״עיריית נשר מפקירה אותנו״ • המרכז הרפואי שיקומי של בית בלב

המרכז הרפואי שיקומי של "בית בלב" בנשר. (צילום: יח"צ)

הנהלת המרכז הרפואי שיקומי של בית בלב בנשר, טוענת כי עיריית נשר מפקירה אותם ובתקופת הקורונה העירייה שללה מהם את הפטור מארנונה. העירייה סיווגה את המקום מ- “שירותים ומסחר” לסיווג “נכס אחר” ובכך המשיכה לחייב אותם בארנונה. על כן שלח מנכ”ל רשת בית בלב, יגאל וידאל, מכתב למנהל מחוז חיפה במשרד הפנים, בו הוא את תדהמתו מהחלטת עיריית נשר.


במחצית חודש אפריל, ולאחר שהתברר גודל מצוקת המגזר העסקי, חתם שר הפנים אריה דרעי, על התקנות שיחייבו את הרשויות המקומיות להעניק  פטור מארנונה לשלושה חודשים לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה.

בבית החולים השיקומי, שבו 220 מיטות אשפוז והוא הגדול מסוגו בכל איזור הצפון, הזדעזעו לגלות בחיובי הארנונה של חודשי מאי-יוני, כי עיריית נשר החליטה, לשנות את הסיווג של המרכז הרפואי מ”שירותים ומסחר” לסיווג “נכס אחר” וזאת במטרה אחת לטענתם:  לשלול מיידית את הפטור מהמרכז הרפואי. מדובר בהפסד של עשרות אלפי שקלים.

מנכ”ל רשת בית בלב, יגאל וידאל, שלח במכתב למנהל מחוז חיפה במשרד הפנים, בו הביע את תדהמתו מהחלטת עיריית נשר:

בזמן שכל הרופאים, הצוותים הרפואיים והעובדים המשיכו לעבוד במסירות, על מנת להמשיך בטיפול השוטף ובעת ובעונה אחת להגן על אוכלוסיית הגיל השלישי, שהינה בקבוצת סיכון גבוהה, העירייה החליטה להתחכם לצו ממשלתי מחייב. ההתמודדות של בית בלב בתקופת הקורונה הינה קשה ומורכבת, ודורשת הוצאות גבוהות ולא שגרתיות. כחלק מההערכות החדשה שנועדה לשמור על אוכלוסיית הקשישים, הנפגעת העיקרית ממגיפת הקורונה.

לדברי גורמים בהנהלת בית בלב:

המרכז הרפואי שיקומי בנשר, נועד לשרת את כל אוכלוסיית איזור הצפון, אך במקום להקל עלינו העירייה החליטה דווקא להקשות, וזאת, בעת בה כל הרשויות המקומיות עשו כל שבאפשרותן כדי להקל על העסקים ולמנוע מהם הפסדים מצטברים. לו העירייה היתה מחליטה לשנות את הסיווג הקיים לסיווג בית אבות/מגורים כפי שבית בלב ביקשה, עוד היה בכך היגיון, אבל ההחלטה לשנות את הסיווג הקיים  מ”עסק” ל”אחר”, דווקא בעיתוי הזה וללא כל התראה מראש נועדה, ככל הנראה, לשלשל עשרות אלפי שקלים נוספים לקופת העירייה.

הדבר תמוה עוד יותר לאור העובדה שבגין הפטור מהארנונה, המדינה התחייבה להחזיר לרשות המקומית את הכספים, בהתבסס על נתוני ארנונה שגבתה העיריה ב- 2018- אז הוגדר המרכז הרפואי שיקומי בית בלב נשר כ”עסק” ולכן נכלל בתחשיבים. עתה, השינוי בהגדרה “מעסק” ל”אחר”, יביא לכך שהכספים אשר יתקבלו בגין בית בלב מהמדינה, יוותרו בידי העירייה. המדובר על פניו בניסיון התעשרות בוטה שכל מטרתו לפגוע בבית בלב ומטופליו.

מעיריית נשר נמסר לחי פה בתגובה:

עיריית נשר עמדה בחזית המאבק למתן הטבות לעסקים שנפגעו במהלך משבר הקורונה והעניקה הטבות בסך כולל של 11 מיליוני שקלים, כאשר בניגוד לרשויות אחרות היא אינה מפוצה עבור סך הכל סכום הפטור. המרכז הרפואי בית בלב הגיש ערעור בגין שומת הארנונה שלו ולכן אנו מנועים להגיב לגופה של ההשגה.
בהזדמנות זו אנו מבקשים להודות למרכז הרפואי בית בלב על פעילותו בתקופת הקורונה ועל שיתוף הפעולה.

קורונה – כל הכתבות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. רחל אמר/ה

  מגיע לכם חצופים. קןראים לעבודה ואפילו לא טורחים לחזור. חזירים

 2. גיל אמר/ה

  חוצפה של העירייה ותגובה מאוד יותר חצופה.
  בגלל שאתם לא מקבלים את הכסף מהמדינה אז אתם מפילים את המצב על בית החולים לקשישים ? דווקא בזמן הזה ובמצב הזה ?!!
  זה שאתם מודים להם ( ובצדק) זה יפה אך לא מספיק ובושה לראש העיר !!!

 3. אבי כהן אמר/ה

  בושה, אצל עמר זה לא היה קורה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.