מבקר המדינה יתערב באיום החומרים המסוכנים בצפון

מבקר_המדינה_יתערב_באיום_החומרים_המסוכנים.jpg

מבקר המדינה יתערב באיום החומרים המסוכנים בצפון: פונה לוועדה לביקורת המדינה ליזום דיון בנושא ולזמן אליה את השר לביטחון פנים והשר להגנת הסביבה

התפתחויות בענייני הטיפול בחומרים מסוכנים בצפון הארץ: עם תחילת מבצע “צוק איתן”, פנו הארגונים האזרחיים החתומים מטה אל ראש הממשלה, מבקר המדינה ובכירים נוספים, בדרישה לפנות חומרים מסוכנים (חומ”ס) ו/או אוכלוסיות שבסיכון באזור חיפה, לנוכח החשש להתפתחות חזית נוספת בצפון הארץ.
לדרישה זו הצטרף גם יו”ר ועדת המשנה לסביבה ותכנון במפרץ חיפה, ח”כ דב חנין, ואחריו גם כמה ראשי רשויות באזור המפרץ.
מניסיון מתקפות-טילים קודמות על ישראל הוכח, שפינוי כמויות גדולות של חומ”ס הוא תהליך ממושך (למשל, רידוד מכל האמוניה ידרוש יותר מחודש), לכן, במידה שיתחייב פינוי מיידי של חומ”ס, לא תהיה ברירה אלא לפנות את האוכלוסייה שבסיכון.
יותר מכך!! מסתבר כי אם לא די בסיכונים הקיימים, אושרו תכניות להכניס לאזור עוד 20,000 טון גפ”מ (גז בישול דליק ונפיץ) וחומרים מסוכנים נוספים, שיעצימו את הסיכון הקיומי.
בעקבות פניות אלו והטענות הקשות שהועלו, פנה מבקר המדינה מר יוסף חיים שפירא אל ח”כ אמנון כהן, יו”ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, וביקש ממנו לקיים דיון בסוגיה בהשתתפות השר לביטחון פנים והשר להגנת הסביבה.

מבקר המדינה נימק את פנייתו בגילוי מחדלים מתמשכים רבי-שנים מצד משרדי הממשלה הרלוונטיים, שלא תיאמו את פעולותיהם כנדרש ושהתרשלו בתיקון הכשלים הרבים שנחשפו בדוחות המבקר ובמקרי-בוחן, דוגמת מכל האמוניה שבנמל חיפה ומתקנים מסוכנים נוספים במפרץ.
חברי פורום “עזרא” למניעת אסונות טוענים מזה שנים, שהגופים הרלוונטיים שמטפלים בנושאי חומ”ס בעורף, אין ברשותם די ידע מקצועי הנדרש לצורך קבלת החלטות בנושא, והידע שנצבר מתפזר כשהם מתחלפים או מטפלים במשימות אחרות.
כיוון שכך, מציע הפורום לתגבר את הגופים הרלוונטיים (כגון המשרד להגנת הסביבה, פיקוד העורף, רשות הכיבוי וההצלה ועוד) במומחים בין-תחומיים מהשורה הראשונה, שירכזו בגוף בין-זרועי אחד את מלוא הידע המתעדכן בנושא החומ”ס ויתאמו את יישומו השיטתי בשטח.

[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=11410″]
מ.המדינה-הדרישה_לפינוי_חומס_לדיון_בוועדת_ביקורת-_240714.pdf

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.