חיפה מסוכנת להולכי רגל • מדורגת רביעית ברמת המסוכנות בישראל

סכנה להולכי רגל (צילום: אור ירוק)

חיפה היא העיר הרביעית במסוכנות להולכי הרגל

בחיפה נפגעו 551 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות – 1.94 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף תושבים.

הסקר שהתקיים בחי פה – “מה כואב לחיפאים” – העלה גם הוא כי מצב התשתיות והכבישים בעיר הוא הדבר שמטריד ביותר את החיפאים, מצ”ב קישור לסקר:

ניתוח נתוני היפגעות הולכי הרגל נעשה על פני שלוש השנים 2017-2019 לכל 1,000 תושבים בכל עיר מעל 50 אלף תושבים בישראל.

העיר המדורגת ראשונה בהיפגעות הולכי רגל – היא תל אביב-יפו, בתחומיה נפגעו 1,183 הולכי רגל בשלוש השנים האחרונות – 2.62 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף תושבים.
בת ים נמצאת במקום השני עם 307 הולכי רגל נפגעים בשלוש השנים האחרונות – 2.38 הולכי רגל נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף תושבים.
עפולה במקום השלישי המפוקפק עם 107 הולכי רגל שנפגעו בשלוש השנים האחרונות – 2.06 הולכי רגל נפגעים לכל אלף תושבים.
חיפה במקום הרביעי עם 551 הולכי רגל נפגעים בשלוש השנים האחרונות – 1.94 הולכי רגל נפגעים לכל אלף תושבים.
פתח תקווה סוגרת את החמישייה הראשונה והלא מכובדת עם 451 הולכי רגל נפגעים בשלוש השנים האחרונות – 1.84 הולכי רגל נפגעים לכל אלף תושבים.

סכנה להולכי רגל (צילום: אור ירוק)
סכנה להולכי רגל (צילום: אור ירוק)

הערה חשובה: תל אביב-יפו מרכזת אליה בכל יום, הרבה בני אדם שמגיעים אליה, אך אינם מתגוררים בה, לכן מספר הולכי הרגל בה גבוה בהשוואה לערים האחרות.

ארז קיטה מנכ”ל עמותת אור ירוק:

הקורונה משנה סדר עולם ויותר מדינות מעודדות אנשים ללכת ברגל. זה בריא, זה חסכוני וזה גם תורם לצמצום תאונות הדרכים. בישראל לא רק שלא מתחשבים בהולכי הרגל, אלא מסוכן ללכת ברגל. רוב הולכי הרגל נפגעים בתחום העירוני וזירת ההיפגעות מראה גם כי מעבר החציה הוא המקום שבו נפגעים הכי הרבה הולכי רגל בזמן חציית הכביש.

קיטה מוסיף: “במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים ללחוץ על ראשי הערים למפות את הרחובות האדומים והמסוכנים להולכי הרגל, לשפר בהם את התשתית כך שתגן על הולכי הרגל. במקביל, יש להגביר את האכיפה והנראות המשטרתית באותם רחובות מרובי נפגעים. שיפור תשתיות עירוניות על ידי ריסון ומיתון תנועה, נוכחות משטרתית גבוהה יותר והגברת ההסברה בקרב הולכי הרגל והנהגים יובילו לצמצום היפגעותם של הולכי רגל ולמעשה יכולים לעשות את הבדל בין חיים ומוות. הכי קל תמיד להאשים את הגורם האנושי אבל התוצאות מראות שהאסטרטגיה הזאת נכשלה. הגיע הזמן שהמדינה תפסיק להאשים את הולכי הרגל, תתחיל לקחת אחריות ולהתאים את התשתית גם עבורם”. 

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
סכנה להולכי רגל (צילום: אור ירוק)
סכנה להולכי רגל (צילום: אור ירוק)

היפגעות הולכי רגל בתאונות דרכים – רשימת הערים (חלקית, בטבלה המלאה – 24 ערים)

הסיבה המרכזית למותם של הולכי הרגל בתאונות דרכים – אי מתן זכות קדימה על ידי הנהג

מנתוני משטרת ישראל שהגיעו לידי עמותת אור ירוק עולה כי 70% מהולכי הרגל שנפגעו בתאונות דרכים בשנת 2019 נפגעו בשל אי מתן זכות קדימה להולך הרגל. 

על פי הנתונים, רק 10% מהולכי הרגל נפגעו בתאונות דרכים בשל התנהגותם. 3% מהולכי הרגל נפגעו בעת נסיעה לאחור של הרכב, 3% נפגעו בשל אי ציות לרמזור, 1% בשל מהירות מופרזת והשאר בשל סיבות אחרות. 

מעבר לנפגעים – תאונות הולכי הרגל גם עולות למדינה כסף רב

על פי נתונים שהגיעו לידי עמותת אור ירוק, בכל שנה מסתכם הנזק הכלכלי למדינה מתאונות דרכים שבהם מעורבים הולכי רגל ב-2.4 מיליארד שקלים, כל תאונה שבה נפגע הולך רגל עולה למדינה 277 אלף שקלים בממוצע.

והפתרון? פשוט, זול ומציל חיים – פס האטה מפחית את תאונות הדרכים ב-40% באותו מקום בו הוא מותקן. 

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  חיפה לא מסוכנת להולכי רגל. שבוע טוב

 2. יעלה אמר/ה

  ה”הערה החשובה” היא קצת מוזרה. גם לחיפה, בהיותה העיר הכי גדולה בצפון הארץ, מגיעים כל יום הרבה אנשים שאינם תושביה. ולא בלתי סביר שבין הנפגעים בשאר הערים יש גם כאלה שאינם תושביהן.

 3. אייל אמר/ה

  חלק גדול מאי מתן זכות קדימה להולכי רגל בחיפה אלו מחדלים קשים הגובלים בפשעים של ממש שביצעה יפה נוף.
  למשל הולכי רגל שנהרגו ברחוב אבן גבירול שם יפה נוף יצרה תנאים של כביש ראשי בלב שכונת מגורים ורק אחרי מחאה ענקית הדבר מעט השתנה. כנ”ל המטרונית רציפים באמצע הכבישים קטלו מאות הולכי רגל בצירי התנועה הכי סואנים
  בדרך אל הרציפים האלו, לו הנת”צים היו בנתיב ימין היינו חוסכים המון חיי אדם ופצועים קשה. דוגמה שלישית היא מקרים בתל אביב ובחיפה של רמזור פניה ימינה שהופך ירוק יחד עם רמזור הולכי הרגל.. דבר מטופש לחלוטין. למשל בפנייה מרחוב הנביאים לרחוב הרצל. מה יותר מסוכן מזה?? תופעה רביעית חוסר אכיפה בעירייה של רכבים בשכונות מגורים וצירים ראשיים שחוסמים מדרכות והולכי רגל נאלצים לרדת לכבישים ונפגעים.
  מהנדסי התחבורה רוצים בטוב ומאמינים שהם מבינים… אבל גורמים נזק עצום ויחד עם חוסר האכיפה ותמא 38 שיוצרת מפגעים של חניה על מדרכות – מסביר למה יש עלייה דרמטית בקטל הולכי רגל

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו