שנה למותו של סלומון טקה • ביקור השופט בזירה ועימותים במקום

שנה לסלומון טקה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

שופט בית משפט השלום בחיפה הגיע לזירת הירי ומהומות פרצו במקום • היום 23/6/20

שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, הגיע היום, ג’ 23/6/20, לסיור בזירה בה נורה ונהרג לפני כשנה הצעיר בן העדה האתיופית, סלומון טקה, ע”י קצין משטרה בקריית חיים.
ביקור השופט בזירת הירי התנהל תחת אבטחה כבדה, מפאת החשש מעימותים והתפרעויות צפויים, לאור רגישות הנושא.

מואשם במוות ברשלנות

בחודש פברואר השנה נפתח משפטו של קצין המשטרה שמואשם בגרימת מוות ברשלנות.
הגעתו של השופט זיאד פלאח התקיימה כחלק מהמשפט שממשיך ומתנהל בימים אלה.

תמיכה והתפרעויות

רבים הגיעו להביע תמיכה במשפחת ההרוג ורק מעטים נכחו במקום לתמוך בשוטר.
שני הצדדים החזיקו שלטים בידיהם, ותוך זמן קצר ניצתו עימותים ביניהם כשתומכי המשפחה זעקו במחאה על מותו של טקה, טענו לאפליה כלפי העדה ודרשו צדק.

העימותים שפרצו בביקור השופט בזירת הירי בה נהרג סלומון טקה • הסרטון באדיבות N12

מועדון נוער לזכרו של סלמון טקה, נחנך השבוע

בתוך כך, “חדר מנהיגות” נחנך השבוע לזכרו של טקה, (יום א’, 21/6/20) ב”בית יציב” שבקריית חיים.
המקום, שהוקם לרווחת בני נוער מהקהילה האתיופית, כולל מערכת מולטימדיה מובנית, מערכת ישיבה מודולרית וכלים נוספים, שנועדו לפתח מנהיגות ערכית, בעזרת שיטות עבודה המותאמות למאה ה-21.
חדר המנהיגות הוקם במימון משותף של “קרן חיפה”, “שותפות חיפה בוסטון” ו”ועד שכונת קריית חיים וקריית שמואל”, מתוך מטרה לחזק את “בית יציב” כמרכז חינוכי-ערכי לילדים ולבני נוער.

הוריו של סלומון טקה בחניכת "חדר המנהיגות" (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
הוריו של סלומון טקה בחניכת “חדר המנהיגות” (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

בית בטוח לבני הנוער

“בית יציב” משרת כמאה וחמישים בני ונוער ותלמידים בקריית חיים ובקריית שמואל ומהווה מרחב מוגן ובטוח, המקיים מגוון פעילויות חינוכיות וערכיות.
במרכז מתקיימים מגוון פעילויות ספורט, מעורבות חברתית, תוכנית מד”צים, לצד תוכניות מנהיגות נוספות.

שרת הקליטה, פנינה טמנו שטה

ההחלטה היא להנציח את סלומון טקה בדרך של מנהיגות ותקווה לצעירים. אמשיך ללוות את המשפחה ולהיאבק למען בני הקהילה האתיופית. אני מקווה ומתפללת שסלמון יהיה המקרה האחרון וכי צוואתו תהיה שכל ילד, ילדה, נער ונערה יהיו מוגנים.

לזכרו של סלומון טקה

המרכז נחנך ע”י שרת הקליטה – פנינה תמנו שטה, ראש עיריית חיפה – עינת קליש רותם, בני הקהילה ובני נוער הפעילים במקום.
לבקשת בני הקהילה האתיופית בחיפה, נחנך חדר המחשבים במרכז המנהיגות לזכרו של בן קריית חיים סלומון טקה ז”ל.

ראש העיר חיפה עינת קליש

קלטנו במרוצת השנים עשרות אלפי עולים חדשים, כולם השתלבו כאן היטב. אנחנו בעיריית חיפה עושים מאמצים כבירים לסייע לכל עולה בחבלי הקליטה. המרכז שאנחנו חונכים היום נותן תקווה ועתיד לבני המקום. אני רוצה להודות לקרן חיפה ושותפות חיפה-בוסטון על התרומה ועובדי עיריית חיפה שאפשרו להקים את המרכז החשוב הזה.
עינת קליש עם הוריו של טקה פתיחת המועדון (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
עינת קליש עם הוריו של טקה פתיחת המועדון (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  לא רק שרשעית העיר של עיריית חיפה ממשיכה לאכיל ולהפיל בפח חזירי בר תמים בכרמל ,אלא החמור יותר שהיא מנצלת משאבים כלכלים של הציבור בכדי לקדם אינטרסים אישיים ,למרות שרובם ככולם כולל העדה האתיופית מבנים בדיעבד שהירי של הקצין הינו מוצדק ובוודאי לא קשור לגזענות. זאת מכיוון , שהמנוח היה בחור גם ללא עברו הפלילי מסומם ובגילופין (“שבהיבט הפיזיולוגי מצביע על התנהגות עוינת ותוקפנית “) וזאת מעל גיל 18 בעת האירוע עצמו .כמו כן , לא פחות מזה המנוח הוביל חבורת קטינים לסחוט ולאיים על קטין על רקע עסקת סמים .לא זאת ,אלא שבהמשך אף לאיים ולזרוק אבנים גדולות ממרחק קצר על השוטר , שכמעט נהרג לולא אותה ירייה אל עבר הקרקע בזמן שהמנוח אוחז בידו עוד אבן ממרחק קצר לשם השלמת המשימה שלא צלחה לו מקודם (הגם שלפני מלמעלה מחודש ימים כולנו הבנו למרבה הפלא שאבן יכולה להרוג חייל ). עד כאן כולם מבינים שהקצין ריחם על המנוח, שהרי היה יכול לירות היישר בפלג גופו העליון .זאת מכיוון , שפיקוח נפש קודם לכל דבר, ובפרט שפה לא מדובר בשפיכות דמים. אבל הדבר המקומם שמפנים האשמה במוות ברשלנות כלפי השוטר, אך אם נשים לב בין השורות ניתן לראות בעין חדה שמוות ברשלנות על פי החוק “הוא רק מתי שהאדם הסביר יכול לצפות את אותו אירוע מראש” , אולם המקרה הנוכחי גם שוטר מיומן אינו יכול לצפות מראש שירי לעבר הקרקע עלול ליצור נתז ופגיעה באדם כלשהוא (“זהו סיכוי אחד למיליון ואפילו יותר” ),לכן המקום של אותו אירוע בוודאי לא קשור לבית משפט , אלא ניתן לשייך את הנעשה גג לדין משמעתי שקשור לבירוקרטיה בתוך המשטרה וגם זה בעירבון מוגבל מאוד .
  לסיכום ,אין מנוס מלומר שהתביעה כיום רק מתנהלת מול הקצין מכמה היבטים. הראשון , אינטרס כלכלי מצד גורמים כאלו ואחרים, שבסופו של דבר זה נעשה על חשבון וניצול נפשות עולים חדשים במדינתנו שאיבדו לא פחות את היקר להם ,וזה לא משנה מיהו אותו אדם . אנצל את מקום כדי להפנות שאלה לעורך דין שמייצג את המנוח , ב2010 היה מקרה בו אזרח תמים מבאר שבע ירד בערב לפארק כדי להעיר את שימת ליבם של נערים שעושים רעש בגן .כתוצאה מכך , למרבה הצער אותו אזרח נדקר למוות. שאלתי כזאת , איך אולי הייתה חוזר לאשתך הביתה, אם הייתה יורד מהבית כדי להעיר את שימת ליבם של סלומון טקה וחבריו על רעש שנעשה מצדם בגן .האם הייתה חוזר אליה הביתה עם רגליים על הקרקע ומזוודה של 2.5 שקל ביד או על תכריכים (תענה לעצמך בכנות ) .
  ההיבט השני הוא ,שמח”ש מנסה להתייפות ולהתנער על חשבון הקצין ערב פתיחה של ועדת חקירה נגדה על גוף מושחת וכושל .וכל זאת עקב פוליטיקאים עם אינטרסים אישיים גרידא שמאז אותו אירוע “או יותר נכון מאז הכשל של המשטרה בהכלת ההפגנות ” תפסו טרמפ על הקצין שטיפל כהלכה במנוח וחבריו.
  ולסיום , מלבד מה שהעורך דין של הקצין מציף בכותלי בית המשפט על הכישלון והזיוף של מח”ש בחקירה ובתוך בית המשפט. אנחנו האזרחים צריכים לשאול , האם המקרה הנוכחי לעיל היה תפוס קבוע ונשנה מצד המנוח או/ו חבריו ,ורק המשטרה עדיין לא טיפלה בזה ושמה את ידה עליהם .ישנו סיכוי שהכתובת הייתה על הקיר והיה ניתן לעצור את פורעי החוק .

  1. נתן הורביץ אמר/ה

   אייל.
   אם ההרוג היה מהמשפחה שלך,

   האם היית טוען מה שכתבת כאן, שסך הכל פורעי חוק ופיקוח נפש וכו’, שהשוטר היה חייב וכו’?

   ציטוט מוויקיפדיה על ההרג

   “חבר של טקה טען לאחר התקרית שלא היה איום ממשי כלפי הקצין. מדריך נוער שאמר כי גם הוא היה עד למקרה טען כי הקצין נכנס לעמדת ירי אף שלא היה באינטראקציה אלימה עם הנערים ברגעים שלפני הירי, וירה לעבר טקה ממרחק של כ-30 מטרים. עוד טען המדריך, כי האבן נזרקה בתגובה לשליפת האקדח”

   1. עזרא שוורץ אמר/ה

    זה דטרמיניסטי שבכל משפחה יהיה עבריין מסומם ?