סקר קרקע מקיף יבוצע בחוות המכלים כדי לנסות ולאתר המקור למפגעי הריח בקריים חיים

מזה כחודשיים מתקבלות תלונות על ריחות חריגים של דלקים באזור קריית חיים. על כן הוזמנו אנשי תש”ן לדיון במשרדי איגוד ערים להגנת הסביבה על מנת למצוא את מקור הריחות, ולטפל במפגע הגורם.

התלונות שהגיעו אל מוקד האיגוד היו בעיקרם מתושבים ועסקים באזור הרחובות אברבנל ודגניה, הנמצאים צפונית לחוות המכלים של תש”ן, מאזור האצטדיון הנמצא מזרחית לחוות המכלים ומאזור צומת “הום סנטר” שמדרום לחווה.

עם קבלת התלונות יצאו פקחים של איגוד ערים ושל המשרד להגנת הסביבה לאזור התלונות, ואכן אימתו את סוג הריח ועוצמתו. לאור ההערכות של האיגוד שמקור הריח הוא בחוות המכלים, הוזמנו אנשי תש”ן לדיון במשרדי האיגוד על מנת לבדוק אפשרויות נוספות בתוך החווה הגורמות לאירועי הריחות.

בישיבה השתתפו גם אנשי המשרד להגנת הסביבה, ומצד תש”ן השתתפו בדיון מנכ”ל החברה, יועץ חיצוני של החברה ומנהלים בכירים נוספים. צוות האיגוד העלו את השערתם בפני אנשי תש”ן שמקור הריחות הוא בקרקעות מזוהמות ושהגשם מציף את הדלקים על פני הקרקע. מקור השערה זו היא בעובדה כי אירועי הריחות החלו בתקופה של ימי הגשם הסוערים, כאשר ירדו גשמים בעוצמה חזקה בבת אחת.

האיגוד סבור כי השערתו חייבת להיבדק, ובשל כך הוחלט לקיים בזמן הקרוב פגישה בחוות המכלים ביחד עם נציגי רשות המים לבחון את הסוגייה, ולבצע סקר קרקע מקיף בחוות המכלים כדי לנסות ולאתר המקור לריחות. בנוסף, לבקשת האיגוד הוחלט עם אנשי תש”ן להקדים את בדיקות האלדר (בדיקות בהן נבדקות כל רכיבי הציוד בחווה) הבדיקה אכן החלה ביום 25.2.20 וכאשר תוצאותיה יגיעו יעדכן האיגוד בתוצאותיו.

טיפול באירועי הריח דרש מהאיגוד תחילה לאתר את מקור הריח, הן לצורך טיפול במפגע הגורם לו, והן לצורך מיצוי הליכים מנהליים ומשפטיים ככל שנדרש. לשם כך, נקט האיגוד במספר צעדים על מנת לאשש את השערותיו, שאכן מקור הריחות מגיע ממכלי תש”ן, ובניהם: נבדקו כיווני הרוח בזמן אירועי הריח, נבדקו נתוני ניטור האוויר בתחנת הניטור הקרובה ביותר לחווה הממוקמת בבית ספר רגבים, שונה מיקום תחנת הניטור לבית הספר דגניה, התבצעו בדיקות עם גלאי VOC (מכשיר לניטור גזים רעילים) לאורך גדר חוות המכלים, נערכו סיורים בתוך חוות המכלים עם מצלמה תרמית, ועוד.

בנוסף לכך, נבחנו ונשללו מקורות אפשריים בנוסף לחוות המכלים; תחנות הדלק הסמוכות לאזור נבדקו בעזרת מצלמה תרמית, נערכו סיורים על ידי עובדי האיגוד בנמל החדש, נבדקו התאמות בן זמני פריקת אוניות, עבודות אחזקה ואירועי ריח.

מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, ד”ר עופר דרסלר: בתחילת חודש פברואר האיגוד ביצע בדיקה מטעמו לדיגומים על גדר תש”ן, למשך 24 שעות באמצעות חברה חיצונית. הממצאים מראים כי אין עלייה בחומרים להם נקבעו ערכי סף בחוק אוויר נקי. אך, קיימות חריגות בחומרים אשר גורמים לריחות התואמות לטיב התלונות שהתקבלו בתקופה זו. אומנם לחומרים אלו לא נקבעו ערכי סף בחוק, אך הם בהחלט גורמים למפגע סביבתי. אנו ממשיכים לפעול כדי לאתר את מפגעי הריח, בכדי לפעול לטיפול בו ובגורם לו בכל האופנים העומדים לרשות האיגוד. הדו”ח שיצא בנושא הוא דו” ביניים, אני נמשיך לפעול ולעדכן את הציבור בשקיפות מלאה.

מכשיר קניסטר המאפשר דיגום אוויר (צילום: איגוד ערים להגנת הסביבה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. לייבלה אמר/ה

    הבעיה חמורה כפי שמיצטיירת בכתבה הריח האיום והמכביד כבר שופע שנים לא מעטות הרגשת חנק הרגשת בנזן וכל הכרוח בכך!!כל הגורמים הרלבנטיים טומנים ראשם בחול !על מנת לנטר חייבים להגיע להיתרשם ולהבין !!לא ניתן לישרוד באיזור !!הריח נפיץ וגם והיתנהלותם של התושבים הגיעה לשיא!!זאת חוצפה וכלימה מצד כל הגורמים שמזלזלילים באזרח בצורה מחפירה!!אני קורא חד משמעית להגיש תלונות במישטרה ותביעה אזרחית ייצוגית בסכומים ניכבדים!!