אי של יציבות בים של אי וודאות • בחיפה ממשיכים להתאמן בקראטה גם בימי קורונה

אימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)

רחל שלומי, מאמנת ותיקה בבית הספר לקראטה “סיישין קאן קראטה’ בחיפה, מספרת איך קראטיסטים ממנפים את המשבר לטובת התפתחות אישית וחברתית • קבלו זריקה של השראה

מה עושים כל הקראטיסטים שנמנע מהם להגיע למקום מפגשם הרגיל, הדוג’ו, עם שאר חברי הקבוצה ולהתאמן יחד עם הסנסאי שלהם?

רבים מאתנו חווים קשיים בניהול החיים בזמנים של סגרים והגבלות. אבל חלק מאתנו תופסים זאת כאתגר שמאפשר לנו לצמוח מתוך הקושי אל עבר העתיד!

מכל מקום בעולם | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)
מכל מקום בעולם | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)

שגרה מותאמת קורונה

דווקא בתקופות כאלה של חוסר שגרה ואי וודאות כללית, המקומות הידועים והרגילים הם אלה שנותנים לאדם את תחושת השלווה והרגיעה. בנוסף, כבר הוכח במחקרים רבים, שפעילות גופנית היא אחת הפעולות שגורמות לגוף להפריש הורמוני אושר ולהעלות את מצב הרוח של האדם.

כבר יותר מחצי שנה אנחנו חיים מסגר לסגר ומהגבלות להגבלות. נראה שהשנה הקרובה לא תשנה בהרבה את הנחיות הריחוק החברתי, ולכן אנחנו חייבים לשנות את המציאות, להיות גמישים מחשבתית ולמצוא דרכים חדשות לשגרה מתואמת קורונה.

הניצחון בהגעה לאימון

הניצחון האמיתי של כל חניך קראטה בתקופה זו, טמון בעצם ההגעה לאימון – חיבור ל-ZOOM. שמירת המסגרת בזמן זה מאוד חשובה, ולעיתים אף יותר חשובה מתוכן האימון עצמו.
כל שנה כסדרה מתחילה מתוכנית אימונים שנתית מקיפה, הכוללת מרכיבים שונים מאמנות הקראטה ומאפשרת לתלמידים לפתח בצורה מיטבית את כישוריהם.

תוכנית האימונים השנתית שלנו לא משתנה גם בתקופה מוזרה זאת. לפחות פעמיים בשבוע אנחנו עולים על חליפות הקראטה, מתחברים ל-ZOOM, מתאמנים ולומדים תרגילים חדשים, מתרגלים ומתאמנים ביחד כקבוצה. ולמרות כל הקשיים הטמונים באימון מקוון, התחושה של ה”ביחד” מורגשת מאוד. אנחנו קרובים אחד לשני, לעיתים עד כדי פרצופים מול המצלמות.

אימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)
אימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)

יש עם מי להתאמן!

דווקא בתקופה הזאת, עולם הקראטה פורח ומגלה צדדים חדשים. פעם היינו צריכים להוציא אלפי שקלים ולעבור מרחקים גדולים כדי להציץ בגדולי הקראטה העולמי וללמוד מהטובים ביותר. כיום, בתקופת הסגרים העולמיים, המאמנים הגדולים מגיעים אלינו עד הבית! בזכות השיתוף והנגישות של העולם למדיה החברתית, כל יום אנחנו נחשפים למאמנים שונים מרחבי העולם. מי שרוצה להתאמן – בהחלט יש לו עם מי!

חברים מהצד השני של הכדור

גבולות גיאוגרפיים, השייכות הארגונית ועוד מגבלות שהיו בעבר, מיטשטשים כעת, ומאפשרים לכל אחד ליהנות מהידע הרחב והמעולה שהעולם הווירטואלי מאפשר לנו. כך, למשל, לפני 3 שבועות השתתפנו בסמינר בינלאומי עם ראש ארגון JKS העולמי, קאגאווה שיהאן – Shihan Kagawa, דאן 9. למדנו ממנו הרבה ידע תיאורטי, ראינו הדגמות מתלמידיו המיומנים וחווינו אימונים ברמה בינלאומית.

אני מוצאת את עצמי מתאמנת עם חברים מהצד השני של כדור הארץ בהפרשי זמנים של לעיתים, מעל 8 שעות. איזו חוויה! חוזקו של ארגון!

המרחקים נמחקו

בתקופה זו, כל מאמני ISRAEL JKS הכינו תוכנית אימונים שבועית משותפת לכלל תלמידי הארגון, המונה למעלה מ-333 תלמידים ברחבי הארץ. כל אימוני ה-ZOOM של כל מאמן נפתחו לכלל התלמידים. התלמידים נחשפים לשיטות אימונים של מאמנים נוספים, עוד שעות אימון ועוד הוואי חברתי, שחסר לכולם בתקופה זאת. המחווה הזאת כ”כ יפה וזוכה להצלחה רבה.

גם התלמידים וגם הוריהם מעידים על התעניינות גדולה והנאה מהתוכנית. המרחקים בין הערים כאילו נמחקו, ותלמידים שונים פתאום הופיעו לאימונים של המכון החיפאי ותרמו רבות להוואי ולתחושות של ביחד. הרגשתי גאווה להיות שייכת לארגון שנותן משענת ויציבות שכ”כ חשובים לנו בעת הזאת. אמנם זה לא פתרון קבע ואנחנו מאוד רוצים לחזור לדוג’ו שלנו ולהתאמן ביחד, אבל, כשהריחוק החברתי עודנו בתוקף, אימוני הקראטה ב-ZOOM נותנים לנו מענה נהדר להמשיך בשגרת האימונים.

אימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)
הכנות לאימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)

אימון עצמי בכל מקום

יופיו של הקראטה הוא באפשרות לשפר את היכולת הטכנית והמנטאלית של התלמיד, גם מרחוק, בסביבת הבית או החצר. האימון העצמי תמיד היה חלק בלתי נפרד מהשגרה הרגילה שלנו. לפני מבחני הדרגה, התלמידים שלי מחויבים להוסיף שעות אימונים נוספות בבית, כדי להכין את עצמם טוב יותר לקראת הבחינות. הם נוהגים לשלוח לי סרטונים עם הביצועים שלהם ולקבל ממני הערות פרטניות לגבי המשך השיפור.

עכשיו אנחנו מנצלים את היכולת של תלמידי הקראטה באימון עצמי בביתם ומוסיפים להם תחושת חברה והנחיה דרך מסך ה-ZOOM.

אתגרי המסך

לאמן דרך המסך זה מאוד מאתגר. אף קורס מדריכים לא הכין אותנו, המאמנים, לאפשרות הזאת. איך לגשת לכל תלמיד? איך לתת לכל אחד יחס אישי? מה לגבי תלמידים שמתקשים לעמוד “חשופים” מול מסך וחוששים “להופיע” לאימונים המקוונים? כל אלה הן עוד מהמורות בדרך החדשה שאנחנו בונים על מנת להמשיך להתאמן.

להתאמן בזוגות… דרך מסך

הרצון שלי הוא תמיד להגיע לכל תלמיד ותלמידה, לתת יחס אישי ולתמוך. כמו כן, ההדגמות של המאמן הן חלק בלתי נפרד מהאימון. ב-ZOOM, כמובן, זה הופך לאתגר לא פשוט. אבל, מכל אתגר נולדת הזדמנות ללמוד ולהתפתח. דרכי האימון שלי, לאט לאט, הופכות להיות מותאמות ל-ZOOM. כולנו יחד לומדים ומשתפרים ככל שממשיכים ומתקדמים.

התלמידים לוקחים חלק פעיל באימון, משתתפים בהנחיית החימום, במענה על שאלות מקצועיות במהלך האימון, ואפילו בעבודת זוגות.
איך עושים עבודת זוגות ב-ZOOM, אתם שואלים? אז ככה: קודם כל אני מדגימה לכולם את התרגיל.

סמינר בינלאומי | רחל שלומי (צילום עצמי)
סמינר בינלאומי | רחל שלומי (צילום עצמי)

הכי קרוב למציאות

בני, איתן בן ה-7, נושא חגורה כחולה, מתמיד לבוא לעזור לי בזמן השידור.
בהיותנו קפסולה אחת, אני מדגימה איתו את התרגילים מול המסך מכל מיני צדדים. לאחר מכן, כולנו מתרגלים – אני בצד אחד של המסך, בדרך כלל הצד המתקיף, והתלמידים בבית בצד השני של המסך, בדרך כלל בצד החוסם והמגיב. לאחר מכן מתחלקים לזוגות וירטואליים – כל אחד מגדיל את המסך של בן זוגו, ו…יוצאים לדרך! עובדים אחד מול השני, כאילו עומדים עכשיו בדוג’ו ומזיעים יחדיו וצועקים צעקות קרב אימתניות. זה הכי קרוב למציאות וכך שומרים גם על הבריאות.

לגלות את טבעו של היריב

כשאנחנו נכנסים לזירה עם יריב חדש ולא ידוע, אנחנו לא יודעים למה לצפות: מה הן יכולותיו? מה הם כישוריו? איך הוא מנהל את הקרב? האם סגנון תנועתו הוא מהיר או איטי? ועוד הרבה שאלות שאין לנו זמן לענות עליהן, כי אנחנו בעיצומו של הקרב. את כל הדברים האלה אנחנו לומדים תוך כדי תנועה, תוך כדי התקדמות הקרב.

באימוני ההכנה יש תרגילים רבים שעוזרים לנו “לגלות” את טבעו של היריב, ע”י תנועות הטעיה, גישושים ועוד. הקרב האמיתי מאוד קצר ואנחנו צריכים להגיב מהר, ללמוד את היריב, לבנות תכנית קרב מתואמת ולהוציא אותה לפועל. כל זה, תוך כדי ניצול היתרונות הטכניים שלנו, כדי לגבור על היריב. לכל המשימה יש לנו 2 דקות וחצי של קרב.

נשמע מאתגר? אכן כך! הטבע האנושי תמיד לוקח אותנו למקום הישן והידוע. שם אנחנו מרגישים נוח ויודעים איך להתנהג. אבל מה לעשות כשאנו בתוך קרב כ”כ אינטנסיבי, עוצמתי וחזק?

גמישות מחשבתית

התשובה טמונה, כמובן, במושג – גמישות מחשבתית. הגמישות המחשבתית מאפשרת לנו להכיל את השינויים הבלתי צפויים, כמו משכך זעזועים טוב, שגורם לנסיעה להרגיש חלקה. אם נתקבע על תכנית קרב אחת ויחידה, אנו עלולים למצוא את עצמינו מפסידים בקרב.

בדיוק כך, גם אנחנו בונים לנו עכשיו מציאות מותאמת אתגרים. עולם הקראטה שלנו מתבסס על גמישות מחשבתית. אמנות הקראטה הינה דרך חיים, לכן חיוני לנו להמשיך ולהתאמן כל הזמן, עם או בלי סגר, עם או בלי מגבלות ריחוק חברתי, וזה מה שאנחנו עושים!

סמינר זום בינלאומי בקראטה (צילום עצמי)
סמינר זום בינלאומי בקראטה (צילום עצמי)

מוכנים לכל אתגר

אימוני ה-ZOOM ממשיכים, גם כיום, במלוא המרץ. תלמידים מכל הדרגות מתקדמים לפי תוכנית האימונים ואנחנו ערוכים להמשך מעניין ומעשיר עוד יותר.
לעתיד החופשי מהגבלות אימונים במקום סגור, נראה שנאמץ את מודל האימונים המקוונים עבור התלמידים שלא יוכלו להגיע לדוג’ו ולתלמידי ISRAEL JKS הלא-חיפאיים, שירצו להצטרף אלינו מרחוק.

מי יודע מה עוד יביא לנו העתיד? אנחנו סקרנים לדעת ובהחלט גם מוכנים לכל אתגר!
המשיכו להתאמן ולחיות בריא!

אימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)
אימון מקוון | רחל שלומי, מאמנת קראטה גם בקורונה (צילום עצמי)

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  רחל שלומי את מקסימה.

 2. רמבי אמר/ה

  לאלעד הספורטאי, ודאות ולא וודאות, כמו וילה ולא ווילה, כמו וירוס ולא ווירוס, כמו וסת ולא ווסת, ועד ולא וועד…….
  לעומת זאת באמצע מילה תמיד עם שני ווים: חוויה, בוודאי, רווה, נווה, צוואה (אחרת מקבלים צואה…), אחווה, אדווה, שלווה, הווסת, הוועד…..
  כל זאת בכתיב מלא כלומר בכתיבה ללא ניקוד.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור ספורט בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו