נחיל מדוזות גדול במיוחד הגיע במפתיע לחופי חיפה

מדוזה בחוף הסטודנטים (צילום - ירון כרמי)

לדבריו של ד”ר דרור אנג’ל, אקולוג ימי מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, מדוזות מגיעות בשגרה גם בחורף, אולם לא בכמויות כאלה.

 

“כל עוד פעילות האדם נמשכת וכוללת בנייה ופיתוח בחופים, דייג לא מבוקר, זיהום הים ועוד, המערכת הימית הופכת להיות יותר ויותר לא מאוזנת”, אמר ד”ר אנג’ל.

נחיל גדול של מדוזות ממין חוטית נודדת, ברובן גדולות (40 – 70 ס”מ) נראה בימים האחרונים מול חופי אכזיב ונהרייה בצפון הארץ. הנחיל שהינו חריג בגודלו לשלב זה של העונה הגיע, ככל הנראה מצפון כתוצאה מזרם צפוני שהוביל את המדוזות לחופינו, אמר ד”ר דרור אנג’ל מומחה לאקולוגיה ימית מהחוג לציוויליזציות ימיות מאוניברסיטת חיפה.
בימים האחרונים הגיעו עוד ועוד דיווחים לאתר “מדוזות” על מדוזות שנצפו באזור הצפוני של חופי הים התיכון הישראליים. המדוזות אשר בחלקן יותר גדולות מהגודל הממוצע מגיעות באופן קבוע לחופי הארץ גם במהלך תקופת החורף אולם הכמות שנצפתה בימים האחרונים בחופי אכזיב היא נדירה. לדבריו של ד”ר אנג’ל ייתכן ואחת הסיבות לכך היא הסערה שפקדה את צפון הארץ בשבוע שעבר.

מדוזה בחוף הסטודנטים (צילום – ירון כרמי)

לדבריו של ד”ר אנג’ל, הגעת הנחיל הגדול הוא נדיר, אם כי לא בטוח שמפתיע, בייחוד תוך מבט אל העתיד. “כל עוד פעילות האדם נמשכת וכוללת בנייה ופיתוח בחופים, דייג לא מבוקר, זיהום הים, פיתוח ופעילות בים עמוק ועוד, המערכת הימית הופכת להיות יותר ויותר לא מאוזנת ולמעשה די שברירית”, לכן, הוא מוסיף, זה לא מפתיע שיש כל כך הרבה תופעות שחורגות מהשגרה, כולל גם הופעה שכיחה של מיני מדוזות שיש להם יכולת השפעה מכרעת על מארג המזון הימי.

סרטן ומדוזה – חוף קריית ים – 01.07.2017. צילום – ירון כרמי

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.