מנהיגות חברתית או מנהיגות כוחנית-חוק וסדר בעיריית חיפה • פרשנות • גילה לבני זמיר

השבוע עלתה לדיון הצעתו של חבר מועצת העיר, אביהו האן, להפעלת הכרמלית בשבת. ההצעה הופלה בתרגיל ביורוקרטי של הנהלת העיר תוך נפנוף בסעיפי חוק איזוטרים. האם מנהיגות עירונית צריכה להצמד לחוקים ובירוקרטיה שמרנית, או לפעול ביצירתיות עבור היבטים חברתיים ומציאות משתנה?

"שבת בבוקר יום יפה, אמא שותה המון קפה, אבא קורא עיתון ולי קנו בלון"… את שיר הילדים התמים הזה ששר אריק איינשטיין לפני קרוב ל-30 שנה, הפכו בזמנו לסלע מחלוקת חינוכי כשחברי הקואליציה החרדית והדתית בממשלת ישראל של אותן שנים, דרשו להוציאו מספרי הלימוד של החינוך הממלכתי, משום שבמילות השיר יש ציון של חילול שבת ואי שמירתה על פי ההלכה. המילים הנחמדות של השיר, היוו לדעתם איום על הצביון הרוחני היהודי. "מי אוהב את השבת? אז למה לא כל יום שבת"- אומר שיר ילדים אחר שמחדד שכולנו אוהבים את השבת, היום החופשי של כולנו המוקדש למנוחה ולכיף. אבל גם ביום הזה יש גורמים שרוצים להחליט עבורנו איך נעשה את הכיף הזה למרות שהם גורם מיעוט בתפיסת השבת שלהם.

עומס יתר בכרמלית - ערב יום העצמאות בחיפה (צילום: ירון כרמי)
עומס יתר בכרמלית – ערב יום העצמאות בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מפנה היסטורי – בגוש דן למרות החוקים והסטטוס קוו

המאבק הקורא להפעלת תחבורה בשבת הפך קריטי ונחוש בשנים האחרונות. הצביעות בנושא היא גדולה: הלא ממילא נעות מכוניות במאות אלפיהן בכבישי הארץ בשבת, חילול השבת החמור ביותר נעשה דוקא בחסות איסור התחבורה הציבורית בשם הדת. העומס בכבישים הוא עצום, המחיר של תאונות הדרכים הוא בלתי נסבל, הזיהום והפקקים הולך ומתרחב, הזכות לנסוע לים, לביקור משפחה או סתם לבלות בשבת, הוא נחלתם של בעלי כלי רכב או כאלו שביכולתם לממן מוניות ספיישל. מי שהפרוטה או הרכב לא מצויים בידו, יושבים בבית וכך גם נוצר עיוות וחוסר צדק חברתי ממדרגה ראשונה. לאחרונה כמה רשויות מקומיות בגוש דן עשו מעשה והפעילו באופן פרטי את פרוייקט "נעים בשבת" המעניק לתושבים תחבורה ציבורית בחינם ושובר את הטאבו.  עשרות אלפי אנשים עטו בשמחה על התחבורה הציבורית ונהנו לנוע בשבת בלי להזדקק לרכב פרטי. משנפרץ הסכר יש ביקוש של רשויות אחרות ויתכן כי מכאן אנו בפני מפנה הסטורי לשרטוט גבולות הכפייה הדתית וקביעת אורחות חייהם הפרטיים של מי שנהנים מהשבת בדרכם הלא דתית.
זוהי מנהיגות פורצת דרך המעדיפה את טובת האזרחים.

חיפה הובילה בעבר בפלורליזם

חיפה היתה תמיד יוצאת דופן בנושא. בחיפה-העיר היחידה בארץ בה יש תחבורה ציבורית בשבת, חיפה היתה גם תמיד אי של פלורליזם נדיר במציאות של מאבקי הדת המתרחשים בארץ. האוכלוסייה החילונית והחרדית בחיפה חיו זו בצד זו בשלום ובשיתוף פעולה ולא פעלו באופן פוגעני ולעומתי אחד מול השני. בשנים האחרונות הדברים השתנו בגלל הגירת גורמים דתיים לחיפה, כאלו שלא גדלו כאן ומניחים שהם יכולים להכתיב מציאות שהיתה תמיד זרה לחיפה.

הפעלת הכרמלית בשבת – דיון במועצת העיר חיפה

ביום שלישי העלה בשנית אביהו האן מהירוקים את ההצעה להפעלת הכרמלית בשבת. באופן מסורתי הכרמלית לא פועלת בשבת אולם הזמנים השתנו:  
משעבר מרכז הבילויים ולעיר התחתית, כבר שנים ששכונת הדר היא מקור משיכה לצעירים וצעירות ומהגרים לחיפה הרואים בה יעד למגורים וחיים. זה אפילו לא כולל את העליה הדוברת רוסית שחיה בה משנות ה-90, כמות כלי הרכב עלתה מאוד בסופי השבוע ובצידה גם מצוקת החניה של  המבקרים המבקשים להגיע בשישי שבת ליקיריהם המאושפזים במרכז הרפואי בני ציון, מצוקת חניה למי שמגיעים לבלות ברחובות הדר ובמרכז הכרמל, המודעות ההולכת וגוברת לוויתור על הרכב הפרטי ושימוש בתחבורה ציבורית – רק הגיוני היה להפעיל גם בסופי השבוע את הכרמלית הנוסעת מתחת לאדמה ולא מנקרת את עיני אף אחד, בניגוד לכלי הרכב הממלאים וגודשים את הרחובות ויוצרים "חילול שבת" ממונע ובוטה (אם רוצים לראות זאת כך), לאפשר לבליינים לנסוע ללא סיכון אישי לאחר שתיית אלכוהול ולהיות נאמנים לחזון התחבורה הציבורית.

זו הפעם השנייה בה מסירה קליש את הפעלת הכרמלית בשבת מסדר היום

בפעם הקודמת בה דחתה קליש את ההצעה להפעלת הכרמלית בשבת, הייתה במרץ 2019. אז ההצעה נפלה בגלל משמעת קואליציונית ונפנוף בסטטוס קוו והתחייבות שנתנה עינת קליש רותם לסיעת החרדים של מיכי אלפר סגנה ממפלגת יהדות התורה והשבת. לעומת זאת, השבוע שלף נחשון צוק סעיף איזוטרי המצוי בחוק וניהל מהלך מניפולטיבי שדחה את הנושא מסדר היום באופן המוגדר: כשר אבל מסריח.

פרשת התלמידים הדרוזים: יש היגיון שתושבי ערים אחרות לא יתפסו את מקומם של תלמידים ותלמידות תושבי חיפה. אולם בצד החוק היבש, רצוי היה להפעיל קצת אינטליגנציה ריגשית

בכלל, נראה כי בירוקרטיה יבשה והצמדות לחוק ללא ראיית הגורם האנושי הם לנגד עיניהם של ראשי הנהלת העירייה וחביבים עליהם כאסטרטגיית פעולה הרבה יותר מהמאמץ היצירתי בו פועלים למצוא פתרונות הולמים למען מציאות משתנה עבור רווחת כלל הקהילה.
השבוע עלה גם נושא דחיית ילדים מישובים המתגוררים מחוץ לחיפה וביניהם גם שבעה ילדים דרוזים, שעל פי הסכם קיים ותיק ימים מגיעים ללמוד בבתי הספר בחיפה. הסכם זה הוא מתקופה יהב כמו כל ההיסטוריה השנואה על הנהלת עיריית חיפה הנוכחית.
יש היגיון במהלך שלא לאפשר לתושבי ערים אחרות לתפוס את מקומם של תלמידים ותלמידות תושבי חיפה. אולם בצד החוק היבש, רצוי היה להפעיל קצת אינטליגנציה ריגשית ומנהיגות ולסמן את קו הגבול.
אפשר פשוט לומר: מי שכבר נמצאים כאן ישלימו את לימודיהם במערכת החיפאית ומעתה ואילך, לא יתאפשר למי שאינו תושבי חיפה ללמוד בחיפה במוסדותיה הציבוריים.

מעשה זה יצר כעס בציבור החיפאי ובקרב תושבי ערים אחרות ועבור רבים הוא צרם גם בהיבט של שותפות הגורל בין הדרוזים ליהודים. אולם נראה כי הצמד המנהל את העירייה אדיש אליו ולא מבין את משמעויותיו.  היה מצופה ממי שבעת שנשפטה על חריגת הבניה שתכננה בוילה בזכרון יעקב וביקשה להתחשב בנסיבות ריצתה לראשות העיר ולהקל בעונשה, לגלות את אותה גמישות שיפוטית וקצת אינטליגנציה ריגשית, בבואה לבחון מהלכים בהם מעורבים היבטים אנושיים כמו במקרה הזה.

קיווינו לקבל מנהיגה אמיצה, יצירתית, מובילה ופורצת דרך ובסופו של דבר מסתבר שמדובר במנהיגות החובבת בירוקרטיה יבשה המקדשת את את החוק היבש על תתי סעיפיו ופחות מעדיפה את רווחת בני האדם.

22 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  צריך להמשיך להאבק על תחבורה בשבת.
  כרמלית ותוספת אוטובוסים באזורים חילוניים ברובם.

 2. אל אמר/ה

  הגיע הזמן לכרמלית בשבת.
  החרדים לא יסעו בה בשבת והיא לא עוברת בשכונותיהם.

 3. הדסה שירי פילה אמר/ה

  כרמלית היא תירוץ למנוע חילול שבת .בעצם ,כניעה לחרדים .

 4. זהבה אמר/ה

  ראשת עיר מגעילה שהנהגה אנושית זרה לה.

 5. אורנה אמר/ה

  כתה גזענית!!!! בושה וחרפה

 6. מירה אמר/ה

  חוצפה.
  השבת היא השיוויון והצדק החברתי האמיתי.
  היא זו שאומרת שלכולם מגיע חופש.
  כן, גם לנהגי ומאבטחי ומנקי הכרמלית השקופים, שאתם לא סופרים אותם.
  וזה כל כך מרגיז, כי האנשים שבאמת זקוקים ליום המנוחה ושעובדים כמו חמורים כל השבוע לא יכולים לפנות זמן ולכתוב על זה פוסטים פרשניים מעצמם.
  תשמרי שבת אחת ותראי מה זה לפני שאת מטיפה. שבת אחת של שקט, של הפסקה מהמירוץ שלנו סביב עצמנו. ודרך אגב, בחיפה יש כבר תחבורה של אוטובוסים למי שממש רוצה. אז שיניחו לכרמלית המסכנה. יניחו לה כי חוץ מיום העצמאות היא די ריקה.

  1. גילי אמר/ה

   לא את תקבעי למישהו אחר אם הוא יסע או לא. לא מתאים לך לנסוע בשבת? אל תסעי. רק אל תתערבי בחיים של אחרים.

  2. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   אף אחד לא מכריל אף אחד לעבוד בשבת אם לא ירצה. כולל רופאים ורופאות, כוחות חירום, בתי שעשועים וכדומה. זו מסוג התשובות המתחסדות של מי שמטיפות מוסר של שבת אבל נהנית לקבל את כל השירותים זמינים כי יש מי שנותן אותם גם בשבת. הניחי לאנשים להחליט עבור עצמם איזה צביון שבתי הם מעוניינים בו ואל תחליטי עבורם.

  3. מירה אמר/ה

   בדיוק.
   חוץ משירותי חירום של רפואה ומשטרה, לא צריך להכריח אף אחד לעבוד בשבת.
   את חושבת שזה מתחסד? שזה מכריח?
   את ניסית פעם לשמור שבת?
   אולי זה יעזור להפחית את זיהום האוויר אם פעם בשבוע ישבתו קצת המנועים המזהמים?
   אנשים יראו את המשפחה שלהם ולא ירוצו לסופר או למצוא ריגושים זולים?
   שבת היא הדבר העליון שעם ישראל הנחיל לעולם. חוץ מהספירה של 7 ימים בשבוע זו?גם המתנה של ההפסקה ממירוץ החיים.
   לך יהיה נעים לקום ב6 בבוקר לעבודה בשבת?
   תאמיני לי שלא.
   שנאתי שאבא שלי עבד בשבת.
   אבל לא היתה לו ברירה. את כתבת שלא מכריחים לעבוד- אבל אם לא תעבוד בשבת לא ימשיכו להעסיק אותך בשאר השבוע במקומות האלה שפתוחים בשבת.
   חבל שאת לא ניסית לנוח בשבת מכל הנסיעות והבילויים החיצוניים. חבל בשביל הנפש והנשמה שמחכות שתקשיבי להן.

  4. גילה אמר/ה

   כל אחד שיחיה על פי דרכו. שמירת שבת היא לא ערובה לשום מנוחה או מניעת זיהום. כיום כמות הכלים החד פעמיים שמניבה כל שבת כזו היא נזק עצום לסביבה, הנשים עובדות קשה להכין שבת חוץ מעבודה בשאר השבוע כדי לפרנס משפחה כשהאבא אינו מפרנס אלא לומד. אורח החיים החרדי הוא בכלל עומד בניגוד לכך הגיון של מנוחה או שמירה סביבתית אז הטיעונים הללו מגוחכים.

   ביחס לעבודה בשבת: יש גם תורנויות לילה, יש אנשים העובדים המרחק מהבית ומגיעים מאוחר או נעדרים ממנו במשך שבועות: צוות רפואה, אנשי ונשות קבע, צוןתי תעופה, יפ, סגל דיפלומטי, שומרים, ועוד. גם הילדים שלהם בטח לא מתים על זה אבל ההורים מפרנסים בדרכם שלהם. חרדים ממילא לא מוטרדים מיכולתם לפרנס את משפחותיהם. לשם כך יש קצבאות ומענרים או אשה עובדת נון סטופ.

  5. רון אמר/ה

   הכתבה שלך גילה מזכירה לנו שהוקמה כאן מדינה, ובתוכה עיר חיפה, שכל תכליתה לאפשר ליהודים לחיות ככל העמים. כך ביקש הרצל בפירוש מהאפיפיור.

   והרי היהודי ללא התורה נכחד, נעלם מהעולם. ברוסיה במהלך 70 שנה של ניתוק כמעט מוחלט מהדת כמעט ולא נשאר זכר לעולם היהודי העשיר בתורה שהיה שם. היו ישיבות מובחרות, תלמידים חכמים ומצוות עד לזמן שהקומוניסטים השתלטו על המקום.

  6. גילה אמר/ה

   אתה טועה לחלוטין בהשוואה הזו:
   חיפה היא עיר אחת מתוך המדינה הישראלית שקרויה: בית לאומי ליהודים. זוהי מדינה שהוקמה כמדינת יהודים ואינה ברת השוואה לשום מדינה אחרת בגלות, בה היהודים היו צריכים לעשות מאמצים מיוחדים כדי לשמור על זהותם ותרבותם, לא פעם בתוך סביבה העוינת אותם מבית או כמיעוט בתוך תרבות שולטת.

   בתקופת-200 ומעלה שנות השכלה ופתיחות מחשבתית. היהודים לא נעלמו ולא הישיבות שמרו עליהם. ההשכלה שגשגה ויצרה גאווה שבטית ביבודים כעם חכם, המשיכה להתקיים ההקפדה להנשא בתוך השבט ולשמור על כללים בסחסיעם המדיכה והפנאטיות הדתית אך הרחיקה. מי שהשמיד את המסה היתה השואה שלא הבדילה בין דתיים לחילונים. גם אלוהים לא שמר על אף אחד מהם בלי הבחנה משתלמת לשומרי מצוות.

   רובם המוחלט של היהודים היום לא אוצים להיות חרדים או דתיים. אלו מהווים פחות מ-20% מהעם היהודי. הרוב רוצים חיים חופשיים עם זיקה יהודית אותה בוחרים לפי רצון אישי. החרדיות והפנאטיות הדתית פוגעות בחיבור השבטי והן תעשינה כמה דברים:
   תמשכנה את השסע בעם עד קרע מוחלט כמו שקורה בארה״ב.
   גם כאן היהודים החופשיים אינם קשורים בשום צורה רגשית לחבידויות כמו סאטמר, גור, תולדות אהרון וכדו. זה אינם כוס התה היהודי שלהם. ואתה יודע מה, גם החסידויות האלו לא סופרות את החילונים והציונים.
   לפי התחזיות , בגלל הדמוגרפיה, הם יהפכן כוח חזק ורב, ואז האחריות הפוליטית וההנהגתית תיפול עליהם. במצב כזה המדינה הישראלית יהודית תקרוס והחילונים יעזבו. לחרדים אין שום ענין במדינה ציונית דמוקרטית.

   הערה: הרצל היה חילוני לחלוטין וראה ביהודים כוח תרבותי ולכן קידם ציונות ולא יהדות. החרדים והדתיים מתעבים את הרצל והציונות שלו היא בעיניהם כפירה. הטיעון שלך הוא שגוי מיסודו ובפרטיו

  7. אבי הראל אמר/ה

   מה הקשר בין קיום מצוות התורה בגולה לבין אורח החיים שלנו כיום בארץ ישראל? הכפייה הדתית גורמת לקיטוב בעם. החילונים שונאים את החרדים בגלל הכפייה הדתית. באותה מידה שהחרדים דורשים מהחילוניים להימנע מקיום השבת על פי דרכם, כך גם החילוניים יכולים לדרוש לכפות על קיום השבת על החרדים על פי דרך החילוניים. עדיף היה לו החרדים היו מתערבים פחות בניהול אורח החיים של מי שאינו חושב כמוהם.

 7. אבי הראל אמר/ה

  הקואליציה עם החרדים נולדה בחטא. להצדקת הקואליציה עם החרדים קאליש הסבירה שגם להם מגיע. לתומי חשבתי שמגיעים להם זכויות יסוד בתחום הדיור הפרט. לא דמיינתי לעצמי שהזכות שקאליש הסכימה להעניק לחרדים היא לקבוע את אורחות החיים של החילוניים. החילוניים צריכים לפעול לאלתר ובאופן נחרץ לפירוק הקואליציה שהוקמה בהליך של בגידה בהם.

 8. אורית אמר/ה

  זו לא פרשנות, זו בורות.

  הכותבת המכובדת טוענת כי מדובר ב"סעיפי חוק איזוטרים" כלשונה.
  בעיפי החוק כלל אינם איזוטריים אלא מהותיים.
  אב נניח שהיא צודקת, רק נניח.
  מה היא מציעה – להפר את החוק?
  זו עבריינות של ממש שמובילה לאנרכיה.

  1. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   את אומרת שסעיפי החוק שבהם מנעו מציאת פתרון יצירתי להפעלת הכרמלית בשבת תוביל לפריעת חוק ואנרכיה?
   את יכולה לפרט בדיוק לאיזו פריעת חוק ואנרכיה זה יוביל?

  2. מירה אמר/ה

   אולי נשנה את סעיפי החוק של הגיוס? או את סעיפי החוק של תשלום ארנונה? מה דעתך?
   אולי כל עיריה תחליט לשנות את לימודי הליבה של משרד החינוך על פי דעתה?
   אולי בעיריה אחת ישנו באופן יצירתי את השיטור המקומי שיפעל רק בימים זוגיים בשבוע?

   תגידי, חוקים הם משחק ילדים?

  3. גילה אמר/ה

   חוקים הם יצירתו של האדם שנועדו להבחן מעת לעת כדי להתאים את הרלבנטיות שלהם לתקופה ובכלל. הם צריכים להבחן בכובד ראש לכאן ולכאן.. חוקים השתנו במהלך השנים כי אחרת היו היום סוקלים אשה בוגדת ומוציאים להורג גברים הומוסקסואלים. אני יכולה לתת לך רשימה ארוכה של חוקים ששונו או נוצרו בשנים האחרונות. בדקי את טענותייך שוב ותראי כי הם התלהמות לשמה.

 9. אבי הראל אמר/ה

  השיח שלנו הוא לא עם החרדים, שקשה להם לראות כיצד החילוניים עושים כרצונם, בעוד שהם משועבדים לרבנים שלהם. השיח שלנו הוא עם ראש העיר, בה בחרנו, ובנו היא בגדה.

 10. אבי הראל אמר/ה

  הבטיחה לנו ברצלונה, פלאקה, עיר לבנה, ומה קיבלנו? עיר שחורה.

 11. אבי הראל אמר/ה

  יש פער תהומי בין הערכים של החרדים לאלו של החילונים. לא נכון לפרש פער זה כגזענות. הערכים של קדושת השבת והחוק הם חשובים גם אצל החילונים, אבל חוקים אפשר לשנות, והפוליטיקאים, כולל החרדים, עושים זאת השכם והערב, בלי להניד עפעף. בשביל החילוני, ליום השבת יש ערך בתנאי שהוא יכול לנצל את הזמן כרצונו, ואם הוא רוצה בכך, הוא יכול לנסוע בשבת. זו לא גזענות. אם החרדים מעדיפים לנהוג על פי החוקים של ימי הביניים, יבושם להם. שלא יצפו שגם החילונים יבחרו בדרך זו. את בעיית האבטלה של מחוסרי התעסוקה שומרי השבת צריך לפתור בדרכים אחרות. לפוליטיקאים החרדים יש מנדאט לעשות את זה.

 12. אחד שיודע אמר/ה

  כניעה לחרדים האייטולות זה סופה של העיר, זה מה שקרה בירושלים החשוכה!!! על כל תחומי החיים הם השתלטו, הפרוטקשן שעל כל מוצר בסופר שאנחנו קונים המאפיונרים הללו מרוויחים, זו קטסטרופה המממנת את הקנאים הפנאטים,, כפיה דתית היא גידול ממאיר שיש לגדוע אותו, ראו הוזהרתם..

לא ניתן להגיב