מוזיאון טיקוטין לאומנות יפנית חוגג 60 בבית הנשיא • ריבלין: "גשר חי של קירבה והבנה בין העמים"

מימין: ראש עיריית חיפה עינת קליש, הנשיא ראובן ריבלין ושגריר יפן בישראל, מר קויצ'י אייבושי (צילום : קובי גדעון/לע"מ)

מוזיאון טיקוטין • אין כמעט דומה לו בעולם כולו

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה הוא מוזיאון ייחודי, המקדם את תרבות ואמנות יפן – ואין כמעט דומים לו בעולם כולו. בשל מגפת הקורונה וסגירה כפויה של כלל המוזיאונים גם בעת הזו, השתבשו לאנשי מוזיאוני חיפה מרבית התוכניות שתוכננו לציון שנת ה-60 למוזיאון טיקוטין, אך אז נענה נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לפנייתו של מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר וקיים בבית הנשיא מפגש מיוחד לציון שנת ה-60 למוזיאון טיקוטין.

במפגש השתתפו שגריר יפן בישראל מר קויצ'י אייבושי וראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם יחד עם נציגות מוזיאון טיקוטין.

ה"קנרקי" שקיבל הנשיא (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
ה"קנרקי" שקיבל הנשיא (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

"קנרקי" – התחלה חדשה

במפגש המרגש העניקה ראש העיר חיפה לנשיא המדינה, תשורה מטעם מוזיאון טיקוטין: מגילת קלף עליה כתוב הביטוי "קנרקי" בעברית וביפנית, ביטוי שמשמעו, "התחלה חדשה אחרי 60 שנה". לנשיא הוענק גם אב טיפוס (פרוטוטייפ) של מה שיהיה אולי ה'מוסקאט' של מוזיאון טיקוטין – מוסקאט היא בובת קמע, בובה מיוחדת הנהוגה במוזיאונים ביפן. צוות מוזיאוני חיפה בחר בצמד דמויות "טיקו" ו"טיני" – המסמלות את דגלי ישראל ויפן. אב הטיפוס של ה'מוסקאט' עוצב במיוחד לכבוד המפגש אצל נשיא המדינה.

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין אמר:

מוזיאון טיקוטין המופלא פותח לנו חלון לנשמתה של תרבות יפן. זהו גשר חי בין ישראל ליפן שטיפח במשך השנים הבנה, וקירבה בין העמים.
מימין: ראש עיריית חיפה עינת קליש, הנשיא ראובן ריבלין ושגריר יפן בישראל, מר קויצ'י אייבושי  (צילום : קובי גדעון/לע"מ)
מימין: ראש עיריית חיפה עינת קליש, הנשיא ראובן ריבלין ושגריר יפן בישראל, מר קויצ'י אייבושי (צילום : קובי גדעון/לע"מ)

שגריר יפן בישראל, מר קויצ'י אייבושי, ציין גם הוא את תרומתו של מוזיאון טיקוטין ליחסי יפן וישראל:

מוזיאון טיקוטין תמיד היה אקטיבי ביצירת תרבות מרתקת שהיוותה חיבור משמעותי בין העמים.

פריטים נדירים ממוזיאון טיקוטין

אוצרת מוזיאון טיקוטין ד"ר אילנה זינגר-בליין, הציגה לנשיא ריבלין מספר פריטים נדירים ממוזיאון טיקוטין שהובאו במיוחד לבית הנשיא. בין השאר הוצגו הדפס יפני מהמאה ה 18 ששימש השראה לצייר ואן גוך, קופסת כתיבה מעוטרת עלים ופרחים, מניפה יפנית מוזהבת מהמאה ה 19 ועוד. במפגש השתתפה גם גב' אילנה טיקוטין דרוקר, בתו של פליקס טיקוטין ז"ל מייסד המוזיאון ומי שהמוזיאון קרוי על שמו.

ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם אמרה:

ב-60 שנותיו, המוזיאון הגיע להישגים מרשימים ואני מאמינה שעוד יתפתח מאד בשנים הקרובות, יחד עם כול אזור הטיילת של חיפה עם אחד הנופים היפים בעולם.
טיקו וטיני אצל הנשיא (צילום: רועי אברהם)
טיקו וטיני אצל הנשיא (צילום: רועי אברהם)

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית נפתח בשנת 1960, וכאמור מציין 60 שנות פעילות. המוזיאון מחזיק באוסף גדול של חפצי אומנות יפניים: חרבות, קרמיקה, טקסטיל מסורתי ויצירות אמנות. ומציג תערוכות אמנות יפנית מסורתית ועכשווית. במהלך שנות קיומו הפך המוזיאון למרכז להפצת תרבות יפן, להבנת תרבות ייחודית זו ולידידות בין שני העמים. בשנת 2000 זכה המוזיאון בפרס המיוחד של קרן יפן, המוענק על ידי קיסר יפן. בשנת 2003 דורג מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית במקום השני אחרי מוזיאון ישראל, על ידי ועדת האיכות של משרד החינוך והתרבות בשל איכות התערוכות והאוספים שבו. בשנת 2009, הוענק למוזיאון אות שר החוץ היפני על התערוכות המתקיימות בו ועל תרומתו לחיזוק הקשרים בין ישראל ליפן.3 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    כל הכבוד לנשיא המדינה,מר ראובן ריבלין, אשר אירח אתמול את ראש העיר עיפה,גברת עינת קליש רותם,את האורחים מחו"ל ואת מנכ"לית מוזיאון טוקין החוגג 60 שנה להייוסדו.גם אני מצטרף למברכים בברכת מזל טוב.

  2. דינה אמר/ה

    ביחסי ציבור קליש – רותם אלופה! יחסי ציבור ריקים מתוכן של עשייה למען תושבי העיר חיפה.

  3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    תיקון טעות: ראש העיר חיפה,ד"ר עינת קליש רותם

לא ניתן להגיב