חיסון הקורונה • מה אומרים מנהלי מערכות הבריאות בחיפה על החיסון?

מבצע בדיקות סרולוגיות לקראת חיסוני קורונה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב"ם)

רגע לפני שמבצע החיסונים יוצא לדרך, מנהלי מערכות הבריאות בחיפה מביעים את עמדתם בנושא

מידע רב, בין אם אמין ובין אם לא, מופץ בשבועות האחרונים בנושא החיסון החדש לקורונה. חששות רבים עולים בקרב האוכלוסייה בארץ, עד כי לצד אלה שמצפים בקוצר רוח לקבל את החיסון כמה שיותר מהר, ישנם גם אלה שנרתעים מאוד ומבחינתם, אפילו לא שוקלים להתחסן.

לקראת מבצע החיסונים שייצא לדרך בשבוע הבא, שאלנו את מנהלי מערכות הבריאות בחיפה – מנהל בית החולים רמב”ם, מנהל בית החולים הכרמל, ומנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי – מה יש להם לומר לקוראי חי פה בנושא הבוער הזה.

ד”ר מיקי הלברטל מנהל בית חולים רמב”ם (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

מנהל בית החולים רמב”ם בחיפה, ד”ר מיקי הלברטל:

הגעת חיסוני הקורונה מהווה אבן דרך מרכזית בהתמודדות עם המגפה. משרד הבריאות עומד לצאת במבצע חיסון מהיר ומקיף ולחסן מיליוני אנשים, על מנת למנוע תחלואה ולהחזיר את חיינו לשגרה, ואנו, הצוותים הרפואיים, נהיה הלפיד ההולך בראש המחנה.


רונן נודלמן (צילום: דוברות כללית)
רונן נודלמן (צילום: דוברות כללית)

החיסון הוא באמת אור בקצה המנהרה החשוכה

רונן נודלמן, מנהל כללית – מחוז חיפה וגליל מערבי:
אני מאמין בחשיבות הרבה של החיסון, שהוא באמת אור בקצה המנהרה החשוכה. אישית, אדאג להתחסן בין הראשונים, וכמובן שאעודד את בני משפחתי להתחסן. זו העמדה של כלל חברי לצוות בכללית, בהם רופאים בכירים, לאחר שלמדו היטב את דיווחי פייזר וה-FDA.

כמי שליווינו כבר למעלה מ 20 אלף חולי קורונה בקהילה רק במחוז חיפה וגליל מערבי, אנו מכירים היטב את המחלה הלא פשוטה הזו, שפוגעת גם בלא מעט צעירים. לא רק שאנשים שחלו במחלה קלה מתדרדרים לפתע באופן בלתי צפוי, אלא שאנו פוגשים בתופעות קשות שמופיעות לאחר שהחולה החלים לכאורה ונמשכות חודשים רבים גם לאחר ההחלמה. לכן גם היינו הראשונים להקים מחלקת פוסט קורונה בקהילה. המסקנה היא שכאשר שמים על כף המאזניים מחלה קשה ומסוכנת, שמשבשת את חיי כולנו, לעומת חיסון שנבדק היטב ויש לו תופעות לוואי קלות, בחלק מהמקרים, כמו לכל חיסון ותרופה, אין בכלל התלבטות – הבחירה שלי היא בחיסון, חד משמעית. אגב, כל טיפול או חיסון חדש מעורר התנגדות. כמה מאתנו יחששו היום לקבל חיסון טטנוס? מחלה שבעבר קטלה רבים וכשהחל החיסון רבים נרתעו – והיום זה נחשב טריוויאלי לקבל אותו.

בהיותנו קופת החולים הגדולה בארץ והמחוז הגדול ביותר בה, עם שאיפה לחסן כ-550 אלף מבוטחי כללית מכלל 770 אלף המבוטחים שלנו רק במחוז חיפה וגליל מערבי, מדובר בהיערכות לוגיסטית מורכבת. לנו, בכללית יש ניסיון, ידע ותשתיות כדי להתמודד עם האתגר. אנו נערכים למבצע מקיף, כשהיתרון שלנו בכללית, הוא היותנו פרושים בכל ישוב ושכונה. אנו מקווים שמשרד הבריאות ימצא דרך לפצל את המארזים של 1000 החיסונים. במקרה זה, יפעלו למעלה מ-70 אתרי חיסון במרפאות ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, ובנוסף נפעיל מוקדים במהלך שעות רבות בכל יום, למשך כל המבצע, כולל סופי שבוע, כמו במרכזים הרפואיים לין, זבולון ועוד. בדרך זו, המטופלים שלנו יוכלו לקבל חיסון על ידי צוות שמוכר להם, בסמוך לביתם.

אנו ערוכים בהתאם לתרחישים האפשריים וכן יש לנו תכניות מגירה להרחבה, בהתאם להיענות הציבור. צוות האחיות שלנו מיומן במתן חיסונים ונערכו תדריכים מותאמים לחיסון הקורונה. כמו כן, אנו מתגברים את הצוותים בעוד עשרות אחיות וצוותים רפואיים, כי אנחנו ממשיכים במקביל לתת את מלוא השירות במרפאות. כמו כן, חשוב להזכיר שמבצע חיסוני השפעת ממשיך להתבצע. מי שטרם חוסן, מוזמן למהר ולהתחסן בשל הסכנה בתחלואה בשתי המחלות. כמו כן, רק בחלוף שבועיים מקבלת חיסון שפעת, ניתן לקבל את חיסון הקורונה. חשוב גם לזכור שילדים עד גיל 16 אינם מקבלים בשלב זה חיסון קורונה ומומלץ לחסנם נגד שפעת, כדי שלפחות יהיו מחוסנים מפניה, מה עוד שיש חיסון שפעת ידידותי בתרסיס, ללא זריקה. אז הזדרזו להגיע ולהתחסן נגד שפעת רגע לפני שחיסון הקורונה מתחיל.

דר' אבי גולדברג, מנהל בית חולים כרמל (צילום: דדון)
דר’ אבי גולדברג, מנהל בית חולים כרמל (צילום: אלי דדון)

מנהל בית החולים כרמל ד”ר אבי גולדברג:

גם אנחנו בכרמל נערכים לקבלת החיסונים ולחיסון של כל הצוותים. ברגעים אלו כולנו במאמץ הסברתי ותודעתי ובבניית תוכניות עבודה מהירות ומדויקות לחלוקת החיסונים בצורה מסודרת לכל עובדי בית החולים.

קורונה – כל הכתבות

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. דני אמר/ה

  אף אחד לא משדר אמינות
  נישמע כאילו שהם חייבים לאומר את זה

 2. אביבה אראל אמר/ה

  לא מחכה לחיסון עדר,
  לא מחכה “שקודם הם יתחסנו”…..
  בשניה שיקראו אתייצב בקופח’ ואתחסן!!!!!

 3. אריה פאר אמר/ה

  מתי ואיך יחוסנו אנשים מבוגרים החולים באלצהמר ורתומים למיטתם ?

 4. דורשת פתרונות אמר/ה

  ראינו כבר בתקופת חיסוני השפעת את ערכן של ההבטחות של קופח הכללית. כאוס ומחסור בחיסונים באו במקום דירוג סיכון ומסרונים לזימון. הם טובים בשיווק, אך לא בניהול ולא בתקשורת. מה יהיה הפעם, מר רונן נודלמן?

 5. אלי אמר/ה

  הכל נשמע כמו פרסומת למוצר באיכות נמוכה. לדעתי חיסון לא בטוח עדיין. לוקח הרבה שנים לאשר תרופה וכאן מאשרים חיסון המוני תוך כמה חודשים – לגמרי לא אמין. לסכן ציבור רחב וגם להכריח אנשים לעשות חיסון זה אסור.

 6. אריה פאר אמר/ה

  איך יתכן שאין פתרון לקבלת החיסון למי שמרותק למיטה בביתו ?

 7. אריה פאר אמר/ה

  איך יחוסם אדם הרתוק למיטתו בביתו?

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור בריאות בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו