חיפה לחיפאים (בלבד) – מוסדות החינוך בחיפה לתושבי העיר חיפה • זעם בקרב ההורים הדרוזים וכן בישובי הסביבה

מירוץ ליאו באק על חוף הים של חיפה (צילום: ירון כרמי)

בשנים האחרונות מתגברת תופעה של ילדים אשר מתגוררים בסביבת חיפה ולומדים בבתי הספר בעיר חיפה. חלק מהמשפחות שעוקרות מחיפה לישובי הסביבה ומחפשות דיור זול וארנונה זולה (למשל בשכונת גלי כרמל בטירת הכרמל) ממשיכות לשלוח את ילדיהם לבתי הספר בחיפה. בעיריית חיפה מבקשים לשנות זאת ולתת עדיפות לילדים העיר חיפה בבתי הספר המקומיים.

עיריית חיפה החליטה השנה להפסיק לקלוט ילדים מחוץ לעיר חיפה ומנוע מהם להירשם למוסדות חינוכיים בעיר וזאת מכיוון שמוסדות החינוך בחיפה נמצאים במצב בו אין מענה לילדי העיר עצמם. כך לדברי עיריית חיפה. בעירייה חוזים כי בעקבות פרויקטי בנייה הקיימים באזורים המבוקשים, ותהליכי התחדשות עירונית עתידיים, תגדל אוכלוסיית העיר והביקוש למוסדות חינוך, על ידי תושבי העיר עלול להחריף את הבעיה באופן דרסטי כבר בקרוב.

החלטה זו, שהתקבלה מבלי ליידע הורים לתלמידים שכבר לומדים בחיפה, גרמה לסערה בקרב הורי התלמידים המתגוררים מחוץ לחיפה ובמיוחד תלמידים מעוספיה ודלית אל-כרמל, שנודע להם על ההחלטה בדרך אגב.
"החלטה זו אינה מוסרית וערכית ופוגעת בנפשות של הילדים. היא התקבלה מבלי לבחון את ההשלכות שלה על הילדים", אומרים לחי פה היום הורי התלמידים.

שמש כיוף, אב לילד בכיתה ו' בבית ספר אהוד שוחח עם חי פה ודיבר בשם ההורים שילדיהם מעוספיה ודלית אל-כרמל אשר לומדים בחיפה:

ההרגשה קשה מאוד. אנחנו מאוכזבים ומופתעים. החלטה זו באה ביום בהיר, בלי שום הכנה ובלי שום עדכון. אנחנו גילינו את העניין בדרך אגב ושיגרנו מכתב למחלקת החינוך בעירייה. לאחר יותר מחודש קיבלנו תשובה בה נכתב כי זו ההחלטה שהתקבלה.
מבלי לבחון את ההחלטה שלה, את ההשלכות שלה לרגשות הילדים שכבר לומדים בחיפה ויש להם מסגרת משלהם, חברים משלהם. ראש העיר החליטה שהיא לא רוצה ילדים מחוץ לחיפה (עוספיה ודלית אל כרמל) וזהו.
אנחנו דורשים שלפחות הילדים שכבר רשומים במסגרות חינוכיות בחיפה, שיתנו להם להמשיך. זה לא אתי, לא מוסרי ולא ערכי. החלטה זו פוגעת רגשית בילדים. ההחלטה לא נבחנה, לא נשקלה ולא תוכננה. התקבלה מבלי לחשוב על ההשלכות הרגשיות עתידיות על התלמידים. ולראיה היום קיבלנו מסר שנירגע כי בכוונתם למצוא פתרונות ואנחנו יכולים להירשם לעוד שנה. אבל זה לא פתרון ולא מקובל. כי מה עוד שנה נצטרך להילחם עוד פעם?

הורי התלמידים מדלית אל כרמל ועוספיה, פנו במכתב באמצעות עורך דין רשף חן בו הם מסבירים את הסוגייה ודורשים מראש העיר לחזור בה מהחלטתה. מצורף נוסח המכתב במלואו:

רשף חן
רשף חן

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

עיריית חיפה אינה יכולה למנוע מענה חינוכי מהילדים של תושביה, בזמן שהיא נותנת שירותים לילדי חוץ. לצערנו הרב, עקב תכנון לקוי וחוסר היערכות בסיסית, שנעשו בשנים האחרונות על ידי מערכות העירייה, אנו נמצאים במצב, בו אין מענה לילדי חיפה עצמם. בנוסף, בעקבות פרויקטי בנייה קיימים באזורים המבוקשים, ותהליכי התחדשות עירונית עתידיים, הבעיה עלולה להחריף באופן דרסטי כבר בקרוב.
ראש העיר, ד״ר עינת קליש רותם, הנחתה כבר לפני מספר חודשים על הכנת תוכנית אב מסודרת לחינוך, אשר תשים את ילדי העיר חיפה בעדיפות ראשונה.
למרות כל זאת תיבדק האפשרות, באופן חד פעמי ולשנה אחת בלבד, האם וכיצד ניתן לספק לילדי החוץ פתרונות זמניים בעיר חיפה, זאת במקביל להיערכות ולקבלת אחריות של הרשויות המקומיות, בהן הם גרים למתן מענה נכון לתושביהן.
יש לציין, כי בניגוד למצג השווא באמצעי התקשורת בימים האחרונים, מדובר בעשרות תלמידי חוץ, הלומדים בעיר חיפה ולא רק בשבעת התלמידים, שלהם יכולת  להקים קול זעקה.

ממשרד החינוך נמסר לחי פה בתגובה:

רישום תלמידים למוסדות חלה על הרשות המקומית.
10 תגובות
 1. מנשה אמר/ה

  זו החלטה כוחנית ושגוייה בעליל. ראוי יותר לאפשר לתלמידים שכבר נמצאים במסגרות חינוך בחיפה להשלים את לימודיהם בחיפה עד סיום כיתה יב'.
  גם אם בעיריית חיפה יש מי שמעוניין להפסיק לקבל תלמידים מחוץ לחיפה, ניתן להודיע שהחל משנה הבאה לא יתקבלו תלמידים חדשים אך בשום אופן לא לקטוע את מסלול הלימודים של אלו שכבר החלו ללמוד בחיפה.

 2. מטיה אמר/ה

  עלק עדיפות לילדי העיר חיפה. עוד מעט כבר אין ילדים בעיר ונשארים רק המבוגרים. למה? כי הרגו את חיפה.

 3. עמיקם אמר/ה

  מסכים לחלוטין מנשה!

 4. נטליה אמר/ה

  טוב שחיפה היא לחיפאים.
  ככה יחסכו מאיתנו פקקים בעיר. ולתושבים תהיה יותר עבודה.

  מגיעים לחיפה, מזהמים אותה ובורחים.

  כשאני הייתי ילדה אז החינוך היה לא רק לתושבי חיפה אלא גם לפי שכונות מגורים!

 5. גל אמר/ה

  וגם בים לקחת כסף למי שבא והוא לא חיפאי

 6. רובי אמר/ה

  בתור אחד שהיה גר בחיפה 19 ולמד במגוון התיכונים
  עינת קליש עשתה צעד חכם.
  בתור אחד שלמד בתיכון עירוני ה שם בכלל נתנו יותר לדרוזים מאשר לתלמידים שלומדים שם.
  למדתי שם 3 שנים בחטיבת ביניים ראיתי את האפלייה מהמורים ומכולם.אז אל…אל…
  עינת קליש עושה מה שאף ראש עיר לא עשה .
  עינת כל הכבוד

 7. מיקית אמר/ה

  1) ומה בקשר לאינטגרציה ?? החיוביות שבשילוב ילדים דוברי ערבית בחברה היהודית, מה עם ההשפעות החיוביות שבדבר ?
  2) הטענה לא לקבל יותר ילדים מחוץ לחיפה הגורסת כי הם "תופשים מקומות לימוד של ילדי חיפה", משוללת הגיון. במקום זאת יש להגדיל את בתי הספר ולהוסיף כיתות לימוד עוד אתמול …….שהרי ממילא יגיע יום בו יכולת קליטת תלמידים חדשים למערכת החינוך תגיע למלוא הקיבולת…

 8. אתי אמר/ה

  קליש צודקת בענין הזה, אם אין מספיק מקום בבתי ספר לתושבי חיפה, אי אפשר להרשות לילדי חוץ ללמוד פה.

  1. תושב קריית שמואל אמר/ה

   אם הי רוצה להתלונן אל מקומות אז שה תבניה אוד בתי ספר במיוחד דתיים דה יש להם אחוז ילודה גבוה ושתשפרי את הבתי ספר בקירית שמואל

 9. תושב קריית שמואל אמר/ה

  מה אם מקומות כמוה קריית מוצקין שאין בהם תיכון דתי גם להם יהיה אסור להיכנס

לא ניתן להגיב