“הליכה היא אבן דרך התפתחותית משמעותית לילדים ולהוריהם”

כך מסבירות הילה לוסטיג טאוב, עובדת סוציאלית ונעמה שנטל ריצ’יוול, פיזיותרפיסטית במכון להתפתחות הילד של כללית בקריית שמריהו, שהדריכו וליוו הורים וילדים במסגרת קבוצה אשר נפתחה במכון ונועדה לתת מענה רב מערכתי לנושא ההליכה אצל ילדים.

לוסטינג טאוב, וריצ’וויל: הליכה היא אבן דרך התפתחותית משמעותית מאד לילדים ולהוריהם כאשר היכולת לעשות צעדים עצמאיים ראשונים קשורה ליכולות מוטוריות ורגשיות כאחד. לעיתים הפעוט בגיל שנה עד שנתיים נמצא לקראת הליכה עצמאית אך מתקשה לעזוב את התמיכה ולבצע צעדים ראשונים בכוחות עצמו. עד כה לא היה מענה להורים שהיו מוטרדים מתופעה זו.

במסגרת המפגשים בקבוצה שנפתחה, ניתנה הדרכה על ידי הפיזיותרפיסטית והעו”ס, והמפגשים כללו תרגול מוטורי לצד ליווי רגשי והיוו הזדמנות להסתכל על הילד ועולמו הפנימי.

מנחות הקבוצה מסבירות: הליכה מסמלת שלב חדש של עצמאות ונפרדות הילד מהוריו. על מנת להגיע לעצמאות זו, על הילד לפתח כישורים מוטוריים, כמו גם ביטחון ותחושת מסוגלות, הן בעצמו ובגופו והן במרחב ובסביבתו.

כל אלה מאפשרים לו להתרחק מהוריו ולהתמודד עם תחושות חדשות של תנועה וחקירה שההליכה מזמנת לו. שלב זה של צעד עצמאי שעושה הילד מתרחש על רקע ביסוס הנפרדות שלו מהוריו כאשר ההבשלה המוטורית של רכישת ההליכה העצמאית קשורה מאד לעולמו הפנימי של הילד.

פעמים רבות עיכוב בהליכה העצמאית אצל הילד מביא הורים להשוות בין הפעוט שלהם, הזוחל ומשייט אך לא הולך עדיין, לקבוצת השווים לו. סיטואציה זו עלולה להביא לתחושות אכזבה ואפילו חשש אצל ההורים, ועלולה להתפתח באופן בלתי רצוני תחושת ייאוש ונגרם מתח. אלה עלולים דווקא מתוך דאגה ורצון לקדם את התינוק להעביר אליו תחושה שהוא אינו עונה על הציפיות ולפגוע ביכולתם להכיל את הקצב של הילד וצרכיו הפנימיים.

היבט נוסף הוא שהעיכוב בעצמאות בהליכה עלול להשפיע על השתתפותו של הילד במשחק ובפעילות עם בני גילו ההולכים. מכאן החשיבות של הקבוצה ואכן ההורים הביעו שביעות רצון רבה ואף מתוכננות קבוצות נוספות בכללית.

תגובה
  1. רחלי אור אמר/ה

    בואו אלינו למים
    המים סביבה מצוינת לפתח הליכה גם בהביט הרגשי וגם בהביט המוטרי

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.