כריתת שד ושחזור | כל מה שרציתם לדעת • חודש המודעות לסרטן השד

ד״ר בותיינה נקד עבוד. מתמחה בכירורגיה כללית וכירורגית שד בבי"ח בני ציון

ד״ר בותיינה נקד עבוד, מתמחה בכירורגיה כללית וכירורגית שד בבי"ח 'בני ציון' בחיפה בראיון מיוחד לחי פה

ד״ר בותיינה נקד עבוד, בראיון לאתר חי פה – תאגיד החדשות המקצועי והמקיף בחיפה והסביבה בנושא כריתת שד ושחזורי שד ,לכבוד חודש המודעת לסרטן השד המצוין מדי שנה ברחבי העולם בחודש אוקטובר.

באילו מצבים ובאילו שלבים מחליטים לבצע כריתת שד?

הטיפול בסרטן שד תלוי בשלב בו מאבחנים את המחלה. המטרה שלנו בעולם הרפואה, היא לאבחן את המחלה בשלב מוקדם ככל הניתן, שכן, גילוי מוקדם מאפשר טיפול ניתוחי להסרת הגידולים. כשהמחלה מאובחנת בשלב מתקדם מאוד-"שלב ארבע", הטיפול הניתוחי אינו רלוונטי.

הטיפול הניתוחי מתחלק לכמה אפשרויות:
ניתוח המתבצע על ידי כירורג שד בלבד, כאשר המטרה היא הסרת הרקמה הגידולית מהשד והגעה לאבחון התפשטות הממאירות אל בלוטות (קשריות) הלימפה בבית השחי.

ניתוח המתבצע על ידי כירורג שד בשיתוף עם מנתח פלסטי, כאשר הסרטן מאובחן בשלבים מתקדמים. במסגרת ניתוח זה כורתים את כל הרקמה הגידולית יחד עם קשריות בית השחי כאשר המטרה הסופית היא לבצע כירורגיה אנקו-פלסטית שנותנת גם פתרון אונקולוגי וגם טיפול אסתטי.

בנוסף, יש ניתוח בו מבצעים כריתת גושים קטנים בשד, במסגרתו משמרים את רוב רקמת השד. אמנם יהיה שוני לעומת השד המקורי: צלקת או שינוי מבחינת הגודל, אבל עדיין משמרים את השד.

יש ניתוח כריתה מלאה שהוא ניתוח גדול נרחב יותר, במסגרתו מסירים את כל רקמת השד. את הניתוח הזה מבצעים כאשר מדובר בגושים גדולים, או כשמדובר ביותר מגוש אחד באותו שד. גם במקרים של נשים שאצלן נמצאו מוטציות גנטיות, ההמלצה היא כריתת שני השדיים אבל במקרים אלה, כל מקרה הוא לגופו. בדרך כלל, כאשר אנחנו מבצעים את הניתוח הנרחב, אנחנו שוקלים ומציעים את האופציה של שחזור שד.

ישנן מספר אופציות לשחזור שד:
ישנו שחזור שמתבצע באותו ניתוח של הכריתה וישנו ניתוח שחזור בשלבים. כל מקרה הוא לגופו ומשתנה מחולה לחולה.

חולי סרטן (צילום: shutterstock)

ברפואה המודרנית הגישה היא של שותפות בהחלטה הן של הגורם המקצועי והן של החולה

מי מחליט בעניין שחזור השד הרופא או המטופלת?

ברפואה המודרנית אנחנו בעד הגישה של שותפות בהחלטה הן של הגורם המקצועי המשלב כירורגים שד וכירורגים פלסטיקאים והן של המטופלת. ההחלטה חייבת להיות משותפת. אנחנו נותנים את הדעת הרפואית והמקצועית למטופלת ומסבירים את כל השלבים של הניתוח, את אחוזי ההצלחה, את הסיבוכים וההשלכות וההחלטה הסופית היא החלטה משותפת.

האם ישנם מקרים שבהן לא ניתן לשחזר את השד?

אכן כן, יש מקרים שהשחזור הוא קשה וכמעט בלתי אפשרי אבל מקרים אלה אינם שכיחים. לא ניתן לבצע שחזור שד בחולה שהסרטן חזר לה בשנית באותו צד של השד או נתונים מקומיים אחרים ועברה בו כריתה חלקית או מלאה וכן מי שעברה הקרנות לרקמת השד.

אחוזי ההצלחה בשחזור שד הם גבוהים

מהם אחוזי ההצלחה כיום בשחזורי שד?

אחוזי ההצלחה הם גבוהים. חשוב להבין שכל כירורג עושה את העבודה בצורה הטובה ביותר וסיכויי ההצלחה תלויים במספר קריטריונים ומספר גורמים. זה תלוי בטיפולים של הכימותרפיה וההקרנות אותם קיבלה החולה לפני השחזור או בטיפולים אותם תקבל בהמשך. גורמים נוספים שיכולים להפריע בריפוי הפצעים הם עישון וסוכרת.

השחזור לא יהיה העתק מדויק למה שהיה – המטרה הראשונה שלנו היא הצלת חיים

חשוב לציין כי התוצאה הסופית של השחזור לא תהיה מדויקת למה שהיה. תמיד תשאר צלקת והמראה של השד לא יהיה כפי שהיה. אנחנו מנסים כל שביכולתנו להגיע למראה מקובל על האישה ועל הכירורג. התוצאות הסופיות יכולת להיות "לפה ולשם" במקרה והתוצאה לא מקובלת או לא מספיק טובה ניתן לתקן. אבל חשוב להבין שהשיקול של הכירורג בראש ובראשונה הוא הצלת חיים ואת זה אנחנו מסבירים למטופלת, ובכל מצב שניתן לתת פתרון פלסטי לאותה מטופלת אנחנו משתדלים לתת את התוצאה הכי אופטימלית.

תקופת ההחלמה:
תקופת ההחלמה תלויה באם בוצע שחזור לשד אחד או לשני השדיים. התקופה היא לא פשוטה, ארוכה ומשתנה מאישה לאישה. זה תלוי גם בסיבוכים שעלולים להתפתח וכן בהתמודדות של האישה עם המחלה.

הצלחת ההחלמה וקיצור התקופה תלויים בהרבה גורמים. יש דברים שניתן לשלוט בהם ויש דברים שלא. עיקר הדברים שאנחנו יכולים לעזור בהם הם כל נושא הטיפול התומך מהצוות המטפל במחלקות השונות, תמיכת המשפחה ועוד. האישה מקבלת תוכנית שמתאימה לה ולרקע שלה.

מה הם הסיבוכים שעלולים להתפתח?

הסיבוכים שעלולים להתפתח הם, זיהום בחתך של הניתוח, זיהום כתוצאה מהשתל. פגיעה ברקמה של השד או מה שנקרא נמק. דחיית השתל אבל זה מצב מאוד נדיר בו הגוף מפתח תגובה דלקתית נגד השתל כאשר התוצאה הסופית במקרה כזה היא הוצאת השתל. חשוב לציין כי אנחנו משתמשים בטכניקות ניתוחיות ואפשרויות טיפוליות כדי למנוע סיבוכים אלה ע"י מתן טיפול אנטיביוטי , נקזים שבאמצעותם מונעים השארת נוזלים ודמומים מתחת לעור וכן שיטות נוספות.

מהן השיטות המקובלות כיום והחדשות בעולם שחזורי השד?

השיטה הקלאסית היא שתל סיליקון ובדרך כלל משתמשים בה בהשתלות שמבוצעות באותו ניתוח של הכריתה.
בנוסף אנחנו משתמשים בשיטה של שחזור עם שתל ורשת ביולוגית. בשטיחה זו משתמשים כדי להרחיב את הרקמה של השד מדובר בשיטה שבה מנפחים בשלבים את המבנה להרחבת הרקמה ולאחר שהרקמה מתרחבת מבצעים שחזור עם שתל.
וישנן שיטות חדשות של השתלת שומן מגוף האישה. אחוזי ההצלחה בשיטה זו הם טובים אבל עדיין לא מוכחים ע"י מחקרים כי מדובר בשיטה חדשה יחסית.

הסרטן אצל גברים מתגלה בדרך כלל בשלבים מתקדמים

סרטן השד אצל גברים הוא נדיר והבעיה שלרוב אצל גברים הסרטן מתגלה בשלבים מתקדמים. הסיבה לכך היא שגברים פחות מודעים לכך שיש להם רקמת שד ופחות מודעים לגילוי מוקדם של סרטן השד. כמו כן במקרים בהם גבר מרגיש משהו ברקמה הוא פחות פונה לקבלת עזרה או אבחון. כך שבשלב מתקדם הטיפול הוא יותר אגרסיבי אבל הכריתה אצל גברים היא פחות אגרסיבית כי רקמת השד אצל הגבר שונה מזו של האישה והאופציה של שחזור אינה קיימת אצל גברים.


ההשפעה של הכריתה והשחזור מבחינה נפשית ודמוי גוף:

השפעת ניתוח כריתת השד הינה גדולה ופוגעת בהרבה נשים בדימוי העצמי בנשיות ובמיניות. זאת בנוסף להתמודדות הנפשית עם המחלה והטיפולים, לכן ניתוח שחזור השד על פי מחקרים רבים משפיע בצורה טובה וחיובית על הדימוי העצמי והביטחון העצמי. אבל חשוב להדגיש שזה משתנה מאישה לאישה יש נשים רבות שמבחינתן מה שחשוב זה להציל את חייהן ומבקשות לכרות הכל בלי אופציה של שחזור ויש נשים שהנושא מאוד חשוב להן והן מיד מבררות איך השד ייראה אחרי הכריתה ומבררות לגבי אופציות השחזור. מה שחשוב להבין שהתוצאה היא אף פעם לא תהיה 100% אבל אנחנו מנסים שהתוצאה תהיה הכי קרוב למה שהיה קודם.

ממוגרפיה - סרטן השד (shutterstock)
ממוגרפיה – סרטן השד (shutterstock)

המלצות:

 • ההמלצה שלי היא להיות מודעים לגוף שלנו ולשינויים המתרחשים, להכיר את השד ואת הגוף שלנו ובכל אבחנה של שינוי לפנות לבדיקה. ההמלצה היא לנשים וגברים כאחד.
 • לבצע ממוגרפיה מגיל 40 ומעלה. נשים עם סיפור משפחתי של סרטן השד יכולות להתחיל מגיל מגיל 20-25.
 • חשוב לי מאוד להעביר את המסר לאוכלוסייה שגם בצל מגפת הקורונה לא צריך לחשוב פעמיים וללכת לבצע את הבדיקות ולא לדחות אותן. במקרה של ממצא חדש ישר לפנות לייעוץ ובדיקה. כל מכוני השד פתוחים ועובדים כל הכירורגים עובדים וחשוב לזכור שהסרטן לא נעצר בתקופת הקורונה.
ד״ר בותיינה נקד עבוד. מתמחה בכירורגיה כללית וכירורגית שד בבי"ח בני ציון
ד״ר בותיינה נקד עבוד. מתמחה בכירורגיה כללית וכירורגית שד בבי"ח בני ציון
2 תגובות
 1. סנא אמר/ה

  למה את עושה ראיון עם מתמחה…מה חסר רופאים שכבר מומחים בנושא

 2. שלומית אמר/ה

  חשוב מאוד, תודה על הכתבה.
  אבחון מוקדם, מציל חיים.

לא ניתן להגיב