סרטן השד אצל גברים • פחות מוכר – בהחלט קיים | כל מה שצריך לדעת

סרטן שד אצל גברים • יש דבר כזה

לכבוד חודש המודעות לסרטן השד המצוין בחודש אוקטובר, אתר חי פה – תאגיד החדשות המקצועי והמקיף בחיפה והסביבה, בראיון עם ד״ר רשא חורי – מומחית לאונקולוגיה בבית חולים בני ציון בחיפה, לגבי הנושא הפחות מדובר: סרטן שד בגברים. "סרטן השד נתפס כמחלה של נשים, אומרת ד"ר חורי, "אך בהחלט קיים גם בגברים, גם אם בשכיחות נמוכה יותר. ידע חיוני בנושא, עשוי בהחלט להציל חיים".

גורמי סיכון לסרטן שד בקרב גברים

מה הגורם לסרטן שד אצל גברים ומה הם גורמי הסיכון?
הגורם לסרטן השד בקרב גברים לא תמיד ברור, כאשר ישנם גברים שהם בעלי סיכון גבוה מהממוצע לחלות בסרטן מסוג זה. גורמי הסיכון העיקריים הם עלייה בגיל (60 ומעלה), הימצאות בני משפחה קרובים (גברים או נשים) שחלו או שחולים בסרטן השד או השחלות. נשאות למוטציה BRCA1 ו- BRCA 2', גברים שקיבלו בצעירותם או בילדותם טיפול קרינתי בבית החזה, לרוב כטיפול במחלות לימפומה מסוג הודג'קין, וישנה גם תסמונת נדירה שידועה כמעלה את הסיכוי לחלות בסרטן שד בקרב גברים.

לזהות את הנורות האדומות

מה הסימפטומים לסרטן שד בגברים, שאמורים להדליק נורה אדומה?
שינויים בגודל השד, שינויים בצורה, שקע, הפרשות, פצע שלא מתרפא ונפיחות בבית שחי.
סרטן השד אצל גברים מתפתח באופן דומה לסרטן אצל נשים, כך שאם יש שינוי כלשהו, צריך לפנות בדחיפות לרופא לבירור, ולא להתבייש.

גם גברים הנמצאים בסיכון גבוה, כפי שציינתי, אם יש להם במשפחה היסטוריה של סרטן שד או יש במשפחה נשאים למוטציה BRCA1 ו- BRCA 2, רצוי מאוד שיפנו לרופא המשפחה לקבלת הפניה לייעוץ גנטי.

גברים עלולים להעביר את המוטציה לבנותיהם:

חשוב לציין כי נכון להיום אין המלצה לגברים בריאים בסיכון "רגיל" לבצע בדיקה מוקדמת. אבל גברים בעלי נשאות גנטית, עלולים להעביר את המוטציה לבנותיהם.

לא רק אצל נשים | סרטן השד (shutterstock)

כ-50 גברים בשנה

"גברים מהווים 1% מכלל החולים בסרטן השד", אומרת ד"ר חורי, ומוסיפה – "בישראל מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים עם סרטן השד, לעומת כ-5000 נשים".

טיפול בסרטן שד בקרב גברים:

שוב, סרטן השד בקרב גברים דומה לסרטן שד אצל נשים והטיפול גם הוא דומה. אנחנו מתייחסים לשלב בו מתגלה המחלה, מתייחסים לגודל הגידול. בדרך כלל בניתוחים אצל גברים מתבצעת כריתה מלאה של השד, כי הרקמה אצלם קטנה, להבדיל מנשים, שאצלן מנסים לבצע כריתה חלקית או לשמר את השד. בנוסף לטיפולים הנוספים שיכולים להינתן: טיפול קרינתי וכימי ובמקרים מסוימים טיפולים הורמונליים וביולוגיים.

סיכויי ההחלמה בסרטן אצל גברים:

שלב הגילוי הוא קריטי

סיכויי ההחלמה בסרטן שד אצל גברים, כמו אצל נשים 80-90% הישרדות, אבל אלה מספרים כלליים, הכל תלוי בשלב הגילוי.

ד״ר רשא חורי - מומחית לאונקולוגיה - בית חולים בני ציון
ד״ר רשא חורי – מומחית לאונקולוגיה – בית חולים בני ציון

המלצות:

קודם כל – לא להתבייש!

לא להתבייש! אם יש סימפטומים, יש לפנות לרופא בדחיפות ולברר, זאת, כיוון שכפי שציינתי, אין בדיקות לגילוי מוקדם לגברים בריאים שאינם בקבוצת סיכון.
אם יש במשפחה סיפור של סרטן שד וסרטן שחלות, אז יש להיות יותר מודעים לשינויים.

תגובה
  1. מרסל אמר/ה

    הקורונה מספיקה לנו.
    אין שום צורך שתזכירו לנו שיש עוד חולירעות, כגון סרטן שד.

לא ניתן להגיב