החדשות האחרונות על הרחבת התעשייה במפרץ חיפה והמסקנות מהן

בימים האחרונים קרו מספר אירועים חשובים בנושא זיהום האוויר בחיפה:

1. הדיון על הערר נגד בית הזיקוק החדש ב”קרקעות צפון” הסתיים ללא החלטה.

2. הדיון על הערר נגד הרחבת בז”ן נידחה ל 8.7.2015.

3. החלו העבודות לבניית הנמל שמיועד לייצא את תוצרי 2 התכניות המוזכרות לעיל.

4. התברר מעבר לכל ספק שלא מתכוונים להעביר את המיכלים לקרקעות צפון: נציגי העירייה אמרו שאין מימון להעברת מיכלים נציג תש”ן אמר שיש לו התחייבות להעביר את הקרקע למי שהמדינה תגיד ונציגי העיריה אמרו שצינור הקונדנסאטים כבר מונח.

5.התברר שמימוש התכניות יהווה אסון לחיפה והסביבה. אם עכשיו יש בנפת חיפה 4,100 טון voc בשנה רק התכנית קרקעות צפון תגדיל את זה ל 956,111 טון בשנה.

6. התברר שהתכנית תהיה אסון גם במובן הכלכלי: כבר עכשיו 42% מהאוכלוסיה לא רוצים לקנות דירה בחיפה בגלל הזיהום. אפשר לתאר מה יקרה אם התכנית תאושר.

7. מתברר יותר ויותר שהתכניות לא יביאו את הרווח שציפו מהן. כאשר הן תוכננו חשבו שמשק הגז יגדל כי המתכננים ידעו את כוחה של התנועה הירוקה והגז נחשב אז ליותר ירוק מנפט. ואולם מאז התברר שהגז לא יותר טוב גם במובן הזיהום (ראו מה שכתוב לעיל ואתם יכולים לישאול על זה עוד את אלה נווה) וגם במובן האקלים-להוכחות מספיק להקליד במנוע החיפוש Natural gas Climate change ו natural gas leaks climate change. מה שאומר שמשק הגז כניראה לא יגדל אלה יצתמצם והתכניות כניראה לא יביאו את הרווח שבישבילו הן תוכננו.

70.jpgאם מישהו רוצה פיתוח כלכלי בצפון, הדבר הטוב ביותר שהוא יכול לעשות זה לעצור את הבולדוזרים שהורסים את חופי הקריות בשביל נמל הדלקים. כל עוד הם ממשיכים, תושבי חיפה יודעים שהממשלה רוצה לממש את התכניות שיהרסו את המפרץ ואף משקיע נורמלי לא ישקיע כסף באיזור שהולך להפוך לאיזור אסון אקולוגי, שהאוכלוסיה הולכת לברוח ממנו.

הגיבו כאן לכתבה