גבי אשכנזי היום בחיפה: "לא אני זה שצריך להתבייש"

ביום בו חותמים בוושינגטון על הסכם השלום עם האמירויות, מברך גבי אשכנזי על ההסכם ומודיע כי משרד החוץ בהנהגתו נרתם לכל מאמץ לחזק את הסכם השלום הזה ואלה שיבואו בעקבותיו עם מדינות ערביות נוספות.

לשאלה אם הוא חש פגוע מאי הזמנתו המכוונת לטקס החתימה ענה אשכנזי:
"בגילי וניסיוני רב השנים אינני נפגע מדברים כאלה, אני יכול להתרגש מהאירוע גם מול הטלוויזיה. לא אני או "כחול לבן" צריכים להתבייש מכך ששר החוץ הישראלי לא נמצא בטקס הזה, שאליו הוזמנו שאר שרי החוץ הרלוונטיים".

אביהו האן וגבי אשכנזי בחיפה (צילום: ירון חנן)
אביהו האן וגבי אשכנזי בחיפה (צילום: ירון חנן)

בתזמון מעניין ביקר בחיפה שר החוץ אשכנזי דווקא ביום בו חותמים בוושינגטון על ההסכם ההיסטורי של ישראל עם האמירויות ועל מסמך נורמליזציה עם בחריין.

השר קיים סיור חשוב בחיפה שהחל בבית החולים רמב"ם וכלל גם את חברת הסטארטאפ החיפאית המצליחה לפיתוח תרופות מתאי גזע "פלוריסטם". בהמשך נפגש שר החוץ גבי אשכנזי עם פעילים מובילים של  מפלגת כחול-לבן בחיפה בראשות אביהו האן- יו"ר "הירוקים של חיפה", שגם ליווה את השר בסיורו בחיפה.

בשיחתו עם פעילי מפלגתו בחיפה ברך שר החוץ על ההסכמים עם האמירויות ועם בחריין בתקווה להסכמים נוספים בהמשך והדגיש כי סיעת "כחול-לבן" תומכת מאד בכינון הקשרים הדיפלומטיים עם עוד מדינות ערביות ומשרד החוץ בראשותו נרתם במלוא המרץ לקדם את השלב הביצועי של ההסכם ובכל המגעים הישראליים עם מדינות ערביות אחרות באזורנו. גבי אשכנזי ציין כי הוא בקשר ישיר עם כל שרי החוץ הרלוונטיים במדינות שנציגיהן יגיעו לטקס החתימה.

דודי מיבלום, אביהו האן וגבי אשכנזי בחיפה (צילום: ירון חנן)
דודי מיבלום, אביהו האן וגבי אשכנזי בחיפה (צילום: ירון חנן)

השר הודיע כי הוא יכול להתרגש מטקס החתימה גם בלי להיות בוושינגטון, בכל מקום בו הוא יהיה והוא יצפה באירוע בטלוויזיה כמו כל אזרח בישראל שחושב שמדובר באירוע משמעותי עבורנו ועבור המזרח התיכון.

הוא לא מרגיש פגוע וחושב שאיש ב"כחול- לבן" ובטח לא הוא צריך להתבייש בכך ששר החוץ הישראלי לא הוזמן לטקס הזה, שבו יהיו נוכחים שרי חוץ מהמדינות השותפות לאירוע. בפגישותיו עם שרי החוץ האירופאים טבע אשכנזי את הסיסמה "מסיפוח לנורמליזציה" ולדעתו זוהי תרומה חשובה של כחול-לבן שבאופן הזה מקדמת את יחסיה של ישראל הן עם העולם הערבי והן עם מדינות אירופה וארצות חשובות נוספות שהתנגדו בתוקף לסיפוח חד צדדי מצד ישראל. לא יהיה מנוס לדבריו מהמשך מאמצי השלום במזרח התיכון והוא קורא להנהגת הרשות הפלסטינית לבוא בהקדם למשא ומתן עמנו בלי תנאים מוקדמים כשהמטרה היא היפרדות בהסכמה ויחסי שכנות שטובים לשני הצדדים.

לטענתו "המציאות אצלנו בעשור האחרון מוכיחה כי בסוף אנו מגיעים שוב ושוב ליעד הנכון בהרבה תחומים, אבל במקום ללכת לקראתו בדרך הקצרה והמהירה, אנו תמיד מחפשים דרכים עוקפות שרק מגבירות את המחירים שכולנו משלמים על כך".

באשר למשבר הקורונה הדגיש השר כי הקורונה לא תעזוב אותנו בשנה הקרובה ועלינו ללמוד לחיות ולקיים שגרה כלכלית, חברתית ובריאותית לצידה של המגפה תוך מאמץ להכילה ולצמצם את הסיכון ממנה . לכן חשוב שתושבי המדינה ישתפו פעולה עם ההנחיות הכי בסיסיות: לעטות מסכות על הפנים, לא להתקהל, לשמור מרחק ולהקפיד על היגיינה. זהו אתגר משותף לא רק לממשלה אלא לכל אזרח במדינה", הדגיש אשכנזי.

"כמו שרובנו נוהגים ברכב ומקפידים לא להיכנס לצומת באור אדום, בלי קשר למידת האמון הציבורי שלנו בממשלה, כך גם על כל אזרח להקפיד בעצמו על ההנחיות להימנעות מהדבקה, מתוך משמעת עצמית והבנה שלא מספיק שרק אני אקפיד, אלא חשוב שגם אלה שמסביבי יקפידו על קיום ההנחיות כדי לשמור על החיים של כולנו, כי כשאני נכנס לצומת באור ירוק אני מעריך שכל השאר יעמדו באור אדום."  לדברי השר, הקורונה הורגת יותר מהטילים שנורו על ישראל וזו לא מחלה פשוטה שניתן לזלזל בסכנותיה".

להערכת שר החוץ וחבר קבינט הקורונה מורגשת מאד התקדמות חשובה בניהול מערך הבדיקות, החקירות האפידמיולוגיות והקמת מערך השליטה לקטיעת שרשרת ההדבקה, בהובלת מערך החירום הצה"לי, בעיקר ע"י פיקוד העורף עם כל יכולות החירום שלו ובהנהגת הרמטכ"ל כוכבי ושר הביטחון בני גנץ. "חבל שזה קרה באיחור, למרות שהצענו זאת עוד לפני כניסתנו לממשלה, אבל כבר עתה אנו מצליחים לקצר משמעותית את הזמן בין קיום הבדיקות למתן התשובות לנבדקים ובקרוב נצליח להגיע ליעד שנקבע. זה לא היה מובן מאליו בהתחלה אך בני גנץ התחייב לעשות זאת בזמן שנקבע וכעת נראה שנעמוד במועד וביעדים שהציבה הממשלה".

כחול-לבן בממשלה כבר 100 ימים, אך לדעת גבי אשכנזי "בזמן הקצר הזה כבר יש למפלגה הישגים חשובים מאד מתוך המטרות שרצינו להשיג וגם אם חלק לא מבוטל מהציבור והפרשנים הפוליטיים הסתייגו תחילה מכניסתה של המפלגה לממשלה עם הליכוד ונתניהו, עתה רבים מהם כבר מבינים את התועלת בישיבתנו בממשלה ואני מאמין שהתובנה הזו תקיף חלקים רבים מהציבור שבחר בנו בעבר. "

אשכנזי השתמש בדימוי הבא כדי להבהיר את ההחלטה הקשה שקיבלו הוא ובני גנץ ושאר השותפים שבחרו להיכנס לממשלה הזו:
"ראינו אוטובוס דוהר לתהום ובתוכו אזרחי המדינה, עמדו בפנינו שתי אפשרויות- האחת לעמוד בחוץ ולזעוק מרה והשנייה להיכנס לתא הנהג ולנסות לבלום או להסיט את ההגה בטרם נידרדר לתהום". אחרי הבחירות האחרונות לא היתה לנו שום אלטרנטיבה אחרת ומי שמספר לכם על כך שיכולנו להעביר חוק פרסונלי שהיה מונע מבנימין נתניהו לרוץ לבחירות כמועמד לראשות הממשלה, או שהיתה אפשרות אמיתית להקים ממשלה צרה עם הרשימה המשותפת, פשוט מספר לציבור דברים בלתי מבוססים על המציאות."

אשכנזי הדגיש כי "כחול-לבן נכנסה לקואליציה הזו וכבר הצלחנו למנוע מינויים בעייתיים, חוקים חמורים והחלטות קשות שהיו עומדים בסתירה לערכים הדמוקרטיים שעליהם התחייבנו וכה חשוב לשמור עליהם. בנוסף, כחול-לבן לא מינתה סגני שרים, כולנו הפחתנו את השכר שלנו ב- 25% והכסף הזה נתרם בקביעות לעמותות לתועלת הציבור, בני גנץ לא מתגורר במעון רשמי אלא ממשיך לגור בביתו הפרטי, אני לא טסתי לחו"ל כשר חוץ במטוס פרטי אלא בטיסה מסחרית רגילה עם קונקשיין בדרך ואין לנו שום דחף אישי להשיג לעצמנו סמלי כבוד, סטטוס וכיבודים אישיים. אלה לא הערכים שגרמו לנו להיכנס לפוליטיקה. באנו למען ערכים שונים לגמרי שכל כולם לתועלת תושבי המדינה, שגשוגה וצמיחתה, לשיפור איכות החיים, להשגת שלום ושמירה על ביטחוננו." אמר אשכנזי והשאיר לנו להבין לבד מי לא נוהג כך במערכת הפוליטית…

להערכת גבי אשכנזי יש סיכוי גבוה שתקציב המדינה יאושר עד סוף השנה, כי לאזרחי המדינה לא תצמח שום תועלת מבחירות נוספות אלא רק נזק עצום.  "עברנו יותר מדי מערכות בחירות בזמן האחרון וכעת הזמן להשקיע במה שיתרום למדינה ולא במה שיהרוס את מה שנבנה פה. אבל לא נאפשר להשתמש באיום הבחירות כנשק נגד כחול-לבן, אם ראש הממשלה יתעקש בכוח לקיים בחירות, במקום להעביר את התקציב, אז נלך לבחירות ושהוא ישא במחיר ההתעקשות הזו, אני מקווה שזה לא יקרה ולכך נחתור." 

אשכנזי הוסיף כי: " אנו מתאמצים להגיע לשיתוף פעולה עם שרי הליכוד, שהם שותפנו באותה ממשלה, אמנם נראה שלליכוד עדין קשה לעכל שהם כבר לא היחידים שיושבים על הגה השלטון ואכן, לצידם יושבת מפלגה עם 15 מנדטים שהיא שותפה שווה בהנהגת המדינה על פי ההסכמים ביננו שגם מעוגנים בחוק ומוטב שיתחילו להתרגל לכך. לדעתי גם להם ברור שרוב הציבור רוצה ממשלה מתפקדת ולא ממשלה שעסוקה חלק ניכר מזמנה בהתכתשויות פנימיות מיותרות ומזיקות. לשמחתי, לפחות בתחום הביטחוני כולם מצליחים לשתף פעולה ומבינים את החשיבות של זה עבור המדינה וזו דוגמא ראויה לחיקוי גם לשאר פעילויות הממשלה בעת הזו".

במענה לבקשות הפעילים החיפאים שנכחו במפגש וחלקם אף שוחחו עימו באופן אישי, אשכנזי ציין כי הוא מודע היטב לצורך של תושבי חיפה לחיות בלי זיהום מהמפעלים ובלי איום וסכנות מריכוזי החומרים המסוכנים במפרץ ואכן כחול-לבן עומדת ותעמוד בהבטחותיה לתושבי חיפה בנושא הזה.

עם זאת, לדבריו, אף אחד לא חשב שבזמן הקצר מאז כניסת המפלגה לממשלה כבר יתקבלו ויבוצעו כל ההחלטות הנדרשות לשם כך. הוא ביקש שנציגי כחול-לבן בחיפה בראשות אביהו האן ימשיכו לעמוד בקשר שוטף עם ח"כ מיקי חיימוביץ' שמרכזת את פעילות המפלגה בנושא מפרץ חיפה ומאד מסורה למטרה להבריא את מפרץ חיפה. מבחינת שרי כחול-לבן היא תקבל את מלוא הגיבוי לפעול ולהביא הישגים ממשיים במהלך כהונת הממשלה הנוכחית בשיתוף עם נציגי המפלגה והארגונים בחיפה.

15 תגובות
 1. דין דין אמר/ה

  האוטובוס ממשיך לדהור לתהום כחול לבן לא הצליחה לעצור אותו .

 2. סימה אמר/ה

  אני ביבי אבל הפעם זה מוגזם ששר החוץ לא ישתתף? זה מוזר גבי למה לא התעקשת לטוס?

 3. בוזגלו אמר/ה

  אשכנזי לא צריך להתבייש ? ביבי עושה לו ולגנץ "חוחה והיטלולה",הוא מסובב אותם על האצבע הקטנה.בושה

 4. משה אמר/ה

  חבל שלא נשאל על הקלטות !

 5. אחמד מוחמד אמר/ה

  גבי אשכנאזי למה אתה מפחד לחשוף את הקלטות ? דיבורים שלך ושל מנדלביט דיבורים של מאפיונרים מושחתים

 6. קובי אמר/ה

  גבי למה אתה ובני צרכים. להיתביש. מי שמתקשר לגורמים אמריקאים לסקל את הסיפוח זה אתה ובני גנץ בושה

  1. דודי אמר/ה

   קובי קודם כל כדאי שתלמד עברית.
   ביבי המלך שלך הוא שהסכים לותר על הסיפוח אבל אתה לא נותן לאמת לבלבל אותך.

 7. איציק אמר/ה

  אתה אולי לא נפגעת מאי הזמנתך לטכס אבל אנחנו נעלבנו.כפי שאתה מכיר את הקיסר המגלומןהוא רצה את כל הקרדיט לעצמו לכן לא הזמין אותך ,הכל היה מתוכנן כולל ההיפוי כח ממך לחתימה על ההסכם ,כמה שהוא צפוי.

  1. משה אמר/ה

   אוי אוי אוי. בבקשה בבקשה אל תעלב

 8. ג'קי אמסלם אמר/ה

  בני אני במקומך לא היתי נותן לביבי יפוי כח לחתימת ההסכם לא עושה לו בושות

 9. שרה אמר/ה

  נמאס מהרכיכות אשכנזי/גנץ, זו היתה הזדמנות לרדת על הדיקטטור, הלא יוצלח שמביא אותנו לעברי פי פחת, שמתנהג כאחרון ראשי אירגוני הפשע, מדר שרים וחברי כנסת וחותם על הסכמים עלומים כאחרון הגנבים, ככה מתנהלת מגינה?! אתה לא צריך להעלה, אתה צריך להעמיד את המסרח במקומו, לא לברכו, הוא לאמעשה כמעט כלום, זו פשוט עסקה שנקרמה בין האמריקאים הדובאי ויחסים שהיו קיימים מאז 1996, עם פרס כראש ממשלה. אז מה הוא קופץ בראש,
  הפסיקו עם התנהגות הכנועה, לעזזאל

 10. יעקב אמר/ה

  ובתוך כל זה ממש לפני החתימה מגלה רוה"מ ב.נתניהו שרק שר החוץ אשכנזי מוסמך לחתום על ההסכם.

  אם זה היה קורה לאיזו "מדינה פרימיטיבית" באסיה או באפריקה אז היינו נקרעים מצחוק.אבל זה קורה לנו ואנו נקרעים מבושה.

  ב.נתניהו אינו יכול לזכור כל סעיף בכל חוק.

  השאלה היא:

  מדוע לכאורה אין הוא נועץ בשוטף בשר

  החוץ?

  התחום הוא יחסי החוץ ולכן נכחו בחתימה

  שרי החוץ הערביים הרלוונטיים.

  מדוע שר החוץ לא היה עם רוה"מ לחתימה?

  היכן עבודת המטה הסדורה שהיתה אמורה

  להציף זאת?

  היכן כל ארמיית היועצים והמומחים למיניהם

  בממשלה ובמשרד ראש הממשלה שעולים

  סכומי עתק לכולנו?

  התנהלות של מדינת עולם שלישי.

 11. רוכב אמר/ה

  יהודי טוב. מה אתם רוצים שיאמר? הוא שותף של נאשם בפלילים. ןדואג לתחת שלו עצמו. הכל פקא…פקא…ככה עם שני דגשים בכף. שנה טובה.

 12. אייל אמר/ה

  הוא ההוכחה שבאמת כל אחד יכול להיות שר החוץ. אפילו אדם לא מתפקד, מרותק למיטה, בקומה, יכול להיות שר החוץ. ומה עם שר הבטחון. גם כנ"ל.
  ביבי הוא שר האוצר, החוץ, הבטחון, ראש הממשלה ועוד 18, 24, 30, 35 קעשוטים סביבו, יהיו גם 40 שרים אם צריך הוא קובע אין חוקי יסוד.. כמו בכל ממלכה, המלך קובע וכל היתר נתיניו עלה נידף ברוח. לא פלא שנסיכויות המפרץ מאגישות בבית. רק חבל שהדמוקרטיה כאן חוסלה בלי מאבק.

 13. מוטי אמר/ה

  אשכנזי-סמרטוט!!!
  כל מילה נוספת מיותרת!!!

לא ניתן להגיב