המחוזי בחיפה דחה על הסף את עתירת התלמידים הדרוזים ובכך קבע כי תינתן עדיפות לתושבי העיר חיפה

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, ריבי למלשטריך-לטר, קיבלה היום, שלישי, 23/3/20 את עמדת עיריית חיפה ודחתה על הסף את עתירת הילדים הדרוזים, המבקשים ללמוד בחיפה. בכך, למעשה, קבעה השופטת כי תינתן עדיפות לתלמידי העיר בשיבוץ לבתי הספר.

בחיפה לומדים תלמידים רבים מישובי הסביבה. החלטת עיריית חיפה, בראשותה של ד”ר עינת קליש-רותם, היא לעצור את המגמה, בה משפחות גרות מחוץ לעיר וילדיהם נהנים ממערכת החינוך החיפאית.

כזכור, בחודש ינואר הגיש עו”ד רשף חן לבית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, עתירה מינהלית, בשמם של שמונה תלמידים דרוזים, שלומדים בחיפה, נגד עיריית חיפה, ראש העירייה ד”ר עינת קליש רותם, מחזיקת תיק החינוך בעירייה סיגל ציוני וראש מינהל החינוך בעירייה אילנה טרוק. בעתירה מבקש הילדים מבית המשפט למנוע אפלייתם של העותרים ולרשום אותם לחטיבות הביניים בחיפה.

בפסק הדין נכתב, כי ראש העיר פעלה על פי החוק, כאשר קבעה שקודם כל ישובצו בבתי הספר בעיר תלמידים המתגוררים בחיפה, וכי תלמידי החוץ מהישובים הדרוזים ישולבו בחטיבות הביניים בחיפה רק על בסיס מקום פנוי ולא רק בבתי הספר שעל רכס הכרמל, כפי שדרשו העותרים.

לפיכך, בית המשפט אימץ את עמדת ראש העירייה, ד”ר עינת קליש רותם, במלואה וקבע שתינתן עדיפות לתלמידי העיר בשיבוץ לבתי הספר. העירייה תשלב את התלמידים מהמגזר הדרוזי על בסיס מקום פנוי בלבד ומתוך רצון טוב.

על פי פסק הדין, אין כל חובה בחוק לשבץ תלמידי חוץ בחטיבות הביניים בחיפה ואין חובה להבטיח את מקומם בבתי הספר בעיר חיפה. עוד נקבע כי החובה לשבץ תלמידים במוסדות החינוך חלה קודם כל על הרשות המקומית בה הם מתגוררים – עוספיה ודליית אל כרמל.

ד"ר עינת קליש רותם ביומה הראשון בלשכת ראש העיר חיפה - 20/11/2018 (צילום: ראובן כהן - דוברות עיריית חיפה)
ראש עיריית ד”ר עינת קליש רותם (צילום: ראובן כהן – דוברות עיריית חיפה)

ראש העירייה, ד”ר עינת קליש רותם:

בחודשים האחרונים הופעלו עליי ועל מנהלים בעירייה לחצים עצומים, תוך שימוש באיומים ובהפצת שקרים ומידע מסולף ומגמתי. לא נכנעתי ללחצים וקבעתי שיש לתת עדיפות ברישום לתושבי חיפה וכך אכן נעשה. בית המשפט הבין שפעלתי על פי חוק ומתוך שיקולים עניינים. צר לי שכמה גורמים בעלי אינטרס בחרו להשמיץ אותי מעל כל במה אפשרית וללא גבולות. אם הם היו קוראים את לשון החוק, היו מבינים שפעלתי על פיו. כך קבע היום בצורה ברורה גם בית המשפט.
עו"ד רשף חן
עו”ד רשף חן

עו”ד רשף חן

בהתייחס לדחיית עתירת הילדים הדרוזים ולהודעת העירייה. למרות הכבוד הרב שאני רוכש לבית המשפט ולשופטת למלשטרייך לטר, לעניות דעתי פסק הדין שגוי עובדתית ומשפטית, אך איני סבור כי יש מקום או טעם להתווכח עם פסק הדין בעתון. העותרים ישקלו כמובן את צעדיהם המשפטיים. יש לציין כי בית המשפט קיבל כעובדה את הצהרת העירייה לפיה, היא אינה מתכוונת לתת עדיפות לכל ילד חיפאי אלא רק לילדים מרקע סוציואקונומי נמוך. הצהרה זו אינה מתיישבת עם הצהרות ראשת העיר בעבר ועתה ולמיטב הבנתי הנה אי אמת. על פי פסק הדין, לאחר שיבוץ ילדים מרקע סוציואקונומי נמוך, ישובצו הילדים הדרוזים בבתי הספר אליהם מיועדים חבריהם, על בסיס מקום פנוי. השופטת ראתה לנכון להדגיש בהרחבה את ערך השונות והשלכתו על החשיבות של שיבוץ הילדים הדרוזים וציינה כי מניחה שהדבר יילקח בחשבון על ידי העירייה. בימים הקרובים נדע כיצד העירייה פעלה למעשה, ובהמשך לכך יישקלו צעדי העותרים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

9 תגובות
 1. Alexis אמר/ה

  ומה עם עצירת ההגירה של ערבים מהגליל לחיפה???

  1. לודמילה אמר/ה

   לזה בטח יוקצאו כספים נוספים, יארגנו הסעות, פעילות חברתית וכד

  2. א.א.חיפה אמר/ה

   ברור עד שהיא עינת קליש. לא תעשה משהו דחוף. העיר תהפך לעיר ערבית . היום הם 30 אחוז מתושביי חיפה הערבים הם. סך הכל תושבים יש 280 אלף מתוכם 30 אחוז פעם היו פחות.גוראל הבין שהעיר התמלאה בערבים שהגיעו מהכפרים .התחיל להרגיש שגדל מספר הילדים מבתי ספר כמו בקשות עזרה מרווחה. השתלטו גם על דירות נטושות. בעיר התחתית. גוראל היה ראש העיר יזם שלח לכל המקומות שהם השתלטו הוציא אותם עם צווי פנוי והחזיר אותם מהיכן שהגיעו. היום כך צריכה לעינת קליש.במקום מעודדת אותם שיש תרווה שהעיר יום אחד תיהיה עיר ערבית .כי בעין הים החליפו איזה רחוב שם לרחוב ערבית כי הוריהם סיפרו הרחוב היה נקרא על שם ערבי .חוצפה והיא נענתה עינת קליש

 2. עוד מכה לחיפה אמר/ה

  ושוב, ראש העיר לא השכילה להבין את מה שהבינו קודמיה, עמרם מצנע ויונה יהב – יש חוק אבל יש גם אמות מידה של מוסר ציבורי וגישור חברתי. עינת קליש אולי פעלה על פי החוק, אבל בטח שלא על פי צו המצפון והשכל הישר (שכנראה אין לה). לא הכל נמדד בכסף. את אותם השקלים שהיא מצד אחד חוסכת לעיריה היא מבזבזת מצד שני על משרות מיותרות שהיא מעניקה בנדיבות למקורביה. והתרומה לעיר? זניחה. יש דברים כמו רב תרבותיות, שכנות טובה ויחסי שיתוף והכלה שערכם לא נמדד בכסף, אבל נראה שדברים אלה, נשגבים מבינתה הצרה של ראשת העיר חיפה. ״ניצחון גדול״ לעיריית חיפה? ניצחון עצוב ומכה נוספת לרוח החיפאית הפלורליסטית, החופשית ואוהבת האדם שפעם היתה כאן. ראש העיר עינת קליש ראויה לכל גינוי והשמצה. היא, כדרכה, מרוויחה את כל אלה ביושר.

  1. אבי אמר/ה

   אזרח נכבד.אם כל העצב שבדבר. אין מה לעשות בניגוד לשאר ראשי העיר גב קאליש רואה קדימה. קבלת תלמידים מחוץ לעיר תידרוש מהעיריה בעתיד כאשר מספר התלמידים יגדל לפתוח בתי ספר חדשים תוספת מורים ושאר מפעילי בתי ספר. ההוצאה תיפול מל עירית חיפה ולא על עירי דליה עוספיה עתלית טיבעון מועצת חוף הכרמל.ועוד.
   הכנסות העיריה מגיעות מאיתנו אזרחי העיר ולא מהאזרחים של העיריות סביב לה.
   כמובן שיש כאלו הדואגים ללבן את נושא הגיזענות שהוא ממש לא רלוונטי במיקרה זה
   זו פרה שחורה שכולם אוהבים לשחוט בשם הצדק.
   במיקאה הזה סומך על החלטת ראש העיר.

 3. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  זכותה של ראש העיר ד”ר עינת קליש רותם לאפשר קודם כל לתושבי העיר חיפה ללמוד בתוך העיר.אחרים יש להם בתי ספר בכפרים שלהם.מה פסול בזה צודקת החלטת גברת קליש.כל הכבוד לך.את עושה סדר בחיפה.כך צריך להיות.

 4. משה אמר/ה

  החלטה מבישה. כמינימום קאליש יכלה לגבי תלמידים חדשים, להגביל את מספר התלמידים המתקבלים, ובכך בכל זאת לאפשר להצטרף.

 5. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  יישר כוח עינת שנתנת עדיפות לתושבי העיר חיפה.את מקסימה.אמינה לתושבים ולבוחרים שלך תושבי העיר חיפה.מעריך אותך מאוד מאוד.אל תאמיני לתקשורת.הם היו תמיד נגדך.את אצילה.

 6. ברוך אמר/ה

  הדרוזים משלמים ארנונה לעיריית חיפה? רוצים בית בחיפה? שיעברו להתגורר בחיפה. נשמח לקבל אותם.