילים. בעזרת טיפול רב-מקצועי, הצליח החולה להשתקם וכיום הוא בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית, מנחה קבוצות של מכורים לשעבר, עוסק בטיפולי גמילה ובחודשים הקרובים עומד להינשא לבחירת ליבו, אותה הכיר בארץ. לדבריה של ד"ר מרגלית לורבר, מנהלת היחידה למחלות אוטואימוניות ברמב"ם, המנהלת האקדמית של תכנית הקורס ומי שמלווה את הטיפול במ’ עד היום, הפגישה בין משתתפי הקורס למ’ הינה הצצה למקרה מדהים ומעניין של הצלחה, המוכיח כי יש מקום להשקיע גם בחולים "דחויים" כמו משתמשי סמים וחסרי בית: "הוא מייצג את החולים המוכרים להם במדינות השונות ונותן תקווה שאכן אפשר להוציא אדם עם תחלואה מורכבת לחיים חדשים".

  תמונות משתתפי הקורס ברמב"ם. צילום: באדיבות דוברות רמב"ם

 15. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  הטורף מבני ברק

  החיידק הטורף " מנינגוקוק " תקף פעוטה שהגיע לטיול עם בני משפחתה מבני ברק לחיפה וכמעט גרם למותה, בבית החולים כרמל הצליחו להשתלט על החיידק והצילו את הילדה, במבצע מהיר בשיתוף לשכת הבריאות המחוזית אותרו למעלה מ 50 איש שהיו בקשר עם הפעוטה כולל ילדי המעון בו שהתה בבני ברק לצורך קבלת טיפול מונע.

  ההורים הצעירים של שיר בת השנה ושלושה חודשים לא חשבו שכך תעבור עליהם החופשה,
  הם בסך הכל יצאו לחופשה קצרה מבני ברק לחיפה בליווי כמה מבני המשפחה כדי לנשום קצת אויר בצפון ובילו את הימים האחרונים עם תינוקת בסכנת חיים וחיידק אלים וטורף במחלקת הילדים בבית החולים כרמל.

  "מה שקרה לנו כאן זה פשוט נס ענק " אומרים בהתרגשות ההורים החרדים שמחבקים את שיר הקטנה שלהם במחלקת הילדים בבית החולים כרמל.
  " אחרי שהיגענו לגן האם בחיפה ותכננו לצאת לכיוון גן החיות שבעיר, שמנו לב שהילדה לא מתנהגת כרגיל מספר האב, אמא של שיר שנמצאת גם בהריון בחודשים מתקדמים אומרת כי " שיר היא בדרך כלל ילדה בריאה ולא חששנו למשהו מיוחד, אבל האפתיות שלה עם קצת חום הדליקו לנו נורה אדומה, וכשראינו לאחר זמן שפתאום יוצא לה גם קצף מוזר מהפה הזעקנו מיד אמבולנס וטסנו לחדר המיון של בית החולים כרמל ".
  בחדר המיון התקבלה שיר עם פרכוסים של חום גבוה עד 40.2 והחל ברור מסיבי תוך כדי טיפול אנטיביוטי כדי למצוא את המקור לחום הגובה והפרכוסים.
  בשיר טיפלו מיד עם קבלתה ד"ר יגאל אלנברג וד"ר משה אפרת מנהל יחידת זיהום בילדים בבית החולים כרמל.

  " כדי לשלול את כל הכיוונים לקחנו גם דגימה של נוזל חוט השידרה של שיר ושלחנו אותו לתרבית כדי לזהות את החיידק מסביר פרופ’ חיים ביבי מנהל מיון ומחלקת ילדים בכרמל.
  ואכן התשובות היו מפתיעות ובנוזל עמוד השידרה זוהה בתרבית חיידק המנינגוקוק המסוכן
  המכונה גם החיידק האלים.
  " מדובר בחיידק מסוכן ביותר שאינו מבחין בין ילדים למבוגרים ומסוגל לגרום למוות גם תוך מספר שעות " אומר פרופ ביבי
  חיידק המנינגוקוק הינו חיידק שעד היום לא נתגלה לו חיסון מלא וכשהוא תוקף ללא טיפול מתאים הוא מסוגל לגרום לדלקת קרום המוח, אלח דם ,דלקת של קרומי הלב ואפילו למוות.
  עד היום המצאות החיידק וההתקפות שלו בארץ הם מאוד נדירות, בישראל דווח על 51 מקרים בסך הכל בכל שנת 2004 .

  מיד עם קבלת התשובות החיוביות עודכנו אנשי היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים והחל מבצע נרחב בניהולה של האחות שלומית יצחקי אחראית מחלות זיהומיות בכרמל בשיתוף לשכת הבריאות המחוזית שעודכנה במקרה,כדי לאתר בדחיפות את כל אותם אנשים שהיו קרובים לשיר הפעוטה ועלולים להדבק מהחיידק המסוכן.
  " איתרנו מיד את כל בני המשפחה שהיו סביב לשיר הקטנה את כל הצוות הרפואי רופאים ואחיות שטיפלו בה ואפילו את נהג האמבולנס שפינה אותה וכולם הוזמנו וקיבלו מיד טיפול מונע " מעדכנת שלומית יצחקי .
  במקביל לישכת הבריאות המחוזית בתל אביב ניכנסה לתמונה והם איתרו במהירות את המעון בו מטופלת שיר בבני ברק וכל ילדי המעון המטפלות והסובבים קיבלו טיפול מונע באנטיביוטיקה, בסך הכל אותרו וטופלו כ 50 איש שהיו במגע עם שיר הקטנה.

  "זה חיידק מסוכן, ומאוד מפחיד מה שהוא מסוגל לעשות " אומרת שלומית יצחקי מהיחידה למחלות זיהומיות. בכל שנת 2009 ראינו בבית החולים רק 2-3 מקרים של החיידק הטורף מסוג המנינגוקוק ולשמחתי הצלחנו לגלות לטפל ולבלום אותו בזמן.

  " אצל לא מעט אנשים החיידק נמצא בגופם בצורה לא פעילה ואינו מזיק מסביר פרופ’ חיים ביבי
  מסיבה שאינה ידועה החיידק פורץ פתאום ומתחיל לתקוף את הגוף.
  בישראל לא קיים חיסון מסודר עבור חיידק המנינגוקוק אולם באנגליה ובארה"ב ממליצים רשויות הבריאות לתושבים להתחסן נגדו. בישראל ממליצים למטיילים הנוסעים לאזורים מוכרים וחשודים
  כנגועים בחיידק כמו באתיופיה ניגריה גינאה וצ’אד להתחסן לפני הנסיעה.

  " היום שיר מתאוששת בצורה יפה עושה רושם כי היא צלחה בשלום את המחלה והיא תשתחרר הביתה בקרוב מעדכן פרופ’ חיים ביבי.
  אנחנו מחכים לראות שבשבועים הקרובים אף אחד מהסובבים שקיבלו טיפול אנטיביוטי מונע לא יפתח את תסמיני המחלה ואז נהיה רגועים ."

  " אנחנו קיבלנו את שיר במתנה מאלוהים אומרים ההורים בהתרגשות, אין לנו מילים להודות לצוות הנהדר של בית החולים כרמל שטיפל בנו במסירות אין קץ לד"ר אלנברג, לד"ר משה אפרת לפרופ’ ביבי ולכל צוות האחיות שהיו איתנו לאורך כל הדרך
  זאת היתה חויה קשה אבל הרגשנו את הגאולה האמיתית והפרטית שלנו
  שיר שלנו נגאלה ב"ה וחזרה אלינו בריאה ושלמה ועל כך אין לנו מילים להודות לכולם "
  מסכמים בהתרגשות ההורים של שיר.

  בתמונות:
  הזוג והתינוקת שיר עם פרופ’ חיים ביבי מנהל מחלקת ילדים בכרמל

  פרופ’ חיים ביבי

  צילום אלי דדון

 16. רמבʹʹם אמר/ה

  לראשונה בישראל: ברמב"ם תחנך יחידה להפריה חוץ גופית לנשאי איידס וחולים במחלות זיהומיות
  ברמב"ם נחנכה היחידה הראשונה בישראל להפריה חוץ גופית לנשאי איידס וחולים במחלות זיהומיות

  היחידה, שהוקמה במימון משרד הבריאות והנהלת רמב"ם תאפשר לראשונה לזוגות חשוכי ילדים החולים במחלות זיהומיות, שנתקלו עד כה לרוב בקשיים בקבלת טיפולים במרפאות פוריות, להקים משפחה

  היום (יום ג’, 13 לאפריל) תחנך ברמב"ם היחידה להפריה חוץ גופית (IVF) הראשונה בארץ לטיפול בנשאי איידס ומחלות זיהומיות אחרות שסובלים מבעיות פוריות ושעד כה נדחו בכל אתרי הטיפול להפריה חוץ גופית בישראל ולא יכלו להקים משפחה. במשרד הבריאות וברמב"ם הרימו את הכפפה, תכננו והקימו את היחידה שאליה יוכלו לפנות זוגות מכל הארץ. מרגע שנודע על הקמת היחידה התקבלו ברמב"ם גם פניות לקבלת טיפול מחו"ל.

  בטקס החנוכה ישאו דברים פרופ’ רפי ביאר, מנהל רמב"ם, פרופ’ שמעון פולק, מנהל המכון האימונולוגי ברמב"ם, פרופ’ יוסי איצקוביץ’, מנהל מחלקת נשים, מאבות הפרייות המבחנה בעולם, ויונתן קרני, ראש הוועד למלחמה באיידס שעמד מאחורי המאבק הציבורי להקמת היחידה החדשה.

  היחידה, הכוללת למעשה מערך של מעבדה ומספר מרפאות משנה המשרתות אותה. כאשר מדובר בשירותי מרפאה לאוכלוסיה של נשאי מחלות זיהומיות נדרש שת"פ בין המכון האימונולוגי שבו קולטים את הזוגות המבקשים טיפול, המכון למחלות כבד, המעבדה הוירולוגית והיחידה להפריה חוץ גופית. היחידה מוקמה באתר נפרד ודיסקרטי ברמב"ם, כדי להבטיח את הפרטיות הנדרשת לפונים לשירותיה, והיא נבנתה ע"י אגף הבינוי של רמב"ם בסטנדרטים גבוהים במיוחד, עם מחשבה מיוחדת על דיסקרטיות ונוחות. בבניית היחידה, שעלותה למעלה מ 2 מליון ₪, הושקעה מחשבה רבה בהבטחת הבטיחות בעבודת הצוות והמטופלים ולצורך כך נרכשו מעבדות ומכשור שהם המילה האחרונה בתחום ההפריה החוץ גופית.

  מימין לשמאל: פרופ’ יוסף איצקוביץ, פרופ’ שמעון פולק, פרופ’ רפי ביאר, פרופ’ שמעון רייסנר וד"ר חזי לוי

  מימין לשמאל: יונתן קרני, ראש הוועד למלחמה באיידס, ד"ר חזי לוי, פרופ’ רפי ביאר ופרופ’ איצקוביץ במהלך הסיור ביחידה

  פרופ איצקוביץ על רקע המעבדה החדשה

 17. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  לראשונה בישראל השתלת לב מלאכותי כפולה, 2 לבבות מלאכותיים הושתלו באותו יום בשני חולים בבית החולים כרמל.
  ההשתלה היתה הסיכוי האחרון של שני הצעירים והצילה אותם.
  "בעוד מספר שנים יחליפו הלבבות המלאכותיים את השתלת לב האדם "
  מעריך פרופ’ דן ערבות .

  הוא רק בן 29 והדבר האהוב עליו ביותר הוא לטייל עם הבן שלו קורן בן השנה וחצי והכלב היפני הנדיר שלו "אקיטאנו" על חוף הים בנהריה , "אבל החיים מתברר הכינו לי הפתעה שלא חלמתי עליה " אומר חיים אבוחצירא טכנאי מחשבים תושב נהריה. חיים מתאושש כעת יחד עם שי בן אילוז בן ה 39 מטירת הכרמל מניתוח השתלת הלב המלאכותי שעברו השבוע יחד שניהם באותו יום והם מחלימים כעת ביחידה לטיפול נמרץ במחלקה לניתוחי לב וחזה בבית החולים כרמל בחיפה.

  " הכל התחיל בסך הכל לפני חודש אז הרגשתי קוצר נשימה וחולשה מאוד חזקה, מספר חיים "
  והבדיקות אכן הראו כי חיים לקה בדלקת חריפה מאוד של שריר הלב (מיוקרדיטיס) דלקת שפגעה אנושות בשריר הלב שלו ואיימה להשבית אותו.

  " מדובר במקרה נדיר בבחור מאוד צעיר, אומר ד"ר עופר אמיר מנהל היחידה לאי ספיקת לב בבית החולים כרמל ובמחוז חיפה של הכללית, שמטפל צמוד ב 2 המושתלים הצעירים.
  " תפקוד הלב של חיים הגיע רק ל 15% בלבד מתפקודו הרגיל וכל הטיפולים התרופתיים שנתנו לא הצליחו להחזיק אותו ", אומר ד"ר אמיר. גם אצל שי בן אילוז שעבר אוטם לב גדול וסבל מאי ספיקה המצב הדרדר במהירות והוא חיכה נואשות להשתלת לב אדם שלא הגיע .
  מהר מאוד התברר לצוות הקרדיולוגים שלנו בהתייעצות עם פרופ’ דן ערבות מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בבית החולים, כי השתלת לב מלאכותי היא הפתרון היחידי והאחרון שיכול להציל את שני הבחורים הצעירים אומר ד"ר אמיר.

  מיד כשנפלה ההחלטה על הצורך הדחוף בהשתלות, החלה פעילות קדחתנית ומקיפה בכל בית החולים.

  " עד היום לא נעשו בישראל 2 השתלות לב מלאכותי באותו יום אומרת ד"ר חן שפירא מנהלת בית החולים כרמל , מדובר במהלך מורכב מאוד שדורש מקצועיות ידע ונסיון ברמה הגבוה ביותר הקיימת ברפואת הלב בישראל ובעולם ".

  ואכן לטובת הניתוח הכפול נדרש שיתוף פעולה גדול והתגייסות של מחלקות רבות בבית החולים החל מבנק הדם, יחידת הזיהומים, יחידת האקו, פיזיוטרפיה, קרדיולוגיה ניתוחי לב ומחלקות נוספות.

  את שני הניתוחים המורכבים ניתח פרופ’ דן ערבות באותו יום, אחד לאחר השני, כשכל ניתוח אורך כ 5 שעות. במהלך הניתוח הושתלו בחולים 2 לבבות מלאכותיים מטיטניום
  מסוג HEART MATE 2 החדשים, כשכל לב מלאכותי במשקל 300 גרם מחליף את פעילות הלב החולה, שואב ודוחף את זרם הדם לכל הגוף במהירות של 9000 סיבובים לדקה.

  " מדובר בטכנולוגיה מאוד מתקדמת שמשתפרת ומשתכללת כל הזמן " מעדכן פרופ’ דן ערבות שהינו גם יו"ר איגוד מנתחי הלב והחזה בישראל.

  " הבעיה המרכזית שלנו היום עם השתלות הלב האנושי היא העדר לבבות אדם לתרומה, מסביר ד"ר אמיר. רק בישראל ממתינים כיום מעל 120 חולים במצב קשה להשתלת לב דחופה ואין על המדף אף לב אחד להשתלה " אומר בצער ד"ר אמיר.
  גם מדינות העולם אינן ממהרות לתת לנו לבבות להשתלה, בעיקר בגלל המרחק ואי היכולת שלנו להחזיר להם לבבות בתמורה.
  ד"ר אמיר הינו הקרדיולוג הישראלי היחידי שהשתתף בהשתלת הלב המלאכותי מהדור החדש הראשונה בעולם שנערכה בארה"ב בשנת 2003. מאז הושתלו בישראל רק מספר בודד של לבבות מלאכותיים, כשהראשון בישראל הושתל בבית החולים כרמל ע"י אותו צוות נבחר של פרופ’ ערבות וד"ר אמיר.

  " אני גאה מאוד בצוות בית החולים וביכולת שלנו לבצע 2 השתלות מורכבות באותו יום אומר פרופ’ ערבות, השתלת הלבבות המלאכותיים הינה חוד החנית של רפואת הלב היום בעולם ואני שמח שאנחנו בבית החולים כרמל נמצאים שם, לטובת כל החולים והמטופלים בישראל ".

  " בגלל מצוקת הלבבות, אני צופה ומאמין שבעוד מספר שנים לא גדול יחליפו השתלות הלב המלאכותיות את השתלת לב האדם אומר פרופ’ ערבות, המצב שבו אין לבבות אדם להשתלה לא יכול להמשך וזה דוחף את כל תעשיית הללבות המלאכותיים לקראת מציאת פתרון טכנולוגי מלא להשתלות הלב ".

  למהלך הניתוחים המורכבים היו שותפים צוות גדול של בית החולים כרמל בינהם פרופ’ בזיל לואיס מנהל המערך הקרדיולוגי וד"ר רפי וולף. מנתחי הלב ד"ר סועאד שתיווי וד"ר בוריס אורלוב ,
  פרופ’ ראובן פיזוב וד"ר אריק עדן ממחלקת הרדמה בכרמל ורופאים בכירים נוספים.

  בינתיים מחלימים שי וחיים בהצלחה במחלקת ניתוחי לב בבית החולים כרמל בחיפה.
  " החלום שלי זה לחזור מהר ולטייל בחוף הים עם הכלב והבן שלי קורן, אומר חיים כשכולו קורן מאושר. " אין לי מילים להודות לפרופ’ ערבות לד"ר אמיר ולכל הצוות הנהדר של בית החולים כרמל
  הם פשוט נתנו לי את החיים מחדש, ועל כך אני מודה לאלוהים ולהם "

  בתמונות :
  יושבים המנותחים חיים אבוחצירה ושי בן אילוז ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל
  עומדים המנתח פרופ’ דן ערבות (במרכז) ד"ר עופר אמיר (מימין) והמרדים ד"ר אריק עדן (משמאל)

  צילום – אלי דדון

 18. רמבʹʹם אמר/ה

  חוקרי רמב"ם וביה"ס לרפואה באוניברסיטת הארווארד היוקרתית משיקים תכנית מחקר משותפת בנושא "חיסון לסרטן"

  החוקרים מפתחים חיסון שבו תאים שמתפקדים כ"גששים" מצביעים בפני תאים לוחמים על התאים הסרטניים ומביאים לחיסולם

  ביום ג’ השבוע (מחר) התכנסו ברמב"ם חוקרים בכירים בתחום הסרטן מביה"ס לרפואה בהארווארד (בוסטון) ומרמב"ם להשיק תכנית מחקר משותפת תחת הכותרת "חיסון לסרטן".
  מדובר בכיוון נועז וחדשני במסגרת המאבק בסרטן. המחקר מתמקד ביצירת "חיסונים מאוחים" שמוזרקים בזריקות תת עוריות לחולה ומטרתם לעורר ("לשפעל") את מערכת החיסון הפגועה של חולי סרטן ולגרום לה לשוב להלחם בתאים הסרטניים. את הרעיון המהפכני הגו החוקרים בהארווארד, וכאשר הם חיפשו שותפים למחקר הוחלט בבוסטון לפנות לחוקרי רמב"ם. השותפות של שני המוסדות המחקריים האלה מצביעה על המעמד האקדמי – מחקרי העולמי הגבוה לו זוכים רופאי המחלקה ההמטולוגית ברמב"ם וחוקרי הפקולטה לרפואה בטכניון.

  על קצה המזלג, הרעיון מאחורי יצירת החיסונים: הוכח כי בחלק מסוגי הסרטן מערכת החיסון שלנו "יוצאת מאיפוס" וע"י כך נפגעת יכולתה להתמודד עם הסרטן. אחד המרכיבים במערכת החיסון הינם שנפגעים הוא זה של אוכלוסיית התאים הדנדריטים, שהם מעין "גששים" שמציגים לתאים "הלוחמים", תאי ה T בגופנו, את תאי הסרטן. כאשר התאים הדנדריטים נפגעים, אין מי שיפעיל את תאי ה T להלחם, ותאי הסרטן משגשגים. המדע גילה כי ניתן לגדל תאים דנדריטים מחוץ לגוף, במעבדה. במחקר הנוכחי , המשותף להארווארד ולרמב"ם, הולכים החוקרים צעד אחד קדימה: מפיקים מדמו של חולה תאי דם לבנים, מגדלים אותם במעבדה לתאים דנדריטים בשלים, ומפגישים את התאים הללו (באמצעות הדבקה מכאנית) עם תאי סרטן שהופקו מהמטופל. באופן זה יוצרים "תא מאוחה" המורכב למעשה מתא דנדריטי בשל ומתפקד ותא סרטני. האיחוי הזה מאפשר "להציג" את התא הסרטני בפני תאי ה T התוקפים של המטופל.
  אחת הסיבות לאופטימיות של החוקרים היא מכיוון שתוצאות ראשוניות ממחקר משותף בחולי מיאלומה, (אחד מסוגי הסרטן) מצביע על כך שחיסונים כאלו אכן גורמים לשפעול ניכר של מערכת החיסון נגד המחלה.

  המחקר המשותף שכולל כבר כמה עשרות מטופלים הן בארה"ב והן בישראל יוצג במלואו בהתכנסות ברמב"ם וישתתפו בו מיטב בחוקרים משני המוסדות.
  את יום המחקר יפתחו פרופ’ רפי ביאר, מנהל רמב"ם ופרופ’ עדו פרלמן, דיקאן הפקולטה לרפואה בטכניון. ההרצאות יינתנו ע"י פרופסור יעקב רואו מרמב"ם, ד"ר דוד אביגן מהמחלקה ההמטולוגית בהארווארד, פרופסור דורון מלמד מהפקולטה לרפואה בטכניון, ד"ר אירית אביבי מהמחלקה ההמטולוגית ברמב"ם, ד"ר ישי עפרן מהמחלקה ההמטולוגית ברמב"ם, ד"ר ז’קלין רוזנבלט מהמחלקה המטולוגית בהארווארד ופרופסור יורם ריטר מהפקולטה לביולוגיה בטכניון. ראש העיר יונה יהב יכבד בנוכחותו את הכינוס המחקרי.

 19. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  המרכז הרפואי "בני ציון" משיק את מועדון היולדות, שיפעל במסגרת "ליידיס בני ציון" מועדון הנשים האיכותי של אגודת ידידי המרכז הרפואי "בני ציון" וילווה את האמהות הטריות וכן את התינוקות החדשים

  אמא טרייה ? "בני ציון" איתך לאורך כל הדרך! מועדון היולדות החדש של המרכז הרפואי "בני ציון", מושק בימים אלה והינו המועדון הראשון מסוגו בחיפה שבאמצעותו מומחי "בני ציון", ילוו את האמהות הטריות והתינוקות במהלך ההיריון ולאחר הלידה.

  חברות במועדון היולדות, שיפעל כאמור במסגרת "ליידיס בני ציון" מועדון הנשים האיכותי של אגודת ידידי המרכז הרפואי "בני ציון", תאפשר לחברות בו ליהנות ממידע רפואי זמין, מקצועי ואטרקטיבי, הזמנות לכנסים ולאירועים, הנחות לקורסים שונים ובהם: קורס הכנה ללידה וכו’ והטבות והנחות בעשרות עסקים נבחרים בחיפה ובקריות.

  מנכ"ל המרכז הרפואי "בני ציון" ד"ר אמנון רופא, מברך על הקמת מועדון היולדות ולדבריו, "המועדון, הוקם מתוך רצון לתת מענה חיוני לאימהות ולנשים בהריון תוך הקפדה על מתן מידע מקצועי ואמין".

  מנהלת השיווק וקשרי החוץ במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה עו"ד חנית שוורץ, מציינת כי, "מועדון היולדות החדש של ביה"ח ‘בני ציון’, המאגד בתוכו אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, יעניק מידע מקצועי נטול שיקולי פרסום ומסחר על ההיריון עצמו וכמו כן, מידע הנדרש לטיפול איכותי וחיוני בתינוק ובילד".

 20. מרכז רפואי בני ציון אמר/ה

  מרפאת המתבגרים במרכז הרפואי "בני ציון" התחדשה בציוד חדיש שבאמצעותו ניתן לטפל בשיטת ה"ביו פידבק" – טיפול בתסמונות שונות ללא תופעות לוואי באמצעות מסך מחשב

  פלאי הטכנולוגיה. במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה, ממשיכים להתחדש ולשדרג את השירות הניתן למטופלים. במסגרת זו, הוכנסה בימים אלה לפעילות במרפאה לבריאות המתבגר בביה"ח שיטת ה"ביו פידבק".

  שיטת ה"ביו פידבק", אומנם פותחה במאה הקודמת אך רק לאחרונה נכנסה לשימוש תכוף בתחום הרפואה. זו שיטה שאינה פולשנית ואינה תרופתית, נטולת תופעות לוואי המשמשת לטיפול במגוון רחב של תלונות ומטופלים. במחקרים שנעשו נמצאה השיטה כמפחיתה סטרס (דחק שלילי) ממושך, המשפיע לרעה על בריאות המטופלים. המטופל לומד במהלך הטיפול לזהות את מידת הרגיעה או העוררות שלו ולשלוט בפרמטרים השונים שלכאורה אינם ניתנים לשליטתו, כגון: דופק, לחץ דם, קצב ועומק הנשימות. המטופל לומד כך להפחית את הסטרס שהוא חווה.

  הטיפול עצמו מתבצע כאשר המטופל מחובר למסך המחשב באמצעות חיישנים המוצמדים לקצוות אצבעותיו וצופה בזמן אמת בתצוגה חזותית ושמיעתית של המאפיינים הגופניים שנבחרו. המשוב ניתן למתבגרים על ידי משחק מחשב או באמצעות סרט עפ"י בחירתם, כאשר במשחק המחשב, ניתן יהיה לצבור נקודות רק כאשר המטופל מצליח לדוגמא לשלוט על הדופק. כאשר המטופל לא ישלוט במאפיינים, הסרט ייעצר וכאשר יחול שיפור בשליטה במאפיינים המטופל יתוגמל בהקרנת קטע נוסף.

  לדבריה של מנהלת מרפאת המתבגרים במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה ד"ר נגה כרם, "הקניית יכולת שליטה שכזו הניתנת ללמידה באמצעות הציוד החדש, תוארה בספרות הרפואית כמפחיתה באופן משמעותי שימוש במשככי כאבים להקלה על מיגרנות ועל תסמונות כאב אחרות במתבגרים. השיטה נמצאה גם כמשפרת שינה, כמקלה על סימפטומים הקשורים בחרדה וכמשפרת דימוי עצמי".

  ד"ר נגה כרם מדגישה עוד: "קיימת חשיבות מכרעת לקשר הטיפולי עם המטפל משום ששיטת הטיפול ב"ביו פידבק", איננה טיפול טכני המבוסס על מחשב בלבד, אלא היא מהווה מכלול של תהליכים טיפוליים, שמטרתם העצמת המטופל ויכולתו לחוש שליטה על חייו ועל רמת התסמינים מהם הוא סובל".

 21. רמבʹʹם אמר/ה

  ניצל בנס

  רופאי חדר ההלם בבית החולים רמב"ם הרגילים למראות קשים וחריגים היו מודאגים מאוד כאשר תינוק בן שנתיים הוכנס בבהילות ליחידת הטראומה של בית החולים כאשר קרש עץ צמוד למצחו ע"י שני מסמרים גדולים שחדרו לגולגולת. ד"ר האני באחוס, רופא בכיר במערך הטראומה שקיבל את הילד, מספר שחיכה במתח לתוצאות הסי.טי שהראו שאחד מהמסמרים ננעץ עד כדי 2 ס"מ לתוך הגולגולת אך לא פגע במוח. התינוק, תושב אחד היישובים בצפון נפצע בעת ששיחק בחצר הבית ונפל ישירות על הקרש שהמסמר בלט ממנו. למזלו, הוא לא נפגע בעיניו, אלא במרכז המצח ולמזלו הגדול הצליחו הרופאים לחלץ את הקרש ואת המסמר בזהירות מתוך הגולגולת בלי שנגרם לו נזק. התינוק אושפז להשגחה במחלקת ילדים.

  בתמונה : הדמייה תלת מימדית ע"י סי.טי של הקרש והמסמרים הנעוצים במצחו של הילד

 22. משתמש אנונימי אמר/ה

  כל הכבוד לרופא ד"ר האני באחוס ולצוות של רמב"ם!

 23. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  הפגה שילדה

  לפני 28 שנה היא נולדה בבית החולים כרמל במשקל 500 גרם ואף אחד לא האמין שתחיה
  היום היא סגרה מעגל עם אותו רופא שיילד אותה, וילדה בכרמל תינוקת בריאה במשקל 3,200.

  " הטיפול שלנו היום בפגים זה לא מה שהיה לפני 28 שנה נזכר ד"ר רון אוסלנדר מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים כרמל. " אז פגה במשקל 500 גרם זה היה ממש סכנת חיים היום אנחנו מתקדמים ולפגים יש סיכויי הישרדות טובים הרבה יותר ".
  ד"ר אוסלנדר יודע על מה הוא מדבר. לפני 28 שנה הוא היה הרופא שיילד בניתוח קיסרי את הפגה
  גנית צנר כשאף אחד לא ידע מה יהיה איתה, אז הוא היה רופא צעיר ובתחילת דרכו.
  היום הוא מחבק את הפגה שלו שכבר גדלה והפכה להיות אמא הוא דואג לה כמו לבת שלו, היום הוא מנהל המחלקה "בבית החולים כרמל- ליידי דיווס" עם רקורד ונסיון של עשרות אלפי לידות מאחריו.

  את אמא של גנית בלהה בן רואי, הלידה של הנכדה החדשה ממש מרגשת ," אני זוכרת את הלידה של גנית כאילו זה היה היום היא מספרת, הייתי בשבוע 27 עשינו בדיקת אולטראסאונד וד"ר אוסלנדר ראה שהעובר מאוד קטן ובסכנה, ומיד התחיל באלגן בבית החולים ".

  " גודל העובד לא תאם לנו לשבוע הלידה מסביר ד"ר אוסלנדר, כשהתינוק לא גדל ומתפתח בתוך הרחם יש דאגה שהוא לא ישרוד, במקרים כאלה אנחנו חוששים לחיי התינוק,לא מחכים יותר מידי ומיילדים אותו מייד ".

  ואכן גנית נולדה בניתוח קסרי בבית החולים כרמל ביולי 1982 במשקל של 520 גרם ובגודל של 28 ס"מ בלבד. היא נראתה יותר כמו גור קטן ומסכן שלא בטוח אם ישרוד ולא כמו תינוק.

  רק אחרי טיפול מסור של 3 חודשים בפגיה בכרמל וכנגד כל הסיכויים הצליחה גנית לשרוד ולגדול לגודל של קילו ו 600 גרם ולהשתחרר בשלום הביתה.

  "מבחינתי זה סגירת מעגל אומרת בחיוך גנית, אני נולדתי בכרמל, ניצלתי בכרמל, ואני שמחה לחזור ללדת כאן את ביתי הראשונה, היא כבר נולדה במשקל נורמלי של שלוש ק"ג ו 200 ג"ר אני מרגישה כאילו העולם מחייך אליי וזה בשבילי האושר הכי גדול ".
  שותפים בתהליך הלידה של גנית היו ד"ר ניר חיא, ד"ר גרייס יונס וד"ר שלומי שגיא מבית החולים כרמל.

  מי שעוד זיהתה את בילהה אימה של גנית, היא האחות שולה שמיר שטיפלה בבילהה ובגנית בפגיה
  לפני 28 שנה,החיבוקים והנשיקות של האחות שולה עם גנית ואמא שלה לא הפסיקו במחלקת יולדות. ומתברר כי גם אחרי כמעט 30 שנה האחות שולה זוכרת את הפנים של כל האמהות שעברו וילדו בפגיה של כרמל.

  " אנחנו מתכננים לקרוא לתינוקת החדש ליאן אומרת בהתרגשות גנית, אנחנו מקווים שהיא תדריך אותנו בדרך חדשה לאן ללכת ושיהיו לה חיים מאושרים, אני בטוה שגם ליאן תבוא ללדת בכרמל
  יש לנו מזל גדול בבית החולים הזה ".

  בתמונות מימין לשמאל :
  בילהה בן רואי, האחות שולה שמיר, גנית צנר,וד"ר רון אוסלנד מנהל מחלקת נשים ויולדות בכרמל.
  צילום – אלי דדון

  מרכז רפואי כרמל – ליידי דיווס הוא אחד מ-14 בית החולים של ה’כללית’ בכל רחבי הארץ.
  ‘כללית’ הינה ארגון הבריאות המוביל בישראל והשני בגודלו בעולם, המשרתת כ-4 מיליון לקוחות
  (54% מכלל הציבור בישראל) ב-1,300 מרפאות ומאות מכונים הפרוסים ברחבי הארץ.
  אתר האינטרנט (http://www.clalit.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;) ומוקד השירות הטלפוני 2700 * עומדים לרשות הציבור 24 שעות ביממה למתן מענה לנושאים בריאותיים ולמידע כללי.

 24. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  20% מהנשים בצפון סובלות מבושה ולא מטפלות בבעיה הרפואית – בכרמל מרימים את הכפפה

  מסקר שנערך לרגל שבוע המודעות לבושה רפואית נשית:
  למעלה מ-20% מתושבי הצפון סובלים מבעיה רפואית שאינה מטופלת בגלל הבושה, כ-60% חושבים שמביש לדבר על בעיות בחיי המין
  54% מקווים שהבעיה תחלוף מאליה
  בית החולים כרמל יערוך הדרכות מיוחדות למלחמה בבושה.

  למעלה מ-20% מתושבי הצפון סובלים מבעיה רפואית כלשהיא, שהם מתביישים לדבר עליה אפילו עם הרופאים שלהם. כך עולה מנתוני סקר שבוצע לרגל שבוע המודעות לבושה רפואית נשית, שייערך בין התאריכים 6 – 12 ביוני 2010, בשיתוף האגודה הישראלית לגיל המעבר, בית החולים כרמל ו-10 מרכזים רפואיים ציבוריים נוספים ברחבי הארץ. המטרה: אבחון ומתן טיפול מתאים לנשים שחששו, או התביישו לחלוק, עד כה, את בעייתן "הסודית". עם הבעיות הסודיות נמנות: דליפות שתן, בעיות בחיי המין, טחורים, מצוקות נפשיות ועוד.

  על פי תוצאות הסקר קרוב ל-60% מתושבי הצפון סבורים שאנשים עשויים להתבייש לדבר עם הרופא שלהם על בעיות בחיי המין. 42% חושבים שמביש לדבר על בעיות נפשיות. 30% מאמינים שאנשים יתביישו לדבר על דליפות שתן וכ-20% חושבים שהדיבור על טחורים מביך ביותר. בקרב נשים נמצא, כי למעלה מ-7% מהן סובלות מדליפת שתן שאינה מטופלת, על אף שמפריעה להן מאוד בחיי היום יום (60% מעידות כי הדליפה מפריעה להן במידה בינונית עד רבה מאוד).

  דר’ אריה ליסק, סגן מנהל מח’ נשים בביה"ח כרמל: "רוב הנשים הסובלות מדליפת שתן, תופעה רפואית מאוד נפוצה, מתביישות או מכחישות אותה ולא פונות לרופאים לקבל טיפול מלא. למעשה ממחקרים בעולם ובארץ עולה, כי אחת משלוש נשים תסבול במשך חייה מהבעיה. היא לא חולפת אם לא מטפלים, אלא מחמירה ומפריעה לאיכות החיים, כי כל פעילות מלווה בחשש מפני הדליפה".

  12.2% – לא בטוח שהרופא שלי מבין בזה
  כשנשאלו מדוע הם אינם מדברים עם הרופא על הבעיות הללו? השיבו 54%, כי הם מקווים שהבעיה תחלוף מאליה. כ-12.2% השיבו כי אינם בטוחים שהרופא שלהם מבין בזה.

  במטרה להסיר את מעטה החשאיות מעל הבעיות הסודיות יקיים בית החולים כרמל, השותף ליוזמה, מפגש מידע ביום ה’, ה-10.6.10 בשעה 09:00 לנשים שגילן למעלה מ-40. גיניקולוגים
  ואורו–גיניקולוגים, מומחים לבעיות נשיות סודיות, ירצו בפני נשים על מצוקות רגשיות, דליפות שתן ובעיות בחיי המין. לנשים יינתן אבחון ראשוני והן תופנינה להמשך בירור, על פי בעיותיהן הרפואיות. במידת האפשר הדבר ייעשה ללא תשלום.
  נשים מוזמנות להבטיח מקומן במפגש המידע באמצעות מרכז מידע טלפוני ארצי שמספרו :
  כוכבית 2711, וכן על ידי אתר האינטרנט "נשי אישי" http://www.nashy.co.il" onclick="window.open(this.href);return false; (שיפעלו מה-27.5.10).

  • מצורף נספח: הבושה ותוצאותיה – דליפת שתן בישראל

  הבושה ותוצאותיה – דליפת שתן בישראל

  בישראל סובלת אחת משלוש נשים מדליפת שתן. מצב רפואי זה, השכיח כמעט כמו אובדן נוזלים בקיץ, עטוף במעטה חשאיות משום המבוכה והבושה הרבה שחשות נשים הסובלות ממנו. לגמרי בטעות נחשבת תופעה נפוצה זו לבעיה טבעית שמקורה בהתבגרות. האמת היא שצעירות ומבוגרות כאחת סובלות ממנה. דליפת שתן גורמת להרעה בחייהן של נשים על בסיס יום יומי. הן אינן יכולות לצאת לסידורים או לבלות, לעסוק בספורט, לעשות סקס, או להתלבש בלי לחשוש מהפעם הבאה שהן ידלפו, או לחשב את המרחק בינן לבין השירותים הקרובים. עם זאת, נשים נוטות לדחות את הטיפול בבעיה ופתרונה בממוצע
  כ–5-7 שנים (נתון זה מבוסס במחקרים). ההסבר לכך אינו נעוץ במורכבות הטיפול, אלא בתקווה, שנשים מטפחות, שבעייתן המבישה תיפתר מאליה. כמובן שהבעיה לא חולפת, כבמטה קסם, אלא מחמירה והופכת לטורדנית ומעיקה יותר. פתרונה, מאידך, פשוט מה גם שתחום זה ידע בעשור האחרון התקדמות אדירה. פתרונות פשוטים ומהירים, שפותחו מאפשרים לרופאים להציע לנשים להשיב לעצמן את השליטה בחייהן.
  את הגורמים לאי שליטה במתן שתן ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות : דליפת שתן במאמץ, המוגדרת כדליפת שתן לא רצונית. דליפה זו מתרחשת כאשר האישה עושה פעולה שיוצרת לחץ תוך בטני מוגבר למשל: שיעול, עיטוש, נשיאת משקל כבד, או פעילות גופנית. הבעיה נובעת, בדרך כלל, מפגיעה בתמיכה בכיס השתן ובשופכה. הקבוצה השנייה היא דליפה בדחיפות שמקורה בפעילות יתר של כיס השתן. אישה הסובלת מבעיה זו תחוש צורך בלתי נשלט לתת שתן ולא תוכל להתאפק.
  "ארגון הבריאות העולמי הגדיר את בעיית דליפת השתן כאחד הנושאים הרפואיים האחרונים שיש עליהם טאבו". "אני לא יודעת להסביר למה במקום לטפל בבעיה מיד כשהיא התחילה סבלתי כל כך הרבה שנים", הוא משפט שאורו–גיניקולוגים מרבים לשמוע מנשים שבעייתן טופלה בהצלחה.

  בתמונה- ד"ר אריה ליסק סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות בית החולים כרמל

  צילום אלי דדון

  מרכז רפואי כרמל- ליידי דיוויס הוא אחד מ-14 בית החולים של ה’כללית’ בכל רחבי הארץ.
  ‘כללית’ הינה ארגון הבריאות המוביל בישראל והשני בגודלו בעולם, המשרתת כ-4 מיליון לקוחות
  (54% מכלל הציבור בישראל) ב-1,300 מרפאות ומאות מכונים הפרוסים ברחבי הארץ.
  אתר האינטרנט (http://www.clalit.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;) ומוקד השירות הטלפוני 2700 * עומדים לרשות הציבור 24 שעות ביממה למתן מענה לנושאים בריאותיים ולמידע כללי.

 25. מרכז רפואי כרמל אמר/ה

  כמו אויר לנשימה
  הניתוח הפלסטי קוסמטי באף הסתבך והחולה כמעט נחנקה. בבית החולים כרמל החזירו לה את הנשימה

  גם בגיל 33 ואחרי שלושה ילדים אוסנת לא ויתרה על החלום שלה לניתוח קוסמטי באף. היא רק לא חלמה שניתוח אף פשוט יסבך ויסכן אותה כל כך.
  בניתוח מורכב בבית החולים כרמל בנו לה מחדש את האף כדי שתוכל לחזור ולנשום.

  " תמיד הייתי אישה בריאה ולא סבלתי אף פעם מכלום ", מספרת אוסנת מלכה מיוקנעם
  כשהיא מתאוששת בחדר הטיפולים בבית החולים כרמל.
  " אחרי הרבה לבטים החלטתי כמו הרבה נשים ללכת סוף סוף ולעבור ניתוח פלסטי באף
  כדי שיהיה לי אף פשוט יותר יפה " מספרת אוסנת.

  את הבחירה של המנתח הפרטי עשתה אוסנת בהמלצת קרובת מישפחה שעברה אצל המנתח ניתוח קוסמטי להגדלת החזה, " חשבתי שאם הוא יודע לנתח חזה, הוא בטח ינתח לי את האף כמו שצריך
  כך הוא גם הבטיח לי, אומרת אוסנת ופה היתה לי הטעות ".

  אוסנת עברה את הניתוח הפרטי אצל המנתח הפלסטי ומיד לאחר הניתוח החלה להרגיש שמשהו לא טוב קורה איתה.
  " הרגשתי שאני נחנקת, האויר פשוט לא נכנס לי דרך האף,והרגשתי כמו שחונקים אותי עם חבל על הצוואר " מספרת אוסנת.
  " עם הזמן הניתוח החל מסתבך יותר יותר, ובגלל שלא נשמתי לא הצלחתי להרדם בלילות, חוש הטעם שלי נעלם ולא הרגשתי טעם בשום דבר שאכלתי, התקשתי בדיבור והתחלתי לאבד את היציבות וליפול פתאום מחוסר שיווי משקל ".
  בצר לה פנתה אוסנת למנתח הפרטי שוב ושוב וללא תוצאות, המנתח התעלם.

  לאחר מספר פעמים בהם נפלה אוסנת ונחבלה כתוצאה מאי שיווי משקל היא החליטה לנסות את מזלה אצל מומחים ורופאים אחרים שינסו לעזור לה.
  " פניתי לאין סוף רופאים ומומחים אומרת אוסנת ואף מומחה לא רצה לטפל בי, הייתי אצל הרופאים הכי טובים בתל אביב ובירושלים אבל כולם אמרו לי שהם לא מוכנים לגעת בשום פאשלה שעשה רופא אחר כדי לא הם יסתבכו במקומו,כבר לא ידעתי מה לעשות ".

  כשהרגישה אוסנת את החבל הולך ומתהדק והיא לא מצליחה לנשום, היא ניסתה את המוצא האחרון ופנתה למחלקת אף אוזן וגרון בבית החולים כרמל שם הסכים לבדוק אותה ד"ר אייל סלע מנתח בכיר במחלקת אאג בבית החולים כרמל.
  " כשראיתי את מה שקורה בתוך האף של אוסנת הייתי מזועזע אומר ד"ר סלע
  כל העצמות הפנימיות היו שבורות והיא פשוט לא יכולה לנשום גם אם היא מאוד רצתה, המרחק ומהמצב שבו היא הייתה ועד לחנק וסכנת חיים היה קצר "

  למרות כל הסיכונים ובאישור מנהלת המחלקה ד"ר אילנה דואק לקח ד"ר אייל את אילנה וניתח אותה בבית החולים כרמל, ואילנה חזרה לחיים.

  " אני פשוט לא מאמינה אומרת בהתרגשות אוסנת כשהיא אוחזת בחוזקה בידו של ד"ר אייל
  אף רופא לא הסכים לגעת בי ופה בבית החולים כרמל ד"ר אייל החזיר לי את הנשימה ואת החיים
  אני סוף סוף יכולה לנשום כמו בן אדם נורמלי, כאבי הראש והסחרחורות שהיו לי נעלמו.

  יש לי טעם לחיים וזאת לא בדיחה, אני פשוט מרגישה טעמים של אוכל שכבר שכחתי מזה טעם
  העייפות נעלמה כי אני יכולה לישון בצורה נורמלית בלילה,סוף סוף חזרתי לחיים " .

  ד"ר אייל מעדכן כי בשלב ראשון עבדו בחדר הניתוח על פתרון הבעיה הרפואית כדי לאפשר לאוסנת לנשום. " נכנסנו דרך פתחי האף כדי לא ליצור עוד צלקות חיצוניות ופתחנו בעדינות את המעברים הסתומים , אומר ד"ר סלע, לאחר מכן יישרתי את מחיצת האף שהייתה שבורה והכנסתי שתלי סחוס חדשים שהוצאו ממחיצת האף לתוך גשר האף ובנינו ותיקנו מחדש את העיוות שנוצר.
  אני שמח שעזרנו לאוסנת לנשום בחזרה כמו שצריך זה הרי הצורך הבסיסי של כל אדם.

  ד"ר אייל סלע מעדכן כי המקרה של אוסנת איננו היחידי בתקופה האחרונה
  " ישנה עליה גדולה לאחרונה בניתוחי אף אסטטים במיוחד לקראת חופשת הקיץ שמסתבכים ומגיעים אלנו לחדר ניתוח לתיקון. לא תמיד לצערי אפשר להציל את המצב כמו שהצלחנו במקרה של אוסנת ".

  "חשוב שאנשים שרוצים לעבור ניתוח קוסמטי באף יבדקו היטב את המנתח וילכו קודם לרופא אף אוזן וגרון שיבדוק רפואית האם קיימות בעיות נשימה אומר ד"ר סלע , האם יש עיבוי בקונכיות האף ,האם יש סטיה במחיצת האף והאם המטופל כשיר בכלל לעבור ניתוח קוסמטי.
  חבל לבוא לתקן אחרי הניתוח אומר ד"ר סלע, לא תמיד אפשר לתקן וזה יכול להיות מאוד מסוכן ".

  בתמונות:
  ד"ר אייל סלע ואוסנת מלכה לאחר הניתוח בבית החולים כרמל

  צילום אלי דדון

 26. רמבʹʹם אמר/ה

  למיון רמב"ם הגיעו בהפרש של שבוע שני ילדים שסבלו מסתימת מעיים עקב בליעה מוגברת של גרעיני אבטיח. הבן האשים את ההפסד של גרמניה לסרביה, הבת טענה שהיא לא זוכרת איפה היא אכלה את הגרעינים. למנהל המיון יש בושרה התחתונה עצה אחת: לפצח את הגרעינים לפני שבולעים…..

  ד"ר איתי שביט, מנהל חדר המיון בבית החולים לילדים מאייר ברמב"ם לא ישכח את המונדיאל הנוכחי עוד הרבה זמן: בהפרש של שבוע הוא נדרש לטפל בשני ילדים – בן שבע ובת תשע שבלעו כמויות אדירות של גרעיני אבטיח והדבר גרם להם לסתימת מעיים קשה.
  "המקרה הראשון היה לפני שבוע, יום אחרי המשחק בין גרמניה לסרביה, הוזעקתי לחדר המיון לטפל בילד שהגיע עם עצירות קשה. התברר שהוא אכל קרוב לקילו שלם של גרעיני אבטיח, אבל מרוב מתח במשחק , הוא שכח לפצח ובלע את הגרעינים כמו שהם. הדבר גרם לתופעה שנקראת ‘אבני צואה’ – גושים קשים של גרעינים לא מעוכלים שגורמים לסתימה כואבת ואין ברירה אלא להרדים את הסובלים מכך כדי לנקות את המעי". היום, לא האמין ד"ר שביט כשנקרא שוב לטפל בבעיה זהה – ילדה בת תשע שגם היא אכלה קרוב לקילוגרם של גרעיני אבטיח בלי לפצח אותם. "הילדה לא זכרה מתי בדיוק אכלה את הגרעינים, ואם זה היה בדרך מבית ספר או מול משחק טלביזיה. לדעתי היא התביישה לספר, אבל התוצאה הייתה זהה – סתימה כואבת של המעיים וצורך בהרדמה. לכן, חד משמעית – צריך להדריך ילדים שלא לבלוע בשלמותם גרעיני אבטיח".

  בצילום: ד"ר שביט בפעולה. לחולה אין קשר לידיעה.

 27. רמבʹʹם אמר/ה

  תפוס ת’קריש
  צנתור מוחי שבוצע לאחרונה ברמב"ם הציל את תושבת עתלית מנכות קשה. הודות למערך טיפול ייחודי בשבץ מוחי הקיים בביה"ח, בתוך ארבע שעות מרגע תחילת האירוע, התחדשה אספקת הדם למוחה של החולה שכבר שוחררה לביתה

  בשבץ מוחי, הזמן הוא שחקן ראשי. אורלי מלכה, בת 45 מעתלית, ניצלה בשבוע שעבר (יום ו’) מנכות קשה, הודות להגעתה לקריה הרפואית רמב"ם במהירות לאחר שחוותה תסמינים של אוטם מוחי. מלכה חזרה מקניות לביתה, אז החלה לחוש ברע. "שמעתי אותה נושמת בכבדות והבנתי שמשהו לא בסדר", משחזר שלמה מלכה, בעלה, "ניסיתי להשכיב אותה ואז היא נפלה. הזעקנו אמבולנס והתפננו לרמב"ם מיד. היא עוד הספיקה לומר שהיא חושבת שהיא עוברת שבץ מוחי". מלכה הגיע למיון ברמב"ם תוך חצי שעה, שם אובחנה ע"י "אח מתאם שבץ", שירות יחיד מסוגו בארץ שמטרתו לאבחן מקרי שבץ מוחי המגיעים למיון ברמב"ם בזמן. בתוך מחצית השעה מרגע הגעתה לרמב"ם, עברה מלכה את בדיקות ההדמיה שהראו בבירור כי היא סובלת מחסימה מלאה בעורק הצוואר השמאלי שעולה למוח, כתוצאה מקריש דם. ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירורדיולוגיה פולשנית, אחד מארבעת מצנתרי המוח בארץ (והיחיד בצפון), צנתר את החולה ושלף את קריש הדם מהעורק החסום בתהליך מורכב ועדין של צנתור מוח. ארבע שעות לאחר שהחלה מלכה לחוש ברע, הסתיים הצנתור הטיפולי בהצלחה וחודשה זרימת דם תקינה למוחה. "הערנו אותה והיא הראתה פעילות מוחית תקינה", אומר ד"ר אמסלם, "אילולא היא היתה מגיעה בזמן ההשלכות היו יכולות להיות קשות ובלתי הפיכות. האוטם סיכן את ההמיספרה השמאלית במוחה של אורלי שאחראית לתפקוד החלק הימני של הגוף, ההבנה והדיבור. המקרה הזה הוא עדות נוספת לכך שההגעה בזמן לבית החולים במקרים האלה מצילה חיים".
  "זה ממש נס משמיים", אומר שלמה מלכה, "עוד לפני שהגענו לבית החולים אשתי כבר החלה לפתח שיתוק שבגללו היא נפלה ואף שברה את רגלה. ההגעה בזמן לביה"ח פשוט הצילה אותה".
  שלושה ימים לאחר שנותחה בראשה, עברה מלכה ניתוח נוסף לתיקון הסתיידות העורקים ממנה סבלה ואתמול, יום ד’, ה-23.6.10, היא שוחררה לביתה כשהיא חשה בטוב.
  רקע: מהו שבץ מוחי?
  כל 35 דקות מתרחש אירוע מוחי בישראל. כ- 15,000 אנשים לוקים מידי שנה בשבץ מוחי ומצטרפים לסטטיסטיקת המחלה שהפכה לגורם התמותה השלישי בארץ ובעולם. נתונים אלו דומים במספרם למספר הלוקים בהתקפי לב, אולם השלכות האירוע המוחי על בריאותו של החולה ושיקומו קשים יותר ונמשכים זמן רב יותר.
  הזמן שחולף הוא גורם מכריע בטיפול בשבץ המוחי ובמקרים רבים הוא ההבדל בין חיים ומוות. בבתי חולים רבים ניתן לקבל טיפול באמצעות הזרקת חומר ממיס קרישים לוריד, עד שלוש שעות מתחילתו של האירוע המוחי. צנתור מוח הוא האפשרות היחידה להרחיב את חלון הטיפול בשבץ מוחי איסכמי משלוש שעות לשמונה שעות. הטיפול זמין רק בארבעה המרכזים הרפואיים הגדולים בישראל, ביניהם רמב"ם, היחיד בצפון.
  85% ממקרי השבץ המוחי הם "איסכמים" (אוטם) והיתר הם "המורגים" (שבץ דימומי). שבץ איסכמי נגרם כתוצאה מחסימת זרימת הדם על ידי קריש דם (תסחיף או תהליך מקומי). שבץ המורגי מתרחש כשישנו קרע בכלי דם ודליפה של דם לאזורי המוח שמסביב. שני סוגי השבץ גורמים למחסור בחמצן במוח ולתחילתו של תהליך מוות ברקמת המוח. מבחינה קלינית תהליך זה מקבל ביטוי בהופעת סימנים נוירולוגיים כמו דיבור לא ברור , אי יכולת לדבר, שיתוק בגפיים ואף איבוד הכרה.
  בתמונה: אורלי מלכה וד"ר אמסלם, אתמול ברמב"ם

  צילום: יח"צ

 28. רמבʹʹם אמר/ה

  לראשונה בישראל
  ברמב"ם בוצעה השתלת קוצב לב היחיד מסוגו שמאפשר לנבדק לעבור בדיקת MRI מלאה, בלי חשש לפגיעה במכשיר הקוצב

  בדיקת MRI היא בדיקה חיונית, אך עד כה, מושתלי קוצב לב לא יכלו לבצע בדיקת הדמייה מלאה מחשש לבריאותם. פיתוח חדשני של חברת מדטרוניק הצליח לפתור את הבעיה עבור מיליוני חולי לב בכל העולם

  בשורה למושתלי קוצבי הלב: השבוע בוצע בקריה הרפואית רמב"ם ניתוח ראשון מסוגו בישראל-השתלת קוצב לב המאפשר בדיקת תהודה מגנטית ((MRI מלאה בכל חלקי הגוף. קוצב ה- Advisa MRI, פיתוח של חברת מדטרוניק, הוא הדור החדש של קוצבי ה"שור-סקאן" (SureScan), המתוכננים ומותאמים לעמידות לבדיקות MRI.
  מדובר בקוצב מתקדם שמאפשר לחולי לב, בהם הוא הושתל לעבור את בדיקת ה-MRI המלאה, אותה לא יכלו לבצע קודם לכן בשל חשש שהשדה המגנטי במכשיר ה MRI ישתק את הקוצב.

  בדיקת ה-MRI הינה בדיקה שגרתית, המשמשת להדמיית פנים הגוף ללא שימוש בקרני רנטגן במסגרת בדיקות להערכת מחלות, אבחון רפואי ואיתור מחלות. דוגמא לשימושים נפוצים ב- MRI: חיפוש גידולים במוח, אבחון של טרשת נפוצה, הדמיית מפרקים, הדמיית פריצת דיסק בעמוד השדרה ועוד. ההערכה היא כי 50-75% מהחולים ברחבי העולם עם התקנים לבביים מושתלים, יזדקקו גם לבדיקת MRIבמהלך חייהם. בדיקה שעד כה היו מנועים לעבור.

  לדבריו של ד"ר מונדר בולוס, מנהל יחידת אלקטרופיזיולוגיה וקוצבי לב, במחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי רמב"ם, שביצע את הניתוח, מדובר בפריצת דרך רפואית: "השימוש בטכנולוגיה חדשנית הוליד קוצב לב חכם ומשוכלל. הקוצב שהושתל ברמב"ם הוא לטיפול בדופק איטי, המהווה את המסה העיקרית בקוצבים, אך בעתיד הטכניקה תורחב גם לקוצבים נוספים".
  ההשתלה שבוצעה השבוע ברמב"ם היא הראשונה בישראל בקוצב לב עמיד לשדה המגנטי במכשיר, אך יותר מכך – במסגרת "התחרות" בין כמה מרכזים רפואיים מתקדמים שמשתתפים במחקר כלל עולמי של חברת מדטרוניק על תפקוד קוצב לב עמיד לקרינה במהלך פעולת MRI , רמב"ם היה המרכז הרפואי הראשון בעולם שהחל את המחקר באופן מעשי – דבר שזיכה את רמב"ם בברכות חמות ועידוד מחברת מדטרוניק העולמית על תרומתה לקידום הטכנולוגיה הרפואית. המחקר והניתוח שבוצע במסגרתו ברמב"ם נעשים בשת"פ עם היחידה לקרדיולוגיה פולשנית, בראשותו של ד"ר אריאל רוגין ומכון ה- MRI בראשותה של ד"ר דורית גולדשר.

הגיבו כאן לכתבה