כיצד לעבור את פסח בצל הקורונה בשלום? צוות תזונה ודיאטה של כללית מסביר

בחג הפסח, ארוחת החג וההתארגנות עם מזון מיוחד לחג מהווה חלק מהווית החג. השנה נחגוג את חג הפסח כנראה במתכונת מצומצמת. דווקא בשל הנסיבות של שהייה ארוכה בבית, ופחות יציאה החוצה, חשוב עוד יותר לנסות לעשות את ימי החג חגיגיים ובריאים. ברוב המקרים אנו חווים קושי להתגבר על פיתויים והנטייה היא להגזים בצריכת הקלוריות של מזונות כשרים לפסח. צוות היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: ד”ר גלית גולדז’ק קוניק – מנהלת היחידה וורד לוין, סגנית מנהלת היחידה במאמר כיצד לעבור את פסח בצל הקורונה בשלום.

ורד לוין (צילום: כללית)

טיפים להתמודדות:

  • רצוי לקבוע לכם מטרה לא לעלות במשקל במהלך החג, מטרה של ירידה במשקל (למי שמצוי בתהליך ירידה היא אפשרית אמנם לא פשוטה בכלל!). רצוי להישקל לפחות פעם ביומיים ולוודא כי המשקל איננו עולה.
  • רבים נוטים לחשוב כי “בפסח משמינים מהמצות”. בפועל העליה במשקל נגרמת מריבוי ארוחות, פיתויים, מהמזון המיוחד שיש רק פעם בשנה ומהשילוב הטעים במיוחד של מצות מטוגנות או עם ממרחים מתוקים וכמובן לחמניות של פסח שהינן עשירות בשומן.
  • מומלץ להחליט כי בכל יום ניתן לאכול מאכל אחד עתיר קלוריות כמון: עוגות או עוגיות פסח או מצות מטוגנות או מצה עם שוקולד וכו’…
  • כדאי לאכול ירקות בכל ארוחה רצוי כמנה ראשונה – סלט, מרק או תבשיל ולשמור את המנה האהובה ביותר לקראת סיום הארוחה. כך תשיגו תחושת שובע טובה יותר, ותצמצמו את הצורך בתוספות משמינות. זיכרו כי שובע נכון הוא כאשר אנו מרגישים תחושה שניתן לאכול עוד מספר כפות מאחד המאכלים, שם צריך לעצור ואם ניתן לקום משולחן האוכל ולעבור לסלון או לפעילות אחרת.
  • ארוחה “כבדה” המכילה תוספות חמות ומנה בשרית/דג או מנה צמחונית עשירה כדאי ומומלץ לאכול לא יותר מפעם אחת ביום.
  • בערב מומלץ לאכול ארוחה קלה ולנסות להימנע לחלוטין מהאכילה בשעות הערב המאוחרות.
  • להרבות בשתיית מים, כ-8 כוסות ליום. להימנע ככל האפשר משתייה מתוקה. כדאי לשתות כוס מים לפני הארוחה (יעיל גם למניעת עצירות).

שימו לב לעובדות הבאות והיעזרו בהן בעת תכנון האכילה בחג:

מנה מקבוצת הלחם והדגנים = 1/2 מצה = 1 מצה קלה = 1 פרוסת לחם = 2 פרוסות לחם קל = 3 פריכיות = 2 קניידלעך = 1/2  לחמניה של פסח = 1 תפוח אדמה בינוני. בארוחה שיש בה מצה רצוי להימנע מאכילת פחמימות נוספות (כ-80 קלוריות למנה).

גפילטעפיש = 150-250קלוריות (תלוי בגודל).

עוגיה אחת של פסח יש כ 100 קלוריות כיוון שבסיסה הוא שומן – קוקוס, אגוזים, בוטנים.

יין = להעדיף יין אדום יבש על פני יין מתוק ולוודא ששתית אינה מתנגשת עם תרופות שנוטלים.
כף חרוסת = 1 כוס לפתן = כוס יין (100 מ”ל).= כ- 100 קלוריות .

כדאי לנצל את ההזדמנות וכשעושים ביעור חמץ לקראת פסח, לבער גם את הקלוריות המיותרות מהארונות. *מומלץ להסתכל בתווית הסימון התזונתי של מוצרים ולקנות דברים בריאים, ללא עודף שומן, מלח או סוכר.

חשוב לקנות מוצרים באריזות סגורות, לשים לב לתאריך בו המוצר פג תוקף ולנקות את אזור הפתיחה במגבונים נקיים או לשטוף את האריזה (כמו קופסאות שימורים ואריזות סגורות של מזון מוכן) במים וסבון.

חשוב להקפיד על היגיינה מקסימלית בארונות ובמקרר בבית.

לא לוותר על  פעילות גופנית בבית לחיזוק שרירי הגוף וכמובן אם אוכלים יותר מהרגיל לבצע יותר פעילות. 

באוכלוסיה המבוגרת

ירידה בפעילות גופנית עלולה לגרום לדילול מסת השריר (סרקופניה) ולעלייה ברקמת השומן בגוף, במשקל ולפגיעות יתר לתחלואה. בייחוד בימים אילו יש להקפיד על תרגילי כח שניתן לעשות בבית. זכרו-כשאנו עסוקים ונהנים אנו פחות רעבים.  

קורונה – כל הכתבות

תגובה
  1. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

    ד”ר גלית גולדזק מסבירה מאוד יפה .ישר ולעניין.כל הכבוד.יישר כוח לך ולכל הצוות שלך.חג שמח

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.