הפגנות אלימות וחסימת כבישים יום ג’ 23:00 | כ-50 בני אדם טופלו ע”י מד”א | השר לביטחון פנים מקיים הערכת מצב מיוחדת

מהומות בקריות בעקבות הריגת הצעיר יוצא העדה האתיופית 2/7/19 (צילום: משטרת ישראל)

מדינה במצור

עדכון ליום ג’, 2/7/19, שעה 23:00: השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, יקיים בשעה הקרובה הערכת מצב מיוחדת עם מ”מ מפכ”ל המשטרה ופיקוד המשטרה, במטרה לעמוד על היערכות משטרת ישראל ועל המשך הפעילות המשטרתית להפסקת הפרות הסדר ולפתיחת כלל צירי התנועה ברחבי הארץ.


ממשטרת ישראל נמסר: עוברים לשימוש בכוח

במהלך היומיים האחרונים, משטרת ישראל איפשרה למפגינים את חופש המחאה והביטוי במספר מוקדים ברחבי הארץ תוך הכלה וגילוי איפוק רב מצדם של השוטרים. המשטרה ניהלה שיח רציף ונקטה במאמצי הידברות ממושכים במטרה למנוע אלימות מכל סוג שהיא, ובפרט פגיעה בשוטרים, אזרחים ורכוש. לאור מעשי אלימות הקשים מצד מפגינים רבים, שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים במהלך היממה האחרונה ולפגיעה בסמלי שלטון, הנחה מ”מ מפכ”ל ניצב מוטי כהן, לא לאפשר כל גילוי אלימות ולפעול בתקיפות כנגד מפירי הסדר ופורעי חוק. בהתאם, המשטרה פועלת כעת לפזר את המפגינים ולהפסיק את האלימות תוך שימוש בכוח ובמטרה למנוע המשך פגיעה בנפש, ברכוש ובכל משתמשי הדרך.

ראש הממשלה : “הפסיקו את חסימות הצירים. אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: “כולנו מתאבלים על מותו הטרגי של הנער סולומון טקה. אנו מחבקים את המשפחה, אנו מחבקים את העדה האתיופית. היא יקרה לי, היא יקרה לנו. אלה לא מילים בעלמא. אני יודע שיש בעיות שעוד צריך לפתור, עמלנו קשה וצריך לעמול עוד כדי לפתור אותן. אבל אני מבקש מכם דבר אחד – הפסיקו את חסימות הצירים. אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים. אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק”.


ממד”א נמסר לחי פה בשעה 23:15:

כ-50 בני אדם טופלו ע”י צוותי מד”א, בהם: מפגינים, אנשי כוחות הביטחון ואזרחים התקועים בפקקים, כולם במצב קל. במד״א ממשיכים לעבוד בכוחות מתוגברים של עשרות אמבולנסים ואופנועי עזרה ראשונה, ותוגברו מערך הכוננים של מד״א ומוקדי 101 של מד״א. במהלך האירועים הותקפו ארבעה צוותי מד״א, ויודו אבנים לעבר שני אמבולנסים ואופנוע מד״א. כתוצאה מכך נגרם נזק לרכבים וחובש נפגע באורח קל. במד״א קוראים לנהגים לפנות מעבר ככל הניתן ולאפשר תנועה לצוותי מד״א שבדרכם לקריאות החירום, ובכל צורך רפואי לחייג לקו החירום 101 או באמצעות אפליקציית מד״א שלי.


הפרות סדר אלימות ופגיעה חמורה של מפגינים בשוטרים שנפצעו ברחבי הארץ עקב התקרית הטראגית בה נהרג סלומון טקה ע”י שוטר בקריית חיים.

סיכום אירועי היום ממשטרת ישראל נכון לשעה 22:40: 47 שוטרים נפצעו ו-60 מפגינים נעצרו לאחר שהתפרעו, הפרו את הסדר הציבורי ותקפו שוטרים באלימות. בשעות האחרונות החלו ברחבי הארץ מחאות אלימות במספר מוקדים. תחילה חסמו המוחים צירי תנועה מרכזיים והמשטרה אפשרה להם להביע את מחאתם תוך הפגנת הכלה ואיפוק רב. לצערנו מחאות אלו הפכו להתפרעויות אלימות ומשוללות כל רסן תוך אלימות חמורה שהופנתה נגד שוטרי משטרת ישראל שמתבטאת בידויי בקבוק תבערה, אבנים, בקבוקים, תקיפת שוטרים שריפות צמיגים ונזק לרכוש.

20 מתפרעים נעצרו בהפגנה בצומת קריית אתא ו- 12 שוטרים נפצעו

בקרית אתא התרחשה הפגנה אלימה נעצרו 20 מתפרעים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפות שוטרים והתפרעויות אלימות. במקום נפצעו 12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שפגעה בראשו. השוטרים השתמשו ברימוני הלם וגז להרחקת המתפרעים. באזור אולגה התרחשה מחאה אלימה שבמהלכה נעצרו 12 חשודים בגין התפרעות אלימה והפרת הסדר הציבורי.

שריפת רכב בצומת קרית אתא


ההפגנות גלשו לכל רחבי הארץ

בירושלים מאות מפגינים חוסמים את הכניסה לעיר משעות אחר הצהריים ושורפים פחים. בעקבות ידוי אבנים של המתפרעים, נפצעו שני קציני משטרה בראש ובגב. בהמשך תקפו שוטרים והמשטרה עצרה 15 חשודים שתקפו את השוטרים והפרו את הסדר הציבורי.

באזור הדרום התרחשו מחאות אלימות במספר מוקדים שונים ובפרט באשדוד, נתיבות וקרית מלאכי. 8 שוטרים נפצעו כתוצאה מידוי אבנים ואלימות המפגינים במקום. המשטרה עצרה 12 חשודים בגין התפרעויות אלימות והפרת הסדר הציבורי.

גם באזור המרכז מתרחשים בשעות האחרונות מחאות אלימות במספר מוקדים. בפתח תקווה יידו בקבוק תבערה לעבר הכוחות, ובגדרה 3 שוטרים נפצעו מידוי אבנים של מפגינים. באזור מחלף השלום בת״א, חסמו מאות מפגינים את התנועה למשך מספר שעות והתפרעו במקום. שני שוטרים נפצעו במהלך פינוי של נהג עובר אורח שהמפגינים תקפו את רכבו באלימות וגרמו לו נזק. עוד שני שוטרים נוספים נפצעו במקום כתוצאה מאלימות המפגינים שכללה ידוי אבנים לעברם. כמו כן, במהלך ליל אמש נפצעו עוד עשרה שוטרים מאלימות קשה של מפגינים שהתפרעו וידו אבנים ובקבוקים על השוטרים מול תחנת משטרת זבולון, במחלף אולגה ואזור צומת לוד. חלק מהשוטרים פונו לקבלת טיפול רפואי וחלקם האחר פונו בשטח.

ממשטרת ישראל נמסר לחי פה: “אנו רואים בחומרה רבה את האלימות שהופנתה במהלך היממה האחרונה כלפי השוטרים והובילה לפציעתם של עשרות שוטרים. משטרת ישראל תמשיך להיערך כוחות גדולים למניעת פגיעה בסדר הציבורי, בנפש וברכוש. נמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא נאפשר ונפעל בנחישות נגד אלימות מכל סוג שהיא כמו גם נגד כל ניסיון לפגיעה פיזית בשוטרים או אזרחים”.


צילום: ליהי אכדרי
צילום: ליהי אכדרי

התפרעות והבערת כביש בצומת קריית אתא

המשטרה מזרימה את התנועה לצירים חלופיים בעקבות חסימת צומת קרית אתא ועצרה 19 במעורבות בהפרות סדר, בהמשך למחאה סמוך לצומת קרית אתא, המפגינים הציתו צמיגים בצומת וכן שלדת רכב.

כוחות משטרה במקום תוחמים את זירת המחאה על מנת לשמור על בטחון הציבור, כאשר מפגינים הנוהגים באלימות, לרבות אלה המכסים את פניהם, מתועדים ע”י המשטרה ואכיפה ממוקדת תתבצע בהתאם.

לצד האכיפה, הגלויה והסמויה, שוטרי התנועה מזרימים את תנועת כלי הרכב לצירים חלופיים, בטוחים ופתוחים לתנועה

חי פה חדשות חיפה: מחאות 02 07 19 תחנת זבולון

חסימת כבישים בצומת מתם (צילום חגית אברהם)

אלימות פגנה בקריית אתא בין אזרחים לשוטרים צילום: מוקד דיווח חדשות והצלה


מהומות בחיפה:

קטע הכביש בין צומת הצריף לצומת קרית אתא נסגר לתנועה בשני הכיוונים בעקבות מחאה המתקיימת באזור בגלל התקרית הטראגית שאירעה שלשום בה נהרג הצעיר סלומון טקה “ל ע”י שוטר בקריית חיים. שוטרים במקום מכווינים את התנועה. ציבור הנהגים מתבקש לנסוע בדרכים חלופיות. בנוסף גם צומת מת”מ נסגר לתנועה בשעה זו (17:50).

ממשטרת ישראל נמסר על מעצר מתפרעים באזור הקריות:
לפני זמן קצר, במחאה המתקיימת בשעה זו סמוך לצומת קרית אתא, הובערו צמיגים והושלכו אבנים לעבר השוטרים, תוך חסימת ציר התנועה וגרימת נזק לכלי רכב. המשטרה עצרה לחקירה 16 חשודים בגין התפרעויות אלימות במקום.

מעצר מתפרעים באזור הקריות 2/7/19 (צילום: משטרת ישראל)
מעצר מתפרעים באזור הקריות 2/7/19 (צילום: משטרת ישראל)
חסימת כבישים צומת קריית אתא (צילום: איחוד הצלה כרמל)
חסימת כבישים צומת קריית אתא (צילום: איחוד הצלה כרמל)

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי אמר/ה

    מה קרה למשטרת ישראל.פשוט להקים ועדת חקירה על המחדל הזה.מה נתתם יד חופשית למתפרעים.כן להרחיק אותם בכל האמצעים.לבצע מעצרים.ומיד להחליף את המפכל.

  2. ציפ אמר/ה

    זאת לא מחאה,זה טרור לשמו.
    פעולת האתיופים פוגעת בהם כמו בומראנג.
    יש להחמיר ברשות הפגנה,לעדה הזאת.בארצות הברית מי שפועל נגד שוטרים נענש קשות.

הגיבו כאן לכתבה