טקסים וירטואלים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה בחיפה – זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק

יום השואה הבינלאומי בחיפה - יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)

מינהל החינוך בעיריית חיפה השלים את היערכותו לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה שיחול השנה ביום שני 20/4/20.

במקום הטקסים השנתיים הנערכים מדי שנה בבתי הספר ובתנועות הנוער, יתקיימו השנה טקסים וירטואליים, שיערכו לאחר שיעורי חינוך ופעולות חברתיות  מקוונות בנושא זיכרון השואה. בטקסים, יקריאו תלמידי בתי הספר, וחניכי תנועות הנוער קטעי קריאה וחלקים מיומן המסע שכתבו בעת המסע לפולין, בליווי קטעי שירה ונגינה.

בערב יום השואה (20/04/20) יקיימו בתי הספר ותנועות הנוער מפגשי "זיכרון בסלון" עם ניצולי שואה. המפגשים יתקיימו באמצעות אפליקציית "זום", ובהם ישתתפו מאות תלמידים, חניכים, הורים ומחנכים מקהילות בתי הספר ותנועות הנוער.

בית לוחמי הגטאות ישדר בקתדרה המקוונת, באמצעות הפייסבוק וכן באפליקציית "זום", מגוון הרצאות מקוונות שיועברו על-ידי: פרופ' חנה יבלונקה, פרופ' חוי דרייפוס, ד"ר תמיר הוד ואחרים. 

ביום ראשון  19.04.20 יקיים מרכז פסג"ה, באמצעות הפייסבוק מפגש זיכרון בסלון בהשתתפותו של גרשון ניסן.

תלמידי התכנית "נוער נאמן זיכרון השואה" יובילו אירועים שונים באתרי האינטרנט של בתי הספר בעיר ויעבירו לקהילה מהידע שרכשו. במסגרת התכנית אותה מוביל מכון איבשיץ של עיריית חיפה, לומדים תלמידי העיר את נושא השואה תוך חקר מעמיק ו"אימוץ" של קהילות שנכחדו בשואה ומפגשים אינטימיים ובלתי- אמצעיים עם אנשי עדות, במטרה להמשיך ולהחזיק את לפיד העדות וזיכרון השואה.

באתר האינטרנט של המכון ללימודי השואה ע"ש איבשיץ ישודר טקס בהנחיית הרב אהרון פינקלשטיין, "תידלק" משואה לזכר ששת מיליוני הנרצחים. החל מהיום ראשון 19/4/20 תיפתח גם תצוגת צילומים מרגשת מזמן השואה במכון אייפשיץ, בה ניתן לצפות מהבית באמצעות האינטרנט.

יוזמה מיוחד של עמותת "עמך" בשיתוף עם "זיכרון בסלון"


מאחר והשנה, הניצולים לא יוזמנו לעצרות הזיכרון, לבתי הקברות ולבתי הספר כדי לספר את סיפורם האישי ואת סיפור משפחתם, וכל אחד מהם ישב לבד בביתו, עם הזיכרונות, הכאב והאובדן, עמותת "עמך" בשיתוף עם "זיכרון בסלון" יוצאות ביוזמה מיוחדת.

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה שלישי 21/4/20 כולם מוזמנים לצאת החוצה, למרפסת, בזמן הצפירה. לעמוד שתי דקות בדומיה ובהתייחדות עם הנספים ועם הניצולים. כולם מתבקשים להכין שלט עליו כתוב "זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק" כדי להראות לניצולי השואה שלב כולנו יחד איתם גם מרחוק, חושבים עליהם ומחבקים אותם, לא שוכחים ומעבירים לדור הבא את המסר. שכולנו רקמה אנושית אחת חוט אחד של תקווה מחבר אותנו ביחד ואנו ערבים זה לזה . רק ביחד נתגבר.

3 תגובות
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    כל הכבוד לראש מינהל החינוך בעירית חיפה ,אילנה טרוק ולעזורים שלה על שהשלימו את ההיערכות לציון יום הזכרון לשואה ולגבורה וגם לסיגל ציוני ,חברת מועצת העיר ומחזיקה בתיק החינוך.יישר כוח לכם.

  2. דין+דין אמר/ה

    זכור לי כילד את הסיפורים הקשים של ניצולי השואה שסופרו .חשוב שהניצולים שנותרו ישתפו את האזרחים במה שעבר עליהם.בעוד שנים מספר לא יהיה מי שיספר ונצטרך להסתפק בסיפרי ההיסטוריה.

  3. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    מחבקים אותכם

לא ניתן להגיב