הפגנת התלמידים בחיפה: "קליש אל תפרידי בינינו" | ילדי הדרוזים מדברים למיקרופון ומספרים לקוראי חי פה על תחושותיהם בלי פילטרים

עשרות תלמידים והורים הפגינו היום, חמישי, 19/12/19, ברחבת בניין עיריית חיפה, נגד החלטת ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש-רותם, להפסיק את לימודי התלמידים המתגוררים מחוץ לעיר חיפה, כאשר ביניהם תלמידים דרוזים מעוספיה ודלית אל כרמל. המפגינים קראו לראש העיר לחזור בה מהחלטתה ושלא תפריד בין התלמידים.

חה"כ ע׳דיר כאמל מריח לחי פה: "אנחנו במדינה דמוקרטית וכל אדם רשאי וזכותו ללמד את ילדיו היכן שהוא רוצה"

חה"כ ע׳דיר כאמל מריח:

אני קוראת לראש העיר שתראה את התלמידים הללו, שמדברים על אחווה. הם אחים, לומדים ביחד שנים. אנחנו מלמדים אותם לשותפות, לדו-קיום, לפלורליזם ואם לא נלמד להתחנך ביחד ונלמד ביחד אז אוי לנו. אנחנו במדינה דמוקרטית וכל אדם רשאי וזכותו ללמד את ילדיו היכן שהוא רוצה. ההחלטה הזו היא החלטה אטומה היא החלטה גזענית. אי אפשר לנתק ילדים ולגרש אותם מבתי הספר שהם רגילים אליהם, שהם לומדים בתוכם. זו החלטה שראש העיר חייבת לחזור בה ולהחליט להחזיר את כל התלמידים האלה לבתי הספר שהם לומדים בהם.

ראש מועצת עוספיה בהיג' מנסור: "החלטה לא נכונה וצריך לאפשר לתלמידים שכעת לומדים בבתי ספר להמשיך ללמוד"

ראש המועצה המקומית עוספיה בהיג' מנסור:

אני חושב שההחלטה היא החלטה לא נכונה וצריך לאפשר לתלמידים שכעת לומדים בבתי ספר להמשיך ללמוד. זה לא יהיה תקין להפסיק את הלימודים שלהם מאחר וכבר התרגלו לחברים שלהם, לשיטת הלימוד, לשפה ואסור לקטוע את הלימודים שלהם.

שמש כיוף ובנו דניאל כיוף

דניאל כיוף לחי פה:

אני מרגיש פגוע מהחלטה זו. אנחנו לומדים בחיפה כבר שלוש שנים, כל החברים שלנו בחיפה אנחנו רשומים באותם מועדונים בחיפה כדורסל וכדורגל. בעוספיה יהיה לנו קשה להסתגל במעגל החברתי כי אנחנו לא שולטים בשפה הערבית מבחינת כתיבה וקריאה. אני מבקש מראש העיר לחזור בה בהחלטתה שתחשוב פעמיים ותחשוב כאילו היינו הנכדים או הילדים שלה.

שמש כיוף, אבא של דניאל מסר לחי פה:

מצער אותי לראות ילד עצוב בגלל שמחליטים להפריד אותו מחבריו בהחלטה שרירותית ולא מושכלת. הילדים סך הכל מבקשים להמשיך ללמוד ביחד רוצים ללמוד את המסלול שהם התחילו. אין שום סיבה בעולם להפסיק את זה. המספר של מקומות ילדים זה תירוץ שאני לא מבין איך היא אומרת את הדברים האלה. מדובר ב 23 ילדים שעולים מכיתה ו' לכיתה ז', ובכללי כל הילדים מדלית אל כרמל ועוספיה זה 0.03 % מכל כמה עשרות אלפים ילדים שלומדים כאן בחיפה. בקשתינו היא להשאיר את התלמידים ביחד ולתת להם להמשיך את המסלול.

ג'האד קבלאן סבא של אייל עלו הלומד בבית ספר אהוד בחיפה

ג'יהאד קבלאן סבא של דניאל מבית ספר אהוד:

אנחנו מוחים כאן נגד ההחלטה לנתק את הילדים מהחברים שלהם בחיפה ולמנוע מהם את המשך הלימודים גם בחטיבות הביניים וגם בכלל מתוך שיקולים מוזרים, שלא מתקבלים על הדעת. חיפה מבחינתו זה הבית, חיפה היא העיר השנייה שנמצאים בה גם כעובדים גם כלומדים גם מתחנכים, גם מבלים. הפגיעה היא פגיעה מאוד רגשית בילדים הילדים בחודש האחרון במקום שיתעסקו בלימודים מתעסקים במה יהיה בשנה הבאה. אנחנו מבקשים מראש העיר לחזור בה מהחלטה תמוהה זו ולתת לילדים האלה להמשיך להתחנך לערכים להשתלב בחברה הישראלית.

אייל עלו תלמיד בית ספר אהוד

הללי דלון: "אנחנו מאושרים ומעושרים מהחיבור הזה בבית הספר. זה ערך מוסף לנו, לילדים שלנו"

הללי דלון, אמא לתאומים הלומדים בבית ספר אלון עם תלמידים דרוזים:

הסיבה שבאנו לחיפה מלכתחילה זה בגלל הפלורליסטיות, בגלל הדו קיום. אנחנו נהנים ממנה בכל יום ויום. אנחנו מאושרים ומעושרים מהחיבור הזה בבית הספר. זה ערך מוסף לנו, לילדים שלנו, לערכים של סבלנות ,של סובלנות, של דרך ארץ של קבלת האחר והדומה. זה פשוט יהיה עוול להפסיק את זה. אנחנו רואים בזה רק טוב ואנחנו מקווים שהחלטה זו תשתנה ומהר כי היא שגויה בכל כך הרבה רמות.

שלושה תלמידים מבית ספר אלון בחיפה

פרג' אבו פארס אבא של אדם תלמיד בבית ספר אלון

מגי סקר מעוספיה פעילה חברתית

איה חלבי תלמידת בית ספר רוממה

גיא גרנות תלמיד בית ספר הרצל: "אחים לחיים" 

סלין תלמידת בית ספר הרצל

תולין אבו חאמד תלמידת בית ספר רוממה

שירן הראל תלמידת בית ספר פיכמן

שר תלמידת בית ספר רוממה

3 תגובות
  1. מלי אמר/ה

    בושה…מעשה שנעשה בחוסר מחשבה.חיפה בנויה על דו קיום ואסור ליצור גזענות.

  2. יהודית אמר/ה

    שילכו ללמוד בכפרים שלהם…די להתבוללות

  3. ריטה אמר/ה

    יהודית,המגזר הזה גם מיתגיס לצבא את מודעת לזה,צריך לשלוח אותך לכפרים האלה שתילמדי ולהקיר אותם

לא ניתן להגיב