המילים היהודיות שסימנו לשורדי השואה במחנות כי הישועה הגיעה • סיפורי לשונות היהודים

המילים היהודיות שסימנו לשורדי השואה במחנות כשהישועה הגיעה, ואיך התגשמה קללת רבי משה כלפון הכהן, אשר קילל את הנאצים


כאשר הנאצים החלו ליישם את מזימתם הרצחנית לביצוע הפיתרון הסופי, אשר נועד להשמיד ולמגר את היהודים מעל פני האדמה, הם ריכזו במחנות ריכוז והשמדה את יהודי מזרח ומערב אירופה, יהדות הבלקן והתקדמו בהתמדה לעבר ארצות ערב והאסלם. כך הגיעו למחנות ריכוז וכפיה גם יהודי לוב, יהודי טוניס ואלג'יר.
המפגש בין יהודים מתפוצות אלו נתקל לא פעם בפערי שפה משום שיהודי הבלקן דיברו לאדינו, יהודי ארצות ערב והאסלם דיברו ערבית ויהודי אירופה דיברו יידיש, גרמנית, פולנית ועוד.

מפגשים אלו היו לא פעם טרגיים, שכן חלק מיהודים אלו לא ידעו כיצד לגשר על פני מחסום השפה. לשון התפילה ובית המדרש, ציור של מגן דוד או שירת התקווה – היו גשר שהמחיש את הקשר היהודי.

מרגש היה המפגש בין חיילים יהודים מצבא בנות הברית, החיילים היהודים בצבא האדום וגם חיילים הבריגדה אשר הגיעו מישראל. אלו פנו ביידיש למי שזיהו כיהודים והמשפט:
"איך בין א ייד, שולם עליכם" (אני יהודי, שלום לך), היה משפט אשר הסיר באחת את תחושת הפחד והאיום ממשוחררי מחנות המוות ופליטים, אשר מילטו את נפשם ברחבי המדינות הכבושות.

עדויות של יהודים ויהודיות, אשר פגשו חיילים אשר פנו אליהם ביידיש, מתארות את הרגעים המרגשים בהם הבינו, כי מולם עומדים חיילים יהודים, אשר הגיעו לשחררם – כתחושת נס וישועה.

הקללה של רבי משה כלפון הכהן על הנאצים – שהתגשמה

נסיים בסיפור מן האי ג׳רבה שבתוניסיה. כאמור הנאצים שעטו לעבר צפון אפריקה וארץ ישראל ותכננו לבצע זממם אף בקהילות אלה. בהיותם בתוניסיה המוסלמים המקומיים לחשו לנאצים כי יהודים רבים באי ג׳רבה הם צורפים וכי יש בידיהם זהב רב והמליצו לנצלם. נוסיף כי קהילה עתיקה זו ששכנה באי, הייתה שמרנית ודתית מאוד ורוחות הזמן המערביים לא עברו עליה.

הנאצים קיבלו מיד את ההמלצה, נכנסו בבוקרו של יום השבת לרובע היהודי באי ג'רבה, פרצו לבית הכנסת בעיצומה של התפילה ואסרו את הרב הראשי הנערץ "רבי משה כלפון הכהן זצ״ל". הם העלו אותו בעצם יום השבת על מכונית ודרשו ממנו שיאסוף מיד 50 ק״ג זהב מבני עדתו ההמומים, אחרת הם ישמידו מיד את כל הקהילה.

הרב נאלץ לסייע ועבר מבית לבית כדי למלא את הדרישה. נשים מבוהלות ונרגשות, הטילו אל השק את תכשיטיהן. טבעות נישואין ואירוסין אישיות ותכשיטים אחרים נמסרו לרב על מנת להינצל. בשעת העליה למכונית ואיסוף הזהב קילל הרב את הנאצים והבטיח לבני קהילתו שהנאצים יעזבו את האי בתוך שבוע ושימותו מיתה ללא קבורה. אכן, לא עבר שבוע והקלגסים הללו עזבו את האי, באנייה שטבעה בים.

גילה לבני זמיר היא מנהלת תוכן ומדיה במיזם לשון הבית, המתעד וחוקר את לשונות היהודים מכלל התפוצות מהן הגיעו.

תגובה
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    כל הכבוד לך גילה לבני זמיר,מנכ"לית יאללה על הסיפור שלך.אני מאוד מלא הערכה לך.

לא ניתן להגיב