מצב חירום בחיפה: מצורפת השאילתה הדחופה ששלחתי

שלום רב,

מצורפת השאילתה הדחופה ששלחתי ב- 9/7/14 לרה”ע יונה יהב.

מענה_ראש_העיר_לשאילתה_של_ירון_חנן_-_מצב_חירום.JPG

להלן התשובה שקיבלתי רק היום לפנות ערב. ממש “תשובה דחופה ומהירה” כמתבקש…לא ברור למה לקח להם כל כך הרבה זמן לענות לשאלה דחופה ובעצם די פשוטה?

הכרמלית_סגורה_בשעת_חרום_-_11_-_12_ביולי_2014.jpg
הכרמלית סגורה בשעת חרום – 11 – 12 ביולי 2014

מענה ראש העיר לשאילתה – מצב חירום

00_יונה_יהב.jpg

יונה יהב

מקריאה ראשונית של תשובת העירייה לפנייתי, ניתן לחשוב שאולי בעצם זוהי תשובה נורמטיבית ועניינית לכאורה…אבל בקריאה נוספת התמונה שצצה די מדאיגה:

“הראש הקטן”


מסתבר שבעיריית חיפה הזחיחות ובעיקר “הראש הקטן” והיעדר הרצון האמיתי של העירייה לייצג את האינטרס הציבורי של תושבי אזור עוטף המפרץ- לחיות בשלווה ולהיות מוגנים מפני סכנה, אינה מעניינו של ראש העיר הזה. את ראש העיר יהב והחבורה המקיפה אותו מעניין בהקשר למצב החירום רק דבר אחד, יחצ”נות, כסת”ח ובעיקר לדאוג שחלילה הציבור לא יבהל.

ברור למה. אם הציבור יבהל כאשר באמת ידע מהן הסכנות האמיתיות במפרץ , כפי שיהב מכיר אותן היטב וגם כמה מאתנו, אז יקומו כולם כאיש אחד וידרשו סילוק מיידי של כל מפעלי ומאגרי החומ”ס מהמפרץ…זה כמובן נוגד את האינטרסים של חבריו וידידיו של יהב, הלא הם כמה מבעלי המפעלים הפרטיים הללו!

אז בואו נבחן מה עונה לי ראש העיר ומהי המשמעות החבוייה בין המילים וניסוחי היחצ”נים שלו, שעמלו קשה כדי להגיע לניסוח הזה:

“אנחנו מעודכנים ומצויים בקשר ישיר עם פיקוד העורף”, כלומר כל הסיכונים באזורנו, הם בכלל לא מענייננו, זה בכלל העסק של פקע”ר..

“יש לנו תמוונה יומית על מלאי החומ”ס במפעלי המפרץ” יפה מאד- ראשית הם יודעים שיש מאגרי חומ”ס במפרץ וזה כבר טוב ושנית הם יודעים מהי כמות החומ”ס, וזה ממש מעולה…

יהב צריך להבין ולממש את אחריותו לשלום התושבים


כעת כל שנותר לקוות הוא שיונה יהב, כמו שעשו ראשי ערים אחרות באזורים המופגזים, יבין את אחריותו לשלום התושבים והוא , שמכיר את כל הפאשלות האיומות שהיו במלחמת לבנון השנייה באשר לטיפול הכושל במאגרי החומ”ס במפרץ, לאחר שבנס לא נפגעו (ראו דו”ח מבקר המדינה על מלחמת לבנון השנייה ועל מפרץ חיפה במלחמה)- יפעיל את כל כובד משקלו מול הממשלה, המפעלים המסוכנים והצבא וידרוש בשמנו להקדים תרופה למכה ולרוקן משמעותית את המיכלים, הצנרת והמאגרים של החומרים הללו ויפה שעה אחת קודם!

אך מהי תשובתו:

“הגורם בעל הסמכות לתת הוראה כזו הוא פקע”ר” …עוד פעם גלגול האחריות ממנו והלאה. לכאורה ניתן להניח שיהב מבין את ההבדל בין סמכות לאחריות כי הוא מיד מוסיף

– “בכפוף להנחית רה”ע נעשתה פניה לפקע”ר ולאיגוד ערים לפעול לרידוד הכמויות”. הללויה, האמנם?

אז חברים, יהב לא לוקח ממש אחריות פה.


מר יהב, מה זה אומר “נעשתה פניה”, האם זו פניה כדי לעשות וי, או שמדובר במשהו שאתה דורש ואומר בריש גלי וגם לוחם למענו ולמען כולנו, כדי שיעיפו לאלתר את מאגרי החומ”ס כולם, כולל אלה שבבעלות חבריך??

בכלל, איך זה שלקח לך 6 ימים ולילות להודיע לי (ולא לציבור חלילה) ש”נעשתה פנייה” כזו “”בהנחיתך”.

האם בשביל זה נבחרת? האין זו שליחותך הציבורית? אנו זועקים כבר שנים שתפקידך היה לזעוק בשם כל תושבי האזור אז וכמובן עתה, משוום שמפרץ חיפה ומאגרי החומ”ס העצומים שבו, שווים לא פחות מפצצה גרעינית מבחינת כמות החומר הנפיץ והרעיל המצוי בהם. אתה יודע היטב מה זה אומר לרדד מיכל עם אלפי טונות אמוניה או בנזין, או גז נוזלי, או מימן, או כלור וכמה שבועות זה לוקח מרגע שניתנת הוראה כזו. אתה יודע היטב מה זה לסלק מפה את מיכלי הברום האיומים שמשונעים מהדרום אלינו כל לילה. אתה יודע היטב כמה לא הופקו עדיין הלקחים ממלחמת לבנון, אז אתה מסתפק ב”נעשתה פניה”? כך בקול ענות חלושה אתה מגן על חיינו?

ומי שטרם הבין את הבעיה כדאי שיקרא את המשפטים האחרונים:

“אנחנו מצווים שלא לגרום לבהלה” לכן לא ניתנות שום הנחיות לציבור כיצד לנהוג באירועי חומ”ס. ההנחיות הללו לא ניתנו עד היום הן בשיגרה והן בחירום ותשאלו את עצמכם עד כמה אתם וילדיכם יודעים באמת כיצד לנהוג אם פתאום מתרחשת דליפה של חומר קטלני בכמות גדולה מאחד המאגרים המסוכנים במפרץ.. האם מבחינתם עדיף שאנו נמות מהרעל שיפלט לאוויר אך חלילה שלא “נמות מפחד”…?

וכדי שנהיה רגועים יותר ונחשוב שהכל בסדר במפרץ חיפה אומרים לנו: “כל אירועי הקיץ מתקיימים כסדרם ושמירה על שיגרת חיים זו המדיניות שלנו”.

אני לא יודע למה זה מאד מזכיר לי מקרה אחר:

ב- 1986 לאחר הפיצוץ בכור הגרעיני בצ’רנוביל והתפשטות ענן רדיואקטיבי קטלני ברחבי אוקראינה ואירופה, נתן המשטר הקומוניסטי הוראה לא לבטל אף אחד ממצעדי הענק ואכן חגיגות ה- 1 במאי ההמוניות התקיימו בכיכרות וברחובות קייב במרחק לא רב מהכור ההרוס והדולף, זאת “כדי לא לעורר בהלה” וכדי “לשמור על שיגרת החיים של העם”. זו היתה המדיניות שלהם אז, זו גם המדיניות של הנהלת עיריית חיפה כיום…

בברכת שלא נדע!

“מעכיר השמחות” הידוע,

ירון חנן

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. משתמש אנונימי אמר/ה

  ההנחיית פיקוד העורף לפתוח מקלטים, וגם הוראה דומה מראש העיר, לא הספיקה לעיריית חיפה כדי לפתוח את שערי תחנות הכרמלית – הרכבת התחתית של חיפה – היכולות לשמש מקלט ציבורי תת קרקעי מצויין.

  ביום ששי אחרי הצהרים הופתענו לראות את שערי התחנות נעולים.

  לדוגמא, תחנת הכרמלית של גן האם הייתה יכולה לשמש מקלט מצויין למרכזי הבילוי ליד גן האם, בעוד שהמקלט הציבורי הקרוב ביותר לשם נמצא במרחק חצי קילומטר.

  שי, מנהל משמרת במוקד העירוני, ענה לנו שיעביר את הנושא לטיפול.

  גם "מפקדת בפיקוד העורף" שסירבה להזדהות נתנה תשובה דומה.

  מיום ששי אחה"צ, ובמשך כל השבת, התחנות היו סגורות ונעולות. מזל שלא נפלו טילים.

  הערת עורך חי פה: תמונה שהגיעה באימייל האדום:
  הכרמלית סגורה בשעת חרום – 11 – 12 ביולי 2014
  [attachment=0:1jcrfjuo]הכרמלית סגורה בשעת חרום – 11 – 12 ביולי 2014.jpg[/attachment:1jcrfjuo]

 2. ירון חנן אמר/ה

  מאד אופייני ליונה יהב היחצ"ן הידוע: בזמן שהוא מופיע כל העת בתקשורת ודורש להפוך את מנהרות הכרמל למקלט עירוני ענק לשעת חירום, הוא "שוכח" לדרוש מעצמו ולאפשר להפוך את מנהרת הכרמלית למקלט שגם היה יכול להציל חיים רבים בשעת חירום.

  מה ההבדל?פשוט מאד- מנהרות הכרמל זהו עסק ששייך לשרי אריסון,
  הכרמלית זהו עסק השייך לעיריית חיפה

  ככה עובדים עליכם בעיריית חיפה!